IMG-LOGO
Güncel

Türk’ün Şifreleri

26 09 2020

"Türk'ün düşmanı çoktur ama, Türklüğü savunanın düşmanı daha çoktur. " İsmail Gaspıralı

İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinden ORSAM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal’ın koskoca Balkan-Rumeli Türklüğünü yok sayması, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e “Mustafa Kemal” diye hitap etmesi kadar sosyal medya ve televizyonlardan ses getirmedi. Televizyonların gediklisi Mehmet Metiner, sanki Mustafa Kemal Atatürk’ü çok severmiş te: ”vay efendim Kaftancıoğlu Atatürk’e nasıl olurda “Mustafa Kemal” dermiş.

 Neyse konumuz ne Kaftancıoğlu ne de Mehmet Metiner.

Düşünün bir defa; adam Profesör, İstanbul Üniversitesi gibi bir okulda siyaset sosyolojisi okutuyor, Ortadoğu Araştırmaları Merkezi gibi bir kuruluşun da başkanlığını yapıyor. Eh ne güzel Olabilir, ne var bunda diyenleriniz çıkacaktır mutlaka.

Tuhaf olan şu, böyle bir insanın Balkan Türklüğünü bilemeyecek kadar cahil olmasına sizin aklınız yatıyor mu?

Bir televizyon programında, Suriye den gelen sığınmacıların tartışıldığı ortamda Balkanlardan gelen muhacirler için söyledikleri aynen şöyle: “Bu insanlar Türk değildi, işgalden kaçtılar, geldiklerinde Türkçe bilmiyorlardı, Türkiye’ye geldikten sonra Türkçe öğrendiler ve Türkleştiler, ben bunu problem yapmıyorum. Suriye’den gelenler de öyle, onlarda Türkçe öğrenir Türkleşirler, hepsi bizim kardeşimizdir.

Adam o kadar yanlışın içerisinde ki, söylediklerinin anlaşılır tarafı yok. 6 Asır Asya ve Avrupa’da hüküm süren Osmanlı, Viyana kapılarına kadar dayanmış, fethettiği topraklardaki insanlar Osmanlı tebaasına geçmiş Osmanlı vatandaşı olmuşlar, ama bu mümbit toprakların esas hâkim unsuru gene Türkler olmuşlardır. Sonradan Anadolu’nun iki katı büyüklüğündeki bu topraklar işgal edildiğinde, mecburen ana vatanlarına göç etmişlerdir.

Ama Suriyelilerin vatanı işgal edilmedi, bilakis vatanlarını terk edip Türkiye’ye sığındılar ve Türkiye onları geçici sığınmacı olarak kabul etti. Bir sosyoloji profesörünün bunları bilemeyecek kadar cahil olabileceğine ben inanamıyorum.

O halde ne?

Her şey merhum TRT Prodüktörlerinden Servet Somuncuoğlu’nun uzun müddet araştırıp TRT 2 de sunduğu: “Karlı Dağlardaki Sır” programının ardından ABD derin devletinin Türkiye’ye yönelik operasyonuyla başladı.

“2007 yılı başında, ABD derin devletine bağlantılı düşünce kuruluşları, uzun süreli bir hazırlıktan sonra, Türkiye’deki basın üzerinden “Türk diye bir Irk yoktur” kampanyası başlattı.” Arslan Bulut (Türk’ün Şifreleri: sayfa 161)

The Wall Street Journal gazetesinde Huge Pape adlı yazar: “Batının Türkiye’ye stratejik bakışı” başlıklı bir yazı kaleme alıyor ve Asya’dan gelen Türklerin Anadolu nüfusuna %10 katkıları olmuştur diye bir iddiada bulunuyor. Bu yazıdan sonra Boğaziçi üniversitesi de bir anket yaptırıyor ve %20’lik bir sonuç çıkarıyor.  Hâlbuki gerçek olan, Türkiye de Türklük oranı %85.

İşte bu açıklanan rakamları fırsat bilen Ahmet Uysal gibi bir takım bilim insanı! Ve yazarlar: “Niyazi Öktem, Özdemir İnce, Ertuğrul Özkök ve İsmet Berkan Huge Pape’nin iddialarına sarıldılar. Sonradan bu koroya Yasin Aktay diye bir Profesör de katıldı. “Türk diye bir ırk yoktur.”

Oysa Servet Somuncuoğlu, Antalya’daki 10. Türk kurultayında, Yaptığı binlerce kilometrelik araştırmalarda gezip gördüğü, çektiği fotoğraflarla Türk’ün şifrelerini yakın dostlarına anlatıyordu. Bu resimler, Hakkâri’nin Geveruk yaylasından Kırgızistan’a uzanan birbirinin benzeri ve birbirini tamamlayan tamgalar ve resimlerdi.

Sağlıklı kalın.