IMG-LOGO
Güncel

Türk’ün Türk’ten Başka…

01 04 2021

Yine bir sosyal medya paylaşım yazısı doğurdu bu yazıyı. Türk Adı Yasaklandı! Şeklinde bir başlığa sahip, afiş tarzında bir paylaşımdı. Adında Türk Halk Müziği, Klasik Türk Müziği gibi tanımlar içeren bazı şehirlerimizdeki koroların adları değiştirilmiş. Bu tanımlar yerine; Sıra Gecesi Müzik, Medeniyetler Müziği, Rumeli Müzikleri gibi bu müzik türlerini tanımlamayan, aslında tanım da olmayan tanımlar getirilmiş.

            Doğrudan kaynar suya atmak yerine, yavaş yavaş suyun ısıtıldığını görüyoruz değil mi? Türk ismi yavaş yavaş, en az tepki çekecek şekilde, çeşitli bahanelerle, her yerden kaldırılmaya çalışılıyor. İsim niçin önemlidir? Her şey, ismiyle kaimdir. Olmayan şeyin, ismi de olmaz. Daha da uzatmaya gerek görmüyorum. Bu paylaşıma karşı şunları yazmışım bir refleks olarak:

            Bulgaristan’da bununla kıyaslanmayacak kadar, zulümle, Türk adını silmeye çalıştılar. Uygur Türkü’ne her türlü iğrençliği reva görüyorlar.

            Bulgar, bizden değildi. Zulme başkaldırırken, mücadele ederken, Bulgaristan Türk’lerine destek verirken çok rahattık. Çinli de bizden değil. Çok rahat sövüp, sayabiliyoruz. Uygur Türk'lerini görmezden gelemezsiniz diyerek, o mazlumların seslerini duyurmaya çalışıyoruz.

            Kıbrıs Türkü’ne de Türk oldukları unutturulmaya çalışılıyor. Orada daha da zorlanıyoruz. Rahmetli Denktaş’ı neredeyse istenmeyen adam ilan etmişlerdi. Annan Planı’nı çok şükür ki, gâvur (!) kendi oylarıyla engelledi. Bizim Kıbrıs Türk’lerine kalsaydı, Türkiye düşman, Rum, dost ilan edilecekti neredeyse.

            TÜRK-İYE yani Türk’ün sahip olduğu anlamındaki ülkemiz, vatanımıza bak! Sanki başkaları gelip, yapıyor bunları. Maalesef, biz yapıyoruz. Yapana tavır koymuyoruz. Tavır koymaya yelteneni kendimiz engelliyoruz.

            Ah! Bu isimleri değiştirenler Bulgar, Rum ya da Çinli olacaktı ki… Ah! Biz onlara neler yapmazdık?

            Ama bunu yapanlar ya benim akrabam, ya hemşerim, ya aynı takımı tutuyorum, ya benim mahallemden, ya benim sendikamdan ya da benim partimden.

            Bir şeyleri yanlış yapıyoruz. Bizim ülkemizde, bizim adımızı silmeye cesaret edenlere meydanı terk ediyor, fırsat veriyoruz.

            Eğriye eğri, doğruya doğru demeyi unuttuk galiba.

            Hep tekrarlayalım da unutmayalım. Unutanlara hatırlatalım. Unutturmaya çalışanlara ikazda bulunalım: NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!