IMG-LOGO
Güncel

“Bir Daha Sevmek yok, Eskidendi O”

05 02 2015

İbrahim Sadri'nin Kuş Hatıraları şiirinde geçen "Benim çocukluğumda soframıza kuşlar konar / Rüyalarımıza melekler uğrardı" ve "Yerli malı kullanan / Yurdun üç tarafı denizlerle çevrili" diye tarif ettiği zamanlar 1980'ler ve öncesiydi.

Kendi yağıyla kavrulan, yoklukları ve zorlukları komşulukla ve dayanışmayla aşan, dünya üzerinde de kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydik bir zamanlar. İlkokul çağlarından hatırladığımız..

Yine O'nun dediği gibi "Her şey Maltepe sigarasının hep arandığında her bakkalda bulunabilmesi ile büyüsünü kaybetmişti." Sonra da Özal'la birilikte kapitalizmin ithal mallarının büyüsü başladı. Alıştık..

               Takvimimizdeki son düzine yıl ise adeta şaman büyüsüyle geçti. Sözler, ritüeller, hareketler, tütsü ve duman... İlkokul öğrencilerinin çoraplarına kapıdan-bacadan teknik hediyeler bırakan Noel Dede'nin de desteğiyle..
               Şimdinin 20'li yaşlardakileri ilkokuldayken başlamıştı son büyü. O vakitler rüyamızda görsek hayra yormazdık. Zira rüyalarımız henüz işgal edilmemişti:
§  2002'de milletçe soğuklara dayanmaya çalışıyor ve Afyon Depremi'nin yaralarını sarmaya çalışıyorduk. PKK terör örgütünün başı Abdullah Öcalan'ın idamı meselesini konuşuyorduk. Şimdi de kar, fırtına, taşkın, elektrik kesintilerini konuşuyoruz; değişen bir şey yok. Var aslında; idamını konuştuğumuz APO'nun, Türkiye'nin hangi sisteme geçip geçmeyeceğine dair vereceği kararı konuşuyoruz.
§  1 dolar 1,6 liraydı o zamanlar yani 1 litre benzin kadar. Uzun zaman güzellik uykusuna yatan Dolar'içemiz daha yeni yeni uyandı ve 2 buçuğa doğru koşuyor. Lakin benzinde evvela 5'i bulduk, şimdi de 4'ün üstündeyiz.
§  Başbakan'ımız hastaydı, bağırsak enfeksiyonu teşhisi vardı; şimdi de Cumhurbaşkanımız için aynı şeyler söyleniyor.
§  Nüfusumuz 66 milyon, gayrisafi millî hâsılamız 180 milyar Amerikan Doları, kişi başına düşen millî gelirimiz 3,500 dolardı o zaman. Şimdilerde nüfusumuz 77 milyon, gayrisafi yurtiçi gelirimiz 813 milyar dolar, kişi başına yıllık gelirimizse 10.800 dolar ve bunun 6.400 kadarı kişi başına yıllık dış borç.
§  2002'de işsizlik yüzde 10 ve ekonomik büyüme yüzde 8 idi; 2014'te işsizlik gene yüzde 10'larda ama yıllık ekonomik büyüme yüzde 3.
§  Özelleştirmeler rağmen cari açığı, bütçe açığını ve dış ticaret açığını mevzu ile yapmıyoruz; moraliniz bozulmasın.
§  1976'da, 1993'te ve 2007'de hep 17'ncilik olan dünyadaki ekonomik büyüklüğümüz bile artık bir basamak geride; 18'nciyiz
               Yine mikrofonlu şairimizin dediği gibi; "Hadi hepsi yalandı / Hadi hepsi hayaldi / Hadi hepsini ben uydurmuştum" 2002'deki Irak ve Suriye'de kan dökülüyor muydu? Suriye'yle sınır ticaretimiz rekor kırmıyor muydu? Sınırları bayramlarda açıp açıp kardeş kucaklaşmasına sebep olmuyor muyduk? Şimdi ne sınır kaldı, ne huzur. 2 milyon insanı yerinden yurdundan ettik; ölen-kalan, yıkılan-yokolan ise hadsiz-hesapsız..
               Son fasılda başladığımız yerden bitirerek soruyoruz: "Siz de görmediniz mi? Onlar da mı yalandı?"  
               'El ele verdik; bu hale geldik'