GÜNÜN SÖZÜ

Düne bakmak, bu gün aldanmamak içindir. Vehbi Vakkasoğlu

19 Kasım 2019 22:25 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Akademik

Millet memetiktir, milliyetçilik genetik
Tarih: 22 Mayıs 2017 Yazar: Prof. Dr. İskender Öksüz-Öğretim Üyesi-Yazar Kategori: Akademik
Paylaş

Bazı teorilerde anlatıldığı gibi insan hiçbir zaman tek başına dağda bayırda dolaşan "asil vahşi" olmamıştı. Yakışıklı Tarzan gerçek hayatta hiç yaşamamıştı, Jane kusura bakmasın... Çünkü bu asil vahşi olma hevesindeki insancığı aslanlar, kaplanlar, hatta kartallar bir güzel mideye indirebilirdi. Asil vahşi bırakın kendinden yırtıcı ve hızlı rakiplerinden önce av yakalamayı, kazaya uğramış veya eceliyle ölmüş avı, mesela bir mamutu bile onlardan önce yiyemiyordu.  İnsanın "niş"i, hayatta kalıp üreyebileceği köşesi, mutlaka toplum hayatıydı. İnsan ne yapıp edip onlarca kişilik topluluklar hâlinde yaşamalıydı.

 

Devamı »

Zekâ genetik midir? Ülkeler arasındaki kalkınmışlık farkının IQ ile ilişkisi nedir?
Tarih: 22 Şubat 2017 Yazar: Prof. Dr. İskender Öksüz-Öğretim Üyesi-Yazar Kategori: Akademik
Paylaş

Lynn ve Vanhanen'in bizim aptal olduğumuz, Himalaya ve Alplerin kuzeyinde yaşayanların buz devrinde sıkıntıları aşarken akıllandıkları ve bizim akıllanmadığımız iddiası bana baştan beri pek mantıklı gelmemişti. İlk reaksiyonum, yarı şaka yarı ciddî, "Yahu, akıllı adamın buz devrinde kuzeyde ne işi var!" idi. Gerçekten de buz devri ilerledikçe, insanların buzulların önünde güneye doğru aktıklarını biliyoruz. Ayrıca soğuk zekâyı artırır tezi sahipleri, bize İnuitlerin-Eskimoların niçin dünyaya zekâ farkı atmadıklarını da açıklamalılar.

Devamı »

Öğrencilere Ev Ödevi Verilmeli mi?
Tarih: 13 Şubat 2016 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Akademik
Paylaş

Çocuklarımızı bilgi hamalı yapmak yerine;"araştıran, soran, sorgulayan, bilgiye ulaşabilen ve kullanabilen bireyler"olarak yetiştirmeliyiz. Bunun yanında; sanata sporave daha çok kitap okumaya teşvik edilerek,  estetik duygularının gelişmesi sağlanmalıdır.

 

 

Devamı »

Çocuk Eğitiminin Şifreleri
Tarih: 25 Aralık 2015 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Akademik
Paylaş

Toplumun kültür ve medeniyet alanında yükselmesi,çocukların eğiliminin önemsenmesine bağlıdır. Toplumun temeli ailedir. Aileyi oluşturan bireylerin iyi olması toplumu, toplumun iyi olması da bireyi etkilemektedir.

 

 

Devamı »

Çocuk Eğitiminde Anne Babanın Sorumlulukları
Tarih: 26 Kasım 2015 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Akademik
Paylaş

Çocuklarımız,  sahip olduğumuz mallar değillerdir. Görevimiz, onlarla beraber büyümek, arkadaş olmak, sevmek, kabul etmek, anlamak, desteklemek, beraber oynamak, yol göstermek, geliştirmek, kolaylaştırmak, kalıcı olumlu izler bırakmak, onları kazanmak, olabildiğince ön yargısız olmaktır.

 

 

Devamı »

Aşırı Anne Baba Sevgisi
Tarih: 06 Kasım 2015 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Akademik
Paylaş

Annenin bebek sahibi olmayı arzulaması, isteyerek gebe kalması, fetusun (cenin) ilk hareketlerini hissettiği zaman sevinç duyması, karnını okşayarak bu sevincini belli etmesi gibi sevgi tezahürleri ana rahmindeki bebek tarafından daha ilk aylardan itibaren algılanmakta ve ruh sağlığının temelleri oluşmaktadır.

