GÜNÜN SÖZÜ

Düne bakmak, bu gün aldanmamak içindir. Vehbi Vakkasoğlu

19 Kasım 2019 22:29 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Seyahat ve Hatıra

 Tamimin 100, Cumhuriyetimizin 96. Yılında Amasya’da;
Tarih: 19 Kasım 2019 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Aydınlar Ocakları'nın 49. Şurası da bu duygular eşliğinde Amasya'da 25-27 Ekim tarihlerinde yapılmıştır. Toplantıya 28 Aydınlar Ocağından 250 kişi katılmıştır. Kurtuluş Savaşımızın komutanlarından Kazım Karabekir Paşamızın en küçük kızı Timsal Karabekir de onur misafiri olarak bulunmuştur. Kocaeli Aydınlar Ocağımızdan da başta başkanımız Süleyman Pekin ve eşi, bir önceki başkan Ruhittin Sönmez, sekreterimiz İdris Türkten, Üniversite öğretim üyesi Ali Vasfi Kurt ile eşi, Tekin Yeken ile Av. Gürkan Uysal ve şahsım olmak üzere 9 kişi katılmıştır.

 

 

Devamı »

 Peygamberler Şehri Kudüs (5)
Tarih: 30 Ağustos 2019 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Yolumuz üzerinde Hz. Musa'nın mezarının olduğu yere uğruyoruz. Anayola 3-5 km mesafede yamaçta bir yer. Bitişiğinde eski bir mezarlık var. Bir vakıf tarafından görevlendirilmiş insanlar buranın bakım ve hizmetini yapmaktadırlar. Camisi ve  müştemilatı ile bir peygamber kabrini barındıran bu yer daha çok bakım ve ilgiye muhtaç. Burasının ilk olarak Selahattin Eyyübi zamanında tespit edildiğini ve ilk yapıların o zaman yapıldığını öğreniyoruz. Yahudilerce bu bilgiye inanılmıyor.  Kudüs'e akşam namazına Mescidi Aksaya yetişmek üzere yeniden otobüsümüzdeyiz.

 

 

Devamı »

Peygamberler Şehri Kudüs (4)
Tarih: 29 Ağustos 2019 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

İhanetin bedeli ölümdür:  Kayıtbay sebilinin bulunduğu yerden dışarı çıkılan kapının yanındaki pencerelerin birinin üzerinde kral arması ve Ürdün bayrağı mevcut. Bu pencerenin iç tarafında Şerif Hüseyin ve oğlu kral Abdullah'ın mezarlarının olduğunu öğreniyoruz. Şerif Hüseyin Osmanlı'nın son meclislerinde bölgesinin milletvekili olarak bulunmuş bir isimdir. Büyük Arap Devleti krallığı hayali ile İngilizlerle işbirliği yapmıştır. Bölgeden Osmanlı yönetimi kalkıp İngiliz hâkimiyeti oluşturulduktan sonra İngilizler ile anlaşamayınca Kıbrıs'ta ikamete mecbur tutuluyor ve Hicaz bölgesi Suudi ailesine veriliyor.

Devamı »

Peygamberler Şehri Kudüs (3)
Tarih: 26 Ağustos 2019 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Bir saat istirahat ve kahvaltıya müteakiben 08.00'de tekrar otobüsümüzdeyiz. Zeytin dağına gidiyoruz.  Zeytin Dağı, doğu Kudüs'ü en güzel gören bir tepedir. Müslümanlarca 3. Harem Beytül  Makdis  denilen bu  kutsal yer 144 dönümlük bir alan olup bu tepeden tüm detayları ile görülebilmektedir. Bu kutsal alanın Etrafını çevreleyen ve Kanuni Sultan Süleyman zamanında yeniden yapılandırılan kale duvarları, ortasında bir inci misali duran Kubbetüs Sahra, onun hemen güneyinde mescidi aksa cami, daha güneyde ve surların dışındaki Davut şehrinin kalıntıları, kale surlarının bize bakan doğu tarafındaki Altın Kapı ve hemen önündeki müslüman mezarlığı...

Devamı »

Peygamberler Şehri Kudüs
Tarih: 24 Ağustos 2019 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Kutsal kitabımız Kur'an,  Hıristiyanlığın kutsal kitabı İncil ile Museviliğin kutsal kitabı Tevrat'taki birçok tarihi olayın geçtiği yer olan bir bölgede bulunan ve bu üç din için ayrı manevi değeri olan bir bölgeyi gezip görmek insana yeni ufuklar kazandırıyor.

