GÜNÜN SÖZÜ

Kıtlık zamanlarında insanları açlık değil, alışmış oldukları tokluk öldürür. İbn-i Haldun

15 Temmuz 2019 22:00 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Güncel

Kavak Yelleri  (2)
Tarih: 15 Temmuz 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Çünkü Muhammedî nur, perdeyi kaldırdı.

O'nun bir an için, yanlış olarak sandığı gibi kâinatta yokluk, hiçlik, görevsizlik,

Abes, faydasızlık ve ayrılık olmadığını ortaya koydu.

Tam tersine o kavakların yaprakları sayısınca hikmet, gaye, amaç

Ve manaları var olduğunu gösterdi.

 

 

Devamı »

Kavak Yelleri  (1)
Tarih: 14 Temmuz 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Mütefekkir / Düşünür bir zat, bir tepede oturmuş etrafı seyrediyordu.

Tepenin eteklerinde küme küme kavak ağaçları vardı.

Her bir küme sanki bir zikir halkası görünümündeydi.

Her bir kavak bir derviş gibiydi. Dalları birer kol, yaprakları dilleriydi sanki.

 

 

Devamı »

Düşman Hukuku
Tarih: 14 Temmuz 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

Önleyici ceza hukuku uygulamalarının en bilinen ve en güncel örneği ABD'de 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından yürürlüğe konan USA Patriot Act'te getirilen düzenlemelerdir. Bu yasanın 412. Maddesine göre herhangi bir tehlikelilik hali veya kaçma riski "kanıtlanmış olmasa bile" terör suçu işleyeceği şüphesi görülen yabancılar hakkında başsavcı emriyle önleyici tutuklamaya hükmedilmesi mümkündür.

Devamı »

Gagarin Tanrı’yı Gördü mü? (Deizm)
Tarih: 12 Temmuz 2019 Yazar: Prof. Dr. İskender Öksüz-Öğretim Üyesi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Ve ilahiyatçılar! Sizler, yalnız deizme değil, Müslümanlık maskesiyle yapılan vahşete, tecavüze, hırsızlığa, yolsuzluğa, yüzleri kızarmadan yalan söyleyenlere, her dedikleri yanlış çıktığı halde kibirlerinden yanlarına yaklaşılmayanlara ilk itirazı yükseltecek mevkidesiniz. Neredesiniz? Yoksa siz de mi cübbelerinize düğme diktirdiniz?

 

 

Devamı »

 Kıbrıs’tan Sonra Sıra Doğu Akdeniz’de mi?
Tarih: 11 Temmuz 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Kıbrıs'ta hiç olmaması gereken AB-ABD-Fransa-İsrail vd. ülkelerin özellikle son dönemde Kıbrıs yetmezmiş gibi Doğu Akdeniz'de boy göstermesi; bölgenin stratejik öneminden daha fazla burada mevcut zengin hidrokarbon ve petrol yataklarından kaynaklanan zenginliklerin her biri emperyalizmin kirli yüzünü temsil eden bu ülkelerin bölgedeki zenginliklerden pay kapma/çalma hırsına bağlıdır.

 

 

Devamı »

Ümmetin Partisi
Tarih: 11 Temmuz 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Yazının başlığını okuyunca bazılarınız, "burası Türkiye Cumhuriyeti ve T.C. bir hukuk devletidir. Anayasamız ve hukukumuzda ümmet diye bir kavram yoktur. Hukuken bu amaçla parti kurulamaz" diye itiraz edebilir.

İtiraz haklıdır ama Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın sözü üzerine bu başlığı attığım anlaşılmıştır.

AKP'den ayrılıp yeni bir parti kurma hazırlığındaki Ali Babacan'a, "bu ümmeti parçalamaya hakkınız yok!" dediğini Erdoğan kendisi açıkladı.

Bu cümle çok sorunlu.

Ali Babacan ve O'nun arkasındaki Abdullah Gül ile diğer arkadaşları bir siyasi parti kuracaklar. Babacan peygamberliğini veya mezhep imamlığını ilan etmeyecek. Din veya mezhep kurmayacak.

Ümmet niye parçalansın ki?

Kuracakları partinin esas tabanı haliyle AKP kitlesinden oluşacak ve kadrosu AKP içinden çıkacak.

