IMG-LOGO
Kültür - Sanat

Öfke Kontrolü ve Motivasyon

14 01 2020

Bir elinde neşter, bir elinde kalem bulunan Beyin Cerrahı Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın bir düzine kitap telif eden velût bir yazardır. 13,5 X 21 santim ölçülerindeki, 325 sayfalık Öfke Kontrolü ve Motivasyon isimli eserinde en nörotik bünyeli Karadenizlileri bile sükûnet denizi hâline getirebilecek tavsiyelerle öfkeyi kontrol altına almanın sihirli formüllerini veriyor.

Öfke, hayatımızın en tehlikeli duygusudur. Bir ucu içeni, diğer ucu birlikte olduğu kişiyi zehirleyen sigara gibi, hem sâhibini hem de onun muhatabının hayatını karartabilir, bâzen de söndürür. Mutlaka kontrol edilmesi gerekir.

Mümkün mü?

Aydın Hoca’nın kitabındaki bilgilere göre… Elbette…

Öfke, Asr-ı Saadet’te de varmış ki Peygamber (sav) Efendimiz, tavsiyelerde bulunuyor: ‘Öfkelendiğinizde ayakta iseniz, oturunuz; oturuyorsanız uzanın; yine öfkeniz geçmediyse, gidin abdest alın. Zira su, nasıl ateşi söndürürse, abdest de öfke ateşini söndürür.’ Buyuruyor. Teknoloji çağının insanları daha ilmî yöntemlere ihtiyaç duyabilir, su bulamayabilir (?!) öfkesine mağlûp olup cinâyet mi işlesin? Ne münasebet? Öfke gelmeden çok önce hazırlık yapabilir, ‘Öfke Kontrolü’ isimli kitabı okuyabilir.

Orada, Öfkenin ne olduğu; öfkeyi anlamanın yöntemleri, kolayca uygulanabilecek testlerle gösteriliyor.

Bilinmeli ki, öfke ile yapılan her iş, haklıyı suçlu durumuna düşürür.

Çağımız insanları belki televizyon dizilerinden etkilenerek, belki de meramını, his ve düşüncelerini ifade edemedikleri için; konuşarak değil tartışarak anlaşmaya çalışıyorlar. Her tartışma, öfkeye çıkarılan bir davetiyedir. Öfke belâsı çok arsızdır; davetiyenin ucunu gördüğünde hemen geliverir.

Prof. Aydın’ın ‘Öfkesavar’ diyebileceğimiz eseri;

Öfke kontrolünün nasıl yapılacağını, öfkenin kontrolü ile elde edilecek kazançları, ‘önyargı’ denilen peşin hükümlerin zararları, hoşgörülü olmanın faydaları, kendini keşfetmenin yolları,  bilgili olduğunu zannetmenin doğuracağı tehlikeler, ‘sevgi’nin paha biçilemez değeri ve daha pek çok konuda bilgiler sunuyor.

Eserden tadımlık bölümler…

Başarmak için kararlılık gerekir. Kararlılık, genetik olmaktan ziyade, sonradan edinilen bir özelliktir. Kararlı insan yetiştirme konusunda anne ve baba, çok ama pek çok önemli bir faktördür.

***

Hayata şöyle bir baktığımızda ne kadar çok problemle karşılaştığımızı görürüz. Bazılarını çözdük, bazılarını çözemedik. Çözdüklerimize sevindik ve övündük; çözemediklerimizin altında ezildik. Oysa hepsini çözmek istedik. İnsan yaptıklarından mutluluk duyduğu gibi, pişmanlık da duyabilir. Kaldı ki, insan zaman zaman pişmanlık duymalıdır. Pişmanlık hep olacaktır.

Kendini tanıma konusundaki soruların soruluş maksadı, sadece bu kitapta cevaplandırılmak için değildir. Bu soruları çalışma hayatınız boyunca her gün kendinize sormalısınız. Ancak o zaman eksikliklerinizi görebilir ve kendinizi eğitebilirsiniz.

***

Öfke hayatımızın en güçlü eğitimcisidir.

Öfke; hayatımızın en tehlikeli duygusudur. 

Ancak bu tehlikeli duygunun farkında değiliz veya önemsemiyoruz.

Üstelik şiddet içeren bu duygunun neler yaptıracağını bilmiyoruz. 

Ne yaptıracağı belli olmayan bu tehlikeli duygu karşısında ne yapmamız gerektiğini hiç düşündünüz mü?

Araştırmalara göre cevaplar:

-Hayır. 

   -Peki neden? Öfke kontrolü konusunda neler yapmamız gerektiğini neden araştırmıyoruz?  

-….. 

Öfke kontrolünde başarılı olmak istiyorsanız doğru düşünüp doğru karar vermeniz gerek. 