Şehrimizin güvenilir bir kültür turizmi adresi olan Ercan Tur, 2019 Haziran ayında, benimde içinde olduğum 30 kişilik bir gurubu Kudüs'e götürmüştür. Grubumuzun uyumluluğu, rehberlerimizin ehil olması ve firmanın titizliği bu bölgeyi   yakından tanımamızı sağlamıştır. Oldukça yoğun ve yorucu bir seyahat olan bu gezi, görüp öğrendiklerimize değer bir hatıra olarak anılacaktır.

 

 

Devamı »

İkinci Dünya Müslüman Türkler Buluşma Şöleni
Tarih: 12 Temmuz 2019 Yazar: Prof. Dr. İbrahim ÖZTEK-Anadolu Aydınlar Ocağı Başkanı Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Prof. Dr. İbrahim Öztek 10.000 kişiye varan izleyiciye yaptığı konuşmasında Türk milletinin tarih ile birlikte var olduğunu, Üç kıtada büyük uygarlıklar kurduğunu, nice çağlar kapayıp nice çağlar açtığını, gökten ay ile yıldızı indirdiğini, Oğuz Kağan'dan günümüze binicilik, ok atma, kılıç kullanma ve güreş gibi sporlarla bedenlerini, akıl ve ruhlarını geliştirerek 16 devlet kurduklarını ifade etti. Öztek, Türklerin pek çok haçlı seferini kırarak İslamiyet'in muhafızlığını yaptığını belirtti. Prof. Öztek ayrıca Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş Veli, Mevlana ve Yunus gibi ilim sahipleriyle de dünyayı aydınlatan güneş olduklarını söyledi. 100 milyona varacak birlik içindeki akıl beden ve ruh eğitimi ile modern, çağdaş kalkınmışlığını tamamlamış bir Turkiye'nin batının korkulu rüyası olduğuna işaret etti. Konuşmasının sonunda kendisine Hatay Büyükşehir Belediye başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile Yayladağı belediye başkanı Mustafa Sayın tarafından Prof. Öztek'e ödül takdim edildi.

 

 

Devamı »

Ana Dede Diyarında...
Tarih: 10 Temmuz 2019 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Ayasköylü Prof. Dr. Mustafa Şahin ve kendisi gibi köyden yetişmiş aydın insanlar ilk defa bir buluşma tertip ettiler. Sağ olsunlar bana da, haber verip davet yolladılar.  Biz de bunun üzerine bir kez daha kalkıp ana dede topraklarına gittik... İyi ki gitmişiz!

 

 

 

Devamı »

 Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensupları’nın Antalya Seyahati
Tarih: 05 Mayıs 2019 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Aydınlar Ocakları Derneklerinin her sene, Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere, yılda iki defa şurası yapılmaktadır. Bu cümleden olarak, 2019 Mayıs Ayında yapılması icap eden toplantı da bundan önce Malatya da yapılan 47. Şurada alınan karar mucibince 12-13-14 Nisan 2019 tarihleri arasında, Antalya Ocak Başkanlığının ev sahipliğinde yapılmıştır.

 

 

Devamı »

Kaklık ve Midasın Kulakları
Tarih: 06 Mart 2019 Yazar: Sevil Köse-Esnaf Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Dadaloğlu da bu dağlardan geçmişmidir bilmiyorum.Dağları sevdiğim doğrudur.Başında kar,duman,eteğinde bahar. Yol boyunca dağların bir kenarı hep yol. Eğer iyi bir kulağınız varsa dağlar konuşur.
Kafamda deli sorular,oturdum dorukta bir kayanın üstüne.
Dedim ki ,insanın bu kadar acıya dayanabilmesi için,mutlaka bir sebebi olmalı.Sence nedir?
Dedi ki,sebep çok.Sen hangi Sebebi soruyorsun ?
Hepsini söyle dedim,hepsini.Biraz durdu.Rüzgar acı acı biraz daha kuvvetli esmeye başladı.Kuzey kısmındaki karlar yüzünü astı.Güneş ben karışmam ama size şahitlik ederim dedi.

Devamı »

ADD Samsun Şubesi ve 5’nci Karadeniz Kitap Fuarı-Samsun
Tarih: 27 Şubat 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

22-23 Şubat tarihlerinde ADD Samsun Şubesinin davetlisi olarak Samsun'daydım. 5'nci Karadeniz Tüyap Kitap Fuarında benim için düzenledikleri imza günlerine katıldım.

Öncelikle hemen şunu ifade etmeliyim ki, geçen yılda katılmış olduğum bu fuar etkinliği bu yıl da aynı coşkuya, aynı yoğunluğa sahne oldu...

