IMG-LOGO
Güncel

12. Kocaeli Kitap Fuarı’nın Ardından

24 05 2022

Kocaeli Büyük Şehir Belediye Başkanlığı, “kitap fuarı” konusunda; mükemmel organizasyonları, kusursuz hizmetleri ve büyük sayıda katılımcı potansiyeli ile uzun yıllardır kitapseverlerin gönlünde hep taht kurmuştur.

Bu yüzden pandemi döneminde yokluğu ve eksikliği hep hissedildi. Özlenen kitap fuarı nihayet 14-22 Mayıs tarihlerinde bu eksikliği tam hakkıyla giderdi. Kitap dostları şairler, yazarlar, düşünürler konuklara tadına doyulmaz dakikalar yaşattılar.

Özellikle dışarıdaki büyük ekran ve etrafının mükemmelce düzenli olması da bazı izleyicilere banklarda oturarak temiz havada konuşmacıları izleme fırsatı verdi.

Kitap fuarının bu kez farklı bir mekanda açılması da değişik bir nostalji yaşattı konuklarına. Umarım bundan sonraki fuarda çadırların yerine daha albenili uygun mekânlar da oluşturulur.

Katılım beklenilenin üzerinde gerçekleşti. Kapanış saatinin dolmasına kadar ziyaretçiler mekândan ayrılmak istemiyordu. Renkli, albenili bin bir kitabın ve orijinal etkinliklerin içinde yüreklerde tortulanan özlemlerin yerini sevinç, tebessüm ve mutluluk almıştı.

Her türlü organizasyon güzeldi. Söyleşilerin yapıldığı salonlar daha bir modern ve motive ediciydi. Bizler kitap dostlarıyla, tanıdıklarla buluşmanın hazzını doya doya yaşadık. Sanırım ziyaretçiler de mutlu olmuştur.

Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Büyükakın’ın stantları tek tek gezerek samimi ilgi göstermesi, sorunları sabırla dinlemesi de güzel bir düşünce ve ayrı bir incelikti. Ayrıca siyasi parti temsilcilerinin, ilçe belediye başkanlarının, sivil toplum kuruluşları yetkililerinin ve belediye yöneticilerinin de stantları gezmesi, paylaşımlara katkı sağlaması çok güzeldi.

Bizler de “Kent Konseyi” olarak; Emekliler Meclisi, Kadın Meclis, Gençlik Meclisi ve Engelliler Meclisi gruplarımızla standımızda ziyaretçilerimizle buluştuk bütünleştik. Kent Konseyi’nin görevlerini ve hizmetlerini sergiledik. İstekli ve gönüllü olanları üye yaparak hizmet ordumuzu çoğaltmaya çalıştık.

 Görevli arkadaşların samimi, candan özverili çalışmaları ile ziyaretçilerimize kaliteli hizmet sunmaya gayret ettik. Bu hizmetlerde bizlere her türlü katkıyı ve desteği sağlayan Kent Konseyi Başkanı Sayın Ali Korkmaz Beyefendiye, Kent Konseyi Genel Sekreteri Sayın Sedat Köse Beyefendiye ve özverili büro personelimize yürekten teşekkür ediyorum.

Böylesine güzel etkinlikleri ne kadar özlemişiz. Saatlerin ve fuar süresinin bitmesini hiç istemedik. Seka Park alanının yeşillikleri, etkinlik yerlerinin bolluğu da yorgun düşen yetişkinlere ve çocuklara adeta can simidi oldu.

Hele yapılan anonslarda; “bir cüzdan bulunmuştur”,bir cep telefonu bulunmuştur” duyurularının bolluğu beni oldukça mutlu etti. Hatta akşam eve döndüğümde çantamı masada unuttuğumu hatırlamıştım. Bir saat sonra tekrar fuar alanına döndüm yerinde durduğunu gördüm. Alarak eve geldim. Böylesi dürüst insanların iyiliklerine tanık olmak gerçekten duygulandırdı. Böylesi güzel hasletlere sahip bir topluluğun içinde bulunmaktan gurur duydum doğrusu.

Neticede her şey güzeldi. Güzel bir kitap fuarı etkinliğini yaşamanın mutluluğu ile 22 Mayıs akşamı huzurla evlerimize döndük.

Emeği geçenleri başarılı ve özverili çalışmalarından, pozitif katkılarından ötürü yürekten kutluyorum. Daha şimdiden 2023 yılının “kitap fuarı”nı beklemeye başladık. Daha mükemmel fuarlarda buluşmak dileklerimle…

Sevgiyle kalın…