GÜNÜN SÖZÜ

İnsanIar değerIi oImayı unuttuIar, önemIi oImaya çaIışıyorIar. : Çetin Altan

20 Ocak 2019 12:53 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Güncel

Zillet ve İllet!
Tarih: 20 Ocak 2019 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel
Paylaş

Diğer taraftan hatırlatmak isterim, Türk Milletine en büyük zilleti, ittifakın büyük ortağı AKP iktidarları yaşattı. Irak'ta Türk askerinin başına çuval geçirilmesiyle, PKK'lı teröristlere mobil mahkemeler kurdurulup, salondan Türk bayrağı ve Atatürk posterinin indirilmesiyle, Süleyman şah türbesinin kaçırılmasıyla, Ege Denizinde 18 Türk adasının Yunanistan tarafından işgal edilmesine ses çıkarılmamasıyla.

En acı vereni ise; Destanlara konu olmuş, boynuna zincir vurulamayan, Türkün yiğitlik ve bağımsızlık sembolü BOZKURT selamı vermek için Milliyetçiliği ayakları altına alan birisinden izin istenmesi. İlla da birilerine lakap takacaksanız bari yakıştırın... sizler de beğenin bizlerde.

 

 

Devamı »

Konu Siyasi Olacak ama Yazmak Zorundayım
Tarih: 19 Ocak 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Kaynayan kazan, kapak tutmaz, demiş atalarımız. Ölümü gösterip sıtmaya razı etme politikaları inandırıcılığını kaybediyor. Pansuman şeklinde uygulanan sosyal politikalar bile zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan kapitalist sistemin vahşetini azaltmıyor. Eskiden "Kol kırılır, yen içinde kalır." derdik, ama kol yene sığmıyor; "Kan kustuk, kızılcık suyu içtik." derdik, artık insanlar, bu fedakârlıkların enayilik sınırına dayandığını konuşuyorlar.

 

 

Devamı »

O Gece…
Tarih: 19 Ocak 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Zaman, tarih sayfalarına not düşen gerçeklerin hafızasıdır. Günü gelir o sayfalar açılır, gerçekler birer, birer söz alır. Öylesine gerçekler vardır ki; tarihe ışık tutacak pek çok olayı da hatırlatır. Hele ki o gerçeklerin her birisi unutmayan yüreklere, beyinlere kazınmışsa... O gerçekler; savaşın tam da ortasında kalan çocukların, kadınların, yaşlıların, emzikli bebeklerin, hamile annelerin hayata tutunabilmek, özgürlüğe kavuşabilmek için verdikleri mücadeleyi anlatıyorsa...

 

 

Devamı »

"Borçlusun Sen Borçlu Kal"
Tarih: 19 Ocak 2019 Yazar: Hasan Basri Akşener-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

Uzak Asya ülkelerinin üretmekten başka çaresi yok, bizim ekonomik sistemimiz üretime odaklı değil, ticaret ve pazarlama imkânlarımız onlardan çok daha üstün elbette de, fakat sadece ithalat üzerinden alınan vergiler, hizmet sektörü ve lojistik ticareti üzerinden dönen yapısal sistemden dolayı, gün gelir bir yerde takılırsınız.

İthalata bağımlı olunca sürekli finans ihtiyacınız oluyor, yani döviz ihtiyacınız doğuyor.

Döviz ihtiyacınızı karşılamak için dünyaya sürekli "yüksek faiz" ödüyorsunuz.

 

 

Devamı »

Hilâl, Salip ve Hilâfet
Tarih: 18 Ocak 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Son devir aydın, düşünür, komutan ve idarecilerimiz; bitmeyen savaşların getirdiği usanç ve bitkinlikten olsa gerek; savaşların temelini Hilâl-Salip gerginliğinde aramış ve görmüşler. İslâm sıfat ve vasfından soyutlanırsak; rahat bırakılacağımız düşünce ve hayaline kapılmışlardı. Bu düşüncenin yanlış olduğunu, bugünkü durumumuz da doğrulamaktadır. Halifelikten vazgeçtiğimiz, anayasamızdan "Bu devletin dini İslam'dır." hükmünü çıkardığımız, laik bir devlet olduğumuz hâlde, yine de Batı'ya bir türlü yaranamadık. Haçlılara yine de hoş görünemedik! Velhasıl Avrupa, Türkiye üzerindeki emellerinden bir türlü vazgeçmedi.

 

 

Devamı »

Çarşıda Bir Kapımız Daha Kapandı
Tarih: 17 Ocak 2019 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Güncel
Paylaş

İbrahim Beyi İzmit SSK. Hastanesin deki İntaniye doktorluğundan tanırım. 80 li yıllarda bende SEKA da vazife yapıyordum. Çalışmış olduğum. SEKA'nın Genel Müdürlük binası SSK hastanesine yakın olduğu için sağlık ile alakalı bir meselemiz olduğu hallerde hastaneye gittiğimiz zaman ilk uğradığımız yer, Dr. İbrahim Bey'in yanı olurdu. Her zaman bizi güler yüzle karşılardı. Biz de ilk olarak derdimizi ona anlatır, bize yaptığı tavsiyelere göre de hareket etmek suretiyle, işlerimizi kolayca hallederdik.

 

 

Devamı »

Suriye Politikamızın Kuyrukları Birbirine Değerken
Tarih: 17 Ocak 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Bizim Suriye politikamızda bir Amerika haklı, bir Rusya haklı ama çoğu zamanda Esad Rejimi de haklı. İdlip'te ÖSO'cular için Rusya ile anlaşıp bir düzine Gözlem Noktası kurduk; Menbiç'te PYD'ye karşı ABD ile anlaşıp hem Süleyman Şah Türbesi'ni eski yerine iade ettirip hem de Amerikalıların boşaltacağı yerlerde yeni Güvenli Bölgeler oluşturmak istedik; bu arada Dışişleri Bakanımızın ağzından 'Demokratik seçimleri kazanması durumunda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la çalışabileceğimiz'i söyleyerek Rejim'e göz kırptık.