 

 

Devamı »

Akıllara MIH Gibi Çakılsın
Tarih: 10 Temmuz 2019 Yazar: Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

2002 Genel Seçimleri üzerinde kafa yorulması gereken mühim bir olay, hele hele memleketin yakın siyasi tarihini temellendirip çözümlemek istiyorsak. Koalisyonlarla geçmiş 11 senelik bir dönemin yaşanması, 11 sene içinde pek çok talihsiz hadisenin meydana gelmesi, köklerini 50'lerden alan siyasi hareketlerin çeşitli ortaklıklar içine girip Türkiye'nin kanayan yaralarına basit tamponlar dışında çözümler getirmede yetersiz kalmaları. Derken genç, dinamik ve toplumumuzda kendine karşılık bulabilecek bir kadronun çıkış yaparak yeni parti için düğmeye basması. Yazın tarlada kan ter içinde çalışan çiftçinin tenine vuran rüzgar gibi gelen AKP. Öyle bir geliş ki milletimiz ''Yetti artık !'' diyerek, cesur bir hamleyle tek başına iktidarı girdikleri ilk seçimde bu genç kadroya emanet etti.

 

 

Devamı »

Survivor 2019’un Finali Neden KKTC’de Yapılmadı?
Tarih: 09 Temmuz 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Ülkemizde 2005 yılından beri yapılan bu yarışma programı bu yıl da Türkiye - Yunanistan formatıyla ekranlara geldi. 5,5 ay boyunca büyük bir heyecanla izlenen bu yarışma programı geçtiğimiz pazartesi günü sonuçlandı. Türk yarışmacılardan Yusuf Karakaya, Yunan yarışmacılardan ise Katarina Dalaka birinci oldu.

 

 

Devamı »

Küreselleşme ve Mustafa Kemal Atatürk – 5
Tarih: 09 Temmuz 2019 Yazar: Halil ALTIPARMAK-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

Çanakkale Savaşları, I. Dünya Savaşı'nın iki yıl uzamasına neden olmuş, bu durum da Küresel İngiliz gücünün kırılmasına, sarsılmasına yol açmıştır. İngiltere'de 1916 Aralığında Başbakan olan Loyd Corc başta olmak üzere, İngiliz yönetiminin ciddi bir kısmı bu sonuçtan Mustafa Kemal'i ve Türkleri sorumlu tutmuştur.

 

 

Devamı »

Merkez Bankası Başkanı Görevden Alındı
Tarih: 09 Temmuz 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

TÜİK Başkanı değiştirilip, Damat Bey'in arkadaşı TÜİK Başkanı atanınca enflasyon hızla düşmeye başladı. Benzinden motorine, elektrikten çay ve şekere kadar her şeye zam yapıldığı halde artmayan bir enflasyon becerisini ilgiyle izliyoruz.

Biz ilgiyle izlesek de kurumlara güvenin kalmaması ekonomi yönetimine de güvensizlik yaratıyor. Nihayetinde ekonomik dengeler olumsuz etkileniyor.

 

 

Devamı »

Müjdeli Sinyaller
Tarih: 08 Temmuz 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Irak, volkanik bir dağı andırıyor.

Gittikçe sessizliğini bozuyor, kıpırdıyor, kıpırdatıyor, harekete geçiyor, harekete geçiriyor.

Bu, orda burda patlak veren patırtılar;

Büyük, def'î ve âni bir kükreyişin belirtileri olacağa benziyor.

Halk yavaş yavaş, yağmurdan sonra nasıl bir doluya tutulduğunun yeni yeni farkına varıyor.

Büyük patlayışa hazırlanıyor.

 

 

Devamı »

Sevginin Gücü-1
Tarih: 08 Temmuz 2019 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Sevgi, sosyal bir varlık olarak, insan olmanın gerektirdiği doğal bir ihtiyaçtır. Moslow'un sıraladığı hiyerarşik insan ge­reksinimleri üçgeninde sevgi, temel olarak belirlenen, fizyolo­jik ve güven ihtiyacından sonra gelmektedir. Bununla beraber, sevginin, temel ihtiyaçların da önüne geçerek, ilk sırada yer alacak kadar güçlü bir ihtiyaç olduğunu gösterir sayısız örnek vardır.

 

 

Devamı »

Altan Araslının Ardından...
Tarih: 07 Temmuz 2019 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

"Avrupa'da Türk İzleri" adlı üç ciltlik kitabı bana göre kaynak bir eser. TRT'de belgeseli de yapılan bu çalışma bize Avrupa'da "Kızıl Elma" için at koşturan ecdadı ve Avrupa topraklarında yaratılan Türk medeniyetini yeniden hatırlattı. Bosna ile ilgili çalışmaları, Azerbaycan, Kazan ve Kırımlı Türklerin folklor ve musikisi için yazdıkları bu dünya da Türkler için hoş bir seda bıraktı.