Pırıl, pırıl bakışlarıyla geleceğimizin teminatı çocuklarımızın, gençlerimizin kurulu kitap stantları arasında koşuşturmaları görülmeye değerdi.

 

 

Devamı »

  Kocaeli Gebze’den Antalya Gebiz’e Yörüklerimiz
Tarih: 23 Kasım 2018 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

'Kaybolan değerlerimiz Yörük kültürü' isimli İç İşleri Bakanlığı Sivil Toplumlar Genel Müdürlüğü'nün desteği ile yapılan Gebze Yörük Türkmen Derneği'nin bir çalışması var. Bu vesile ile şahsımı da gönüllü bir danışman gördükleri için kendileri ile daha çok görüşmelerimiz olmaktadır. Bu çalışmalardan ilki Manisa'daki Obasya'yı ziyaretimizdi. İkincisi ise Antalya'daki Yörük Dernekleri ile yapılan çalıştay ve Serik Gebiz'i de kapsayan ziyaretlerimizdir. Bu yazımda bu vesile ile öğrendiğim bazı bilgileri ve tespitlerimi sizlerle paylaşacağım.

 

 

Devamı »

 Şehrimize Yeni Bir Tabiat Parkı
Tarih: 03 Kasım 2018 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Özellikle son 10 yılda, yaşadığımız bu şehirde, insanlarımıza daha fazla ve kolay kullanabilme imkânı sunan çevre ve sosyal donatılarda çok önemli yenilikler olmuştur. SEKA fabrikasının kapanıp SEKA park olarak, endüstüriyel dönüşümle yeni bir hüviyet kazanması ile başlayan bu değişimler şehrimiz insanına daha yaşanabilir bir şehirde yaşama şansı sağlamaktadır. Doğal güzellikler bakımından oldukça zengin olan şehrimiz, bu alanların ziyarete, gezmeye uygun hale getirilmesini sağlayan çalışmalar sayesinde daha çok istifade edilen yerler haline gelmektedir. Kartepe,  Maşukiye, Yuvacık barajı Havzası, Gebze'deki,  Darıca'daki parklar, Başiskele sahil şeridimiz, Kandıra-Karamürsel'deki denizden daha fazla istifade edebilme imkânlarının sağlanmış olması  bunlara örnektir.

 

 

Devamı »

Maraşın Bağları Öksüz Kaldı!
Tarih: 28 Temmuz 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Bugünlerde Evliya Çelebi misali, dünya kazan ben kepçe olarak, Türkiye'yi ve Balkanları dolaşıyorum. Geçtiğimiz günlerde Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana ve Ceyhan uğradığımız duraklar oldu. Muhtemelen siz bu satırları okurken, Allah nasip ederse Romanya'da ve Romanya Türkleri ile beraber olacağız.

 

 

Devamı »

 Özbekistan Seyahati ( 6 )
Tarih: 04 Temmuz 2018 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Özbekistan'ın Başşehri olan Taşkent ülkenin idari merkezi ve en önemli şehirlerinden biri olup, iki buçuk milyona yakın nüfusu bulunmaktadır. Ülkenin en kalabalık şehri olmanın yanı sara tarihi ve isminin hikâyesiyle de ilgi çekici bir şehir olan Taşkent tarihin ilk zamanlarından beri varlığını devam ettirmektedir. Şehrin isminin Taşkent olmasının sebebinin, savaşlarda ülkesini savunan askerlerin namından ileri geldiği söylenmektedir. Şehirde ziyaret edilebilecek birçok tarihi mekân bulunmaktadır.

 

 

Devamı »

 Özbekistan Seyahati ( 5 )
Tarih: 29 Haziran 2018 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Car Su Pazarından sonraki ziyaret yerimiz ARK Kalesi oldu. ARK Kalesi 4 hektar genişliğinde, 20 m. yüksekliğinde bir kale olup, geçmişte hem karargâh hem de Buhara Emirlerinin sarayı olarak kullanılmış. Kale surlarının görünüşü itibariyle, tarihteki ihtişamını yansıtmaktadır.  Kalenin içinde, Emirin kaldığı oda, korumalar bölümü,  mutfak eşyaları, elbise, halı, hazine bölümü, hapishane olarak kullanılan zindan ve cami görülebilir. Üç tarafı revaklar ile çevrili olan caminin iç süslemeleri, tavanın güzelliği ve mihrabı dikkati çekmektedir.

