IMG-LOGO
Güncel

Mühimdir: Diyanet İşleri Başkanlığı’na

13 09 2021

Değerli Başkanım selamünaleyküm. Bu yazımda tarafımdan mühim olarak telakki edilen bir meseleyi Zat-ı Alinize arz etmek istiyorum. Mevzu şudur;

Bilindiği üzere, Cuma Namazı evvelce 16 rekat olarak kılınmakta idi. Fakat meydana gelen salgın hastalık sebebiyle bir tedbir olarak camilerde kılınmakta olan Cuma Namazının, son iki rekat sünneti ile 4 rekat olarak kılınan Zuhr-u ahir Namazı   kaldırılarak, 10 rekata indirilmişti.  Başkanlığınız tarafından alınan bu karara rağmen, bazı camilerde Cuma Namazı 16rekât olarak kılınmaktadır. Fakat birçok yerde de  imam efendiler Başkanlığınızın talimatına uymak suretiyle Cuma Namazını halen 10 rekat olarak  kıldırmaya devam  etmektedir. Bu arada cemaatin bir kısmı ise imama uymayarak Cuma Namazını 16 rekât olarak kılmaktadır.  ( Bende 16 rekât olarak kılıyorum )  Bir kısım cemaat de sadece Cuma Namazının iki rekaât farzını kıldıktan sora camiden ayrılmaktadır. Halbuki, bu güne kadar camilerde hocalarımız Bize devamlı olarak Cuma Namazının 16 rekat olduğunu hususunda telkinde bulunmuşlardır. Velhasılı kelam bu sebeple, ortada karışık bir durum bulunmaktadır.

Dinimiz İslam, birlik beraberlik dini olduğuna göre, böyle karışık durumların olmaması icap etmektedir. Böyle durumları gördükçe bir cemaat olarak üzülüyorum.. Bu gibi farklılıkların bertaraf edilmesi hususunun ise, tamamen Başkanlığınızın  uhdesinde bulunduğu kanaatinde bulunmaktayım. Bu sebeple Cuma Namazının kılınması ile alakalı olarak birlik ve beraberliğin sağlanmasını teminen imkânlar dahilin de lüzumlu tedbirlerin alınması hususunu takdirlerinize arz ederim.

Muhterem Başkanım, bu vesile ile selam ve hürmetlerimi sunar, Cenab-ı Allahtan hayırlı günler niyaz ederim.