 

 

Devamı »

Yalnızlık, Değerli midir?
Tarih: 06 Temmuz 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

"Yalnızlık, Allah'a mahsustur." ifadesi, insanların ve toplumların yalnız yaşayamayacağını, toplu halde yaşamanın bir kader olduğunu anlatır. Doğum öncesi ve ölüm sonrasında yalnızlık nasıl bir kaderse dünya denen mekânda topluca yaşamak da bir kaderdir, yasadır. Kaderimizde bulunmayan bir tercih, hak değildir. Birey olarak bir topluluk içinde, millet olarak diğer uluslarla birlikte yaşamak, bir ihtiyaçtır, zorunluluktur. Dünyaya gelişimiz, dışımızdaki insan ve uluslarla ilişkimizde bir anlam kazanır. Kişinin kalitesi, ilişki düzeyini ve sınav sonucunu belirler.

 

 

Devamı »

Bir Kozinoğlu Kaç Mursi eder?
Tarih: 06 Temmuz 2019 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel
Paylaş

Kâşif Kozinoglu, Afganistan da görevde iken Türkiye ye çağırıldı, Odatv davasından ifadesi alınıp tutuklandı. Ömrü boyunca Türk düşmanlığı yapıp "Kurtuluş savaşını Türkler değil keşke Yunan kazansaydı" diyen, aklı estikçe Atatürk'e küfreden, ama sıkıyı gürünce İngiliz'in koynuna sığınan Kadir Mısıroğlu gibi Kaçabilirdi, kaçmadı çünkü suçsuz olduğunu biliyordu. Ama devleti yönetenlerce hain Fesliye gösterilen ilginin binde biri suçsuzluğu ispat edilmesine rağmen Kozinoğlu'na gösterilmedi. Çünkü o günler; "devlet, bağırsaklarını temizliyordu."

 

 

Devamı »

İstanbul Seçimleri
Tarih: 05 Temmuz 2019 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Güncel
Paylaş

Gazi Osman Paşa Köprüsü gibi muhteşem köprüler yapıldı. Fakat öyle yüksek geçiş ücretleri tespit edildi ki, vatandaşlar arasında, yapılan köprünün faydalarından ziyade, geçiş ücretlerinin yüksekliği konuşuldu, halen de konuşulmaya devam ediyor. Yüksek geçiş ücreti sebebi ile Köprüden geçen araç sayısının da oldukça azaldığı ifade ediliyor.  Verilen geçiş garantisi sebebiyle, meydana gelen zararın Hazine tarafından karşılanması icap etmektedir.

 

 

Devamı »

Başkanlık Sistemi Hakkında
Tarih: 05 Temmuz 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Cumhurbaşkanlığı (Türk Tipi Başkanlık) Modeli, yukarıda ifade ettiğimiz gibi devletin yönetim mekanizmasını ve bu mekanizmanın çalışma esaslarını belirlemekten ziyade, tek bir kişiye göre düzenlenmiş nev-i şahsına münhasır (sui generis) bir modeldir. Hatta yine yukarıda ifade ettiğimiz gibi bir yönetim sistemi değil bilakis "sistemsizliktir". Bu nedenle aşağıda kavramsal olarak hep Cumhurbaşkanlığı Modeli olarak ifade edilecektir.

 

 

Devamı »

Cumhuriyet Döneminin İktisadî Arayışlar Tarihi – XII
Tarih: 05 Temmuz 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

"Tarım Sektöründeki Yapı ve Gelişmelerle İlgili Genel Gözlemler" başlığını taşıyan onuncu bölüm Türkiye'de tarım sektörünün çalışan nüfusun % 80'ini ve GSYH'nın da % 50'sini oluşturduğu tespitiyle başlıyor. Kıyı ve iç bölgeler diye ikiye ayırdığı Batı Anadolu'yu, Marmara Bölgesi'ni, Akdeniz Bölgesi'ni, Karadeniz Bölgesi'ni, Orta Anadolu Platosu'nu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni ve Doğu Anadolu Bölgesi'ni '1940 Yılında Türkiye Tarımındaki Bölgesel Farklılıklar' alt başlığında tablolar ve istatistiklerle anlatarak devam ediyor.

