IMG-LOGO
Güncel

Yerel yönetimlerin önemli bir görevi de bölgesinde yaşayan insanların günlük su ihtiyacını karşılamaktır. İnsanların yaşadığı mekanlarda temiz, güvenli ve ihtiyaca yetecek bir suyu vatandaşa ulaştırmaktır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İSU Genel Müdürlüğü Bu hizmeti yürütmekle yükümlüdür.

Su insan yaşamı için havadan sonra gelen en önemli ihtiyaç maddesidir ve beslenmemizin vazgeçilmez bir parçasıdır. İnsan, besin almadan haftalarca canlılığını sürdürebildiği halde susuzluk durumunda ancak birkaç gün yaşayabilir. İnsan vücudunun su içeriği yaşa ve cinsiyete göre %42 ile 75 arasında değişmekle birlikte yetişkin insan vücudunun ortalama %60'ı sudur. Vücut fonksiyonlarının yürütülmesinde, metabolizmanın dengesinin sağlanmasında ve vücutta pek çok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinde su son derece önemli rol oynamaktadır.

Su;

- Besinlerin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınmasında,

- Hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin düzenli çalışmasında,

- Metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve vücuttan atılmasında,

- Vücut ısısının denetiminin sağlanmasında,

- Eklemlerin kayganlığının sağlanmasında,

- Çeşitli biyokimyasal olayların gerçekleşmesinde yardımcıdır.

Büyüme ve vücut fonksiyonlarının yerine gelmesi için yeterli su alımı çok önemlidir. Ayrıca yapılan çalışmalar uygun miktarlarda günlük su tüketiminin;

- Soğuk algınlığı,

-  kabızlık,

- idrar yolu enfeksiyonları,

- cilt sağlığının korunması,

- organizmanın toksinlerden arındırılması,

- kilo kontrolü programlarında zayıflamaya yardımcı olması, cildin nem ve elastikiyetinin düzenlenmesinde rol oynadığı bilinmektedir.

Soğuk günlerde üşüdüğümüzde veya yazın çok sıcak, rutubetli günlerin olduğu gibi aşırı sıcaklık durumunda, vücudun normal sıcaklığını korumak için suya olan ihtiyacı artmaktadır. Sıcak, nemli havalarda vücut terleyerek sıvı kaybını artırır. Bu sebeple terlemeye göre su ihtiyacımızın karşılanmasına özen göstermeliyiz.

Bunun İçin;

- Sabah kalkıldığında ilk yapılması gereken işlerin başında 1 bardak su içmeliyiz,

- Her tuvalet sonrası,, kaybedilen sıvıyı yerine koymak için 1 bardak su içilmeli,

- Egzersiz yaparken ve özellikle sıcak havalarda çalışırken su tüketimi artırılmalı, 

- Suyu her zaman görünür bir yerde bulundurmalı, susama hissi beklenmeden su tüketmeye özen göstermeliyiz.

Her gün ne kadar su içmelisiniz?

Genel bir kural olarak, vücutta oluşan zararlı maddelerin atımını sağlamak ve vücut sıvı dengesini koruyabilmek için 8 - 10 bardak (2,5 Litre) su tüketilmesi önerilmektedir.

İnsanlar su ihtiyaçlarını genelde; içecekler, besinler ve metabolizma olmak üzere üç kaynaktan sağlarlar. Besin içerisinde bulunan besin öğelerinin yakılması sonucunda da su oluşur. Diyette proteine göre karbonhidrat ve yağın yüksek olması metabolik suyu arttırır. Yediğimiz besinler ve içecekler yoluyla da vücudumuza su sağlarız. Mesela sebze meyvelerin %85-90'ı, bir su bardağı sütün %90'ı sudur. Gün içerisinde içtiğimiz çay, kahve, soda vs. içecekler ile de sıvı almaktayız. Ancak kafein içeren kahve, çay gibi içecekler sıvı ihtiyacını karşılasa da uygun su kaynakları olarak sayılmazlar. Çünkü kafein içeren bu içecekler içildiğinde su alırız  ama idrar artırıcı etkisinden dolayı daha fazla idrar çıkışı yaptıracağından fazla da sıvı kaybederiz.

Alınan su öncelikle böbreklerden idrar ile atılır. Ayrıca cilt yolu üzerinden terle ve Akciğerler üzerinden soluduğumuz hava ile de su kaybederiz.

Sağlıklı ve güvenli su nedir? 

Güvenilir su zararlı bakteriler, zehirli materyaller ve kimyasalları içermeyen sudur. Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılmış ticari amaçla satılan kaynak suları, içme suları ve doğal mineralli sular üretim aşamaları kontrol altına alınmış ve Sağlık bakanlığı denetimine tabii güvenli sulardır. Şehir şebeke sularımız ISU tarafından temiz su arıtılma tesislerinden geçirildikten sonra uygun şekilde klorlanmakta ve belirli aralıklarla değişik noktalardan alınan numunelerle kontrol ve takip edilmektedir. Böylece evimizde musluğumuzdan akan suyumuz güvenli hale getirilmektedir.

İSU yaptığı çalışmalarla önce Yuvacık Barajı ve temiz su arıtma tesisi ile daha sonra da bu işletmeye Sapanca suyuna bağlantı sağlayıp yedekleyerek bölgemizde yaşayan insanlarımızın temiz su ihtiyacını güvenceye almıştır. Ayrıca Gebze'de, Karamürsel'de, Kandıra'da, Derince'de yerel su kaynaklarını da temiz su arıtma tesislerinden geçirerek ihtiyacımız olan suyu 2040'lara kadar yetecek hale getirmiş bulunmaktadır.

Su gibi sağlıkta kalınız.