Aslında hayatınızdaki yerinizi belirlemeniz için buna mecbursunuz. 

Ancak; karar yine de sizindir. 

Çünkü

Öfke kontrolündeki en önemli değer sizsiniz.

Bunu siz yapacaksınız. Başkaları sâdece bilinç aşılayabilir.

Eğer öfke kontrolü konusunda doğru karar verdiğinize inanıyorsanız kişisel gelişim ve farkındalık bilinciniz başta olmak üzere her şeye yeniden başlamanız gerekir. 

Ne zaman mı?

 Hemen.

 Şimdi.

*** 

Sayfalar arasına serpiştirilmiş özlü güzel sözler:

*Gönlüne kin koyan, karşısında bir düşman bulur. Aşk koyan ise sevgili…

*Allah’ın dünyada yarattığı en muhteşem varlık insandır. İnsan için yarattığı en mükemmel varlık da başka bir insandır.

 *Birisinin size anlatmaya çalıştıklarını anlayabilmek için sakın ölümünü beklemeyin.

 *Gönül kazanmanın en kolay yolu, ölçülü iltifatlardır

*Hayaller, gerçeklerden daha önemlidir. Çünkü hayal etmeyen hiçbir şey yapamaz, yaratamaz.

*Her şey olabilirsiniz, ancak ne olduğunuzu anlatamıyorsanız hiçbir şey değilsiniz.

 *Güzel konuşmak insanın dışına yansıyan sesli görüntüsüdür.

 *Çalışmada kaliteyi yakalamak istiyorsanız, planlı çalışmak mecburiyetindesiniz.

 *Soruyu anlamak, cevabın yarısıdır.

 *Bol bol hayal kurun fakat hayalci olmayın. 

GİRDAP KİTAP

Maltepe Mahallesi, Dâvutpaşa Caddesi, Yılanlı Ayazma Yolu Nu: 8 Kat: 2 Zeytinburnu, İstanbul.

Telefon: 0.212-438 19 81 e-posta. info@girdapkitap.com  //  www.girdapkitap.com 

 

Prof. Dr. İSMAİL HAKKI AYDIN

     1954 yılında Trabzon’da doğdu. İlkokulu Maçka’da, Orta ve Lise tahsilini Trabzon’da tamamladı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra, Beyin Cerrahisi Kürsüsünde Asistanlığa başladı. Bilâhare İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Kürsüsü’nde ihtisasına devam ettikten sonra, Zürich Üniversitesi Nöroşirurji Kliniğinde,  Prof. Dr. Mahmut Gazi Yaşargil'in yanında mikronöroşirurji çalışmalarınI tamamladı. Zürich Mikronöroşirurji Araştırma Merkezinde, Instraktör Öğretim Üyesi olarak görev yaptı ve aynı zamanda, serebro-vasküler mikro-cerrahi alanlarında araştırmalarda bulundu.

     1984 yılı sonunda Türkiye’ye dönerek, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Anabilim Dalı Başkanlığı’na tâyin edildi. 1985 de, Türkiye’de ilk olarak, Üniversite’de Mikronöroşirurji Araştırma Laboratuvarını, kurdu. İsviçre'nin yanında, Almanya, Fransa, İngiltere, Avusturya, Belçika, Hollanda, İtalya, İspanya, Yugoslavya, Kanada, A.B.D. ve Japonya'da, değişik zamanlarda araştırmalarda bulundu.

     1988 de, Beyin-Damar tıkanıklıklarının operasyonlarında kullanılan ve Dünyada ilk defa kendi adı ile literatüre geçen yeni bir ameliyat tekniği geliştirmesi sebebi ile 1990 yılında TÜBİTAK ödülü aldı ve zamanın Cumhurbaşkanı tarafından taltif edildi.

      Beyin Kanamaları ve Anevrizmaların cerrahî tedavisinde yaptığı milletlerarası araştırma ve katkılarından dolayı, 1991 yılında, ABD’de, Congress of Neurological Surgeons'un Internatıonal Fellow'u ve F.C.N.S. unvanı ile ödüllendirildi. Aynı yıl, rektörlük ve dekanlık tarafından da ödüllendirilen Dr. Aydın, 1992 de Türk Nöroşirurji Araştırma Ödülü’nü kazandı. Yine aynı yıl, Avrupa Strok Bilim Konseyine seçildi. Amerika Strok Konseyince, kendisine Milletlerarası Bilim Adamı ve F.I.C.A. pâyesi verildi.

     1992, 1993, 1994 ve 1995 yıllarında ABD Nöroşirurjide Sürekli Tıp Eğitimi Kredi Ödülleri’ni aldı. Ayrıca 1993 de, ABD’deki, Beyin Tümörleri Konseyi, Cerebrovascular Surgery Section ve diğer birçok ilmî ve idârî kurul üyelikleri yanında, Congress of Neurological Surgeons'un Milletlararası Yönetim Kuruluna seçilerek, bu Kurula giren ilk Türk ve ilk Müslüman ilim adamı oldu.