 

 

Devamı »

Değerlere Gölge Düşmesin Diye Mazeret Kabul Etmeyen Delikanlı Zaptiye Ahmet Mehmet
Tarih: 04 Temmuz 2019 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Benim neslim 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesini, zulümleri, işkenceleri, tacizleri, ayırımcılığı, göz altıları, evlerin ve işyerlerinin basılmasını, sürgünleri, hapishaneleri ve idamları yaşadığı için daha bir özgürlükçüdür, demokrattır ve cumhuriyetçidir. Birlikte yaşamanın ve dayanışmanın kıymetini bilir.

 

 

 

Devamı »

Vakit Değişim Vaktidir
Tarih: 04 Temmuz 2019 Yazar: Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

Millet İttifakı'ndan seçilen başkanlarımızın, meclis üyelerimizin; Millet İttifakı teşkilatı mensuplarımızın artık kutlamalara değil, onunla bununla münakaşa etmeye değil hizmetlere odaklanmaları gerekiyor. Milletimize verilmiş mühim ve iddialı sözlerimiz var. Kimseyi kutuplaştırmadan, partizanlık yapmadan, hak yemeden, torpil geçmeden, şeffaflık ilkesinden ödün vermeden yılmadan çalışmamız gerekiyor.

 

 

Devamı »

23 Haziran Sonrası ve “Yeni Anayasa”
Tarih: 04 Temmuz 2019 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel
Paylaş

23 Haziran seçiminin öncesi kırmızı bültenle aranan terörist başının kardeşini TRT ekranlarına çıkaran, ondan ve terörist başının mektubundan medet uman bir çarpık zihniyet ileride yeni sözde barış süreçleri ve açılımlara gidebilir. Önümüzdeki dönemde yeni anayasa değişiklikleri, yeni anayasa taslakları ortada dolaşacaktır. Bazı önemli değişikliklere gidileceği anlaşılmaktadır. Daha önce yapılan değişiklikler sırasında yapılan tartışmaları unutmuş değiliz. Türkiye'yi etnik parsellere ayırıcı zorlamalar Türkiye'yi sosyal dokusuna rağmen çok kültürlülük tezgâhının eşiğine getirmişti. Dünya çok farklı bir çizgiye gidip daha fazla bütünleşme kanalları açarken, Türkiye milli kimliği etniklik seviyesine indirerek bir dönüştürmenin peşine düşmüştü.

Devamı »

Yimpaş ve Telekomdan Saraya
Tarih: 04 Temmuz 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

2005 yılına kadar Türk Telekom yılda 2,5 milyar dolar kâr ediyordu. Bu stratejik işletme 2,5 yıllık kârı karşılığı Lübnan Başbakanı Hariri ve ailesine verildi.

Hariri ailesi bu arada Telekom'u teminat göstererek Türk bankalarından 5 milyar dolar kredi kullandı.

Telekom'un 800 milyon dolar gayrimenkullerini sattı. Türkiye'nin adeta bütün sokaklarını dolaşan bakır kablolarını yaklaşık 1 milyar dolara sattı. Yıllık 2-2,5 milyar dolardan toplam 12 milyar dolar kârı da diğer gelirleriyle birlikte Türkiye dışına çıkardı.

Hariri ailesi Telekom'a teknik yatırım yapmadı, çalışan sayısını 60 bin kişiden 20 bin kişiye düşürdü. Bunun sonucu hizmet aksamaya, rekabet etmekte zorlanmaya başladı.

Hariri ailesi kolayı seçti, Türk Bankalarından aldıkları "5 milyar dolar krediyi ödeyemiyorum, buyurun Telekomunuz sizin olsun" deyip çekildi gitti.

 

 

Devamı »

İnsan Olabilmek
Tarih: 03 Temmuz 2019 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Elimizde bir hayat var ve hayatı yeniden baştan alma imkânımız yok. Ancak; "dolu, yoğun, doğru, anlamlı ve derin" yaşayarak onun hakkını verebiliriz. Yaşamın hakkını vermede geç kalmış olsak bile, hala düzeltme şansımız var. Bu kararı verebilmek halen bizlerin elinde değil mi?

 

 

Devamı »

 Ya Türk Askeri Kıbrıs’a Gelmemiş Olsaydı?
Tarih: 02 Temmuz 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Enerji yatakları böylesine zengin bu bölgede, neredeyse dünya devlerinin tamamı Rumlarla kol kola pay kapmanın peşinde koşarken; Ya Türk askeri Kıbrıs'a gelmemiş, 36 yıl önce KKTC devleti kurulmamış olsaydı! Türkiye ve KKTC devletleri de bu bölgede aynı faaliyetleri yapabilecek miydi?

