IMG-LOGO
Güncel

İste Sistem İşte Millet İraden Var mı Eyy Hükümet?

19 11 2020

Mutlak düşüncelerimizin içinde muğlak fikirler olmuştur daima. Corona diye bildiğimiz bu illetin birinci yılını geride bırakacağımız bu günlerde hükümet kanadından gelen işe yararlığı tartışmalı kısıtlamalar, uygulanmayan tedbirler, iltimaslar, ihmaller, cehalet, istismar, artan vakalar, şüpheli sayılar ve her gün yitip giden canlar. Artık hepimizin en az bir canını toprağa verdiği şu zamanlarda bu salgını yenemeyişimizin gerçek sebebi ise işte bu fotoğraf. Çünkü hayat devam etmek zorunda çünkü çalışmak ve üretmek zorundayız. İşte bu zaruret virüs yayılımını engelleyebilmenin önündeki en büyük engel…

Diye bir giriş yapınca bir de çözüm bulmuş olmanız gerekiyor ki yapıcı olsun. Peki, başlıkta belirttiğimiz sistem ne işe yarayacak?

Sadece 3-6 ay arası aşağıda anlattığım sistemi uygulamak öğrendiklerimizin ışığında salgının sonu anlamına gelebilir. Sistemin ana fikri hayattan kopmadan yoğunluğu nasıl azaltırız sorusuna cevap arayışımızdan kaynaklıdır.

Sistemin özü halkı ev ve saha olmak üzere 2 ye bölmek fikri üzerine kurulu toplum vatandaşlık numarasına göre ikiye bölünecek. Pazartesi Çarşamba Cuma bir grup Salı Perşembe cumartesi ise diğer grup Pazar ise tam gün. Kamu kurumları özel sektör bankacılık imalat üretim tüm sektörler kendini bu yeni duruma adapte etmek için nöbet, evde çalışma, vardiya ve personel sistemlerini revize edecek. Devlet te gerekli yasal düzenlemelerle başta prim ve gün sayı kesintisi kepazeliğine son verip Devlet olmanın gereğini yaparak halka sahip çıkacak. Tabi ki ilk başlarda sorunlar, istismarlar ve ihlaller olacak. Su önce bir bulanacak; ama Ülke olarak bu fikre sahip çıkıp uyum ve adaptasyonu sağlarsak bakın neler olacak. 

1)Hayat hiç durmadan devam edecek.

2)İş ve istihdam devam edecek

3)Kısa çalışma rezaleti sona erecek.

4)Halkın yarısı evde kaldığı için başta toplu taşıma ve kalabalıklar tamamen ve doğal olarak engellenmiş sona ermiş olacak

5)En önemlisi ve değerlisi Hiçbir işyeri ve okul kapanmamış hayat aksamadan devam etmiş olacak.

Tabi ki basın medya devlet bu işe sahip çıkıp eğitsel doneleri sisteme uyumun önemini paylaşacak ve amacın yarısı evde yarısı dışarıda olan bir toplum sayesinde Tüm ülkede insan yoğunluğunun %50 düşecek olmasını aşılayacak.

Salgınla mücadelede Bunun yaratacağı mücadele faydasını ve muhtemel zaferi çok ciddi düşünmek gerekiyor.

Salgınla her alanda mücadelede bu güne kadar yapılmış yanlış yada hatalı uygulamalar sonucu ülkemizin maddi kayıpları muazzam noktalara ulaştı. Birde buna uygulanan test kitlerinin parasını verilen ithal ilaç paralarını ve muhtemel aşı tedavisine ödenecek paraları eklersek ekonomik tablo oldukça vahim. Ama başarabilirsek  salgından kurtulmanın ülkemize sağlayacağı rahatlamayı ve  ülkede kalacak paranın değerini de anlamış oluruz. Maddiyat bir yana her gün canlarımız ölüyor. Bu canları doğal olarak kurtarma fikrini pahabiçilmez görüyorum.

İradeniz varsa işe yaramayan kısıtlamalar yerine işe yarayacak sistemi getirelim

Saygılarımla