IMG-LOGO
Güncel

Kayıp Coğrafyalarımızdan Haberler – I

20 03 2011

Efenim, siz 'En Denek Sizsiniz' yada 'Hırtlar Vadisi'ni seyredururkene netekim biz de boş durmadık veee Türklerle ilgili veya ilintili coğrafyaları yeryüzünde arama bulma faaliyetine devam eyleyedurduk. Bizim bilmediğimiz ama bir şekilde etki alanımıza girmiş olan sürpriz diyarlardan bazılarını dikkatinize sunuyoruz.

TURKS & CAİCOS ADALARI - Atlas Okyanusu'nda Küba açıklarında bir adalar topluluğu. Caicos'un, Türkçe okunuşuyla Kaykos'un kayıktan geldiği kabul ediliyor. Pîri Reis'in meşhur haritasında adaların olduğu yerde kayık resmi var. Amcası Kemal Reis'in Antil Adaları seferlerinde uğradığı (1470 - 1480'li yıllar) yerlerden. 1799'dan beri İngiltere'ye bağlı.

Başkenti Grand Turk (Cockburn Town). Adını Büyük Türk Kanunî'den aldığı kabul ediliyor. Yüzölçümü 418 km2. Nüfusu 40 bine yakın. İsminin hatırına bile siyasi ilişki kurulabilir. Muhakkak arkasından Meluncanlar gibi bir vaka daha çıkabilir.

Aşağıda adaların bu günkü ve 1869 - 75 arasındaki bayrakları görülüyor.

DROGHEDA - İrlanda'nın doğu sahilinde, Başkent Dublin'e 70 km. uzaklıkta

bir şehir. İrlanda açlık ve kıtlıktan kırılırken 1847'de tahıl yüklü 5 Osmanlı gemisi İngilizlerin karşı koymasına rağmen Drogheda Limanı'na yardımı boşaltır. İrlanda soyluları bununla ilgili Sultan Abdülmecid'e teşekkür mektubu, Drogheda Belediyesi de şükran plâketi ve anıtı hazırlamışlardır. Şehir armasında ay yıldız var.

1919 yılında kurulan ve Trabzonspor'la da kardeş kulüp olan Drogheda United takımın amblemi bordo - mavi ay yıldız. Ve İrlanda Ligi'nde başa güreşenlerden. Aynısından bir de İngiltere Ligi'nde var; Porsmouth.

VARNSDORF - 14.yy'dan kalma bir köy. Çek Cumhuriyeti'nin Almanya

sınırındaki Bohemya bölgesinde. Martin Luther'in aforoz korkusuyla Saksonya'ya sığınıp yeni mezhebini ilan etmesiyle kasabanın kaderi değişmiş (1535). 1555 Ougsburg Antlaşması'na kadar çekmediği sıkıntı kalmamış. O sıralar sadece Osmanlı'nın desteğini almış. Ki Protestanlığın bir mezhep olarak tanınması Osmanlılar ve daha çok Kanunî sayesinde olmuştur.

Osmanlı yalnızca dinî anlamda değil aynı zamanda ticarî anlamda da kurtarıcı olmuştur. 1700'lü yıllarda Şam dokumaları kente getirilmiştir. Zamanla Avusturya İmparatorluğu'nun mühim şehirlerinden biri olmuştur. Günümüzde de 30 bine yakın nüfusuyla önemli bir tekstil şehridir. Tarihî kilisesi ve Beethoven'e 1830'da ilham kaynağı olması da turist çeker.

Bayrağındaki ve şehir armasındaki ay yıldızdan başka bizle irtibatları yoktu, tâ ki siz bu yazıyı okuyana kadar.