IMG-LOGO
Güncel

“Eski Ülkücü” Gailesi

04 04 2012

Rahmetle andığımız Galip Erdem'in "Ülkücünün Çilesi" isimli meşhur makalesi her dem taze. Bir de sağda-solda, alan çalışmasında ikide bir "eskitme" ülkücü tipi çıkıyor karşımıza.

Neymiş; ocağı o kurmuşmuş, partiyi o kurmuşmuş, sendikayı o kurmuşmuş, zamanında şu kadar hoplamış - bu kadar zıplamış. Sendikalar siyasiymiş de o zaman X partinin mitinglerine gidiyormuş, şimdi Y partisinin.

"İnsanın değeri aradığı şeydir" der Mevlâna. Arayışımızı hak aramak, haksızlık karşısında susmamak ve tüzüğünüzün gereğini yapmak üzre icraya çalışıyoruz. Siyasal algının sendikalardan çok onu niteleyenlerin zihninde olduğunu anlatıyoruz, tık yok.

Ne dersen de, ne anlatırsan anlat vatandaşın fikr-i sabiti Nuh deyip Çimento Fabrikası dememek üzere. Üstelik siz kazanımlardan ve kazanımlar için birlikte mücadeleden bahsederken az pişmiş siyasetçi gibi mal beyanına başlıyor. Hem iktidara yalakalık olsun diye eteklerine tutuşmuş meeee'mur örgütlerinin paçalarına tutunmuş hem de muhalefeti idare ediyor.

Hem AKP'ye oy veriyor, hem MHP'liyim diyor. Hem fırsat gözetiyor, hem stepne bulunsun diye çocuğunu ocağa-bucağa gönderiyor. Hem falan sendikanın kurucusuyum diyor, hem filan sendikada zıp zıp zıpırlık yapıyor. Hükmolsun; o Filankes Sen'deki 'eskici ülkücü' sayısı Falan Sen'deki Galip Ağabey'in çilelilerinden kat kat fazla.

Bu arkadaşları her biri bir okul müdürlüğünü geçici mesken tutmuş görünce içim sızlıyor. 7 Kocalı Hürmüz'ü görmüştüm ama Hürmüz'ü canlandıracak bu kadar çok 'er kişi' olduğunu tahmin edememiştim. Her birerlerinin ruhuna fatiha mahiyetinde tek tek kendilerine anlattığım sosyolojik saptamaları topluca topunun topuğuna bir sıkımlık macun kabilinden tekraren paylaşıyorum:

  • - Ölen Papa da (Jean Paul) 'eski ülkücü' idi. Mehmet Ali Ağca ile çok sıkı

fıkıydılar.

  • - 'Eski ülkücü' ile pire zıplama yarışına girmişler. Malum pire kendi ağırlığının

4-5 katı zıplayabiliyor velâkin 'eski ülkücü' pireyi geçmiş.

  • - Eskitme vernikte, eskilik antikada güzel. Siz Eskişehirli misiniz?
  • - Eskimiş ülkücülüğün son kullanma tarihi, tedavülden kaldırılış kararnamesi

ya da geri dönüşüm kutusu yok mudur?

  • - Bu 'Eski Ülkücüler' bu yeni zamanda, hep aynı ifadelerle aynı cümleleri

nasıl kurabiliyorlar yada arkalarında hangi tek tip örgüt var?

  • - 'Eski Ülkücü'nün filesi iktidar - iktidar dolaştığı halde neden halâ dolmuyor?