IMG-LOGO
Güncel

Artık Yüzyüze Eğitim Başlamalı

28 05 2021

 Dünya ve Türkiye olarak çok sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçte her sektör sekteye uğradı.  Covid-19 Pandemi sürecinde tüm dünyada ve ülkemizde en fazla etkilenen sektör “eğitim” ve “sağlık” oldu.

Bazı sınıflar hariç okullar kapanmak zorunda kaldı. Öğretmenler EBA ve diğer canlı ders uygulamalarını kullanarak öğrencileri ile uzaktan da olsa bir araya geldiler. Fakat bu uygulama asla yüz yüze eğitimin yerini tutmadı, tutması da mümkün değildi.

Konu sağlık olunca elbette ki bazı özverilerde bulunacağız. Fakat eğitimin eğitim olabilmesi için, uzaktan değil, yakından yüz yüze yapılması gerekmektedir. Bu yüzden okulları bir an evvel güvenle açmak gerekmektedir. 

Gerçek olan şu ki, salgının azalmasını sağlayan en önemli unsur; “aşı başta olmak üzere, sosyal mesafe, hijyen ve maske” uygulamalarına titizlikle uymaktır. Bu tedbirleri Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı hazırladığı rehbere göre uygularsa hiçbir sorun kalmayacaktır.

Yüz yüze eğitimde öğrencilerin ne kadar mutlu ve heyecanlı oldukları yakinen görüldü. Veliler ve öğretmenler uzaktan eğitim sürecinde çocukların önemli bir öğrenme kaybı yaşadığını ve duygusal olarak olumsuz etkilendiklerini birlikte yaşadılar.

 

149 ülkede çocuk sağlığı alanında faaliyet gösteren, 1,2 milyon çocuk doktorunu temsil eden, dünyanın en büyük çocuk sağlık kurumu Uluslararası Pediatri Kurumu’nun (IPA) Türk Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu da dünyaya; mümkün olan tüm tedbirlerin alınarak yakın zamanda yüz yüze eğitime geçilmesi çağrısında bulundu.

Prof. Dr. Hasanoğlu, “pandeminin eğitim alanında eşi görülmemiş bir aksaklığa neden olduğunu, bu süreçten yaklaşık 2 milyar öğrencinin olumsuz etkilendiğini” belirtti.

Prof. Dr. Hasanoğlu, “Yapılan araştırmalar, çocukların bu dönemde online eğitim alsa bile, yüzde 71 gibi büyük bir bölümünün yoğun stres altında olduğunu, ailelerin yüzde 70’inin ise çocuklarının ruh sağlığından endişe ettiklerini gösteriyor. Bu arada pandemi döneminden en çok etkilenenlerden biri de geçici ya da uluslararası koruma altındaki çocuklar. Bu çocuklar, eğitim ve sağlık hakkından mahrum kalıyor” dedi.

Prof. Dr. Hasanoğlu, dünyada milyonlarca çocuğun bu süreçte okulu bırakma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını; Nijer, Mali ve Çad gibi ülkelerde çocukların eğitim alamama riskiyle karşı karışa olduğunu belirterek; “Uluslararası Pediatri Kurumu’nun (IPA) ilk toplantısındaki acil gündem konularımızdan biri, yüz yüze eğitim konusuydu. Dünyanın en acil çözülmesi gereken sorunlarından biri çocukların eğitimidir. Mümkün olan tüm tedbirler alınarak bir an evvel yüz yüze eğitime geçilmelidir” dedi.

 

IPA Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu da yüz yüze eğitimle ilgili önemli açıklamalar yaptı: “Kurumumuz, yapılan araştırmalar sonucu tedbirlerin sonuç vermesi ile birlikte eğitimde kaçırılan zamanın çocuklar üzerindeki olumsuz etkisini gözlemliyor. Bu konuda hem kendi içimizde hem de Dünya Sağlık Örgütü ile yaptığımız toplantılarda yoğun bir mesai harcıyoruz.”

Yüz yüze eğitim, çocukların gelişimleri, okulun fırsat eşitliği sağlaması ve öğrenme kayıplarının giderilmesi açısından önemlidir. Bu nedenle eğitimden vazgeçmek, en son çare olmalıdır.

Fiziksel mesafe, el ve hijyen uygulamaları, yaşa uygun maske kullanımı ve savunmasız grupların korunması sağlanarak gerekli kaynaklar, politikalar ve altyapılar oluşturularak yüz yüze eğitime geçilmelidir. Bu konuda ülke veya yerel özellikler göz önünde bulundurularak acil çözüm üretilmeli, çocuklar için adil bir eğitim ve sağlık düzenine geçilmelidir” dedi.

 

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk da son sosyal medya hesabından; “eğitimde telafi başlıyor” etiketiyle bir paylaşımda bulunarak şunları ilave etti: “Eğitimde telafi uygulamasına hazırız. Büyük ve kapsamlı bir telafi süreciyle akademik, sosyal duygusal ve fiziksel alanda olumsuz etkileri ortadan kaldıracağız. Haziran ayı itibariyle çalışmalar 2021-2022 eğitim yılını kapsayacak.”

 

Pandemideki olumlu gelişmeler de umut ve güven vermektedir. Umarız Sayın Bakan’ın bu düşüncesi bir an evvel uygulanır. Zira sevgili öğrencilerimiz oldukça sıkıldı. Okullarını, öğretmenlerini, arkadaşlarını hayli özlediler.

Yüz yüze eğitimle artık yüzleri gülsün, okullarda cıvıltıları duyulsun. Okul bahçeleri çocuklarla güller açsın.

Öğretmenlerimize ve öğrencilerimize sağlıklı huzurlu bir eğitim süreci diliyorum.

 

Sevgiyle kalın.