IMG-LOGO
Güncel

65 Yaş Üstünde Bulunanların Mağduriyetleri Devam Ediyor.

31 08 2020

Birçoklarının bildiği üzere, Ben Kocaeli de ikamet ediyorum. Bu sıralarda bir iş icabı Balıkesir’e gitmem lüzumu hâsıl oldu.  Şehirlerarası seyahat etmek için ise, 65 yaş üstü olanlar için İç İşleri Bakanlığı’ndan izin alma mecburiyeti varmış. Bu itibarla, kanuni mevzuatın yerine getirilmesini teminen 199 No.lu telefonu aradım. Bana gidiş sebebini sordular. Ben de olduğu gibi hangi maksat ve gaye ile gideceğimi söyledim.  Fakat aradan üç gün geçmiş olmasına rağmen müspet veya menfi bir cevap gelmedi. Tekrar 199 No.lu telefonu aradığımda ise, bana gidiş gerekçemin yeteli görülmediğini bu sebeple de talebimin muhtemelen reddedilebileceğini ifade ettiler. Bu durum da ne yapmam icap ettiğini sorduğum da ise,  en azından Balıkesir’de bulunan, sağlık kurumlarının birisinden randevu almam lazım geldiğini söylediler.

                Bunun üzerine, Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi Kalp ve Damar Hastalıkları Bölümünden 27.08.2020 tarihi için kendi adıma saat 11.40, Eşim adına da 11.50 de randevu aldım. Çünkü kimin ile görüştü isem hep ayni yolu tavsiye ettiler. Ben de yapılan bu tavsiyeler üzerine, talebimi kanuni mevzuata uygun hale getirebilmek için, bahsi geçen randevuları aldım.

                  Seyahat izin talebimi mevzuat hükümlerine uygun hale getirdikten sonra,  yeniden 199 No.lu telefonu aradım. Fakat Hastaneden randevu almama rağmen, bana seyahat izni vermediler. Bu arada ehemmiyetine binaen şu hususu da ifade edeyim ki, Eşim hakiki manada kalp hastasıdır. Üç beş basamaklı merdivenleri dahi çıkmakta zorlanmakta olup, devamlı olarak ilaç kullanmaktadır. Bunlar doktor raporları ile sabittir. Benim de kalp den ufak tefek sıkıntılarım bunmaktadır. Bu vesile ile tedavi ve kontrollerimizi yaptıralım demiştik.

                Maalesef, talebimi kabul etmediler. Sebebini sorduğum da ise, senin zaten izin talebin var dediler. Ben de diyorum ki, güzel kardeşim, ben üç gün önce bir talep de bulundum. Gidişiş gerekçemin yeterli olmadığın söylüyorsunuz, mevzuata uygun değilse talebimi reddet gitsin, Ben de başımın çaresine bakayım. Beni niçin boşu boşuna uğraştırıp duruyorsunuz ki dedim.

 Bu arada şu hususu da ifade ederim ki, 23.08.2020 tarihinde talep etmiş olduğum seyahat izin talebine bu güne kadar herhangi bir cevap verilmemiştir. Cep telefonum da “ Sn. Musa Ordu, İzmit Kaymakamlığı Seyahat İzin Kurulundan gerçekleştirdiğiniz 26 Ağustos -  27 Ağustos tarihleri arasındaki izin talebiniz işleme alınmıştır. Sonuçlandırıldığında tarafınıza SMS yoluyla bilgilendirme yapılacaktır” kaydı halen devam etmektedir.

Hal böyle iken, Balıkesir’e gitmemde zaruret bulunması sebebiyle bir şekilde nizami olarak Balıkesir’e gittim.  Şimdi ise, burada en az 30 gün kalma mecburiyeti olduğu için bu meseleyi nasıl halledeceğimi bilemiyorum.  Balıkesir de benim en fazla 3 – 4 günlük işim bulunmaktadır.   Geride kalan günler de ne yapacağım. Bu durumu ilgililere sorduğum da ise, onu biz bilemeyiz dediler. Peki, bana bu sorunun cevabını kim verecek. Gidilen yerde en az 30 gün kalmanın mantığını ve faydasını bir yetkili çıkıp bana izah edebilir mi?  Bu süre zarfında ben nerede yatar kalkarım, ne yer içerim. Bu husus 65 üstü yaşlılara yapılan bir zulüm değil de nedir ki?

Ayrıca, 20 Mart 2020 tarihinden itibaren, başlangıç da devamlı olarak üç ay sokağa çıkma yasağı konulmuştu. Daha sonra bu yasak muhtelif saat aralıklarımda olmak üzere devam etmiştir.   Halen, Kocaeli de yaşayan 65 üstü yaşlılar için sabah saat 10.00 ile akşam 20.00 saatleri arasında sokağa çıkmak serbest bulunmaktadır.  Ancak, sabah 06.00 – 10.00 ve akşamüzeri de 16.00  -  20.00 saatleri arasında toplu ulaşım araçlarına binme yasağı getirilmiş bulunmaktadır. Bu saatlere yetişemeyenler her halde evlerine yürüyerek gitmek mecburiyetin de kalacaklardır. Diğer taraftan 65 yaşın üstün de olmasına rağmen, şartlar icabı halen çalışmak mecburiyetinde olan milyonlarca vatandaşımızın bulunduğunu tahmin ediyorum. Bunlarınsa durumlarının da nazar-ı itibara alınması her halde faydadan ari değildir.

 Bütün bu yasaklar yetmiyormuş gibi bir de pazara çıkma yasağı konulmuştur. Kanaatime göre bu yasak kararı yaşlılara yapılan en büyük kötülük olmuştur.  Düşünebiliyor musunuz 65 yaş üstü bir vatandaş çarşıda, insanlar arasında dolaşıyor, icabında bir markete girip alış veriş yapabiliyor, fakat açık hava da kurulan bir pazara gidemiyor. Hatta öyle ki,  evinin 50 m. uzağında kurulan ve azami 100  - 150 kişinin girip çıktığı semt pazarına dahi gidemiyor. Bilindiği üzere, yaşlıların en büyük zevklerinden birisi pazarları takip etmek suretiyle, mevsimlik meyve sebzeleri kendi gönlüne göre seçip almaktır.  Yaşlıları bu zevkten mahrum etmenin büyük bir hata olduğu kanaatin de bulunmaktayım. Deyim yerinde ise, yaşlılara pazarların gülü diyebiliriz.  Pazarlar bu güllerden mahrum edilmese çok iyi olur diyorum.

Netice itibariyle, yapılan uygulamaların her ne kadar yaşlıların sağlık ve sıhhatlerini korumak gayesine matuf olarak yapılmakta olduğu ifade edilmek de ise de bu kadar çok yasağın 65 yaş üstü vatandaşların birçoğun da psikolojik rahatsızlıklara sebebiyet verdiği hususu izahtan varestedir. Bu cümleden olarak şu hususu ifade edeyim ki, yaşlılara bu muameleyi reva görenler hiç yaşlanmayacaklar mı acaba diye çok merak ediyorum?

Ben bu yazımda bildiklerimi, gördüklerimi yazdım. Takdir değerli okuyucularımındır