 

 

Devamı »

Hekimlik ve Hekimlerin Sağlıkta Dönüşümden Beklentileri:
Tarih: 06 Kasım 2015 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Akademik
Paylaş

Hekimler geçmişte bir tıp zanaatkârı olarak çalışıyordu. Günümüzde ise sağlık sisteminin en önemli aktörü olarak hizmet vermektedirler. Ülkemizde 2003 yılından itibaren uygulanan sağlıkta dönüşüm programı, halkın bu hizmeti almasında önemli iyileşmeler sağlamıştır. Ama bu sisteminde özellikle sağlık çalışanları yönünden eksikleri, hataları ve düzeltilmesi gereken yerleri mevcuttur. Sağlıkta dönüşümün getirdikleri ve muayenehane hekimliği hususunda Kocaeli Aydınlar Ocağı internet sayfalarında değerlendirmelerim olmuştu. Bu yazımda ise özellikle bu yeni sistem sebebiyle oluşan ve hekimlik mesleği uygulamalarını da etkileyen muhtelif sorunlara dikkat çekmeye çalışacağım.

 

Devamı »

Çocuklar Sevgiyle Büyüsün
Tarih: 02 Kasım 2015 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Akademik
Paylaş

"Ben çocuğumu seviyorum bunu ifade etmeme gerek yok ki" gibi düşünceler doğru değildir. Sevgimizi aktarmanın yollarını mutlaka bulmalıyız. Çocuğa onu sevdiğimizi açık bir şekilde söylemeliyiz. "Seni seviyorum" sözü içinde çok tılsımlar barındırır.

Devamı »

Hayatımızdaki Keşke ve Eyvahların Analizi
Tarih: 02 Kasım 2015 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER-Akademisyen Kategori: Akademik
Paylaş

Kaliteli insan, hayatının her anını dikkat ve özenle planlayarak uygular. Ama gerçekler farklıdır. Hani derler ya; "insan kurar kader güler" diye... İç ve dış çevre faktörleri, bizim plan ve kurgularımızdan habersiz kendi rollerini oynarlar. Yani, bazen müdahale edemediğimiz faktörler, bizim oynadığımız sahanın içerisine paraşütle inerler. Bütün hesaplarımız alt üst olabilir.

 

Devamı »

Çocuklar Okullarında Mutlumudur?
Tarih: 03 Ekim 2015 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Akademik
Paylaş

Okullar açıldı. Öğrenci ve veliler heyecan içindeler. Öğretmenlerise  "oldukça yoğun sorunları olmasına rağmen", mesleklerinin kendilerine yüklediği sorumluluk ve çocuk sevgisinin coşkusuyla; bilgiyi, güzellikleri paylaşmanın mutluluğunu yaşamaya hazırlar.

 

Devamı »

Kaliteli Yaşamda Sürücülük Sanatının Yeri ve Önemi
Tarih: 15 Eylül 2015 Yazar: Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER-Akademisyen Kategori: Akademik
Paylaş

Usta sürücü olmak, kaliteli tecrübe ile perçinlenmeyi gerektirir. Yıllarca araç sürerek, sürücülükte çok büyük tecrübe sahibi olanların avantajları yüksektir. Çünkü onlar sürüş işlemini sürekli yaptıkları için, söz konusu eylemi bilinçaltlarının hafızasına kaydettirmişlerdir. Bilinçaltının hafızasına kaydedilmiş bir eylem, bilinçten bilinçaltına devredilmiştir.

 

Devamı »

Machiavelli, Nietzsche ve Ahlak
Tarih: 18 Şubat 2015 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Akademik
Paylaş

Kültür, "bir toplumda geçerli olan ve gelenek halinde devam eden, her türlü duygu, düşünce, dil, sanat, yaşayış unsurlarının tümü, belli bir konuda edinilmiş, geniş ve sistemli bilgi" şeklinde tarif edilmektedir.

