IMG-LOGO
Güncel

Çok Önemli Açıklama

11 06 2014

 

Hürriyet Gazetesinin 4 Haziran Çarşamba günü çıkan sayısında bir haber oldukça önemli idi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 90. Kuruluş yıldönümü kutlanırken, Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özafşar bir açıklama yapmış. Habere göre, Diyanet'in internet sitesinde yayınlanan bu yazıyı olduğu gibi aktarıyorum:

"İslam dünyası toplumsal, ekonomik, yönetsel, iktisadî ve bilimsel bakımdan zamana geç kalmışlığının bedelini ödüyor. Bundan dolayı bir anlamda zihin olarak tarihte kalmanın, gövde olarak bugünde bulunmanın gerilimini yaşıyor ve bu alanlarda, bilhassa sosyopolitik alanlarda oluşan eksikleri telafi edemedikleri için küresel sistemin baskısına açık hale geliyor. Durum böyle olunca iç barışı tesis edemiyor ve çok ağır bedeller ödüyor. Onun içidir ki, demokratik rejimlerin yerleşmiş olmaması, bireylerin irade, ifade ve vicdan özgürlüklerinin tam olarak teminat altına alınamamış olması, din özgürlüğünün ve din eğitiminin güncellenememiş olması, İslam dünyası için çok ciddi açmazdır. Bu açıdan birtakım ideolojik yahut çıkarcı yaklaşımlar İslam dünyasını birbirine düşürüyor. Bugün bölgemizde cereyan eden hadiselere bakarak bütün bunların öncelikle kendi iç dinamiklerimizden kaynaklanan sorunlar olduğunu söyleyebiliriz. İslam dünyasındaki çatışmaların derininde yatan şey, İslam toplumlarının kendilerini güncelleyemeyişindendir.

Bunda diğer medeniyet ve coğrafyalarında çok rolü var. Ama bunu sadece ötekinin kültürünü kötüleyerek, kabahatli bularak, İslam dünyasının kendi kusurlarını görmezden gelmek doğru değil.

İslam dünyası özeleştiri yapmak zorunda, geleneksel müesseselerini yenilemeli, İslam dünyasında din eğitimi, modern şartlarda ve çağın gerektiği ölçüde yapılmak zorunda. İslam dünyası, yönetim alanında çağın gerektirdiği gereksinimleri dikkate alarak sosyopolitik güncellemeleri geliştirmelidir. Ayrıca, fakirlik sorununu aşmalıdır. Hepsinden önemlisi, İslam dünyası, hukuk düzenini kurmak zorundadır."

Dinimizin özüne dokunmadan, sadece İslam dünyasının içinde bulunduğu durumdan kaygılanan bir aydının görüşleri olarak değerlendirdiğimiz bu açıklamayı,  ülkemizin bugün içine düşürülmek istenilen durumu, insanımıza dayatılanları da göz önüne alarak bir değerlendirelim, bakalım neler çıkacak?