IMG-LOGO
Güncel

Milli Bayramda Milli Ayıp

30 April 2012

Milli bayramlar, toplum tarafından ortak sevinç ve gurur kaynağı olarak kabul edilen ve milletin kaderini derinden etkileyen  tarihi olayların kutlandığı günlerdir. Bu günler, toplumun milli mutabakatını en önemli  etkinliklerdir. Bu günler kutlanırken, milli hassasiyetlerin ön planda tutulması ve bu konuda gerekli titizlik ve özenin gösterilmesi gerekir.

23 Nisan 1920, Türk Cumhuriyet Tarihi'nin en önemli dönüm noktalarından biridir. Osmanlı devletinin çöküş sürecinin son aşamasında, işgal altındaki vatan topraklarında Milli Mücadele'nin milli iradenin denetim ve yönetiminde yürütüleceğinin bütün dünyaya ilan edildiği tarihtir 23 Nisan. Milli Mücadele'den sonra kurulacak devletin parlamenter sistem ve demokrasi rejimi ile yönetileceğinin örtülü olarak ortaya konulduğu bir tarihtir 23 Nisan. Egemenlik hakkının, kişi ve hanedanlardan, kayıtsız ve şartsız olarak millete devredildiği tarihtir 23 Nisan.  Bu tarihin önemini vurgulayan önemli bir icraat da, büyük Atatürk'ün bu tarihi olayı, bir bayram olarak geleceğimizin sahibi olacak çocuklarımıza armağan etmesidir.

Milletimizin milli hassasiyetlerinin  sistemli bir şekilde zayıflatıldığı bu süreçte milli bayramlar giderek önemini kaybediyor. Bayramın milleti büyüleyen manevi hazzı ve coşkusu gittikçe azalıyor. Törenler büyük alanlardan, okul duvarları arasına sıkıştırılıyor. Bu yıl kutlanan 23 Nisan törenlerinde büyük bir milli ayıbı üzüntüyle yaşadık. Hem de Türkiye'nin başkentinde Ankara'da,  yaşadık bu üzüntüyü. Milli hassasiyetlerimiz dumura uğratıldığı için milli bir tepki doğmayacağını umuyorum. Kılcal damarlarının çoğu tıkanmış ve bazıları operasyonla alınmış basın ve medyamızın da yayınlarında pek yer vermeyecekleri düşüncesindeyim. Bunun için düşüncelerimi ve üzüntülerimi milli hassasiyetleri hayatta kalanlarımızla paylaşmak istedim.

Ankara'da yapılan 23 Nisan stadyum kutlamalarında tören resmi geçidinde bandonun çaldığı parçalar,

milli şuura sahip her insanı çıldırtacak nitelikteydi. Şeref Locasındaki protokolda Milli Eğitim Bakanı, Ankara Vali ve Belediye Başkanı ile Garnizon Komutanı yer alıyordu. Parçaları çalan bando ise Jandarma Bandosu. Seslendiren solistler ise bayan ve erkek rütbeli askeri  personel. Söylenen parçalara bakın, sırasıyla Eurovision müzik yarışmasında bu yıl ülkemizi temsil edecek Can Bonomo'nun yarışma şarkısı "Love me back (Sen de beni sev)", Sıla'nın "Kafa nereye, ben oraya" ve Sertap Erener'in "Rengarenk" isimli şarkıları. Bu milletin milli marşları, türküleri, şarkıları yok mu? Milli bayram mı kutluyoruz, Gençlik Konseri mi yapıyoruz? Askeri bandonun milli repertuarı bu mu? Askeri bando Kent orkestrası mı? Bayramın öğrenci kılık-kıyafetlerinden kullanılan sloganlara, tribün pankartlarına kadar hassasiyet gösteren Eğitim (pardon Milli Eğitim) Bakanlığı, milli bayramda çalınacak parçaları hiç mi incelemedi? Küçük bir yerleşme biriminde olsaydı, çoktan sorumlular hakkında soruşturma açılır, birkaç kişi de ceza alırdı?

Kime kızacaksın, biri de İngilizce olan bu pop parçalarını seçenlere mi, bunu seslendiren askeri bando ve askeri solistlere mi, yoksa bu tabloyu ayakta seyreden devletin üst bürokrasisine mi? Kusura bakmayın, bu milli bayramları milli marşlarla kutlayarak yetişmiş ve son yıllara kadar da böyle kutlandığına tanıklık etmiş bir neslin mensubu olarak bu  tarz kutlamadan çok rahatsız olduğumu ve bunu büyük bir milli ayıp olarak kabul edip kınadığımı ifade etmek istiyorum. "Senin işin yok mu kardeşim, bak millet ne kadar hayatından memnun, mutlu" diyorsan, milletin oynamasına ve oynatmasına az kaldığını haber vermek istiyorum. Unutmayın ki, kasırga ve bora, derin sessizliklerin ardından patlar.