 

 

Devamı »

Mutluluğun Şifresi
Tarih: 09 Şubat 2015 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Akademik
Paylaş

Bu gün artık şiddet, haksız rekabet, müstehcenlik, cinsel teşhir, insanın nesneleştirilmesi, kin ve nefret içerikli yayınların artması gibi pek çok sorunla örülü dünyamızda çocuklarımıza verebileceğimiz eğitimin ilk adımı;onlara bir sevgi gözlüğü armağan etmektir.

 

Devamı »

Eğitimin Mayası Sevgidir
Tarih: 04 Şubat 2015 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Akademik
Paylaş

-Sevgi; birlikte olmaktan zevk almak, anlayışlı olmak, birbirinden gurur duymak, saygılı olmak, birbirine özen göstermek, etkin dinlemek, ilgi göstermek, sabırlı olmak, paylaşmak, güvenmek, birbirine öğretmek, fırsat vermek, konuşmak, dokunmak, beraber vakit geçirmek, zaman ayırmak, affetmek, üretmek, iletişim kurmak, empati kurmak, duygularını çeşitli şekillerde ifade etmektir

Devamı »

Sağlıklı Hayat İçin Su
Tarih: 11 Ocak 2015 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Akademik
Paylaş

Suyun tabiatı yaştır (nemli) ve özelliği de yaşlık vermektir. Suda sıcaklık ve kuruluk özelliği hissedilirse bunun sebebi, bu gibi özelliklen sahip madenlerden birine temas etmesi veya bir başka maddenin karışmasındandır. Herhangi bir madde (nesne) karışmamış halis soğuk suyun soğuk ve nemli özelliği, ateşe yakınlığı veya sıcak hava tesiriyle sıcaklık özelliği kazanır. Yine hava soğukluğu sebebiyle soğukluk özelliği de kazanır. Fakat bunlar arızi, geçici niteliklerdir.

 

Devamı »

Bir Makalenin Yayın Yolculuğu
Tarih: 11 Ocak 2015 Yazar: Dr. Hasan GÜNAYDIN-Hekim Kategori: Akademik
Paylaş

SGK İstanbul İl Müdür Yardımcılığı görevini yürütmekteyken görevden alınmam sonucu bir odada boş boş oturmaya başlamıştım. Gün içinde zaman zaman, benim gibi görevden alınan, yan odalardaki diğer arkadaşlarla çay kahve içip sohbet ediyorduk.

 

 

Devamı »

Memleketin Birinde
Tarih: 11 Aralık 2014 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Akademik
Paylaş

Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı, şemsiye kuruluşumuz kısa adı TGTV olan Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı'nın bir üyesi. Her davetine icabet ederek, temsilci gönderir, görüşlerini aktarır. Geçtiğimiz günlerde TGTV ve İnsani Yardım Vakfı'nın ev sahipliğinde Edirnekapı'daki SETA binasında Dünya İnsani Yardım Uluslararası Zirvesi (WHS) toplandı. Dört grup ayrı ayrı atölye çalışması yaptı. Birleşmiş Milletler yetkilileri de gelmişti. Zaman zaman komisyonlara girerek çalışmaları izledi ve yorumladılar.

 

Devamı »

Çocuk Kitapları Haftası ve Çocuk Yayınları
Tarih: 15 Kasım 2014 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Akademik
Paylaş

Her yıl Kasım ayının ikinci Pazartesi günü ile başlayan hafta, "Çocuk Kitapları Haftası" olarak kutlanmaktadır. Haftanın amacının, aşağıdaki hususları gerçekleştirmeye yönelik olduğunu söyleyebiliriz:

 

Devamı »

Cumhuriyet’in 91. Yılında İkinci Eğitim Seferberliği Şart
Tarih: 23 Ekim 2014 Yazar: Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Akademik
Paylaş

İnsan hayatında elli yıl, yetmiş yıl uzun bir süredir. Fakat devlet hayatında yüz yıl bile kısa bir süredir. Türkiye Cumhuriyeti devleti, bu yıl doksan birinci yılını idrak etti. Bu kısa sürede çok uzun bir mesafe kat etti. Hele kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğindeki ilk on beş yılda, 18. Ve 19. Yüzyıllarda sancısını çektiğimiz ve ulaşmaya çabaladığımız çağdaş hayatın köklü adımları atıldı. Resmen Türk toplumu çağ atladı, hatta bazı konularda -örneğin; kadın hakları- örnek aldığımız batı ülkelerinin önüne geçildi.

