IMG-LOGO
Güncel

En Çetin İmtihan “Sevgi” ile Olandır...

12 02 2021

''sevmekten yorulmak '' Olur mu?


Sevmek dünyanın en güzel duygusudur. Sevmek değer vermektir. Sevmek fedakârlıktır. Özgüvendir. Zaman ayırmaktır. Merak etmektir. Arayıp sormaktır, nasılsın, iyimi sin demektir. Yarına çıkmaya garantimiz olmayan bir hayat da sevgiyi paylaşmak, hayatı paylaşmak, acıyı paylaşmak, mutluluğu paylaşmak. Yaratılışımız gereği sebebine sarılmak gibidir. Sevmenin sebebine sarılan nefretin köprüsünden geçmez.

Sevgide koşul olmaz. Buna rağmen sevmelisiniz. Sevginin iki kapısı vardır. Birincisi merhamet, ikincisi vicdan. Bu iki kapıdan geçen insan asla kötülük düşünemez.

Hayat da tüm kötü duyguların üstesinden gelebilecek en güzel duygu sevgidir. Savaşlar, çıkar ilişkilerini, bencilliği, düşmanlığı, ikiyüzlülüğü, yalanı, nefreti ve hemen hemen kötü duyguların hepsinden severek, sevilerek arınır insanlık.

Böyle bir dünya yok demeyiniz. Bu kadar sevgi pıtırcığı olmaya ne lüzüm demeyiniz. kalp sadece kan pompalayan organ değildir. Beş duyu organının altıncısı kalptir.

Sevmek neden yorar insanı? İki nedeni olabilir....Ya sevmeyi bilmiyorsunuzdur, ya sevildiğinizi. Her ikisi de varsa hepten kayıpsınız demektir.

Sevgi koşul koymaz. Olduğu gibi kabul edip seversiniz. Bu demek değildir ki beklentiniz olmayacak. Elbette olur, olacak da...Sevginin karşısında duvar da asılı pano gibi duramazsınız, keza sevgisizliğinde öyle...Sadece sizi sevenleri sevmek sevgi değil, karşılıklı değiş tokuştur...Herkesi kucaklayan bir yüreyiniz varsa bundan hem yorulursunuz, hem yorarsınız. Sizi kabul eden bu yorgunluğu göze alarak kabul eder...Siz de bu yorgunluğu göze alarak seversiniz

Bana göre dünyanın en değerli duygusu Sevmektir. Kim olursa olsun, ne olursa olsun ilk önce sevgimizi sunmalıyız....Sevgimizi taşıyabiliyorsa sorun yok. Aynı dilde veya başka dillerde anlaşabiliriz....Yok sevgimizi taşıyamıyorsa, yapacak hiç bir şey yok. Yormaya da gerek yok. Bırakacaksınız ezberlediği sevgisizlik içinde dönüp duracak. Sorun sizin sevginizde değil, sorun sevgiden yorulandadır. Sevmenin sevilmenin kıymetini bilmeyenler kendi kalbinin yolunda dar sokaklarında yürür gider.

''Sevmek keman çalmak gibidir, bilmeyen kötü sesler çıkarır''

Bu yüzden susmanız gerekebilir...Haa o zaman da siz, siz olmazsınız. Ya da susmayıp yormayı da yorulmayı da göze almalısınız.

Annem gibiyim artık..

Az sevme bilmiyorum ben..

Çok sevdiğimdendir

Bu kadar incinmem.

(Didem Madak)...

İncinmeyi de göze alan şair ''annem çok sevmelerin kadınıydı'' derken. Öğretisinin sevmekten yana, incinmekten yana olduğunu da biliyor. Vazgeçiyor mu peki. Tabi ki hayır.

''Sevgi her zaman ıstırap çeker, hiçbir zaman ne gücenir ne de intikam almaya çalışır'' - Mahatma Gandhi

Yani bu demektir ki.....sevgiyi yüreğinizde taşıyorsanız eğer, hem kırılmazsınız, hem de intikam almaya çalışmazsınız...Bu kendi yüreğinizi besleyen yüce bir duygudur. İnsan da zaten budur. Güzel insan tarifi en çok bu tanıma uyar.....

             Sevgiden yorulmayın, Sevmekten korkmayın, şikâyet etmeyin, yük olarak görmeyin. Yaşamdan ölüme sevginin sığınağından daha güzel daha emin bir yer yoktur. En çetin imtihan sevgiile olandır ''İmtihanlarınız güzel olsun, sevgiyle olsun. Yorulmayın. Yormayın...Sevmek, zor sınavlardan geçerek güçlenir.