IMG-LOGO
Güncel

Mezopotomya’nın Son Çeyrek Asırlık Kronolojisi

19 10 2016

Mezopotomya tabiri antik Yunanca'dan günümüze dek gelen binlerce yıllık kadim bir terim. Rize Güneysu'nun da eski adı olan Potomya; nehirlik / suluk yer, Mezo; iki, Mezo-potomya ise İki-nehir / Çifte-su manasında. Malûm; Fırat (Euphrates) ve Dicle (Tigris) nehirleri.

Su, hayat demek. Sümerlerden Suriye, Irak ve Türkiye'ye değin 6 bin yıldır bu böyle. Buna bir de son 2 asrın en önemli enerji kaynağı petrol de eklenince göz gözü görüyor. Ormanın kralı aslan için zebra, antilop, ceylan ne anlam ifade ediyorsa gezegenin reisi Amerika için de petrol, doğalgaz, su o anlamdadır.

Kameralarımızı sadece şu son 25 yıla çevirirsek bugün Musul'da ve Rakka'da ne olduğunu anlayabilir; kısa ve orta vadede de Irak, Suriye ve Türkiye'de ne olacağının ipuçlarını yakalayabiliriz. İran & Irak horoz dövüşü ve Kuveyt'e racon (üürü üüü) sonrasındayız:

  • 1991 - Kral Aslan'ın / Reis Amerika'nın Irak'a birinci çöküşü (Aslan'ın avdaşları /

Amerika'nın çorbacıları: Kuveyt Emiri, Suudî Arabistan Kralı, İngiltere Başbakanı, Kanada Başbakanı, Fransa Cumhurbaşkanı, Mısır ve Suriye Devlet Başkanları, İtalya ve Çekoslavakya Başbakanları. artı işbirlikçiler; Fas, Umman, Pakistan, Katar, Bengladeş, Avustralya, Hollanda, Nijer, İsveç, Arjantin, Senegal, İspanya, Bahreyn, Belçika, Güney Kore, Polonya, Norveç, Yunanistan, Danimarka, Yeni Zelanda, Macaristan)

Türkiye Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 1 koyup 3 almak istedi; Başbakan Yıldırım Akbulut ve Genelkurmay Başkanı Necip Torumtay ile Dışişleri ve Millî Savunma Bakanları izin vermedi. 1,5 milyon mülteciyi ve Çekiç Güç belasını çekmek zorunda kaldık.

  • 1998 - Çöl Tilkisi Operasyonu (Aslan'a av eğlencesi / Irak'a yarım çöküş, Yancı; İngiltere)
  • 1999 - Irak Şiî Ayaklanması (Ara nağme / Av antrenmanı)
  • 2003 - Kral Aslan'ın / Reis Amerika'nın Irak'a ikinci çöküşü (Avdaşları / Çorbacılar:

İngiltere Başbakanı, Avustralya ve Polonya Başbakanları. artı yerli işbirlikçiler; Ahmed Çelebi, Mesut Barzanî, Celal Talabanî, Iyad Allavî, Mukteda Sadr)

Türkiye Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve TBMM karşıt, Başbakan Abdullah Gül yandaş, Genelkurmay Başkanı ve Dışişleri Bakanı ise nötr kaldılar. Sonuçta; 1 koyan Barzanî ile Talabanî'ye Kuzey Irak'ta 2 Kürt kantonu kuruldu. 1 Şiî Araplara, buçuk da Sünnî Araplara.

  • 2004 - Kamışlı Kürt İsyanı (Ara nağme / Av antrenmanı)
  • 2011 - Kral Aslan'ın gözünü kestirdiği Kuzu'yu "Suyumu bulandırıyorsun" diyerek

ormandaki diğer avdaşlara parçalatma isteği / Reis Amerika'nın Suriye avlağını Irak avlağıyla parça parça birleştirerek Mezopotomya'ya çöküşü (IŞİD av köpeği)

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve Dışişleri Bakanı yandaş; Rusya, İran ve Lübnan Hizbullahı karşıt; Suudî Arabistan, Fransa, Katar, İngiltere, Fransa, Kanada, Almanya, Avustralya yandaş, artı; ÖSO, PYD, YPG, PKK, El-Nusra, Ensar'ed-din, Ahrar, Çeçenler, Türkmenler, İslamî Cephe, Güney Cephe..

Neticede; Kuzey Irak'tan sonra Kuzey Suriye'de de 3 Kürt kantonu kuruldu.

  • 2014 - Kobani için PKK / HDP Ayaklanması (Ara nağme / Av antrenmanı)
  • 2015 - Hendekli Özyönetim Ayaklanması (Son nağme / Son antrenman)
  • 2016 - Fırat Kalkanı Harekâtı (Güvenlik akordu / Maç öncesi ısınma)
  • 2016 - Musul Operasyonu (Aslan'ın av köpeğini kıstırması / Amerika'nın avlağı yeni

avdaşa kiralaması)

Musul'da işimiz var mı veya Koalisyon'a katılalım mı?

Cevabı, 2017; "Burası Mezopotamya, burada kavga tarihle yaşıt."