 

 

Devamı »

Güvenli Bölge ABD ve İsrail Projesine Hizmet Eder
Tarih: 17 Ocak 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Kuzey Irak'ta Barzani Devletinin kuruluşu da böyle bir güvenli bölge ilanı ile başlamıştı. 32 ilâ 36. Paraleller arasını "Uçuşa Yasaklı Güvenli Bölge" ilân ettirerek orada "Çekiç Güç" adı altında asker konuşlandırması ile "Kürdistan" dedikleri devletçiği kurdurdular.

"Güvenli Bölge" oluşturulursa, yakın gelecekte bu defa Suriye toprakları içinde, Kürt Devletinin ikinci parçası kurulacaktır.

 

 

Devamı »

Devlet Adamının Yardımcıları ve Danışmanları
Tarih: 15 Ocak 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Haftanın en çok konuşulan diğer konusu ise Merve Kavakçı'nın kızı Mariam'ın, Cumhurbaşkanı danışmanı olarak atanması oldu. Malezya Büyükelçisi olarak atanan Merve Kavakçı'nın iki kızının da Cumhurbaşkanı danışmanı olması, kardeşinin milletvekili, yeğeninin direktör ve eniştesinin genel müdür olması elbette dikkat çekti.

Olay "Cumhurbaşkanlığı makamının tanıdıklara veya aile yakınlarına iş bulma kurumu olmadığı" yönünden eleştirildi. Ancak Mariam Kavakçı'nın sosyal medyada kendi yayımladığı başörtülü ama seksi pozları ile ilişkili eleştiriler daha fazla idi.

Başörtülü bir hanımın dini inancına dair bir iddia sahibi olduğu ve bu tür pozların bu iddia ile çeliştiği açıktır. Ayrıca bu tür pozlarını yayımlayan birinin Cumhurbaşkanına danışman olarak atanmasının yadırganması da normal.

 

 

Devamı »

 ‘’BABATÜRK’’ DENKTAŞ
Tarih: 15 Ocak 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

O da son kez halkına şu cümleleriyle vasiyet etti:

''Devletsiz yaşayan insan olabilir ama devletsiz yaşayan millet yoktur. 'Kıbrıs Türk Halkı, Türk Milletinin' ayrılmaz, kopmaz bir parçasıdır. Devlet demek hürriyet demektir, dimdik ayakta durup, kimsenin boyunduruğu altına girmemek demektir. KKTC bir evlat gibidir, ona zarar vermeye çalışan herkese 'dur' demek, tüm Kıbrıslı Türklerin görevidir...'' dedi.

 

 

Devamı »

Yapay Devlete Onay  (2)
Tarih: 14 Ocak 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Bununla beraber 11 Mart 1970'de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Irak Federasyonuna bağlı Anayasal düzeyde özerk bir bölge olarak varlığını kabul ettirmiştir. Böylece Kuzey Irak'ta sözde ve   kukla bir devletçik olarak ortaya çıkartılan bu Bölgesel Yönetim'den -hiç şüpheniz olmasın ki, ilk fırsatta- bir ahtapot gibi vantuzlarını Türkiye'ye sarkıtması ve  Türkiye'yi karıştırması istenecek. Zaten bu kukla devletçiğin bu kadarcık mevcudiyeti bile, içimizdeki bir kısım gafilleri harekete geçirmeye yeter niteliktedir. Tabii aradıkları fırsatı bulabilirlerse. Yine de kurduruluş gayelerinden başta geleni bu olduğu içindir ki, ellerinden geleni yapmaya çalışacaklardır. Çünkü asıl ve son hedef; parçalanmış bir Türkiye'dir. Çünkü içimizdeki ve dışımızdakilerin tek korkuları;  yarınki büyük ve güçlü Türkiye'nin er-geç gerçekleşeceğinden duydukları yersiz endişedir.

 

 

Devamı »

Ülkemizin Kalkınmasında Birtakım Öncelikli Tercihler
Tarih: 14 Ocak 2019 Yazar: Dr. Şahin CEYLANLI-Sosyolog (Aydınlar Ocağı Müdürü) Kategori: Güncel
Paylaş

Kalkınmasını milli kaynaklarına dayandırmayan ülkeler, ekonomik bağımsızlıklarını kazanmış sayılmazlar. Bu bakımdan, kalkınmada milli iktisat politikalarının önemi, her geçen gün daha da büyümektedir. Ülkemizin kalkınması için; öncelikle makine sanayihidrojen enerjisi üretimimetal sanayipetrokimya sanayielektronik sanayi gibi sektörlere yatırım yapılmalıdır.

 

 

Devamı »

Yapay Devlete Onay  (1)
Tarih: 13 Ocak 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Kuzey Irak'ta bir Kürt Devleti kurma çabaları senelerdir sürüyordu. -Şimdilerde Kuzey-Doğu Suriye'de sürüyor.- Bu gayretler sonucu maddeten, fiilî olarak birçok şeyler gerçekleştirildi. Âdeta, beklenen bebek doğmuş, sadece henüz isim konmamıştı. Cümle tamam nokta eksikti. Her an noktalanması mümkündü. Ve mümkün de oldu.