 

Devamı »

Terör Silahında Namluya Sürülen Gençlik!
Tarih: 04 Aralık 2010 Yazar: Yrd. Doç. Dr. Ersan ERSOY-Akademisyen Kategori: Akademik
Paylaş

Uyuşmazlık, siyasi tarafların birbiriyle bağdaşmaz çıkarlarından doğan bir irade mücadelesi olarak tanımlanmaktadır. Bu durum insanlar arasında ve insanlarla devlet arasında olabileceği gibi devletlerin kendi aralarında da ortaya çıkabilir. İnsanlar ile devletlerin daimi bir uyuşmazlık içinde olduğu söylenebilir ki bu da zaten siyasetin ruhudur.

Devamı »

Üç Kadın, Üç Haber, Bir Yorum
Tarih: 07 Kasım 2010 Yazar: Prof. Dr. Hüsniye CANBAY TATAR-Akademisyen Kategori: Akademik
Paylaş

Gözün hâkimiyetinin yaşandığı, görmenin saltanat sürdüğü imaj çağında yaşadığımız birçok vesileyle dile getirilir. İmaj, yeniden üretilmiş görünüm olduğuna göre nesnesinden, zamanından ve mekânından uzaklaştırılmış farklı, yeni ve yeniden görme biçimlerini yansıtır. Böylece nesneye dönük olduğundan göze hitap eder ve seyredilmek için bulunur, bulundurulur. Bu yüzden olaylar seyirlik, seyredenler ise seyir toplumu olarak vasıflandırılır.

Devamı »

Kentin Sosyal Değişiminde Yöresel Kültürlerin (Hemşehri Dernekleri) Rolü
Tarih: 25 Ağustos 2008 Yazar: Yrd. Doç. Dr. Yusuf GENÇ-Akademisyen Kategori: Akademik
Paylaş

Kentler kurulur, büyür, gelişir, değişir ve bu süreç devamlı sürer gider. Kentlerin kuruluşu bazen kendiliğinden bazen de belli bir sistematiğe bağlı olarak oluşur. Sistematik şehir planlamasından geçtikten sonra kurulan şehirler daha hızlı büyür ve belli bir standarda ulaşması daha az sancılı olur. Kentleşme sürecinde metropol şehir olmaya aday yerleşim birimleri sürekli bir değişim içindedir. Bu süreçte özellikle göç alan şehirlerde hızlı değişimler yaşanır.

Devamı »

Yeni Vakıflar Yasası Ve Getirdikleri
Tarih: 06 Haziran 2008 Yazar: Mustafa ÖZKURT-Avukat Kategori: Akademik
Paylaş

Hayır sahibi tarafından belirlenmiş bir hizmetin kendisinden sonrada sürüp gitmesini sağlamak için, kişilerin kendi arzu ve istekleriyle bağışladıkları ekonomik değere sahip her türlü para, mülk ve haklara kısaca  öğretide Vakıf denir.

Türk Medeni Kanunun 101.maddesin de “Vakıflar, gerçek veya tüzel kişilerin yeterli mal ve hakları belirli ve sürekli bir amaca özgülemeleriyle oluşan tüzel kişiliğe sahip mal topluluklarıdır.

Devamı »

Kocaeli Ağızlarında Kullanımdan Düşmekte Olan Bazı Sözler
Tarih: 02 Ocak 2007 Yazar: Kenan ACAR- Kategori: Akademik
Paylaş

Muharrem Ergin dili tarif ederken “… kendine mahsus kanunları olan ve ancak bu kanunlar çerçevesinde gelişen canlı bir varlık,… ” ifadesini kullanmıştır (ERGİN 1977:1). Dilin canlılığının en iyi gözlenebildiği dil alanları ise  (Türkçe Sözlük’te “Bir dilin sınırları içinde , bölgelere ve sınıflara göre değişen söyleyiş özelliği”şeklinde tanımlanan) ağızlardır. Canlı varlıkların özelliği doğup büyümek ve ömürlerini tamamladıktan sonra yerlerini diğer canlılara bırakmak üzere hayattan çekilmektir.

Devamı »

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.