IMG-LOGO
Güncel

Dramatize Bayramların Hüznü

08 07 2016

"Ettiler aşkımı benden biçare..

Ne bahtım uyanır, ne feryat çare"

Bayram'dayız; Kâinatın Kullanma Kılavuzu olan Kuran'ın indirildiği ay olan Ramadan'ın ve inananlar için ilâhi bir empatide sınır tanımama organizasyonu olan Oruç'un (Savm, Sıyâm) Bayramında..

Arapçasıyla Iyd-ı Fıtr, Farsçasıyla Iyd-ı Sa'id-i Fıtr, Urducasıyla Çoti Iyd, Endonezcesiyle Ramadan Iyd, Malaycasıyla Hari Lebaran, Bengalcesiyle Rojar Iyd.. Veya Balkanlarda Ramazanski Bajram, Ortaasya'da Oroza Bayram, Orta Afrika'da Karamar Sallah, Doğu Afrika'da Sikuku ya Idi..

Ramazan'ın Suriye bilançosu; iftarda bomba - sahurda korku, yüzlerce ölü - binlerce yaralı, kadınların ağlaması - çocukların feryadı, yakıcı bir yalnızlık ve bir acayip kimsesizlik.. İslâm Dünyası'nın sessizliği ve umudun ümitsizliği.. Bayram tanımayan belirsizlik..

Ramazan'ın Irak bilançosu; karmaşa ve kaos.. Sadece bir sahur vakti yapılan bombalı saldırıda 200'ün üzerinde ölü.. 3-4 parçalı bir idare ve daha 5-10 bayramı böyle geçirmeye aday Müslümanlar..

Ramazan'ın Afganistan bilançosu; bitmeyen terör saldırıları, Merkez - Talibân çekişmesi, Batılı işgal güçleri ve bağımsız yerel güçler, iç savaş - uyuşturucu dengesi.. İslâm öncesi Arap Cahiliyyesine benzer İslâm sonrası Afgan Cahiliyyesi..

Ramazan'ın Filistin bilançosu; yüzlerce tutuklama ve azalacağı yerde artan İsrail baskısı.. Amasya kadar Batı Şeria'da yarı esir yaşayan 2,5 milyon Müslüman ve Yalova kadarlık Gazze'de kapana sıkışmış 1,5 milyonluk bir kitle.. İki bayram arası Türkiye bir umut..

Ramazan'ın Somali bilançosu; Eş-Şebab'ın kesilmeyen terör saldırıları ve gıdasızlıktan ölmeye devam eden çocuklar.. 28 yıldır süren iç savaş, 4 parçaya bölünmüş bir ülke ve kaderi küresel satranca göre belirlenecek olan 10 milyon kara bahtlı..

Şehr-u Ramazan'da terör Nijerya'da, Kamerun'da, Lübnan'da, Libya'da, Yemen'de, Bengladeş'te ve Pakistan'da da durmadı. Doğu Türkistan, Keşmir, Arakan, Sri Lanka ve Kuzeydoğu Kenya'da da Ramazan Müslümanlar için sıkıntılı geçti.

İstanbul Atatürk Havaalanı'ndaki terör saldırısı akabinde Kadir Gecesi'ni ve Medine Mescid-i Nebevî yakınındaki terör saldırısı akabinde de Ramazan Bayramı'nı idrak ettik. Aslında edemedik: Mübarek günler ve geceler bizim için cepten mesaj, face'den paylaşım, takvim yapraklarında yazan sayısal ibadet bilgileri ve içinde bulunduğumuz akvaryumu abartarak dış denizlerde olan bitene kayıtsız kalmaktan ibaret.

Mükellef sofralar, 'direklerarası' sahur, belediye iftar organizasyonları, televizyon üfürükçüleri, bayram tatiline doğru gidiş istikametine doğru sıkışan trafik ve.. Ve 3 dakikada bir insanın açlıktan ölüşü.. Ve birkaç Türkiyeli Müslüman'ın zekat vermesiyle birkaç milyar dolara çözülebilecek Somali'nin açlık sorunu.. Ve 250 milyon çatışmada büyüyen çocuk; bizim çocuklarımız.

Ve sonra bayram birliktir - beraberliktir klişeleri.. Dargınların barışmasıymış da, çocukların sevindirilmesiymiş de.. Çocuk mu kandırıyoruz yahut kendimizi mi?

Gencebay'ın devamında dediği "Bir zulüm dünyayı kana bulamış" sözünden başlayarak ilk âyetten itibaren Oku'maz ve "Ey Allah'ın kulları! Kardeş olun" istikametinde yürümez isek Kurban Bayramı'nda da yine biz katlonulacağız demektir.