     Dâvetli Konferansçı olarak, bir çok milletlerarası toplantıya katılan ve ilmî dergilerin yayın kurullarında yer alan Profesör Aydın, New York Bilimler Akademisi’nin Aktif, AANS'un International Üyesi ve 1994 yılı Milletlerarası Skull Base Cerrahisi Kongresinin Resmî Lecturer’i olup, ayrıca 1995 de CNS’in Milletlerarası İlim Konseyine seçilmiştir.

     1996 yılında ABD çok yüksek kredi ile Nöroşirurjide Sürekli Eğitim Ödülünü aldı. 1997 de yaptığı bir araştırması sebebiyle bir Milletlerarası Nöroşirurji Dergisine kapak oldu. 1999 ta Türk Nöroşirurji Ödülü aldı. ABD Beyin Cerrahisi Birliği (CNS) tarafından 2000 yılı Milletlerarası Konferansçısı seçildi. Yurtdışında ve Ülkemizde, değişik kurum ve kuruluşlarca ödüllendirildi.

     2001 yılında Hidistan’da, Düya ilmine katkıları sebebi ile, Kristal Küre ile taltif edildi. 2002 de Yemen’e dâvet edilerek, orada birçok dersler ve konferanslar verdi, eğitici ameliyatlar yaptı. 2004 yılında Pakistan Beyin Cerrahsi Kongresine şeref misâfiri olarak katıldı ve çeşitli konferanslar verdi. Burada Annual Awar 2004’ ile taltif edildi. Milletlerarası seviye, yerli ve yabancı 200’ü aşkın ilmî çalışması olan      Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın, bu güne kadar birçok Doktor, Beyin Cerrahı, Yrd. Doç., Doçent ve Profesör yetiştirmiş, dünyanın önde gelen bilim adamlarınca, yurt dışında gerek kitaplarda ve gerekse makalelerde bir çok defa, kaynak olarak gösterilmiş, geliştirdiği cerrahî teknikler klasik kitaplarda yer almıştır.

     Profesör Aydın, ABD’de CNS’in Milletlerarası Büyükelçisi ve Sinir Sistemi Cerrahisi Derneğinin Başkanı olarak da faaliyet göstermekte, evli, üç çocuk babası, üç torun dedesi olup, dört yabancı dil bilmektedir.

     Yayınlanmış Kitapları: *Beynin Sırları - Uzay ve Zaman, *Rabbim Beni Doktorlardan Koru, *Ah Bu Doktorlar, *Ya Hayy (Rubâiler), *Beyin Tanrısal Parçacık (Can H. Değirmenci ile), *Aforizmalar, *Düşünce Sizsiniz, *Bir Beyin Cerrahının Anıları, *Yapay Zekâ (Can. H Değirmenci ile), *Ah Bu İnsanlar, *Rubâiyat, *Beynin Şifresi (Can H. Değirmenci ile), *Beyin Fırtınası.

 

 

 

CAN HİKMET DEĞİRMENCİ                                                                                                                                        Uzun süre milletlerarası şirketlerde yöneticilik ve danışmanlık yapmıştır. ‘Eğitimcinin Eğitimcisi’ sıfatı ile şahsî gelişim alanına giren birçok konuda danışmanlık ve eğitmenlik yapan uzman bir araştırmacı yazardır. Aynı zamanda bu çalışmalarına devam etmektedir. Öfke yönetiminden stres yönetimine, güzel konuşma tekniklerinden beden diline kadar birçok konuda firmalara eğitim vermektedir. Radyo programcılığı da yapan Can Hikmet Değirmenci, uzun bir süre ‘radyonun romantik sesi’ olarak tanınmış ve çok geniş kitlelere ulaşmıştır.

Yayınlanmış kitapları: *Seretonin ile Mutlu Olma Sanatı, *Beden Dili ve Güzel Konuşma Sanatı, *Stresle *Başa Çıkmanın Yolları, *21. Yüzyılda Liderlik ve İş Dünyası, *İçimizdeki Dev, *Ben Hiç Sizsiz Kalmadım, *Hadi Bana Seni Anlat,* Mutluluk Üniversitesi, *Seni Seviyorum, *Pembe Kelebek, *Bir Psikologun Anıları, *Satış Teknikleri ve Maksimum Başarı, *Stres Empati Özgüven, *Bir Psikiyatrın Anıları, *Beyin *Tanrısal Parçacık (İsmail H. Aydın ile), *Yapay Zekâ (İsmail H. Aydın ile), *Beynin şifresi (İsmail H. Aydın ile).