IMG-LOGO
Güncel

İsyan Kuşun Kanadında

16 05 2020

Hareket; insanla, Allah’ın terkibidir diyor Fransız düşünür Blondel. Varoluş ile varlık birbirinden tamamen farklıdır. Varoluş; tanımlanamaz benzetilebilir ancak. Örneğin yanmak gibidir. Yanma bitti mi kül olursun. Yanmak ayrı, kül ayrı... Koşmak gibidir. Koşmak bittiğinde durursun, durmak ayrı koşmak ayrı...  Yolculuk gibidir. Vardığında menzile yolculuk biter. Varmak ayrı, yolculuk ayrı.

Benzetmeler bitmez lakin söz biter maksat hâsıl olduğunda. “Bizim Allah’ımız isyanın Allah’ıdır” derken Büyük mütefekkir Nurettin Topçu İsyanın kuşun kanadında olduğunu bilerek söylüyordu bu sözünü.

İnsanın Hamuru, İsyan mayası ile karılmıştır. Zannedilmesin Allah aciz, Âdem’in ne yapacağını bildiği halde engellemek istese engelleyemesin. Tam bir Hürriyet içerisinde kendi iradesiyle yaptığında seçimini harekete geçmişti içindeki isyan. Ve Âdem’in gerçekliği başlamıştı. Madem yeryüzünün halifesi olacaktı, belirli bir süre yerleşme ve geçim vardı kaderinde. İsyan ederek dönecekti aslına. Varoluşunu seçebilen yegâne varlıktır insan. İsyanı, İnsanı insan yapan şeyler her ne ise onlara doğru yapılan bir hamledir. Hamle menzile varınca biter... Ya menzil sonsuzlukta ve Allaha varmaksa, durmaya ne hacet...

İsyan kuşun kanadında...

Çırpınmasa uçamazsın, tutsan varamazsın. Demem o ki...

İsyan bir harekettir durduğunda Sen İnsan değilsin...

Misal; Namaz kılarken Kula kulluğa isyan halindesin

Durduğunda sen insan değilsin!

Malından verirken, Dünya malına isyan halindesin

Durduğunda sen insan değilsin!

Zulme karşı dururken, Zalime isyan halindesin

Durduğunda sen insan değilsin!

Fakiri doyurduğunda, Çaresizliğe isyan halindesin.

Durduğunda sen insan değilsin. Her gün, her an her nefeste her şeye isyan edip her isyanında yeniden doğacaksın

Beyninde isyan edecek dilinde isyan edecek, elinde isyan edecek, cebinde isyan edecek, Sen sana isyan edeceksin, isyandan isyana koşarak kendi tek gerçekliğini yaşayacaksın.

YANİ NE KADAR İSYAN, O KADAR INSAN...

Velhasıl İsyanında, insanlığında kuşun kanadında...

 Çırpınışın durduğunda. Sen durmayacaksın Hayat duracak...