IMG-LOGO
Güncel

Darbe Ya Da Kalkışma

20 07 2016

Demokrasinin,  insanlığın ve yaşama hakkının yok edilmesine yönelik olan tüm darbeleri lanetle kınıyorum...

 

Ne maksatla olursa olsun; kalkışmanın, darbenin, ihtilalin asla iyisi olamaz. Devlet ve millet olarak büyük bir badire atlattık. Korktuk, kızdık ve üzüldük...

 

1-Bu kalkışmanın başarılı olamamasındaki en büyük engel, düşünceleri, ilkeleri ve misyonları farklı olsa da elbette ki basın ve medya kuruluşladır.

 

Özellikle özel TV kanalları ile bu kanallardaki duyarlı basın mensupları ve yazarlar, darbecilerin halk üzerindeki algı operasyonlarını önlemiş, darbenin "emir komuta kademesi içinde" yapılmadığını deşifre ederek, halkın sıcağı sıcağına haber almasını sağlamış ve moral vermişlerdir.

 

Bu konuda, CNN, Türk NTV,A HABER vb.kanalların gayreti ve özverisi takdire şayandır.

 

2-Diğer bir takdir edilecek örnek davranış, halkın demokrasiye sahip çıkarak, darbecilerden büyük bir cesaret ve sorumlulukla hesap sormasıdır. Özellikle TRT işgalcilerden geri alınarak, yeniden yayınına başlamış,"yayımlanan ihtilal bildirisi ve darbe" fiyaskoyla sonuçlanmıştır.

 

3-Önemli kırılma noktalarından biri de, Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın konuşmalarının TV kanallarından yayımlanarak halka moral vermesidir. Bu fırsatı da yine özel TV'ler cesaretle,  büyük bir sorumlulukla, "kanallarının kapatılması pahasına"özveriyle yapmışlardır.

 

4-Yine sevindirici gelişmelerden birisi, muhalefet partilerinden MHP ve özellikle CHP den darbe girişimine kınama ve tepki gelmesidir. Bu örnek davranışlar halkın birlik olmasını ve dayanışma halinde hareket etmesini sağlamış, darbecilerin cesaretini kırmıştır.

 

5-Partilerin dayanışması, mecliste birlik olmalarına, bir arada bulunmalarına, ortak bildiri hazırlamalarına vesile olmuştur.

Darbe sürecinde her türlü tehlikeye rağmen, meclisin açık tutulması, demokrasi adına onur ve gurur verecek bir davranıştır. Bu örnek tavır, darbecilerin umudunu kırmış, başarılarını önlemiştir.

 

6- Belki de bu menfur kalkışmaya en büyük darbe; vatanperver, kahraman, sorumlu ve "Tam Bir Türk Subayı" diyebileceğimiz 1. Ordu Komutanımızın cesurca ortaya çıkarak darbecilere meydan okuması ve olaya el koymasıdır.

 

O'nun kahramanca davranışları, sorumluluğu ve gayreti sayesinde İstanbul'daki darbe operasyonları son bulmuş, köprüler ve hava limanı açılmıştır.

 

Emniyet güçlerimizin gayretini, başarısını, cesaretini ve maharetini de unutmamak gerekir. Kendilerini hararetle tebrik ediyor, şehitpolislerimize rahmetler,yaralılara şifalar diliyorum.

 

Polisimizin müdahale ve tutuklamalarda gösterdiği hassasiyet, merhamet ve anlayıştan ötürü de kendilerine, amirlerine şükranlarımı sunuyorum. Bu davranışları,masum askerlerin hırpalanmalarını ve nahoş olayları engellemiştir.

 

Menfur ve alçak darbe teşebbüsü, hepimizi derinden yaralamış ve bağrımızı kanatmıştır. Fakat Türk Milleti, siyasi partiler, meclis ve basın büyük bir sınavdan anlının akıyla çıkmasını bilmiştir.

 

Böylelikle,kritik durumlarda, dik durmasını beceremeyen, "demokrasi aşkı, vatan sevgisi, evrensel değerler, insanlık onuru, özveri, cesaret, insan hakları, özgürlük, dayanışma", vb. hususlarında sınıfta kalan dünya milletlerine de büyük bir ders vermiştir.

 

Darbecilerin hain ve kalleşçe saldırılarında, şehit düşenlere rahmetler, yaralılara acil şifalar ve milletimize başsağlığı diliyorum.

 

Hepimize geçmiş olsun ...