IMG-LOGO
Güncel

Kriz Çıkartma Sanatı

16 08 2010

Bir bardak suda muhtelif çap ve markada kriz kopartabilmek için çok fazla uzmanlığa ihtiyaç yok aslında. Önemli olan suflörünüzün verdiği repliklerden hiçbirini kaçırmamanız.

Siyaseti hem paralı meslek haline getiriyorlar hem de seçilmiş siyasîler birdenbire herbişeyden anlar hale geliyorlar. Sanırsın seçilmiş peygamber (!)..

Seçilmişler yargıdan anlar, askerî nizamdan anlar, istihbarattan anlar, simülasyondan anlar. Anlar oğlu Hezarfen karalar bağlar.

Seçilmişlere dokunulamaz, yan bakılamaz, aleyhlerinde - hâşâ - karar verilemez. Aksi takdirde her birerlerine demokratik had bildirim seansları itinayla yapılır. Seçilmiş fetişizmi..

Yargı siyasete sarkmasın ama siyaset yargıya sarksın. Asker siyasete yön vermeyi aklından bile geçirmesin ama siyaset askere papatya falı açabilsin. Ohh, ne güzel kuvvetler ayrılığı..

Hükümet Hasan Iğsız'ı ne kadar tanır, Erdal Ceylanoğlu'nu ne kadar bilir? Bilenler okyanus ötesinden tanırlar. Amerika sadece siyasî iktidara değil askeri hiyerarşiye de her daim hükmetmek istemiştir. Nitekim 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, 27 Nisan imalâtları vardır.

Anayasayı değiştirirsiniz ama 'Our Boys'lara dokunamazsınız. Bir bakın bakalım Ergenekon'dan içeriye alınmış tek bir 'Amerikancı General' var mı?

Lüküs hayat, pek rahat. Amerika üflesin sen 'direniyor'un gölgesinde yat. ABD, daha doğrusu Pentagon ikna olduğunda ne oluyormuş, kriz çözülüyormuş. Filmin teması; kaos paradigması. Büyük Ortadoğu dizaynı için eğitimden enerjiye tedrici karmaşa uygulaması kararı varsa siz bunu spottan demokratik mücadele diye de verebilirsiniz.

Cumhuriyet tarihinin en zayıf ve en dirençsiz Hükümeti budur. ABD'yle 2 defa kısmen ters düştüler diye yalvar yakar vermedikleri taviz kalmadı. Benim esnaf siyasetçim yoksa ne anlar HSYK'dan veya YAŞ'dan, kurudan.

Krizkolik milletim Haçlı Ordularına karşı mücadele veren Anadolu Selçuklularının gâzâ heyecanını yaşamakta. Bilmiyor ki postmodern Haçlı Seferleri yerli halktan koçbaşlarına yaptırılıyor.

YAŞ krizinde gözlerim yaşardı. O general serin, bu general benim. Bir ikilik girmemişti, orayı da 'cırt Ayşe Teyze' yapabilirsek ne ala. Gelsin Balkan Savaşlarında siyasi ayrılıktan dolayı ordunun düşmana teslim edilmesine sıra.

Vay benim halkım; plajcı, evcilik'çi, kutu'cu, filimci, 'yiyor ama yapıyor'cu kardeşlerim. 'Hiç akletmez misiniz?' 'Ne kadar az tefekkür ediyorsunuz' 'Efelâ ye'kılûn', 'Efelâ yetefekkerûn'.