 

 

Devamı »

Gerçeğin Peşinde
Tarih: 12 Ocak 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Özellikle bir çırpıda hükme vardığımız konuların başında ise din geliyor, İslâm geliyor. Ahmet'de, Mehmet'de gördüğümüz kusur ve hatâdan ötürü; İslâmi yapımız, İslâmi düşüncemiz, İslâma bakışımız yara alıyor, zedeleniyor. O hata ve kusurun İslâm'dan ileri geldiğini sanıyor. Tabii çok yanılıyor ve yanıltıyoruz.

 

 

Devamı »

İşte Kıbrıs Konusunun Bilinmeyenleri…(Rahmetli Denktaş’ın anlatımıyla…) Yazı Dizisi:
Tarih: 12 Ocak 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Devletimiz 27 yaşına gelmiştir. Kan vererek, Rum uzlaşma istemediği için bu devlet meydana gelmiştir. Dünyanın hiçbir yerinde, devletini ortadan kaldırarak düşmanıyla anlaşma yapmış bir halk yoktur! Özellikle savaşı kaybetmemiş, kazanmış bir halk yoktur. Onun için bu şerefsizliği anlımıza yazmasınlar diyoruz... Kıbrıs Türk'ü teslim olmasın diyoruz... Türkiye çok sıkışık durumdaysa ve bizi verecekse başımız kıldan incedir! Ama Türkiye versin! Bize verdirtmesin! Biz 1878'de Türkiye'den ayrılmanın acısını yaşamış insanlarız... Bu acıyı bize bir daha yaşatmasın...

 

 

Devamı »

Başka Açıdan  Milletvekilleri
Tarih: 11 Ocak 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Meclis tarzının, milleti temsil eden kişilerin; sorunları ele alışları,

Asra en uygun bir idare ve yönetim tarzı olduğu da belirtilmiş oluyor.

Bu asırda ve bu asrı tâkip edecek olan yüzyıllarda; bu tarzın vazgeçilmez, vazgeçilmemesi

Gereken bir siyasî rejim olduğu da vurgulanıyor.

 

 

Devamı »

Osmanlı 3
Tarih: 11 Ocak 2019 Yazar: Halil ALTIPARMAK-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

Ama, 1774 Anlaşması'nın Genel Türk Tarihi açısından en kötü ve en kahredici sonucunun, Kırım konusunda olduğunu görüyoruz. O tarihe kadar, Osmanlı Devleti'ne adeta TÜRK MİLLETİ ORTAKLIĞI anlayışı ile destek olan KIRIM, bu anlaşma ile ÖZERK hale getirilmiştir. Yani, KIRIM, Rusya'nın dayatması ile Osmanlı'dan ayrı bir yapıya geçerek yalnız kalmasına göz yumulmuştur. Öyle ki, Prusya Kralı Jozef bile bu kabul ediş karşısında şaşkınlığını belirtmiştir. Her ne olursa olsun, KIRIM'ın bağımsızlığı kabul edilmemeli idi. Ama, durumun vahametini göstermek için bu konuyu aktarıyorum. Nitekim, bir süre sonra, daha da kötüsü olmuştur. Yapılan anlaşmaya tam güvenemeyen Rusya, birkaç yıl sonra Osmanlı'dan KIRIM'ın bağımsızlığını tanıyan bir senet daha almıştır. Bu arada parantez içi bir konuyu daha açıklamalıyım; 16. Yüzyılın ortalarında Kırım Hanlığında Süyümbike Hatun'un Ruslara verilişine seyirci kalınması bir Türk olarak içime sindirebileceğim bir durum değildir. 

 

 

Devamı »

  İzmit’in Dernekler Annesi  Kezban Teyze
Tarih: 10 Ocak 2019 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Güncel
Paylaş

Kendisini Kocaeli Kent Konseyinin faaliyetlerinden olan Kent Bayramlaşması  vesilesi ile tanımıştım. 21. Kent Bayramlaşmasında, il protokolünün hemen önüne koyduğumuz koltuklara, şehrimizin kıdemli insanlarından bilebildiklerimizi, gelebilenleri  oturtup bayram fotoğrafımızı o şekilde çektirelim demiştik. O bayramlaşmaya Erol Köse, İsmail  Kalkandelen, Vahap Atlı, Orhan Atabay, Mehmet Kanpara, Yüksel Başer, Mehmet Özer,Musa Ordu,Erkan Nigiz, Yunus Çoşkun ile Kezban Saner gelmişler ve düşündüğümüz kent bayramlaşması fotoğrafına da girmişlerdi. Bu isimlerin her biri şehrimizin geçmişinde emeği olan saygıdeğer büyüklerimizdi. Kezban teyze  ise bu bayramlaşmadan sonraki her kent bayramlaşmasına katılmış olup şehrimize has bir bayramlaşma olan bu toplantılara ayrı bir zenginlik katmıştır.

Devamı »

Ümmet Soslu Yeni Türkiye Oyunu
Tarih: 10 Ocak 2019 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel
Paylaş

Anadolu'da dört milyona yaklaşan, çoğu Suriyeli olan mültecilerin yerleşik hale gelmeleri onlara vatandaşlık hakkının verilme gayretleri, yaşadığımız coğrafyayı milletten sözde ümmete geçirme çabalarıdır. Ümmete mensubiyet şuurunu milli sınırlarımız dışında geliştirmek ve Türkiye merkezli bir dayanışma sağlamak yerine; ülke içini hedef alıyoruz. Anadolu'da sanki Osmanlı sosyal yapısına uygun bir ümmet gerçeği varmış gibi Türk Milleti yerine İslam Milleti kavramını kullananlar var. Bunlar sağ eğilimli ama hiçbir zaman milliyetçi olamamışlardır. Zaten sorun günümüzde milliyetçi ile sağcı arasında ortaya çıkan sosyal mesafeyi kavrayamamaktır. Bazıları hala klasik ideolojik çatışma dönemini, 1960 ve 1970'leri yaşıyor.