 

 

Devamı »

 Özbekistan Seyahati ( 4 )
Tarih: 24 Haziran 2018 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Laziz Hause Milli Evi şehir içinde 2 katlı şirin bir görünümü olan bir yer. Burada bize bir sürpriz olarak, yıllardan beri adını duymamıza rağmen bir türlü yemesi nasip olmayan meşhur Buhara Pilavını bizim için Hususi olarak yapmışlar. Pilavdan önce ikram edilen nefis bir çorbadan sonra, tepsiler içerisinde harika bir görünümü olan hakiki Buhara Pilavını getirdiler Hani amiyane tabirle, yemede yanında yat derler ya, tam onun gibi bir şey. Bütün arkadaşlar bu pilavdan doyasıya yediler.

 

 

Devamı »

Özbekistan Seyahati ( 3 )
Tarih: 13 Haziran 2018 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Semerkant'tan saat 21.oo de hareket eden hızlı tren bir saat kırk dakikalık bir yolculuktan sonra 22.40 a Buhara'ya vasıl oldu. Semerkant ile Buhara arasındaki mesafe yaklaşık 400 Km imiş. Yolculuğumuz çok rahat geçti diyebilirim Hiç sıkılmadan Buhara'ya geldik. İstasyona gelince bizi beklemekte olan VİZYON Turizm'e ait arabaya binerek kalacağımız otele geldik. Otelin ismi Asia Hotel Buhara idi. Otel şehrin merkezi bir yerinde olup, tarihi bir yapıya sahipti. Anahtarları aldıktan sonra bize tahsis edilen odalarımıza çıkıp istirahate çekildik. Sabah kahvaltısından sonra Buhara'yı gezmek üzere, saat 9.oo da otelden ayrıldık.

 

 

Devamı »

 Özbekistan Seyahati ( 2 )
Tarih: 09 Haziran 2018 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Buradan şu anlaşılıyor ki, Şayet Timur'un ömrü yetseymiş demek ki, İstanbul'la kadar gelecekmiş. Tabii ki, Allah'ın takdiri olarak iyi ki, ömrü vefa etmemiş. Bu vesile ile şu hususu ifade edeyim ki, Yıldırım Bayezid Han ile Timur'un Ankara Savaşından sonra Osmanlı içerisinde büyük karışıklıklar meydana gelmiş, bunun neticesi olarak da Osmanlı Cihan İmparatorluğunun kurulmasının en az 50 sene gecikmiş olduğu bilinen bir husustur. 15 seneye yakın bir karışıklıktan sonra malumlarınız olduğu üzere, Mehmet Çelebi ancak,1413 yılında Osmanlı Devletinin birliğini sağlayabilmiştir. (Mekânı Cennet olsun )

 

 

Devamı »

 Özbekistan Seyahati  ( 1 )
Tarih: 04 Haziran 2018 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

01-07 Mayıs 2018 tarihleri arasında VİZYON TURİZM ile Özbekistan' a bir seyahat yapılmıştır. Yapılan bu seyahate her zaman olduğu gibi ilgi ve alaka büyük olduğundan 44 kişilik seyahati seven kalabalık bir grup iştirak etmiştir. Katılanların ekseriyetini İzmitliler teşkil etmekle beraber, Ankara dan, İstanbul dan Adana dan, Samsun dan ve Trabzon dan gelenler de olmuştur

 

 

Devamı »

Makedonyada "İYİ" Bir Hıdrellez Kutladık
Tarih: 06 Mayıs 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Çalıklı festival alanında kimleri görmedik ki? Şumnu'dan Nurten Remzi, Prizren'den Ferhat Derviş, Üsküp'ten Halil Abdullah, Türk Hareket Partisi Genel Başkanı ve milletvekili Enes İbrahim, Elçin ve Hamdi Hasan, Malmö'den Hüseyin Ali ve daha kimler kimler...

 

 

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Ankara Seyahati ( 3 )
Tarih: 21 Aralık 2017 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Bundan önceki yazımda 28 Ekim Cumartesi günü programa göre, yapılan çalışmalar tamamlandıktan sonra, akşam yemeğini müteakip Kerküklü Sanatçılardan Kerkük Türkülerini dinlediğimizden bahsetmiştim.

29 Ekim Pazar günü ise, programa göre sabah kahvaltısından sonra 46. Büyük Şuranın Sonuç Bildirisinin okunması vardı. Bu itibarla, sonuç bildirisini dinlemek üzere, saat 9.30 sıralarında salonda toplanıldı. Yard. Doç. Dr. Sakin Öner Başkanlığında hazırlanan bildiri yine Dr. Sakin Öner Bey tarafından okundu. Sonuç Bildirisini dinleyince ciddi bir çalışma neticesinde hazırlanmış olduğu anlaşılıyordu.

