IMG-LOGO
Güncel

Bayramlar ve Çocuklar

06 07 2016

Bayram dendiği zaman gözlerinde umudun parladığı masum çocuklar aklagelir. Tebessümleri ve sebebini bilmedikleri mutluluğun kucaklayıcı sıcaklığı bayramların tadı tuzudur adeta.

Hepimizin hiç unutamadığı eski bayramların yüreklerimizde ettiği yer, çocukluğumuzun bayramlarıdır elbette.

Çünkü en çok çocuklar bayramlarda hoş tutulur, bir dedikleri iki edilmez. Eski tadı kalmasa da çocuklar bayramı severler. Bayramlarda çocuklara harçlık verme, yeni kıyafetler ve oyuncaklar alma geleneği sürdüğünden, yine en çok çocuklarmutlu olurlar.

Onun içindir ki "çocuk ve bayram" birbirine yakışan ve tamamlayan iki güzel sözcüktür.

Son yıllarda çocuklara, aile büyüklerini, akrabaları ziyaret etmenin manevi duygusunu veremediğimiz için ailece eş dost ziyaretleri yapılırken, çocuklar katılmaktan sıkılır oldular.

Bu yüzden bilgisayar ve akıllı telefon denen kendi sanal dünyalarında yaşamaya başladılar.

Bayramlara özgü; "sabah erkenden kalkmak, itina ile giyinmek, birbirimizle bayramlaşmak, çocuklara bayram harçlıklarını vermek,

beraber aile büyüklerini,komşuları, akrabaları ziyarete gitmek,kırgınlıkları unutup bir araya gelmek",gibi çocuklara örnek oluşturacak davranışları ihmal etmememiz lazım.

İhtiyacı olanlara yardım etmek, yaşlıların gönlünü almak, komşularımızla beraber olmak, yakınlarımızla görüşmek bayramlarda ayrı bir anlam ifade eder. Bayramlar, bu özellikleriyle,alışverişleri ve ziyaretleriyle manevi tatlar veren özel günlerdir.

Bayramlar, bizi biz yapan önemli günlerdir. Öncelikle bazı değerlere sahip çıkıp, geleneklerimizin korunmasına ve yaşatılmasına özen göstermemiz gerekmektedir.

Çocuklar yaşamadıkları,görmedikleri,bilemedikleri bir güzelliğielbette ki uygulayamazlar.Oturup, "ah o eski bayramlar" demek yerine, o eski bayramları yaşatacak adımlar atabiliriz.

-Büyüklerimizden gördüğümüz değerlere sahip çıkarak,

-Gelenek ve göreneklerimizi yaşatarak,

-Akrabalık ve komşuluk ilişkilerini canlı tutarak,

-Çocuklarımıza doğru rol model olarak,kültür değerlerimizi tanıtıp sevdirerek,

-Birbirimizle ve çevremizdeki insanlarla iyi ilişkiler geliştirerek,

-İhtiyacı olan insanlara maddi manevi katkıda bulunarak,

vb.pek çok konuda çalışmalar yaparak, bayramlara, özlenen ve beklenen tadı, huzuru, sevinci, yeniden katabiliriz.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, bayramınızın saadet ve huzur içerisinde geçmesini, güzelliklere vesile olmasını, mutlulukla geçmesini temenni ediyorum.

 

Sevgiyle kalın.