IMG-LOGO
Güncel

“Gençliğin İmanını Paralarla Çaldılar”

23 04 2014

 

Emine Şenlikoğlu'nun meşhur kitabıydı; "Gençliğin İmanını Sorularla Çaldılar". İnançsızların sorularına cevap veremeyen ve sorgusuz - sualsiz dine bağlanmayı önererekten ilkokul mezunu seviyesine hitap eden, 30-40 baskı yapan bir çok satan / best seller kitaptı bir vakitler.

Sonra ver elini "İslamiyet" üzerinden siyasal iktidar mücadelesi. Devlet aygıtından pay alamadığı için İslam gibi sağlam referansla muhalif kesilen kesim kişi başına 9 pul alan elit oligarşinin cenderesinde ezilirkene 28 Şubat'ın o romantik, o sürrealist söylemleri geçer akçe idi.

Tam da o zaman Yavuz Ağıralioğlu;

- "Harama uçkur çözmedim" diyenlere

- "Denk getirememişsindir",

- "Boğazımdan haram lokma geçmedi" diyenlere

- "Fırsat bulamamışsındır" diyerek müsabaka oynamadan maç kazananların aslında şikeci olduğunu beyan ediyordu ocak ocak.

Oysa bugün Diyanet İşleri Başkanı "Summun, bükmûn, Görmez ve çıkmaz bir yola girmiş haldedir." (Bakara 18) Koskoca İslam Dünyasının hâl-i hazırda manevî önderi sayılan kurumun başı için "şeyime göre reis buldum" diyenleri yiye duya bu teşkilatın arkasında namaz kılmanın caiziyeti bile sorgulanır hale geldi.

"Ey Rabbim, benim halkım bu Kur'anı bir kenara attı." (Furkan 30) Cenaze-mevlid taban fiyatları hariç kredi faizleri ve borsa değerleri kadar kıymet vermedi Kur'ana. Yüzdesi kalabalık bir kitlenin imanını kutularla çaldılar. Fırsat bulup da denk getirenler servet-şehvet-şöhret Şeytan Üçgeni'ne sıfırların karesi ve küpü olarak daldılar.

"Size ne oluyor ki Allah umurunuzda bile değil!" (Nuh 13) Siz nasıl insanlarsınız ki nifak (gaflet), küfür (dalâlet) ve şirk (hıyanet) alametleri yörüngenizde günde 12 tur atıyor? Biriktirdikçe zulmü ve azgınlığı ölesiye - bitesiye takvim düzine koleksiyoncusu gibi biriktiriyorsunuz.

Yoksa Allah bize adaleti, size adaletsizliği; bize iyiliği ve yakındakilere vermeyi, size yolsuzluğu ve yandaşları zengin etmeyi mi emrediyor / Fuhşiyatı, kötülüğü ve zorbalığı bize yasak, size serbest mi ediyor?

"Yoksa sizin bir kitabınız var da ondan ders mi görüyorsunuz? 'Canınız neyi istiyorsa o caizdir' diye mi yazıyor o kitapta?" (Kalem 37-38)

İlk Müslümanlardan günümüze doğru mu sıralandığı yoksa an itibariyle mevcut çizelgesinde yer alanları mı kapsadığı tartışma konusu olan şu meşhur 72 / 73 fırkadan hangisi olarak yazılacaksınız İslam Tarihi'ne? O menkıbelerini sûre gibi anlattığınız sahabeler ve büyük zâtlar bugün karşınıza çıksaydı yediğiniz nanelerden ötürü yüzüne tükürür müydü, tükürmez miydi?

Hz.İsa'nın Protestan ahlâklı kilise kapitalistlerinden davacı olacağı gibi Hz.Muhammed'in de Serbest Piyasa ahlâklı abdestli kapitalistlerden hesap soracağı AYM ve AİHM'den de Üst ve Muazzam bir Mahkeme'den haberiniz var da kaale mi almıyorsunuz? Yoksa siz de benzerleriniz gibi "With God On Our Side / Tanrı Bizim Yanımızda" havasında mısınız?

"Huzur İslam'da" mı daha belli değil ama kusur insanda.