IMG-LOGO
Röportaj

Gençlerle Röportajlar / Cem Eligül

20 02 2021

Soru: Vazgeçemeyeceğiniz değerler nelerdir?

Cevap: Ailem, arkadaşlık, adalet, saygı, dürüstlük

 

S: Amerika veya bir Avrupa ülkesinde; alabildiğine lüks ve müreffeh bir hayat yaşamayı mı tercih edersiniz, kendi ülkenizde ülke şartlarının elverdiği imkânlarla yaşamayı mı?

C: Amerika veya bir Avrupa ülkesinde yaşamak isterdim.

 

S: Anahtar, para gibi maddî şeyler olmamak üzere, sâhibi olduğunuz değerlerden neleri kaybetmek sizin için büyük üzüntü kaynağı olur?

C: Kibarlık, güvenilirlik, saygınlık, samimiyet.

 

S: Bir kibrit çöpü olsaydınız, kendinizi hangi ideal uğruna yakıp yok etmeyi göze alabilirsiniz?

C: Adil ve saygı dolu bir dünya için.

 

S: ‘İdeal’ ve ‘hayâl’ kavramlarının tarifini yapar mısınız? 

C: İdeal, hayatın gerçeklerine bağlı kalmak koşuluyla oluşan en iyi seçenek veya hedef.

Hayal: Kişinin kendi aklı kadar derinlere inebileceği ve düşünebileceği fikir, istek.

 

S: İdealinizde neler var? 

C: Ailem ve sevdiklerimle beraber yaşayabileceğim mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir gelecek.

 

S: Ya hayâlinizde...

C: Oyuncu olmak, Türkiye’nin ilk fantastik filmini çekip Oscar kazanmak, Galatasaray Spor Kulübü başkanı olmak,  denizlere eski bir ahşap yelkenli gemi ile açılmak.

 

S: Ülkemizde nelerin daha çok, nelerin daha az olmasını istiyorsunuz? (10’ar maddede özetleyiniz.)

C: Daha çok: Saygı, eğitim, ağaç sevgisi, çevre bilinci, açık fikirlilik, turist, uluslararası başarı ve dayanışma, ileri görüşlülük, teknolojik yatırım, doğal tarım.

Daha az: Yobazlık, cahillik, Dini siyasetten ayıramayan insanlar, inşaat, şehirlerarası farklılık, terör, milletvekili maaşı, imam hatip lisesi, ithal et ve yiyecek, kadına şiddet.

 

S: Beynelmilel geçerliliği olan bir yabanca dili, (daha iyi maddî imkânlara kavuşmak düşüncesi hâriç) hangi maksada ulaşmak için öğrenmek istersiniz?

C: O dilin konuşulduğu ülkeye gittiğimde rahat bir şekilde konuşmak ve rahat olmak için.

S: ‘Türkçe’ sizin için ne ifade ediyor?

 C: Ana dilim. Ancak günümüz dünyasında daha değerli bir hal alması gerekiyor.

S: Cahillikle fakirlik ilişkisini irdeler misiniz?

 C: Cahil olup zengin olan ya da fakir olup cahil olmayan çok insan var. Tabi ki maddi durumla beraber sunulan imkânlar ve bir insanın kendi geliştirmesi arasında bir uyum var ancak ilk önce bir insanın öğrenmeye ve açık fikirli bir karaktere bürünmeye ihtiyacı var.

S: Diyelim ki bir ülkenin yönetimini size verdiler. Her konuda tam yetkilisiniz. Baktınız ki her şey bozuk. Doğru yapılan hiçbir iş, doğru çalışan hiçbir kurum yok. İşe nereden başlarsınız, Niçin?

C: İşe eğitimden başlarım. Çünkü gelecek olan yeni nesil her zaman daha kıymetlidir.

S: İnsanoğlunun en büyük savaşı kime veya neye karşı olmalı?

 C: Açgözlü insanlara karşı

 

İKİNCİ GRUP SORULAR:

S: ‘İnsana yatırım’ kavramını nasıl yorumluyorsunuz?

 C: Firmalar tarafından bulunmuş olup eğitim sistemine de işlenmiş bir kavram. Biraz acı ama kapitalist düzende şaşırılmayacak bir kavram.

S: Bir de ‘Kendine yatırım’ kavramı var… Onu da yorumlar mısınız?

 C: Bir kişinin kendisini iş dünyasında adeta bir ürün gibi değerini arttırmak üzere yaptıklarıdır. Ancak istinai olarak manevi boyutlarda olabilir.

S: Kendinize yatırım konusunda nasıl bir programınız var?

 C: Yurtdışında yüksek lisans yapmak.

S: Aşk nedir?

 C: Yaşamayanın sadece tarif etmeye çalışacağı ancak bir türlü başarılı olmayacağı, dünyadaki en güçlü duygulardan biri.

S: Aşk insana neler kazandırır, neler kaybettirir?

 C: İnsana hayatında hiç bir zaman unutamayacağı hisler anlar ve en küçük bir dokunuşta gelen büyük mutluluklar kazandırırken, karşılıksız olması veya ayrılık sonucu derin bir acı verir.

