IMG-LOGO
Güncel

Bir Seyahat ve Üç Kitap

15 08 2014

 

Tatillerimizi genellikle gezip görmek, yıl içi yorgunluğumuzu gidermek,kendimizi ruh ve beden olarak geliştirmek ve daha sağlıklı kılmak için yapmaktayız.Bu sene tercihimizi görmediğim ve uzun süredir görmek istediğim Muğla-Göç ek yönünde kullandık.Bu şirin beldemiz özellikle rahmetli Turgut Özal'ın döneminde bilinmeye başlanan, şu anda özellikle yat turizmine ev sahipliği yapan bir belde haline gelmiş durumdadır.Yerli-yabancı yüzlerce yat Göç ek kıyılarında barınmakta ve Göçek koyları bu yatlara ve yat sahiplerine ev sahipliği yapmaktadır.Ayrıca doğal dokuyu çok bozmayan bir anlayışlayapılmış yazlıklar-pansiyonlar-oteller bu şirin beldemizi güzel bir turistik belde haline getirmiştir.Temenni ederiz ki bundan sonrada doğal dokuyu koruyan ve çevreci davranış ile bölgenin doğal güzellikleri ve imkanları korunur. Göçek ve koyları ile beraber Dalaman-Dalyan-kaya mezarları-karetta kaplumbağaları ve temiz denizi ve zengin doğa güzellikleri gelen misafirlerine bol alternatifli günler geçirme imkânı vermeye devam eder.

Bu tatilimde okuduğum üç kitabı tanıtmak isterim. Bunlardan biri 'Çığlığın Gücü'.Aynı zamanda bir Tıp doktoru olan,eğitimin ve bilginin önemini çok iyi anlamış,bunu ülkemizin insanları ile paylaşma sorumluluğu ve azmi yüksek bir insan Dr. Ala Elcircevi'nin,Elma yayınlarınca basılmış bir kişisel gelişim eseri.Yazar kendi hayatından,ailesinden,çevresinden aldığı hatıraları ve bilgileri okuyucuyla paylaşıyor.Sade ve güzel bir Türkçe kullanılmış.Konular karmaşık olmayan bir tarzda sunulmuş.Bu tarzı ile dekolay okunan faydalı bir eser olarak değerlendirdim vezevkle okudum.

Kitap okuyucuya başarı için azmin önemini, hedef belirlemenin ve bunu yazılı hale getirmenin lüzumluluğunu, takım çalışmasının başarıyı artıran bir husus olduğunu(göçmen kuşlar),zamanı doğru ve yerinde kullanmayı(baba -oğul hikâyesi),canlıların İrade ve azmi ile zorlukları aşabilmesinin mümkünlüğünü(somon balıklarının hikayesi), Empatiyi(ek pansumanisteyen hastası hatırası) ,sevgi ve müspet tavrın başarıyı etkileyen bir duygu olduğunu güzel örneklerle okuyucusuna aktarmış. Faydalandığım ve okumaya değer bir kitap.

Diğer bir kitap 'İlaçsız Yaşam'.Yazarı uzmanlığını fitoterapi(bitkilerle tedavi),akupunktur  gibi alanlarda yapmış bir Tıp doktoru. Hayy kitap yayınlarından olan bu eserde de okuyucuları için çok faydalı bilgiler vardır.Vücudumuz,bağışıklık sistemimiz,beslenme sade bir dille tanıtılmış ve bunları  etkileyen faktörler belirtilmiş.Bu bilgiler ışığında fizik aktivitenin,günlük yaşantımızın,beslenme tarzımızın daha doğru ve sağlığımızı bozmayacak şekilde olması için gerekli bilgiler verilmeye çalışılmış.Bu hususlarda hangi gıdanın,hangi bitkinin ne tür etkiler yaptığı bilgileri ile de kitap bir sağlık rehberi haline getirilmiş.Özellikle gıda ve bitkilerin sağlığa etkileri üzerine meraklı olanlar için güvenilir ve istifade edilebilecek faydalı bir eser olduğunu düşünüyorum.

Okuduğum üçüncü kitap ise 70'li-80'li yıllarda ülkemizde yaşanan sosyal karmaşaları kendi hayatı üzerinden değerlendiren bir eser idi.'Gönül Sokağı Baskınları' isimli Hisar kitap evi tarafından dağıtılan bu eser Aydın Aydın Bey İsimli bir Öğretmenimizin hatıralarıdır. Bu eserde yazar kendi yaşadıklarından dindar kimliğinin,yanlış anlaşılmaların,kavram karmaşalarının bir insana nelere mal olduğunu, neleri kazandırıp neleri kaybettirdiğini hatıralar zinciri olarak okuyucuyla paylaşmıştır.Böylece ülkemiz insanının enerjisinin nasıl boşa harcatıldığını da bu yazılardan görüyor ve özgürdüşüncenin,sevgi ve hoşgörünün toplum için önemini anlıyorsunuz.Boş vermemenin bazen ne tür zahmetlere sebep olduğunu anlıyorsunuz.Bu eser  80-90'lı yıllardaki sosyal olayları daha iyi anlamak isteyen insanlar için tavsiye edilebilir bir eserdir.Kitapta çok dikkate değer bulduğum bir husus,günümüz düşünürlerinden Sn.İsmet Özel'in genç insanlarla yaptığı 'Ne Olacaksınız?' değerlendirmesidir. Ayrıca Hacı Bayram Veli'den alınan bir tespit de günümüz insanı için önemli bir uyarı olup bunu sizlerle paylaşmak isterim. Şöyle ki Osmanlı Devletinin insan ve yönetim felsefesinin oluşmasında önemli etkileri olan bu büyük zat şu uyarıda bulunmaktadır.'Ey oğul... Beyaz giyinin ve cemaatte en ön safta olun. Beyaz elbise, üzerindeki lekeyi gösterir. Siz de böylece lekelendiğinizi görür ve lekelerinizi temizlersiniz. Böyle olunca da temiz olursunuz. Cemaatte eğer en ön safta olmazsanız, ön safı cahiller ve ehliyetsiz insanlar doldurur. Ön safların cahiller ve ehliyetsiz insanlar tarafından işgal edilmiş olması o toplumun felaketi olur.'

Okuduğum bu kitaplar ve gezip gördüğüm yerler ile, torunlarım dâhil ailemle geçirdiğim yılın bu tatili çok istifade ettiğim güzel ve faydalı günler geçirmeme vesile olmuştur. Herkesin imkânları dâhilin de gezip-görme ve okuma fırsatı yaratması temennim ile sağlıklı günler dilerim.