IMG-LOGO
Güncel

Ha Karabağ, Ha Karaman

06 04 2016

Her ikisi de Oğuz / Türkmen diyarıdır. Malazgirt Savaşı sonrası her iki diyarının Türkleştiği vakittir. 11'nci yüzyılın III.çeyreğinden 21'nci yüzyılın ilk çeyreğine kadarki 9,5 asırlık zaman..

Dede Korkut Hikâyelerinden Oğuzname'ye, Selçuklu tarihi başlangıcından Osmanlı tarihi bitişine kadar Karabağ & Karaman coğrafyalarının bölünmez kültürel bütünlüğü söz konusudur.

19 ve 20'nci yüzyıllardır Rusların Ermenileri Karabağ, Revan ve Nahcivan'a göçürterek Türkiye ile Azerbaycan arasında tampon bir Ermenistan kurma faaliyetleri.

Revan, IV.Murat'ın ikinci meşhur seferine çıktığı Revan.. Revan, Kaçar Türklerinin hanlık kurduğu Revan.. Revan; Farsların İrevan, Ermenilerin Erivan adını taktıkları Revan..

Karabağ'ın da Erivan olmamasıdır mücadele, geçen yüzyıldaki oldu-bittilerin ve acıların tekrar yaşanmamasıdır. Anadolu'nun ortasındaki Karaman ili büyüklüğünde bir diyarın Kafkasya'nın ortasında ve dünyanın gözü önünde hapır hupur yutulmamasıdır bütün iş.

Biz ki I.Dünya Savaşı sonrasında çifte cumhuriyet kurmuşuz. Mondros Mütarekesi sonrası bir İzmir'imizin Yunanlılarca işgali için miting yapmışız, bir de Azerbaycan'ınımızın tanınması için.

Atatürk'ün 'Fikirlerimin Babası' dediği Ziya Gökalp'in " Türkleşmek - İslamlaşmak - Muasırlaşmak (Çağdaşlaşmak) " üçlemesiyle kurduğumuz iki devlet vardır; biri biziz, diğeri can Azerbaycan. Azerbaycan Bayrağındaki üç renk; mavi-kırmızı-yeşil işbu üç kavramı simgelemektedir.

90'ların başlarında canlı şahidi olduğumuz Rus destekli Ermeni zulmünün faturasıdır 1 milyon kaçgın (mülteci) ve Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarının 5'te birinin Birleşmiş Milletler kararlarına rağmen işgal altında kalması.

Hankendi, Laçin, Kelbecer, Şuşa, Hocalı, Fuzuli, Ağdam, Cebrail, Hocavend, Tartar, Kubadlı, Askeran, Zengilan, Mardakert; ha Karabağın'ın ilçeleri ha Karaman'ın. Yunan'ı, İtalyan'ı, Fransız'ı, İngiliz'i Anadolu'dan çıkardık attık da Ermeni'yi mi Karabağ'dan sökemeyeceğiz?!

Kaybettiğimiz Birinci Cihan Harbi'nin sonunda Kafkas İslam Ordusu'yla Ermenileri ve dış destekçilerini Azerbaycan'dan atmayı bildiğimiz gibi Karabağ'ın Azatlığını da yakında göreceğiz inşallah.

Nuri Paşa başta olmak üzere 1 asırdır emeği geçenlerden ve başta Bakü Muharebeleri'nde şehit olan 1130 Mehmetçiğimiz olmak üzere 1 asırdır Türk vatanlarının bütünlüğü, Türk Milleti'nin dirliği için şehadet şerbeti içenlerden Allah razı olsun.

Son 2 gündeki şehitlerimiz olan 15 Azerbaycan Türkü ile 13 Türkiye Türkü'ne ve öncekilere minnet duygularıyla Mevlâ'dan rahmet diliyorum. Talış Köyü, Seysulan ve Lala Tepe'deki azatlığın tüm Karabağ'ı sarıp sarmalaması niyazıyla..

 

"Karabağ'da talan var
Beni derde salan var
Çek bayraktar bayrağın
Gözü yolda kalan var"