IMG-LOGO
Güncel

“Fransa da herkes Fransız’dır, Almanya'da Alman... Ama Türkiye mozaiktir.”

Yukarıdaki sözü sosyal medya Facebook’ta paylaştım ve tartışması üç gün devam etti.  Belki daha da devam edecekti fakat imdadımıza kendisine ve mesleğine saygı duyduğum tarihçi Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu son noktayı koydu.

İtalyan, İngiliz, İspanyol ve Portekizli göçmenlerin 4 Temmuz 1776 yılında kurdukları Amerika Birleşik Devletleri’nin mensupları, Amerikan milleti oluyor ama Türkler olarak biz, bin yıldır bu topraklardayız. Çağ açıp çağ kapatmışız, yenilgilerimizden daha çok zaferlerle taçlandırmışız tarihimiziÜç kıtaya mührümüzü vurup, üç kıtaya Türk dilini yaymış, topraklarımızın genişliğini yedi milyon metrekareye çıkarmışız. Geçmişi beş bin yıl öteye dayanan bu milletin isminden hala tereddüt duyuluyorsa;

O halde bu milletin adı ne… kim bu millet?

Tarih bilgilerini, birçoğu yabancı kaynaklı aslı, astarı olmayan internet sitelerinden alıntı yaparak edinen bir kısım ortalıkta dolaşan bilgiçler, gerçek Türk tarihini Türk bilim adamı ve tarihçilerinden öğrenmiş olsalardı bu günkü hallerinden utanır olmaları gerekirdi.

Sadece sokaktaki adam olsa insan gam yemez ama anlı şanlı Profesörler ve tarihçilerin: “tarihte Türk diye bir millet yoktur” demeleri, miladın başlangıç yıllarına dayanan, Türk ordusunun kuruluş yıllarını 1750 sene öteye götüren Orhun Abidelerini nasıl görmezden gelirler, bir türlü insanın aklı ve havsalası almıyor. Aslında Asya’daki abideler sadece Orhun abideleriyle sınırlı değil. “745 Yılında Göktürk hanedanına son veren Uygurların 2. Kağanı Bayan Çor, Moğolistan'ın Tes, Taryat ve Şine Us bölgelerinde o da kendi adına üç tane anıt diktirmiş ve bugün bunların hepsi okunuyor.”(alıntı: Prof Dr.A.BEercilesun)

Bir de sadece Osmanlıcı olanlar var. 600 Sene üç kıtada hüküm sürmüş bir imparatorluğun, öncesi ve sonrasının kimler olduğu bilinmez mi? Gökten zembille indiler de, sonra buharlaşıp uçtular mı bunlar?

TRT de yayınlanan bir diziyi dahi, sırf Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Türkiye cumhuriyeti devletini konu edindiği için hesap sormaya kalkan sözde tarihçi bedbahtlar, güya ülkücü camia ile olan kardeşlik bağlarından söz ediyor. Sormak gerek bunlara; Türklüğü ve Türk devletini reddeden birileriyle Ülkücülerin kardeşlik bağları nasıl olabilir?

Şurası hiçbir zaman unutulmamalı ki: Oğuz boylarının Başbuğu Metehan da Türk’tü, Avrupa’yı titreten Hun imparatoru Attila da, Çi-çi Kağan da Türk’tü, Bayan Çor da, Anadolu’nun kapısını Türk Milletine açan Sultan Alpaslan da Türk’tü, Osmanlının kurucusu Osman Bey ve çağ kapatıp yeni bir çağ açan Fatih’te Türk’tü.

 Osmanlının küllerinden yeni bir devlet(Türkiye Cumhuriyeti Devleti) kuran Mustafa Kemal Atatürk’te tıpkı ataları gibi Türkoğlu Türk’tü.

Kalın sağlıcakla.