IMG-LOGO
Güncel

Aydınlarımıza 19 Mayıs Kutlaması

20 May 2012

 

Vaktiyle milli bayramlarımıza dini bayramlarımıza sahip çıktığımız kadar sahip çıkamadık. Kutlama alanlarını, caddelerini milletçe dolduramadık. Okullarda sıradan bir olay, bir angarya görüp gençlere gereğince milli bayramın önemini, anlamını anlatamadık, ruhunu hissettiremedik, coşkusunu yaşatamadık. Sadece rozet taktık, bayramlarda anıtlara büstlere çelenk koyduk, "Atatürkçüyüz,
Cumhuriyetçiyiz" diye övündük, ama bayramların asıl sahibi millete bu bayramların niçin coşku ile kutlanması gerektiğini anlatamadık.

18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi kazanılmasaydı, tarih sahnesinden silineceğimizi, Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal'le buluşamayacağımızı; l9 Mayıs l919'da Mustafa Kemal Samsun'a çıkıp Milli Mücadele bayrağını açıp özgürlük ateşini yakmasaydı, milletçe topyekun savaşarak kazandığımız Kurtuluş Savaşını kaybedip yine tarih sahnesinden silinip gideceğimizi; 23 Nisan 1920'de Türkiye         Büyük Millet Meclisi açılmasaydı, egemenliğin kişilerden millete geçemeyeceğini, Milli Mücadele'nin arkasında millet desteğinin oluşamayacağını; 29 Ekim l923' de Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmasa ve ardından peşpeşe devrimler yapılmasaydı, çağdaş bir toplum yapısına ve dünyada saygın bir devlet konumuna geçemeyeceğimizi, bugün ne yapılıyorsa o mirasın üzerine bina edildiğini milletimize öğretemedik,anlatamadık.

Anlatamadığımız gibi, milleti suçladık, milletten uzaklaştık, onu küçük gördük, hor gördük, milletten koptuk. Öyle ise bugün sızlanmaya, şikayet etmeye hakkımız yok.

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy diyor ki:

SAHİPSİZ OLAN MEMLEKETİN BATMASI HAKTIR
SEN SAHİP OLURSAN BU VATAN BATMAYACAKTIR

Şairin dediği gibi, sahip olmadığın, koruyamadığın, terkettiğin her şeyi, her değeri kaybetmeye mahkumsun. Bu bugün milli bayramlarındır, yarın milli egemenliğin, bağımsızlığın, özgürlüğün, birliğin, bütünlüğün, kısacası vatanın, devletin, milli hayatın, dilin, dinin, kültürün olabilir. Bugünden
sahip çıkmazsan, zamanı geldiğinde Ata'nın Gençliğe Hitabesi de seni kurtaramaz. Sevgili aydınlarımız, elitlerimiz sizi bu bayram gününde biraz rahatsız ettim, ama kusura bakmayın. Vicdanımı rahatlatmak için bir defa daha hatırlatmak istedim.

Samimi vatanseverlere, milliyetçi ve ulusalcılara, dini kadar milli değerlerine de sahip çıkan dindarlara, Atatürkçülere ve Cumhuriyetçilere sesleniyorum. 
Siz mütevazı insanlar olduğunuz için hep geride kalırsınız, ama lütfen Bilge Kağan'ın dediği gibi "titreyin ve kendinize gelin", kıpırdanın ve değer verdiğiniz bütün milli ve dini mukaddeslerinize sahip çıkın.

Bu şuur, bu duygu ve bu düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor bayramınızı kutlamanızı diliyorum.