IMG-LOGO
Güncel

Bulgaristan Türklerine Böyle Seslendim!

30 04 2016

Sayın Divan Başkanı,

 

Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin değerli onursal başkanı, eş başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları ve üyeleri,

Türkiyemizden teşrif ederek kurultaya katılan siyasi partilerimizin değerli milletvekilleri, belediye başkanları,

Türkiye ve Avrupa'nın dört bir yanından gelerek, Bulgaristan demokrasisine destek veren sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri,

Kongreye katılan tüm misafirler ve bize büyük bir misafirperverlikle gönlünü açan ev sahibi Bulgaristan Türkleri ve Bulgaristan'ın diğer halklarını,

Türkiye'den gelen sivil toplum kuruluşları adına, sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.

Öncelikle üzerimizde bulunan Türk Milletinin ve Balkanlardan Türkiye'ye göç etmiş milyonlarca insanımızın muhabbet ve özlem dolu selamlarını sizlere iletmek istiyorum.

Kongreniz Türkiye'deki  tüm vatandaşlarımız tarafından ilgi ve dikkatle takip edilmektedir.

Bu sebeble biliniz ki; sizlere Bursa'nın, İzmir'in, Kocaeli'nin, Sakarya'nın, Çorlu'nun, Eskişehir'in, Tekirdağ'ın, Edirne'nin, Diyarbakır'ın, Van'ın, Iğdır'ın, Trabzon'un, Samsun'un, Erzurum'un, tabii ki İstanbul'un ve Ankara başta olmak üzere tüm Türkiye'nin kucak dolusu selamları var.

Aranızda olmaktan, Hak ve Özgürlükler Hareketinin kongresinde bulunmaktan büyük mutluluk içindeyiz.

Halen nehir deyince Tuna'yı, dağ deyince Balkan'ı anlayan insanların sizleri düşünmeden, hissetmeden yaşaması mümkün değildir. Bu nedenle aramızda ebediyen kopmayacak duygusal bağların olduğu tartışılmaz bir gerçektir.

Biz sivil toplum örgütleri de bu bağın her geçen gün daha da çok kuvvetlenmesi için, bir köprü vazifesi görmekteyiz.

Amacımız Türkiye ile Bulgaristan arasındaki sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi ilişkilerin gelişmesine katkı sağlamaktır.

Türk Milleti, Bulgaristan devletini dost, içine Türklerinde dahil olduğu Bulgaristan halkını kardeş bilmektedir.

Bunun başlıca sebebi, yüzyıllardır süren bir ortak tarih nedeni ile komşuluk içeren yakınlaşmalarımızdır.

Biz sivil toplum örgütleri, Türkiye ve Bulgaristan'ın daha da yakınlaşmasını ve işbirliğine gitmesini istemekteyiz.

Ancak bütün iyiniyet ve temennilerimize rağmen, bu konuda arzu edilen sonuçlara ulaşıldığı söylenemez.

Özellikle, Bulgaristan Cumhuriyeti'nin asli vatandaşı olan Bulgaristan Türklerinin bir çok sıkıntılarının olduğu bütün dünyanın bildiği saklanamaz bir gerçektir.

Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Bulgaristan, özellikle insan hakları uygulamaları, demokrasi ve hukuk açısından AB kriterlerini süratle yaşama geçirmelidir.

Unutulmasın ki, Bulgaristan Türklerinin ana vatanı, Bulgaristandır. Bulgaristan Türklerinin, siyasi, kültürel, ekonomik nedenlerle Bulgaristan'dan göçüne bir daha rıza gösteremeyiz.

Öyle ise başta Bulgaristan Türkleri olmak Bulgaristan'ı oluşturan halklar arasında her konuda süratle "eşitlik" sağlanmalıdır.

Bir sözümüzde Bulgaristan Türk'ü olan soydaşlarımıza; unutmayın ki, Türkçe yaşarsa Türklük yaşar. Bugüne kadar ecdadınız Türkçe ile yaşadı diye siz böyle varsınız, bu nedenle Hak ve Özgürlükler Hareketi var.

Öyle ise çocuklarınıza Türkçeyi öğretecek, onların Türkçeyi, seçmeli ders olarak almasını teşvik edeceksiniz.

Asla Bulgaristan dışında bir yerde yaşamayı düşünmeyecek, ülkenizin birliği ve dirliği için çalışacaksınız.

Bunları yapabilmek için Bulgaristan'a verilecek olan en büyük katkı, siyaseten güçlü olmaktan geçer. Onun için siyaseten bölünmeyeceksiniz. Demokrasi ile kazandığınız hakların, gücün yitip gitmesine izin vermeyeceksiniz.

Geçmişte yaşananları unutmayacak ve aranıza nifak, fitne, fesat girmesine müsaade etmeyeceksiniz.

Bizlerde her zaman yanınızda olacağız.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük önder Atatürk'ün defaatle belirttiği gibi Türk ve Bulgar halkları kardeştir. Bir arada yaşamışlardır ve bundan sonra da böyle olacaktır.

Bizler sizlerin daima yanındayız. Dost ve müttefik Bulgaristan'ın daima yanındayız. Sizleri huzur, güven, mutluluk ve refah içinde görmek istiyoruz.

Bu düşüncelerle kurultayı selamlıyor, yeni seçilecek arkadaşlarımıza başarılar diliyor, hepinize teker teker saygılarımı sunuyor, aydınlık güzel günlerin Bulgaristan'daki Türklerin, Müslümanların ve tüm Bulgar halkının olmasını diliyor, hepinizi Allah'a emanet ediyorum.

Bulgaristan'da sağ olunuz/ Bulgaristan'da var olunuz!