 

 

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Ankara Seyahati ( 2 )
Tarih: 11 Aralık 2017 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Dil ile milli ruh ve kültür birbirinden ayrılamazlar. Dil, kültürün temelini teşkil etmekte olup, taşıyıcı durumundadır. Dil bozulduğu takdirde milli ruh ve kültür diye bir şey kalmaz. Hepsi yok olur. Anadolu halkının konuştuğu dil kültürümüzün taşıyıcısıdır. Bir ülkenin çoğunluğu tarafından konuşulan dil, Ana Dildir. Anneden öğrenilen dil ise Ana Dil değildir Türkçe tarihin en eski dillerinden biridir. Dilini kaybeden, dinini de kaybeder. Bunun tarihte örnekleri vardır. Mesela, Volga Türkleri'nin Türk olduğu bilinen bir husustur. Ancak sonradan dillerini kaybettikleri için dinlerini de kaybetmişlerdir. Kısaca ifade etmek icap ederse Türkçe Milli Kültürümüzün Hafızasıdır. Bu itibarla, dil meselesinde herkesin azami hassasiyeti göstermesi icap etmektedir.

 

 

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Ankara Seyahati ( 1 )
Tarih: 08 Aralık 2017 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Aydınlar Ocağı Derneklerinin her yıl Mayıs ve Kasım Aylarında olmak üzere yılda iki defa Şurası yapılmaktadır Bu minval üzere bu yılki 2017 Kasım Ayı Şurası da bundan 6 ay önce Samsun'da yapılan toplantıda alınan karar gereğince Ankara Aydınlar Ocağı Başkanlığının ev sahipliğinde yapıldı. Yapılan bu şura 46. Şura oluyordu.

 

 

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Samsun Seyahati (3)
Tarih: 18 Haziran 2017 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

14 Mayıs Pazar günü ise, saat 11.oo sıralarında iki araba ile Bafra Kuş Cennetini ziyaret etmek üzere hareket edildi. Kuş Cennetine varmadan önce Karşıyaka denilen bir yerde, tamamen organik ürünlerin satıldığı ve satıcıların hepsinin kadın olduğu bir köy pazarını ziyaret ettik. Burada arkadaşlar başta peynir ürünleri olmak üzere bir hayli alışveriş yaptı. Burada bir de organik salep ikram ettiler.

 

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Samsun Seyahati ( 2 )
Tarih: 17 Haziran 2017 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

13 Mayıs Cumartesi günü Şuranın programı sabah saat 9.oo da başlayacaktı. Bu itibarla, sabah kahvaltısını açık büfe olarak yaptıktan sonra toplantı salonuna çıktık. Bugün öğleden önceki programa göre isteyen Ocak Başkanları tebliğlerini sunacaklardı.

 

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Samsun Seyahati (1)
Tarih: 14 Haziran 2017 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Aydınlar Ocağı Derneklerinin her sene Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere yılda iki defa Şurası yapılmaktadır. Bu cümleden olarak, bu yılda Mayıs Ayı Şurası, bundan önce Sivas'ta yapılan 44. Şura'da alınan karar mucibince, Samsun Aydınlar Ocağı Başkanlığının ev sahipliğinde yapıldı. Yapılan bu toplantı Aydınlar Ocaklarının 45. Büyük Şurası oluyordu.

 

Devamı »

Anadolu Selçuklu Devleti’ni Anlamak ve Sivas
Tarih: 01 Nisan 2017 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Aydınlar Ocağımızın faaliyetlerinden biri de her biri başka bir şehirde yapılan şura toplantılarıdır.  Sivas Aydınlar Ocağı'nın ev sahipliğinde yapılan toplantımız bunlardan biridir. Kocaeli Aydınlar Ocağı üyelerinden bir gurup olarak 2016 Ekim ayında yapılan toplantıya katılmış ve bu vesile ile bu şehrimizi gezip görmek, tanıma fırsatı bulmuştuk.

 

 

Devamı »

Sivas - Tokat Seyahati - 4
Tarih: 23 Aralık 2016 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Cemal Beyin yaptığı programa göre,  şehre 35 Km. kadar uzaklıkta Pazar İlçesi hudutları dahilinde bulunan Ballıca Mağarası Tabiat Parkı ziyaret edilecekti.  Bu sebeple Cemal Beyin kiralamış olduğu bir minibüse binerek yola çıktık. Mağaraya giden yol bir hayli bozuk ve dar olduğu için yolculuğumuz bir saate yakın sürdü. Mağara oldukça sapa bir yerde imiş. Mağaraya vardığımızda bizden başka kimse yoktu. Her bir kişi için 9.oo'ar TL. ödemek suretiyle mağara ya bir rehber refakatinde girdik.