Devamı »

Hayvan Çiftliği
Tarih: 10 Ocak 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

"Beylik Çiftlik" adlı çiftlikte baskıcı bir yönetim altında yaşayan hayvanlar "bu hayatta başımıza gelen tüm kötülükler insanların zorbalığından kaynaklanıyor. Şu insanoğlundan kurtulalım. O zaman özgür ve zengin olacağız" düşüncesiyle ayaklanırlar. Çiftliğin yönetimini ele geçirirler.

Yönetimin başına ayaklanmanın teorisini ve teşkilatlanmasını yapan domuzlar geçer. Domuzların içindeki en akıllı iki domuz (Kartopu ve Napolyon) liderliği alırken, çiftlik ahalisini ikna (propaganda) işini "karayı ak yapar" denilen parlak konuşmacı olan Muhbir (Squealer) adlı bir domuz yürütür.

Devamı »

İşte Kıbrıs Konusunun Bilinmeyenleri…(Rahmetli Denktaş’ın anlatımıyla…)Yazı Dizisi:
Tarih: 09 Ocak 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

O günlerde hatırladığım tabii en önemli olay, Türk Alayının Magosa'ya gelişidir... Bütün ada Magosa'da ki surların üzerine toplanmıştı! Ellerinde bayraklarımızla binlerce Kıbrıs Türk'ü, askerlerin adaya çıkışını seyrediyor... Ben adayı arattım, 8-9 tane yaşlı ihtiyar vatandaş buldum! 1878'de adaya İngiliz bayrağının çekilişini; o acılı günleri hayal, meyal hatırlayan! Onları rıhtıma diktim. Rahmetli Sunalp'a, Turgut Sunalp'a dedim ki: "Bu ihtiyarlar adadan Türk askerinin ve bayrağımızın ayrılışını, İngiliz'in adaya bayrak çekişini görenlerdir! Şimdi Bayrağımızın gelişini, Sancağımızı onların önünde aç.'' Sancak rap, rap geldi ihtiyarların önüne açıldı. O ihtiyarların yere kapanması, hünkürmesi, ağlaması, bayrağa sarılması görülecek bir şeydi. Niçin yaptım ben bunu?

 

 

Devamı »

“Ordu Mesudiye Sesi” ve Basın
Tarih: 09 Ocak 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Ordu MESUDİYE Sesi; haysiyet kırıcı bir neşriyatla İslâm Ahlâkını sarsan ve efkârı umumiyeyi / kamuoyunu perişan eden ve edecek olan bir neşriyattan çok uzaktır. Uzak olmaya da devam edecektir. Çünkü edip ve yazarların edepli, hem de İslâm edep ve terbiyesi ile edeplenmiş olması lâzım geldiğini bilir. Çünkü yazılan ve sarf edilen sözlerin; milletin müşterek / ortak hislerine tercüman olması gerektiğinin şuur ve bilincindedir. Zaten bilir ki, gazeteci ve yazarlar bununla mükellef ve yükümlüdür. Evet, gazeteci ve yazarlar sözlerini bîtarafane / tarafsızca sarf etmek zorundadır.

 

 

Devamı »

Toplumsal Müslümcülüğün Psikanalizi
Tarih: 09 Ocak 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

"Aslında Müslüm Gürses, tutunamayanların Babasıydı. Özellikle köy ve varoşlardaki alt sosyo-ekonomik sınıfın insanları, yani sistemin gözden çıkardığı insanlar çok dinlerdi. Bu kitle, kapitalizme ayak uyduramamıştı. Çünkü maddî değerlerin hâkim olduğu bir dünyada manevî değerleri ön planda tutmaya çalışıyorlardı. İşte bu nedenle hep yenilmeye ve ezilmeye mahkûmdular. Yaşadıkları çıkmazı ise acı çekerek, acıyı bir erdem olarak görerek yatıştırmaya çalışıyorlardı.

 

 

Devamı »

Başka Açıdan İstiklâl Harbi
Tarih: 08 Ocak 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

"Şu muzafferiyetteki harikulâde nimet-i İlâhiye..."

İstiklâl Harbi muzafferiyetle sonuçlanmıştır. İstiklâl Savaşı zaferle neticelenmiştir.

İstiklâl yâni Bağımsızlık Savaşı, aslında harikulâdeliklerle kazanılan İlâhî bir nimettir.

Çünkü Millî Mücadele'de çok harikalar olmuş, nice harika sahneler ortaya çıkmıştır.

Bunda Allah'ın yardımı büyük rol oynamıştır. Bunda Allah'ın inayetinin çok büyük dahli vardır.

İstiklâl Harbi yokluklar içinde yapılan bir harp idi. Resmiyette ne para vardı ne pul...

Sayın Altan Deliorman'ın vasfedişiyle:

 

 

Devamı »

  İşte Kıbrıs Konusunun Bilinmeyenleri…(Rahmetli Denktaş’ın anlatımıyla…)Yazı Dizisi:
Tarih: 08 Ocak 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Adaya döndük halka; işte asker geliyor, merak etmeyin garantörlük var diye teminat verdik. Bu gün ben 86 yaşındayım hala ayaktaysam ve üretiyorsam niye, çünkü bir teminat verdik biz insanlarımıza... Artık garantörlük var, Türk askeri var hiçbir şey olmayacak merak etmeyin diye bu teminatı veren insanlar olarak, verdiğimiz teminatın ne hale geldiğini gören, bize güvenerek Şehit olan bunca insanın sorumluluğu var üzerimizde... Yeniden yıkılacak bir anlaşma yapılmaması için sağlam bir anlaşma yapılması için direniyoruz...

