IMG-LOGO
Güncel

7 Haziran genel seçimlerinin ardından 1 Temmuz itibariyle TBM Meclisinin başkanı da seçilmiş oluyor. Türk Milleti için hayırlara vesile olur inşallah.

Seçimlerden sonra ortaya çıkan sonuç malûm olduğu üzere hiçbir partiyi tek başına iktidar yapmamıştır. Lakin 80 Milletvekili olmasına rağmen herkesin gözü MHP ye çevrilmiş, Sayın Devlet Bahçeli'nin her sözünden bir mana çıkarılmış, yerli yersiz eleştiri yağmuruna tutulmuştur. Hâlbuki Sayın Bahçeli'nin tavrı açık ve gayet netti. "PKK nın uzantısı olan HDP nin olduğu hiçbir yerde MHP bulunmaz". Beğenirsiniz veya beğenmezsiniz her siyasi partinin bir siyasi duruşu, ilkesi vardır MHP nin tavrı da bu. Böyle bilinmesine rağmen Meclis başkanlığı seçimlerinden sonra da gene oklar MHP ye dolayısıyla lider Bahçeliye çevrildi.

Başka seçeneklerinde var olduğu bilinmesine rağmen, herkes tek bir noktaya odaklanmış gibi; Neden MHP CHP yi, dolayısıyla Deniz Baykal'ı desteklemedi diyerek, MHP yi AKP nin koltuk değneği olmakla suçluyor?

a)      Sayın Bahçelinin tavrı, seçim sonuçları açıklandıktan sonra gayet net bilinmesine rağmen neden CHP kaybedeceğini bile bile son dakikaya kadar Baykal üzerinde ısrar etti?

b)      Porno-Kaset iddialarıyla apar topar parti liderliğinden indirilen Baykal, neden partisi tarafından TBM Meclis başkanlığına lâyık görülüp aday gösteriliyor anlamak mümkün değil.

c)       Devlet Bahçeli, kaset olaylarına karışan kendi partisinin milletvekillerinin siyasi hayatını bitirmişken, neden aynı olaya düçâr olmuş Baykal'ı desteklesin bunun mantıkla izah edilir bir yanı varmı?

d)      Sayın Bahçeli, hiç gereği yokken Erdoğan'ın çağrısıyla kendi partisinden bile habersiz görüşen Baykal'a çağrıda bulunuyor, "Erdoğan'la aranızda geçen 116 günü ve seçimden sonra ne konuştuğunuzu millete açıklayın" demesine rağmen hiçbir ses geldi mi?

e)      Sayın Baykal 4 turda da kendi partisinin oylarını dahi tam olarak alamazken başka partiden oy bekleyip vermeyince de onu AKP destekçisi olarak suçlamak nasıl izah edilir anlaşılır şey değil.

f)       Ekmeleddin İhsanoğlu, Cumhur Başkanlığı seçiminde çatı aday olmasına rağmen, Sayın Deniz Baykal'ında MHP nin tavrından dolayı kazanamayacağı belli iken pekâlâ 3 turda çekilir, CHP ve HDP ile anlaşarak Sayın İhsanoğlu desteklenebilirdi, mademki %60 muhalefet bloğunun kazanması isteniyorsa. Yoksa Cumhurbaşkanlığına lâyık görülen Meclis Başkanlığı'na yakıştırılamadı'mı?

Siyaset akıl ve matematik oyunu olduğuna göre bütün bunlar gözden geçirilip, olumlu neticeler alınabilirdi. Tabii ki bütün insanların hata yaptığı gibi Sayın Devlet Bahçelinin de hataları olmuştur ama her zaman dediği gibi o da partisini ve ülke çıkarını düşünmek zorunda.

Yarın bir erken seçim kararında Tayyip Erdoğan ve Davutoğu meydanlara çıkıp bağırmayacaklar mı?

"Ey MHP ye oy veren kardeşlerim MHP ye oy verdiniz oda gitti HDP ile birliği yaptı"