S: Hiç âşık olmamış ve sık sık âşık olan iki insanı değerlendirir misiniz?

C: Hiç âşık olmamış insan şansızdır. Ama umutsuz olmamalıdır her an olabilir ancak unutmamak lazım ki herkes âşık olacak diye bir şey yoktur. Bir insan sık sık âşık olamaz, ayran gönüllü olup sevebilir, aşk başka bir duygu.

S: Kim gibi olmak isterdiniz?

 C: Tek bir idolüm yok, her insanın güçlü ve zayıf yönleri vardır. İlla bir isim vereceksem Elon Musk.

S: Gençlik-internet ilişkisini nasıl buluyorsunuz?

 C: Günümüz gençliğin adeta yaşam ve oyun alanı. Kendilerine yeni bir kimlik yarattıkları yer. Ben bu ilişkiyi biraz tehlikeli buluyorum.

 

S: Devrimci olmadan yenilikçi ve tekâmülcü, fanatik olmadan vatansever, bağnaz olmadan iyi bir Müslüman, tabuları olmadan muhafazakâr, küresel kültür bağımlısı olmadan aydınlıklar yolcusu olmak için nasıl bir fikrî yapı gerekir?

 C: Açık fikirli, empati kurabilen ve karşısındakini mantıklı bir şekilde dinleyip yorum yapabilen bir yapı gerekir.

S: Giyimde ve gidilen mekânlarda marka düşkünlüğünü nasıl karşılıyorsunuz?

 C: Markaların belli bir kalitesi olduğuna inanırım ama markadan önce rahatlık ve zevk daha önemlidir.

S: Kendinizi güvende hissedeceğiniz ortamı anlatır mısınız?

 C: Sessiz, sakin ve yabancıların olmadığı, yeşillik bir alanda deniz kenarında, açık ve yıldız dolu bir gökyüzüne baktığım bir yatak.

S: Korku kuşları zaman zaman zihninizde ve yüreğinizde yuva yapabiliyor mu? İstenmeyen o yuvalar, hangi malzemelerle oluşuyor? Nasıl yok ediyorsunuz?

 C: En çok annemi kaybetme korkusu ile oluşuyor. Bunu düşünmeyerek, hayatın bu korkuyla yaşanılmayacağını bilerek yok ediyorum.

S: Daha çok şeye ihtiyaç duymakla, var olanla yetinmek arasındaki denge nasıl kurulmalı.

 C: Bunu bir örnekle açıklamak daha iyi olabilir. Açsınız, cebinizde bir miktar paranız ve evde de ekmeğiniz varsa, ne karnınızı kuru kuru o ekmekle doyurmalı ne de gidip bütün paranızla daha fazla ekmek almalısınız. Gidip o ekmeğin yanına kendinize yetecek kadar peynir, zeytin vs. almak bu dengeyi kurmanın bir örneği olabilir.

S: Müzik, millî kültürümüzün; din ve dil ile birlikte önemli bir unsuru. Aynı zamanda güzel sanatların bir parçası… Güzel sanatların diğer dalları olarak; oymacılık, minyatür, sedef kakmacılığı, hat, ebru ve tezhib sanatlarından söz edilebilir. Geçmiş dönemlerde insanlarımız, yaşadığımız döneme nazaran bu sanatlarla daha fazla ilgileniyorlardı. Günümüzdeki durumun pek de parlak olmadığını söylemek mecbûriyetindeyiz.  Bu durumun sebebiyet verdiği kayıplar nelerdir?

 C: Kapitalist sistemin insanı hayatta kalması için daha fazla çalışmaya zorlayıp, sanat ve hobi gibi insanın ruhu için önemli olan kültürel aktiviteleri ikinci plana atmasıdır.

S: Baba veya anne olduğunuzda, evladınıza söyleyeceğiniz 10 tavsiyeyi yazar mısınız?

 C: Adil ol, efendi ol, kibar ol, dürüst ol, yalan söyleme, hak yeme, kötülük yapma ve göz yumma, küçük şeylerle mutlu ol, iyi dostlar seç.

S: Huzuru nerede ararsanız bulabileceğinizi düşünüyorsunuz?

 C: Kendi içimizde. Başkalarından da tabi ki huzuru bulabiliriz ama ilk iş kendimizde yola çıkmak.

 

CEM ELİGÜL

Ocak 1995’te dünyaya geldim. Sevgi ve mutluluk dolu bir çocukluk geçirdim. Maddi zorluk yaşamadım. Çok mu zengindim hayır ama çok şükür bir eksiğim olmadı. Hayatımda en önemli destekçim ve öğretmenim annem tarafından yetiştirildim. Anaokulundan lise sona kadar Terakki Vakfı Okulları Şişli Terakki Okulları’nda eğitim gördüm. Liseyi başarı bursuyla bitirdim. Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Endüstri Mühendisi olarak mezun oldum. Şuan özel bir firmada pazarlama asistanı olarak çalışıyorum. Basketbol ve masa tenisi oynamayı severim. Film izlemek en büyük tutkumdur. İleri derecede İngilizce biliyorum. Amatör düzeyde Fransızca ve başlangıç düzeyde Almanca biliyorum.