 

 

Devamı »

Ekonomide Tutan Hedeflere Bakın
Tarih: 08 Ocak 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

İhracat ve Dış Ticaret Açığı: 2018 kapanırken ihracat rekoru kırılması elbette sevindiricidir. Fakat üreticiler kriz dönemlerinde üretimlerini kısarken (yani daha az ithalat yaparken), ellerindeki malları ucuz pahalı satarak, stoklarını eritmeye çalışır. Bu sürdürülebilir bir durum değildir.

Hammadde ve ara malı ithalatı azaldığına göre üretim de azalmaya devam edecek demektir.

İhracat rekorunda en önemli pay otomotiv ihracına ait. Kendi otomotiv markamız yok ama yabancı markaların Türkiye'deki firmaları 31,5 milyon dolarlık ihracat yaptı. İç piyasa daralınca ihracata yönelmelerinin sonucu bu.

 

 

Devamı »

Aydınlar Ocağı’nın Kuruluşu ve Yaptığı Faaliyetler
Tarih: 07 Ocak 2019 Yazar: Dr. Şahin CEYLANLI-Sosyolog (Aydınlar Ocağı Müdürü) Kategori: Güncel
Paylaş

1960 - 1970 yılları arası, Türk Milliyetçilerinin bir araya gelerek hizmet vermeleri dönemine rastlamakta. Bu yılların puslu, pusamıklı ve kargaşalı günlerinde güç ve fikir birliğine büyük ölçüde ihtiyaç duyulmaktaydı. Bu ihtiyacı karşılayacak güçlü bir kuruluş yoktu. Bu bakımdan, bu boşluğu doldurmak için bir araya gelinerek bir durum değerlendirmesi yapılmış ve bir fikir, kültür ve düşünce kuruluşunun oluşturulması fikri ağırlık kazanmıştır. Yapılan bir takım yeni müzakerelerden sonra bu oluşturulacak kuruluşun Aydınlar Ocağı adını alması ve dernek statüsünde çalışması uygun bulunmuştur.

 

 

Devamı »

Yazdıklarımın Hiç Bir Önemi Yok! Akıl Tutulması Devam Ediyor
Tarih: 07 Ocak 2019 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Siz milli eğitiminizi, kültür politikalarınızı, maliyenizi, dış işlerinizi, savunmanızı, gençliğinizi yabancılara teslim ederseniz, ortaya milli bir siyasetin çıkmayacağını kundaktaki bebek bile anlar!

Günümüzde de aynı sorun yani Türk siyasetinin etnik özürlüler tarafında işgali, ağırlaşarak devam etmektedir. Türk Milleti bunun yarattığı sıkıntılardan habersizdir. Haberi olanlarda büyük bir umursamazlık içindedir. Oysa bu, millet ve devlet varlığımızı tehdit eden en ağır sorunlarımızdan biridir. Türk Milleti, kendinden olmayan bu siyasi yapıyı, tasdik makamı olmaktan süratle kurtulmalıdır.

 

 

Devamı »

Siyasette Vefa
Tarih: 07 Ocak 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

Vefa bekleyen bu isim hiç kimsenin olmadığı bir zamanda öne çıkmış, partisinin kuruluşunda fedak'arlık göstermiş, emek sarf etmiş, sıfırdan ortaya bir şeyler koymuş, partisini temsil etmiş bir isimse şayet, böyle bir ismin partisinden vefa görmemesinin meydana getireceği hayal kırıklığı ve motivasyon kaybı şüphesiz ki daha fazla olacaktır. Bu ismin eksikleri ve hatta büyük hataları olsa bile, kimsenin ortalıklarda olmadığı bir zamanda ortaya çıkıp partisi adına bir şeylerin temellerini atması, bu kişiye vefa gösterilmesi için tek başına yeterli bir sebeptir.

 

 

Devamı »

Başka Açıdan TBMM
Tarih: 06 Ocak 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

"Ey mücâhidîn-i İslâm!" Ey İslâm Mücahitleri, Ey İslâm Savaşçıları demektir.

İslâm mücahitleri olarak nitelenenler; Türkiye Büyük Millet Meclisi mensuplarıdır.

Yani Millî Mücadele sırasındaki mevcut milletvekilleridir.

Dikkat edelim! O günkü meclistekiler, İslâm mücahitleri sayılıyor.

Oysa meclistedirler. Cephede değil. Meclis sıralarındadırlar. Düşmanla yüz yüze değil.

Öyleyse böyle vasıflanmaları, bu şekilde hitaba, seslenişe mazhar olmalarındaki hikmet nedir?

Beden baş ve gövdeden ibarettir. Gövde başa bağlıdır. Baş olmayınca gövde bir şey ifade etmez.

Gövde başın emir-komutası altındadır. O ne derse o olur.

 

 

Devamı »

Kimlik İnşasında Yalan ve Doğruluk
Tarih: 06 Ocak 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Yalan, zaaflarımızın ürünüdür. Kuvvetli insan, sağlam ruh sahibi biri, yalan söylemez. Yalan söyleyen, hastadır, sebepsiz yalan söyleyenler psikopatlardır. Nurettin Topçu, "Onlar yalanı yalan olduğu için severler, kullanırlar ve hazırladıkları yalanın yalan olmadığına kendilerini de inandırmak isterler. Başkalarını ve kendilerini yine kendi uydurdukları yalanın doğruluğuna inandırdıkları nispette ruhları tatmin olur, ancak böylelikle yaşayabilirler." der.

