IMG-LOGO
Güncel

Irak Türkmen Cephesi ve Erşad Salihi

03 04 2021

Ne zaman bir Irak Türkmen’i aklıma düşse, yüreğimde benliğimi şerha şerha paralayan acılı bir Kerkük “Horyat”ı hissederim.

Yara sızlar, yara sızlar

Ok değdi yara sızlar.

Yaralının halinden

Ne bilsin yarasızlar.”

Ortadoğu tarihinin hiçbir döneminde yüzü gülmeyen Irak Türkmenleri yıllardır sürgün, katliam, Türkmen aydınlarının idamları hafızalarımızdan hiç silinmeyen acı gerçeklerdir. Ancak acıların ve yaraların en acısı nedir bilir misiniz; taşlanarak ölümüne hükmedilen, herkes taş atarken bir dostunun gül atmasının cevabını dilerseniz Hallac-ı Mansur’un kendisi versin: “Beni attığınız bu taşlar değil, dost bildiğim kimsenin attığı gül yaraladı.” Der.

Irak Türkmen Cephesi lideri Erşad Salihi, 1959 yılında Kerkük’te doğdu. Gençlik yıllarında Türkmen hareketlerine katılan Salihi, 1978'de Bağdat Üniversitesi Fen Fakültesi'ni kazandı. 1979'da siyasi hareketlerinden dolayı Baas Partisi tarafından tutuklanarak 10 senesini Ebu Gureyb Cezaevi'nde geçirdi. Ağabeyi idam edildi ve ailesi Irak'ın güneyine sürgün edildi.

Saddam Hüseyin'in devrilmesinden sonra 2004'te Irak Türkmen Cephesi'nde Suriye temsilcisi olarak görev aldı. 2008'de Kerkük İl Başkanı oldu. 2010, 2014 ve 2018'de Kerkük'ten meclis üyesi seçildi. Mart 2011'de Irak Türkmen Cephesi başkanlığına getirildi. Mayıs 2011'de evine füzeli saldırı düzenlendi. 2014'te Irak Temsilciler Meclisi İnsan Hakları Komisyonu başkanı olarak seçildi. 2017'de ITC kurultayı tarafından tekrar parti başkanlığına seçildi.

Görüldüğü gibi Erşad Salihi’nin çile dolu 61 yıllık ömrü, her insanın katlanabileceği bir vakıa değildi elbette.  O, ulu çamlar fırtınalı vadilerde büyür misali, Şeytanın dahi aklının şaştığı Ortadoğu girdabında bu çileli hayatı kendi seçti ve lider nasıl olunurmuş mücadele azmi ile bunu ispat etti.

Amerika’nın Irak’ı işgalinden sonra Türkmenlerin yoğun olduğu bölgelerde büyük baskılar ve katliamlara maruz kalan Türkmenler, bir de Demokrafik tehlikeyle karşı karşıya kaldılar. Telafer, Kerkük ve Musul’da tapu kayıtları yakıldı. Barzani’ye bağlı peşmergeler, PKK, Ve İŞİD o bölgelerde Türkmenleri kendilerine her zaman tehlike olarak görmüşlerdir.

İşte bütün bu gelişmelerin sürdüğü bir ortamda Irak Türkmen Cephesi, Erşad Salihi liderliğinde büyük bir direnç göstererek ve her türlü mezhep çatışmalarını da bertaraf ederek, birlik ve beraberliği sağlamanın yolunu bilmişlerdir.

Ancak ne var ki Türkmenler bu defa baskıyı Peşmerge’den, PKK’dan ya da DEAŞ’tan değil “Kavim Kardaş” bildiği Türkiye’den görmüşlerdir. Anlatılanlara göre Türkiye, İTC’nin başına Kürt lider Barzani’yle anlaşacak bir Türkmen lider gelmesini istemektedir. 28 Mart 2021 tarihinde Erşat Salihi, Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulunu toplayarak istifasını vermiştir.

Yeniçağ gazetesinin verdiği habere göre: ITC’li bir yetkili: “İstifaya Türkiye tarafından zorlandık. İstifamızın arkasında Türkiye’nin bize yaptığı çok büyük bir baskı var. Erşat Beyin istifasından sonra Barzani ile anlaşacak birini getirecekler.” Aynı haber devamla: “Diğer yandan Salihi’nin geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı ziyaretinden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin çok rahatsız olduğu ve Erşat Salihi’ye yapılan baskılarda bu durumun da etkili olabileceği de belirtiliyor.”

Aslında biz bu filmin aynısını 2004 Nisan ayında Kofi Annan Planıyla Kıbrıs hadiselerinde görmüştük. Anlaşılan yeterli ders çıkarılmamış olacak ki, aynı olay bu defa Irak’ta tekrarlanacak. Kıbrıs’ın ilk Devlet Başkanı Rahmetli kahraman Rauf Denktaş bertaraf edilerek yes be annemci Mehmet Ali Talat’ın Kıbrıs’ta önü açıldı. Neredeyse Şehit kanlarıyla yoğrulmuş Kıbrıs elimizden kayıp gidecekti. Neyse ki, yapılan referandumla Rumların hayır oyları fazla geldi ve oyun bozuldu.

Dilerim Irak’ta yapılan bu fahiş hatadan dönülür.

Sağlıklı kalın.