Bir başka önemli soru?

Türlü Bizans oyunlarıyla, içi tuzak dolu ittifaklarla Ege'de başlayıp, Doğu Akdeniz'e doğru yayılan Yunanistan'ın adeta Türkiye'yi kuşatmaya çalıştığı bu hamlelerine Kıbrıs adasının kuzeyi Türkiye'nin elinde olmasaydı nasıl cevap verilecekti?

 

 

Devamı »

İki Osman
Tarih: 02 Temmuz 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

İkinci Osman vakası, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi, yüzlerce şehidimizin eli kanlı katili OSMAN ÖCALAN'ın TRT'ye çıkarılması idi.

Seçimden bir gün önce HDP oylarının AKP'ye yönlendirilmesi için düzenlenmiş bir program yapıldı. Kırmızı bültenle aranan bu caninin devletin TRT Kürdi kanalına çıkarılması konusunda da AKP ve MHP Genel Başkanlarından olumsuz bir tepki gelmedi.

Hatta AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan "Osman Öcalan TRT Kürdi'ye müracaat yapmış ve bunu da TRT'deki arkadaşlarım reytingleri yükseltmeyi de düşünerek adım atmışlardır" diye adeta savundu.

 

 

Devamı »

İki Osman
Tarih: 02 Temmuz 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

İkinci Osman vakası, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi, yüzlerce şehidimizin eli kanlı katili OSMAN ÖCALAN'ın TRT'ye çıkarılması idi.

Seçimden bir gün önce HDP oylarının AKP'ye yönlendirilmesi için düzenlenmiş bir program yapıldı. Kırmızı bültenle aranan bu caninin devletin TRT Kürdi kanalına çıkarılması konusunda da AKP ve MHP Genel Başkanlarından olumsuz bir tepki gelmedi.

Hatta AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan "Osman Öcalan TRT Kürdi'ye müracaat yapmış ve bunu da TRT'deki arkadaşlarım reytingleri yükseltmeyi de düşünerek adım atmışlardır" diye adeta savundu.

 

 

Devamı »

1993’te Ne Oldu?
Tarih: 02 Temmuz 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

1993 yılı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kara yılı olarak tarihe geçmiştir. Başka hiçbir tarihi döneme göz atmadan sadece 1993 yılında meydana gelen olayları kronolojik olarak incelemek bile 1993 yılında Türkiye'ye bugünkü moda tabirle sağlam bir operasyon çekildiğini açıkça görebiliriz. Operasyon çekenlerin kimler olabileceğinin izini satır aralarında sürersek, bu iddiamızın bir komplo teorisi olmadığı da anlaşılacaktır. Şimdi kronolojik sırayla bu olaylara göz atalım.

Devamı »

Sınıf Muhabbeti (2)
Tarih: 01 Temmuz 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Değerli okur! Dünya da bir okuldur. Hepimiz onda kayıtlıyız. Hepimiz onun öğrencileriyiz.

Her yer dünya okulunun sınıfıdır. Diğer insanlar okul arkadaşlarımızdır. Hayat ise öğretmenimizdir.

Elbette sınıf bildiğimiz evlerde ve evler dışında yaşam koşulları içindeyken birbirimize karşı tutum ve davranışlarımızda kusur ve hatalarımız olur. Bu yüzden bazen eksi puanlar alırız.

Yanlışlıklar hayatın her alanında peşimizi bırakmaz. Çünkü insanız. Bazen başarılı olur, bazen başarısız.

 

 

Devamı »

Kitap ve İnsan
Tarih: 30 Haziran 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Kitap okumak; kendimizi tanımak, bilmek, sevmek ve gereği gibi olmak demektir.

Kıymetimizi anlamak. Ne olduğumuzun farkına varmak, kendimizi bilinçli olarak bilmek demektir.

İç dünyamıza seyahat, iç dünyamızda konaklamak, kendimizi; kendimize misafir ve konuk etmek demektir.

Kitap okumak; iç manamızın atmosferini teneffüs etmek, kendi iç keyfiyet ve oluşumuzun farkına varmak.