 

 

Devamı »

İŞTE KIBRIS KONUSUNUN BİLİNMEYENLERİ…(Rahmetli Denktaş’ın anlatımıyla…)YAZI DİZİSİ:
Tarih: 05 Ocak 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

1954'de Saint George isimli tekneyle ilk teröristler grubunu oluşturan, Yunanlı ve Kıbrıslı Rumlar yanlarında getirdikleri silahları ile birlikte Kıbrıs'a çıkıyorlardı. İngiliz devriye gemileri bunları takip ediyor, çıktıkları yeri görüyor, bir kısmı yakalanıyor ama Grivas içeri sızıyordu! O dönemde, Baf'ta o yakalananların davasını görüyoruz, 1955 yılının 1 Nisanı gelmiştir! E.O.K.A harekete geçiyor, artık 1955'den, 1958'e kadar E.O.K.A mücadelesi başlamıştır. E.O.K.A'nın bize karşı olan bu terörist faaliyetlerine karşı koymak amacı ile bilindiği gibi bölgesel küçük gruplar halinde direnişler deneniyor. Doktor Küçüğün de desteklediği 'Volkan' adıyla ama silahsız bir örgüt kuruluyor. Rumlar bir Türk öldürdü müydü, buna cevap olarak, gidip 1-2 Rum dükkânı yakmak suretiyle nümayiş yapmak, protesto toplantıları yapmak suretiyle bir direniş gösteriliyor...

 

 

Devamı »

Risksiz Siyaset
Tarih: 05 Ocak 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

7 Haziran 2015 seçim sonuçlarının açıklandığı andan itibaren, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Ak Parti lehine çalışmaya başlamasıyla birlikte MHP'de muhalif bir hareket meydana geldi ve bu muhalif hareket zamanla Meral AKŞENER'in etrafında saf tutmaya başladı. Bu hareket, yenilik arayan başka siyasi partilerden gelen insanların takviye etmeleriyle İYİ Parti bünyesinde kurumsallaştı. Meral Hanım ve beraberindekiler, Bahçeli'ye bayrak açarak risk almasalardı Türk siyasetinde yeni bir partinin boy göstermesi imkânı olmayacaktı.

 

 

Devamı »

Osmanlı-2
Tarih: 04 Ocak 2019 Yazar: Halil ALTIPARMAK-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

Ben yakın tarihimizi yazmaya devam ediyorum. Tepkileri aldıkça önce LOZAN, şimdi de Osmanlı seri yazıları yazmış olmamda isabet kaydettiğimi görüyorum. Meydan boş değil! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE veciz ifadesi kaynaklı düşünceler, TARİH FELSEFESİ yaparak ve hiçbir YALANA GEREK GÖRMEDEN ortaya konmalıdır.

 

 

Devamı »

Vicdanı Güçlü İnsan Hürdür
Tarih: 04 Ocak 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Girecekleri çok önemli sınavın sorularını ele geçiren arkadaşlardan biri önceden ezberlediği cevapları kullanıyor ve sınavı başarıyor, diğeri fırsat eşitsizliği olacağı için sorulara hiç bakmıyor ve sınavda başarısız oluyor. Muhtarlık seçimlerine katılan iki adaydan biri seçmenlerine kaşla göz arasında mükerrer oy kullandırıyor, diğeri böyle bir yola tevessül etmiyor. Mükerrer oy kullandıran bir oy farkla seçimi kazanıyor. İlçede yaşayanların, onun ismini duyunca yürekleri ağızlarına geliyor. Çünkü o, kimden para alsa iade etmez, kimin çocuğuna vursa ona karşı konulmaz, istediği tarlaya girer, ürünü toplar, hatta kızı alır. Ama ona kimse ses çıkaramaz.

 

 

Devamı »

Adil ve Dürüst Bir Seçim Bekliyor musunuz?
Tarih: 04 Ocak 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Bütün bunlar yetmemiş gibi, "YSK Başkanı da dâhil olmak üzere, toplam 6 üyenin Ocak 2019'da görev süresi doluyordu. AKP'nin mini torba yasa teklifiyle bu üyelerin görev süreleri 1 yıl uzatıldı."

Anayasa aykırı olduğu halde, YSK Başkanı ve beş üyenin görev süresinin yasa ile uzatılması da yine seçimin güvenliği hakkında şüphe uyandıracaktır.

Seçim yapılsa ve üyeler yenilense veya eski üyeler yeniden seçilse idi böyle şüphe olmazdı. Ama böyle olmayınca "hiçbir şeyi şansa bırakmıyorlar" diye yorumlara yol açtı.

 

 

Devamı »

İşte Kıbrıs Konusunun Bilinmeyenleri…(Rahmetli Denktaş’ın anlatımıyla…) Yazı Dizisi:
Tarih: 03 Ocak 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Kıbrıs konusunun çözümsüzlük nedeni aslında çok açık!

Çünkü adanın yarı buçuğunu elinde bulunduran Rumlar; adanın tamamının yanı sıra, yönetimini de istiyor! 1974 yılında Rum'un zulmünden kurtulup hürriyetine kavuşan, 1983 yılından bugüne kendi kurmuş olduğu KKTC'de hür ve bağımsız yaşayan Kıbrıs Türk Halkına ise adada sadece azınlık olarak yaşayabilirsin diyor da başka bir şey demiyorlar!

Hemen şunu ifade etmeliyim ki, Kıbrıs meselesi bir alacak verecek davası değildir. Kıbrıs meselesi denildiğinde; Akdeniz'deki konumu nedeniyle Türkiye'nin ön cephesi olan Kıbrıs adasının stratejik önemi akla gelir.

 

 

Devamı »

 Samsun’da Yandık, Doğu Türkistan’da Donduk
Tarih: 03 Ocak 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Ama son haftasındaki 2 kayıp vicdanlarımızı sersemletti, belleklerimizi dumura uğrattı. Samsunlu 34 yaşındaki temizlik işçisi ve 2 çocuk babası Âdem A. Tekkeköy İlçesi'ndeki Yeşilyurt Demir Çelik Fabrikası'nda 4 - 12 vardiyasının ilk yarım saatinde kendini 1.600 derece sıcaklıktaki eritme kazanının içerisine atarak intihar etti.