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Sivas Seyahati ( 2 )
Tarih: 22 Kasım 2016 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Bundan önceki yazımda İzmit ekibi olarak Sivas'a gidişimizi ve seyahatimizin birinci günü olan Cuma gününün öğleye kadar olan kısmından bahsetmek suretiyle yazımın son kısmında da Sivas hakkında kısaca bilgi vermiştim. Şimdi yazıma kaldığım yerden devam ediyorum

 

 

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Sivas Seyahati ( 1 )
Tarih: 14 Kasım 2016 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Aydınlar Ocağı Derneklerinin her sene Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere yılda iki defa şurası yapılmaktadır. Bu minval üzere bu yılki Kasım ayı şurası da, bir önceki toplantıda alınan karar mucibince, Sivas Aydınlar Ocağı Başkanlığının ev sahipliğinde yapıldı. Yapılan bu toplantı Aydınlar Ocaklarının 44.  Şurası oluyordu.

 

 

Devamı »

Azerbaycan Gezisi (3)
Tarih: 07 Temmuz 2016 Yazar: Cumhur Evcil - Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Sayın Haydar Aliyev'in "Bir Millet İki Devlet" sloganı Azerbaycan'ın en ücra köşesinde bile yankısını bulmuştur. Değerli dostum Prof. Dr. İbrahim ÖZTEK Bey de, Azeri kardeşlerimize takdim ettiği objeleri "Bir Millet, İki Devlet, Yaşayacak Sonsuza Dek" şeklinde çok anlamlı bir ifade ile bezeyerek Sayın Aliyev'in sloganını sonsuzluğa götürmüş oldu.

 

 

Devamı »

Azerbaycan Gezisi (2)
Tarih: 06 Temmuz 2016 Yazar: Cumhur Evcil - Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Ermenistan, BM'in muhtelif kararlarına rağmen işgal ettikleri toprakları boşaltmaya yanaşmamaktadır. Başta Fransa ve Almanya olmak üzere Avrupalı dostlarımız ve ABD; BM kararlarının uygulanmasına ilgisiz kalmakta, Hocalı Katliamı'na gözlerini kapatarak 1915 olayları ile Türkiye'yi mahkûm etmeye alet olmaktadırlar.

 

 

Devamı »

Azerbaycan Gezisi (1)
Tarih: 05 Temmuz 2016 Yazar: Cumhur Evcil - Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Bilindiği üzere Birinci Cihan Savaşı'nın sonlarına doğru, Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu'nun Gence'ye ulaşması ile Azerbaycan Cumhuriyeti 28 Mayıs 1918'de kurulmuş, daha sonra 1920 Nisan'ında Azerbaycan, Kızıl Ordu tarafından işgal edilmiş ve Sovyet Yönetimi'nin hakim olduğu Azerbaycan, SSCB'nin bir cumhuriyeti haline gelmiş.

 

 

Devamı »

Azerbaycan Seyahati ( 5 )
Tarih: 04 Şubat 2016 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Otelde biraz istirahat ettikten sonra ben markete gitmek üzere dışarı çıktım. Otelin hemen yanında bulunan bir markete girdim. Maksadım burada bulunan mallar ve fiyatları hakkında bilgi sahibi olmaktı. Öğleden önce bir marketi gezmiş isek de vakit de müsait olduğu için başka bir marketi daha görmek istemiştim.  Marketler aynen bizde olduğu gibi tanzim edilmiş olup, her türlü ihtiyaç maddesi var. Raflarda bizim Türk mallarının da olduğunu gördüm. Tabii ki bu husus memnuniyet verici bir durumdu.

 

 

Devamı »

Azerbaycan Seyahati  ( 4 )
Tarih: 03 Şubat 2016 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

 

31 Aralık 2015 Perşembe günü, yılın son günü olması sebebiyle Bakü hareketli bir gün geçiriyordu. Zira Komünist Rusya'dan kalma bir gelenekle burada yılbaşına çok ehemmiyet veriliyormuş. Park ve bahçelerin muhtelif yerlerine çiçeklerle  "YENİ İLİNİZ MÜBAREK OLA" yazdıkları gibi, her tarafa ayni ifadelerin bulunduğu bez afiş asmışlar. Yukarıda yazmış olduğum "YENİ İLİNİZ" ifadesi herhalde yanlış yazılmış diye düşünebilirsiniz. Fakat bu ifade yanlış filan yazılmış değildir. Aynen böyle yazmışlar.

