IMG-LOGO
Güncel

Eski Türkiye-Yeni Türkiye

03 September 2015

Son günlerde Cumhurbaşkanının halkoyuyla seçildiğinden buyana havuz medyası ve medya demagoglarının ağzından düşürmediği "Yeni Türkiye" furyası aldı başını gidiyor. Doksan yılı aşkın cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar, geçmiş hükümetler tarafından yapılanlar insafsızca ya yok farzediliyor, ya da tu kaka ilan ediliyor.

Gelin isterseniz "eski Türkiye" den günümüze kadar neler yapılmış bir göz atalım:

- Avrupa'nın "Hasta adam" ilan ettiği, topraklarının büyük bir kısmının düşman devletler tarafından işgal edildiği Osmanlı devletinin yerine "Türkiye Cumhuriyeti" kurulmuştur.

- Genç Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu günden hemen sonra sanayileşmeğe önem verip, yurdun dört bir yanını uçak sanayi, şeker fabrikaları, dokuma fabrikaları, Kâğıt fabrikaları gibi sanayi kuruluşlarıyla donatmıştır.

- Kuruluşundan 20 yıl sonra yurtdışına uçak ihraç etmiştir.

- Her ne kadar 1960 lardan sonra ihtilâllar, darbeler ve sıklık la hükümetler değişip koalisyon hükümetleri kurulsa da, eski Türkiye'nin elinde, Tüpraş, Petkim, Demirçelik fabrikaları, gibi dev tesisler ve PTT gibi çok güçlü bir haberleşme ağı vardı.

- Bugün, "monşer" diye dalga geçilen hariciyelerimiz; Ortadoğu gibi girift bir coğrafyada, üniter yapıya sahip, lâik Türkiye cumhuriyetini, dengeli dış politikalarıyla 2000'li yılların başına kadar kazasız belasız taşımasını bilmişlerdir.

- İki ayyaştan birisi dedikleri Mustafa Kemal Atatürk, çağdaşı liderlere rağmen kendisini 21. Yüzyıla taşıtmasını başarmıştır.

Bugün'ki "Yeni Türkiye"'ye bakacak olursak;

- Paket-Proje ile işbaşına getirilen AKP iktidarı, işe cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar elinde ne varsa stratejik öneme haiz kuruluşlar da dâhil olmak üzere çoğu yabancı şirketlere satılmak üzere özelleştirme adı altında bir bir elden çıkarılmışlardır.

- Adalet mekanizması, hallaç pamuğuna çevirtilmiş, ehliyetsiz, liyakatsiz kişiler görev başına getirilip, altlarını kendi zırhlı araçlarıyla donatmışlardır. (İstedikleri hedefe ulaştıktan sonra aynı kişileri paralel yapı yaftasıyla suçlayıp onlara savaş açmışlardır).

- Türk askeri, tarihinde görülmedik bir darbeyle karşılaşmış, itibarı zedelenmiş ve aşağılanmıştır.

- Medya ve basın üzerinde büyük bir baskı uygulanıp, yandaş havuz medyası oluşturulmuştur.

- Türkiye de milli geliri on bin Dolar'ın üzerine çıkardık diye övünen iktidar, emekli ve asgari ücretlinin geliri açlık sınırının altında olmasına rağmen, milli gelirden aslan payını yandaş zenginler almışlardır. (İflasın eşiğindeki Yunanistan da milli gelir Türkiye'nin üç katıdır.)

- Her fırsatta Eski Türkiye'nin İMF ye olan 22 milyar borcunu ödedik diye kasım kasım kasılan iktidar, 13 yılın sonunda Türkiye'yi 320 Milyar dolar borçlandırmıştır.

- "Komşularla sıfır sorun" Projesiyle işbaşına gelen AKP hükümeti, etrafında komşuluk yapacak bir tek devlet bırakmamıştır.

- 2002 De sıfır terörle iktidarı teslim alan AKP hükümeti, İmralı Canisi ve onun mecliste ki uzantılarıyla, Oslo görüşmeleri, Habur rezaleti, en son olarak ta Dolmabahçe mutabakat bildirisiyle Türkiye'nin sınırlarını tartışılır hale getirmiş, terör olayları bugünkü tehlikeli konumuna yükselmiştir.

İşte eski Türkiye ile yeni Türkiye arasındaki tablo ortada.

Önümüzde çok kısa zamanda yapılacak bir genel seçim var. Türk milleti, ya bu makus talihini yenecek, ya da, hızla Ortadoğu bataklığına sürüklenecektir. Tercih Yüce Türk Milletinindir.

Saygılarımla.