Ne olduğunu bilemedik. Nasıl olduğunu anlamadık. Niçin olduğunu soramadık. Suskunlukla ve sessizlikle geçiştirdik. Kafamızı dizi, yarışma, futbol, magazin yığınlarının altına koyunca çevremizdeki olumsuzluklar da yok hükmündeydi. Ve bu arada teşvik görmeyen iyilik, kösteklenmeyerek dolaylı destek gören kötülük karşısında daraldıkça daralıyordu. Bu darlıktır bunca varlık içince ruhsal stresimiz ve mutsuzluğumuzun asıl kaynağı.

 

 

Devamı »

Yedi Yıl Öncesinden Güzel Bir Günün Anısına
Tarih: 03 Ocak 2019 Yazar: Levent Ünsal- Makina Tasarımı ve İmalatı Teknikleri uzmanı mak.yük.müh Kategori: Güncel
Paylaş

Birden bire çok şiddetle uyarılmış gibi, çok dikkatlice, çok kuvvetlice, çok ararcasına baktım yüzüne ve en nihayetinde sol elinde sımsıkı tuttuğu, katlanmış beyaz bastonunu fark ettim. Evet, genç kızımız kör idi. Benim de bunu hemen anladığımı, anladığını hissettim. Gazetemi okurken çıkan kâğıt hışırtısı seslerinden gazete okuduğumu anlamıştı. Ama körlüğü konusundaki en küçük bir soruyu sanki hemen engellemek istercesine hangi gazeteyi okuduğumu sordu: "Cumhuriyet" dedim. Oradan buradan sohbete giriştik.

 

 

Devamı »

Siyaset Psikolojisi – I
Tarih: 02 Ocak 2019 Yazar: Gülay Gürsoy-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

Konuyu biraz daha açmamız gerekirse, aile çocuğa en temel eğitimi doğduğu ilk günden beri veren en yetkili organdır ve ailenin siyasal iktidara olan muhalifliği yada muvafık oluşu ve yahut nötr durması çocuğun çok erken yaşlarda siyasal düzene bakış açısını belirler. Bu süreç aileden hemen sonra okullarda devam etmektedir. Kitap içeriklerinin, eğitim ve öğretim sürecinin siyasal iktidarca belirlenmesi özellikle siyasal iktidarın meşruluğuna dayanak olacak şekilde ders kitaplarının ve eğitimin içeriğinin değiştirilmesi yoluyla kendisine güç ve destek bulabilmektedir. (Atatürk'ün "en büyük hayalim" dediği Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini Harf İnkılabı ile sağlamlaştırması ve eğitimde devrime giderek okullarda Andımız'ın okutulmasının zorunlu kılınması siyasal toplumsallaşmaya birer örnektir.)

 

 

 

Devamı »

Kandıra-Kandıralı
Tarih: 01 Ocak 2019 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel
Paylaş

Türkiye de bu kadar az nüfusa sahip hiçbir ilçe yoktur ki, içinden çıkardığı tarihi ve değerli şahsiyetleriyle tanınıp bilinsin. Üstelik bu ilçe öyle anayol güzergâhında veya merkezi bir mevkide de değil.  Bağlı bulunduğu şehre giden tek yolu, tabir caizse adeta yılan eğrisi olmasına rağmen ilçenin yaşayan insanları ne yollarının bakımsızlığından, bozukluğundan ne de şehre uzaklığından asla şikâyetçi değil, aksine ilçeleriyle gurur duyan sakin, çalışkan ve kanaatkâr insanlar.

 

 

Devamı »

Siyasette Hacı Emmi Effect
Tarih: 31 Aralık 2018 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

Hacı Emmi, her yerde karşınıza çıkabilecek bir karikatür karakteridir. Gençliğinde son derece rint bir hayat yaşamıştır. Neyin neye iyi katık olacağını, hangi mezenin yanında neyin iyi gideceğini çok iyi tecrübe etmiştir. Çok canlar yakmış, çok cevizler kırmıştır. Gençliğinde memuriyet yapmışsa vatandaşın anasını ağlatmış, ticaretle uğraşmışsa ocaklar söndürmüştür. Yaşı kemale erdikten sonra, muhtemelen yakın bir arkadaşının cenazesinin vesilesiyle tövbe-i nasuh ile tövbe etmiş (!) , beş vakit namaza başlayıp cami cemaatinin as kadrosuna dâhil olmuş, hac farizasını yerine getirdikten sonra da bir karış sakal bırakarak koleksiyonunun eksik parçasını tamamlamıştır.

 

 

Devamı »

Enseyi Karartmayın...
Tarih: 31 Aralık 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Çetin Altan, farklı dünya görüşlerine sahip olsak da, köşe yazılarını sıkça okuduğum usta bir yazardı. "Enseyi karartmayın" O'nun Türkçemize kazandırdığı, "umudunuzu yitirmeyin, henüz ümitler bitmedi" anlamına gelen bir deyim.

"Hayallerinizden, ümitlerinizden, mücadelenizden vazgeçmeyin. Amacınıza ulaşamazsanız da, bu amacı gelecek kuşaklara devretseniz de, kozmosla son hesaplaşmanızda, 'daha iyi bir dünya için biz de fena mücadele etmedik' diyebilirsiniz" diye yazardı.

Çetin Altan 88 yaşına kadar yazmıştı. 25 Haziran 2015 tarihinde Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan son yazısı, "Hayal ettiğim ülke bu değildi" başlığını taşıyordu:

"Artık anlaşılıyor ki ülkeme demokrasinin geldiğini göremeden ayrılacağım bu dünyadan."