 

 

Devamı »

Azerbaycan Seyahati  ( 3 )
Tarih: 26 Ocak 2016 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Biz salonda yerlerimize oturduktan biraz sonra Ganire Hanım "Selamün Aleyküm arkadaşlar" diyerek hepimizin elini tek tek sıktıktan sonra masadaki yerine oturdu. Biz de hep birden "Ve Aleyküm Selam" diyerek selamına karşılık verdik. Bu selamlama tarzı şahsen benim çok hoşuma gitti. Hal hatır sorduktan sonra Ganire Hanım Türk dünyası ile alakalı duygu ve düşüncelerini anlattı.

Devamı »

Azerbaycan Seyahati ( 2 )
Tarih: 21 Ocak 2016 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Bundan önceki yazımda, 28 Aralık 2015 Pazartesi günü İstanbul Sabiha Gökçen Hava Alanından hareketle, ayni gün öğleden sonra Bakü'ye vasıl olduğumuzu ve kalacağımız otele yerleştiğimizden bahsetmiştim

 

 

Devamı »

Azerbaycan Seyahati ( 1 )
Tarih: 20 Ocak 2016 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

15 Aralık 2015 tarihinde Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Ruhittin Sönmez Bey'den bir mesaj geldi. Bu mesajda 28 -30 Aralık 2015 tarihleri arasında Azerbaycan da yapılacak olan  "İşgale ve Sözde Ermeni Soykırımı İddialarına karşı Uluslararası Karabağ Koalisyonu"nun yapacağı toplantıya Aydınlar Ocağı üyelerinin de davetli olduğunu, bu toplantıya iştirak edecek olanların en kısa zamanda Ocak başkanına müracaat etmeleri talep ediliyordu.

 

 

Devamı »

Antalya; Değişik Buutlu Kent
Tarih: 10 Ocak 2016 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Havalara gelince, kar kış İstanbul'da her şeyi etkilerken, Akdeniz'de her şey formunda gidiyordu. Burdur güneşi rüzgar olmasa belki de yakacaktı yüzleri. Sabah erkenden eşim ile birlikte gittiğimiz Tolacıların evinde mükellef sofra hazırlanmıştı bile. Böyle sofralarda diyet ve perhiz falan kimsenin aklına gelmediği gibi ben de etkileniyorum nimetlerden. Değişik reçel, peynir ve ekmekler, bal, kaymak, ceviziçi, salatalık, domates, portakal suyu, çay daha ne olsun?

 

 

Devamı »

Bir Hafta Başı Akdeniz’de Akif İle Buluşmak
Tarih: 09 Ocak 2016 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Türkiye'nin En Önemli Sorunu

Öğrencilerin mutlaka soru sormaları gereğinde durdum. Bir soru Akif'in Sultan 2. Abdülhamit için yazdığı "İstibdat" adlı şiiri oldu. "Ben ikisini de çok seviyorum" dedim. Boğaziçini yüzerek geçtiğini hatırlattı bir katılımcı öğrenci. Doğru. Çünkü sporcuydu Akif.  Sorular durunca yeniden hatırlattım. Hayatı sorgulayarak öğrenmenin gereğini işaret ettim. Soru sormazsanız ya konuyu anlamamışsınız, ya da soru sormayı bilmiyorsunuz demek durumunda kaldım. Bazıları talebeler utandığını söyledi.

 

 

Devamı »

Bodrum Bodrum
Tarih: 09 Ekim 2015 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Yeniden yola koyuluyoruz. Ege kentlerini bir bir geçiyoruz. İşte Söke burası. Un'u bir marka Söke'nin. Sonra rüzgar gülleri dönmeye başlıyor dağlarda. Devlet de buna teşvik veriyor. Elektrik enerjisinin tüketim oranı bir ülkenin kalkınmasıyla alakalı ip uçları verir. Elektrik fazla tüketilmiyorsa geri kalmışlık alametidir.

 

Devamı »

Toprakla Buluştum
Tarih: 29 Eylül 2015 Yazar: Ahmet ÖZEN-Tarım Uzmanı Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Yıllar önce yaptığım çapalama işlemini, ot almayı özlemişim. Fasulye ekiyorum, üç gün, dört gün sonra onların topraktan fışkırmalarını izliyorum. Canım sıkılınca hemen bahçeye girip bir tur atıyorum, karpuzlarımın ve kavunlarımın her gün nasıl da büyüdüklerini görüyorum.

