IMG-LOGO
Güncel

Rehber İnsan Bilge Devlet Başkanı Rauf Denktaş’ı Uğurlarken

19 01 2012

Kıbrıs Türk halkına rehberliği ile millet olma şuurunu vermeye çalışmış, bilgeliğinin verdiği ilham, azim ve iradesinin gücü ile Bağımsız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşunda çok önemli emekleri olan Sayın Denktaş'ı hakkın rahmetine teslim ettik.

Ülkemizin ve İzmitimizin karlı-kışlı bir gününde yavru vatan Kıbrısımızın baş şehri Lefkoşe'de ki cenaze merasiminin muhteşemliğine katkı verircesine yarı güneşli uygun bir havada  kadın erkek her yaştan Kıbrıs Türkleri'nin yoğun iştirakı olmuştu. Anavatan Türkiye'den de çok sayıda insan bu güzel devlet adamına karşı vazife yapma  duygusu ile orada idi. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, Meclis Başkanımız Sn Cemil Çiçek, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, diğer siyasi parti liderlerimiz ( Sn Kılıçdaroğlu; Sn Devlet Bahçeli, Sn Namık Kemal Zeybek, Sn Mustafa Kamalak, Sn Numan Kurtulmuş ), Genelkurmaybaşkanımız ve birçok üst rütbeli subayımız, birçok sivil toplum örgütünün başkanları Lefkoşe Selimiye Camisindeki törene iştirak ile Türk Milleti'nin ona karşı olan sevgisini göstermişlerdir. Azerbaycan, Batı Trakya ve diğer  bazı Türk dünyasından gelen din adamlarımız dini kıyafetleriyle  bu uğurlamaya katılarak törene ayrı bir güzellik ve manevi zenginlik katmışlardır.

Lefkoşe sokaklarını dolduran büyük bir insan seli Sn Denktaş'ın naşını 10 km ye yakın bir mesafeyi yürüyerek defnedileceği alana getirmişlerdir. Cenazede birçok genç insanın elinde taşıdığı Denktaş'ın resmi ve onun altına yazılmış şiiri sanki Dede Korkut-Yunus Emre misali 'Oğluma Öğütlerim' adına Türk Milletine sanki bir mesaj vermekte idi.                                                                                                                

Oğluma Öğütlerim

Saat gibi durmadan,                        Çalış, uğraş durmadan
Gece gündüz çalışan,                       Bir gün olursun adam,
İnsanlar mesut olur                         Paraya kul olma sen,
Evladım buna inan.                          Oğlum ol hakka tapan.

Gıbta etme paraya,                          Herkese ol bir örnek,
Düşme sakın sefaya,                       Al herkesten görenek,
İşinde tutumlu ol                             Daima içinden inan,
Dayan daima cefaya                        Terbiye hayat demek.

İmanına dayan sen                          Sana vurana vurma,
Kuvvetine inan sen                           Fazla duygulu olma,
Fakat sakın saldırma,                       Bu dünyada cefa çok,
Ortada sebeb yokken                       Henüz doğmadan solma.  

Yalana sapma sakın                         Saat gibi durmadan, 
Düşmanlarından sakın                      Gece gündüz çalışan
Herkesi dost bil de sen,                    Temiz kalpli insan ol,
Daima güleryüz takın.                       İmrensin sana bakan.                                                                              

İşte hayat felsefesini duru bir  Türkçe ile yazdığı böyle bir şiir ile  anlatan ve bizlere vasiyet gibi bırakan bir Türk devlet adamıdır O . Mezarı bir numaralı üyesi olduğu ve Anavatana bağlılığını sevgi ile bağlılığını gösterircesine 'Toros' lakabını aldığı Türk Mukavemet Teşkilatı Anıtının olduğu Lefkoşe Cumhuriyet meydanındadır. Kuruluşuna büyük emekler verdiği, kurucu devlet başkanlığını yaptığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilelebet yaşaması dileğiyle mekanı Cennet olsun.