Bilemiyorum, bugünleri görseydi "yine enseyi karartmayın" der miydi?

 

 

Devamı »

İstibdadın Fenalığı
Tarih: 30 Aralık 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Evet, istibdat, baskı ve tahakküm; kişinin tasarrufunda, idaresinde ve hâkimiyetinde aşırılığa kaçması demektir. Lüzumundan fazla ileri giderek, kişisel hak ve hukuka bir bakıma tecavüz etmesidir. Özel hayata yersiz, zamansız ve haksız olarak girmesi ve karışmasıdır. Kısaca haddini bilmemektir. Boyunu aşmaktır. Mahremiyete, harim-i ismete nüfuz etmeye, sızmaya çalışmaktır.

 

 

Devamı »

Sevgi ile Düşmanlık El Ele
Tarih: 29 Aralık 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Öğretmen sevdiği, istikbâl ve gelecek gördüğü talebe üstünde, daha çok durur. En çok onu çalıştırır. En çok onun çalışmasını ister. En çok onun yorulmasını, uykusuz kalmasını ister. Sureta ona düşman gibi davranır. Kırıcı sözler söyler. Ta ki, izzet-i nefsi galeyana gelsin. Çalışma hırsı, azmi artsın. Ta ki, itildiği yalnızlık, onun kamçısı olsun. Yerinden kıpırdatsın. Dört elle dersine sarılsın. Öğretmenin görünüşteki düşmanlığı onu gayrete getirsin.

 

 

Devamı »

Gündeme Dair Kısa Notlar (1)
Tarih: 28 Aralık 2018 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

Anayasa'nın 94. maddesinin son fıkrasında "Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, Başkanvekilleri, üyesi bulundukları siyasi partinin veya parti grubunun Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine; görevlerinin gereği olan haller dışında, Meclis tartışmalarına katılamazlar" hükmü yer almaktadır. Seçim çalışması da bir siyasi partinin meclis dışı faaliyeti olduğuna göre, Binali Yıldırım'ın Büyükşehir Başkan adayı olması halinde istifa etmesi gerekir. Aksi halde anayasayı ihlal suçunu işlemiş olur.

 

 

Devamı »

Vefatının 82. Yılında Âkif:  “Korkma! Ebubekir, Allah Bizimledir!"
Tarih: 28 Aralık 2018 Yazar: Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Birinci Dünya Savaşı sonunda yenik sayılarak, ordusu dağıtılan ve ülkesi düşman ordularınca işgal edilen Türk milleti büyük bir korku içindedir. Bu, hürriyet ve istiklâlini kaybetme, esarete mahkûm olma korkusudur. Vatanı ile bayrağı ile ve devleti ile tarih sahnesinden silinme, yabancı devletlerin boyunduruğuna girme korkusudur.

 

 

 

Devamı »

Neredeeen Nereye...
Tarih: 28 Aralık 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

En zengin yüzde 20'lik grubun toplam gelirden aldığı pay önceki yıla göre 0,2 puan artarak yüzde 47,4'e çıktı. Nüfusun yüzde 20'si toplam gelirin yaklaşık yarısını kazanırken en yoksul yüzde 20'nin toplam gelirden aldığı pay ise yüzde 6,3 oldu. (Kaynak: TÜİK Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2017)

Yani artık zengin daha zengin.. Fakir daha fakir oldu.

Türkiye'yi dolar milyarderleri sıralamasında dünya 14.'sü yaparak, fakir-fukaranın, garip-gurabânın gururlanmasını sağladılar(!) Fakat ülkemizi kişi başına gelir sıralamasında Dünyada 78. Sıradan yukarı çıkaramadılar.

 

 

Devamı »

Bilenler Bilmeyenlere Anlatsın! Türkan Bebek Anısına… (02.Ocak.2018)
Tarih: 27 Aralık 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Bulgaristan'ın o dönem eli kanlı yöneticileri, bu masumane ve insanca hak arayışlarını hiç kabullenmedi, Türklerin üzerine namluları yöneltti ve katliamlara başladı. "Türkan Bebek"te annesinin kucağında daha bir buçuk yaşlarında iken bir Bulgar askerinin üzerlerine öldürmek amaçlı doğrultulan silahından çıkan kurşun ile katledildi. Bir tek o mu? Tabii ki, hayır; köylerde, kasabalarda, şehirlerde katledilen Türk'ün sayısı epeyce çok...niye sayı vermiyorum çünkü bu olayların üstü örtülmek isteniyor ve şehitlerin hakkı aranmıyor da, ondan!

 

 

Devamı »

 Kocaeli Tıbbi Tahlil Laboratuarı’nı, Muayenehanemi Kapatırken;
Tarih: 27 Aralık 2018 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Güncel
Paylaş

Mecburi hizmet yükümlüsü olarak İzmit SSK hastanesinde 1982'de göreve başladım. O günün şartlarında 1983 de hizmete açtığım Özel Kocaeli Tahlil Laboratuarı'ndaki hizmetimi hastane görevimden istifa ederek 1988 den itibaren tam zamanlı serbest muayenehane hekimi olarak sürdürmekteyim. Hastanede çalışırken de,  tam zamanlı serbest hekim olarak muayenehanemde de,  mesleğime saygının getirdiği sorumluluk duygum ve gayretim sayesinde, verdiğim hizmetin güvenilir ve kaliteli olmasına gayret ettim. Bu sayede 35 yılı aşan bu süre zarfında Kocaeli halkı tarafından sevilip, sayılan ve aranılan bir hekim olmayı başardığımı düşünüyorum.

 

 

Devamı »

İlk Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... Sonraki Son 

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.