 

Devamı »

Eline, Beline, Dilene Sahip Çıkan Arguvan
Tarih: 07 Temmuz 2015 Yazar: Mustafa ÖZKURT-Avukat Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

1957 yılında Elazığ'a ailece gittiğimizde Hasan Dayım ve Naciye yengem o zamanın şartları içinde bizleri yaklaşık dört buçuk saatlik toprak yoldan bata çıka bir kamyonla Malatya yakınlarında bulunan bağlarına götürdüler. O zamanlar erik ve dut dışında Viranşehir'de meyve ağacı görmemiştim. Burada birçok meyve ağacını bir arada görme ve dalından elma yeme imkânı buldum. Bu benim çocukluk dönemimin unutulmaz anılarından biridir. Daha fazla ve çeşitli meyvelerin Malatya'da olduğunu ve bizleri Malatya'ya da götüreceklerini söylediklerinde çok heyecanlandım. Ancak o zaman Malatya'ya gitmek nasip olmadı.

Devamı »

Aydınlar Ocakları 41.Şûrası - Manisa ( 2 )
Tarih: 31 Mayıs 2015 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Öğleden sonra Manisa Belediyesi Mehteran Takımının kaldığımız otel'in önünde dinleyenlerin ruhunu coşturan müzik ve marş dinletilerinden sonra; şehirde tarihi eserler, Camiler, Şifahane gezilip dolaşıldı ve bol bol resimler çekildi.

 

Devamı »

Aydınlar Ocakları 41.Şûrası - Manisa ( 1 )
Tarih: 29 Mayıs 2015 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Vaazda dikkatimi çeken, Türk milliyetçiliğinin ayaklar altına alındığı bir dönemde hiçbir cami vaiz'inin ağzına almaya cesaret edemediği Türklük konusunu işlemeğe çalışıyordu vaiz efendi. Dikkatimi çeken diğer bir nokta ise aynı caminin minberinin en üstünde Türk bayrağının asılı olmasıydı. Birilerinin "AKP sayesinde Türk olmaktan kurtulduk" sözüne inat; Cuma vaazını dinleyip, Türk Bayrağını camide görmekten Türklüğümle bir defa daha gurur duydum.

 

Devamı »

Üsküp’te Bir Cuma Namazı!
Tarih: 10 Aralık 2014 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Geçtiğimiz günlerde yolumuz Yahya Kemal'in doğup büyüdüğü şehir,Üsküp'e düştü.Üsküp çok değil yüzyıl öncesine kadar bir Türk şehriydi.Hem de o kadar bir Türk şehriydi ki; o gün birileri Üsküp'ün Makedonların eline geçeceğini  ve Türklerin gitmek zorunda kalacağını söylese başta Üsküplüler olmak üzere herkes gülüp geçerdi.

 

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensupları’nın Adana ve Hatay Seyahati ( 3 )
Tarih: 07 Aralık 2014 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Bundan önceki iki yazımızda Aydınlar Ocağı Derneklerinin Adana'da yapılan 40. Şura çalışmaları ile Adana ve çevresinde gezdiğimiz yerler hakkında bilgi vermiş, 15 Kasım 2014 Pazar günüde Hatay'a gittiğimizi anlatmıştım. Şimdi ise kaldığımız yerden devam ediyorum.

 

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Adana ve Hatay Seyahati  (2 )
Tarih: 29 Kasım 2014 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Bundan önceki yazımızda Aydınlar Ocağı Derneklerinin Adana'da yapılan 40. Şurasının birinci günün de yapılan çalışmalarından bahsetmiştim. Şimdi kaldığımız yerden seyahat hatıralarını anlatmaya devam ediyorum.

 

Devamı »

Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının Adana ve Hatay Seyahati  (1 )
Tarih: 27 Kasım 2014 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Aydınlar Ocaklarının 40. Şurası bu sene 14-15-16 Aralık 2014 tarihleri arasında Adana Aydınlar Ocağı'nın ev sahipliğinde yapıldı.. Şuraya Kocaeli Aydınlar Ocağı mensuplarından,

- Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Ruhittin Sönmez ve eşi Dr. Ayşe Gülden Sönmez,

 

Devamı »

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 31.yılı ve Kıbrıs Gezimiz
Tarih: 19 Kasım 2014 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Seyahat ve Hatıra
Paylaş

Kıbrıs Adası Anadolu'nun hemen güneyinde, Akdeniz'imizin geniş bir boğaz ile ayırdığı konumu ile dikkat çekicidir. Tıbbiyeden mezuniyetimizin 40.yılı vesilesi ile sınıf arkadaşlarımızdan olan ve Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Sağlık Bakanlığı da yapmış Dr. Gülşen Halil hanım, Dr.Erkan Kemal, Dr.Emirzade'nin ve Dr.Zaliha'nın daveti ile gezmek-görmek imkanımız oldu. Kendilerine gösterdikleri ilgi ve Kıbrıs'ı tanımamız yönündeki gayretleri sebebi ile müteşekkiriz.

 

Devamı »

İlk Önceki 1 2 3 Sonraki Son 

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.