 

 

Devamı »

Önce Zihniyet Değişmeli
Tarih: 29 Haziran 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada da sanki kendisinin haberi olmadan Adalet Bakanlığının izni ile Öcalan'ın ziyaret edildiğine inanacağımızı düşünmekte. Ayrıca teröristbaşının HDP kitlesine mesaj ilettiği mektubunun açıklanmasından sorumlu olmadığı algısı oluşturmaya çalışıyor. Oysaki Abdullah Öcalan'a ulak olarak gönderilen Doçent Ali Kemal Özcan kendisi Nagehan Alçı'ya açıkladı: "Sayın Bülent Arınç beni aldı ve Başkan Erdoğan'ın yanına götürdü. O görüşmede Hakan Fidan da vardı."

 

 

Devamı »

Küreselleşme ve Mustafa Kemal Atatürk - 4
Tarih: 28 Haziran 2019 Yazar: Halil ALTIPARMAK-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

I. Dünya Savaşı başladığı dönemde İngiltere, dünya gücü olarak Küresel düzenin baş oyuncusu idi. Dünya ticaretinin yarısından fazlası bu devletin aracılığı ile yapılıyor, taşımacılık, neredeyse tamamen bu devletin denetimi altında bulunuyordu. İngiltere'nin deniz gücü, tartışmasız dünyanın en büyük gücü idi. Bütün bu imkânların sonucu olarak, İngiltere, adeta, dünyanın bankası idi. Savaş başlarken, dünyadan 4 milyar Sterlin alacaklı idi.

 

 

Devamı »

Bölücülük İsimlerle Gelir
Tarih: 27 Haziran 2019 Yazar: A. Yağmur Tunalı-Senarist, Şair ve Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Tek başına Kazak, Kırgız, Uygur ve benzerlerinin millet adı gibi kullanılmasının tuhaflığını düşündürebildiğimiz zamanlarda "Doğru ya" deyip düzeltmek isteyenler çıkıyor. Bu sefer buldukları formül ayrı bir yanlışlığa yol açıyor. Âzerbaycan Türkü Ahmet, Kırgız Türkü Aynur, Uygur Türkü Ayşe gibi kullanışlar yaygınlaştı.  Edebiyatçılar bile Kazak Türkü Olcas Süleyman diye söze başlıyorlar, Kırgız Türkü Cengiz Aytmatov'la devam ediyorlar.  Yani, bir türlü önüne arkasına bir şey eklemeden Türk diyemiyoruz.  Demek ki derinde başka bir problem var. Yanlış bir kurgu var. Bilgisizlik var, düşünmeme var ve nihayet o adı konmamış kendini değersiz hissetmenin keskin hâkimiyetiyle davranma var.

 

 

Devamı »

Kızılay ve Şehrimizin Kan Temini Üzerine
Tarih: 27 Haziran 2019 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Güncel
Paylaş

Öğrendiğim bilgilere göre 2017 yılında, Kocaeli genelinde 40 bin kan bağışı alınmış ve buna karşın 50 bin ünite kan tüketilmiştir.2018 yılında ise bu rakam %20 artışla 48 bin bağış kanı toplanmıştır. Kullanılan kan ise %10 artışla 55 bin ünite miktarında olmuştur. Bu kanların temini daha önceleri zorunlu bağışçı şeklinde ve askeri birliklerden olurken şu anda gönüllü bağış ve bağışçılardan olmaktadır.

 

 

Devamı »

Ak Parti Daha da Otoriterleşecek
Tarih: 27 Haziran 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

23 Haziranda tekrar yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini Millet İttifakının adayı Ekrem İmamoğlu'nun yaklaşık 800 bin oy ve %10'luk oy oranı farkıyla kazanması siyaset dünyasında yeni sonuçlar doğurdu. Seçim galibiyetinin ne demek olduğunu unutmuş bulunan muhalefet tarafında haklı sevincin yanında ciddi bir özgüven meydana geldi. Seçimi kaybeden Cumhur ittifakı özellikle de Ak Parti cephesinde ise hayal kırıklığı söz konusu.

Devamı »

Cumhuriyet Döneminin İktisadî Arayışlar Tarihi – XI
Tarih: 26 Haziran 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Birinci Beş Yıllık Sanayi Programı'nın öngörülen 5 yıllık sürede yani 1938'in sonunda büyük ölçüde uygulandığını belirten Tezel; Bakırköy Pamuklu Fabrikası Ek Tesisleri, Bursa Merinos Yün İpliği Fabrikası, Gemlik Sunî İpek Fabrikası, Malatya Pamuklu Kombinası, İzmit Birinci Kâğıt Fabrikası, İstanbul Paşabahçe Şişe ve Cam Eşya Fabrikası, Isparta Gülyağı Fabrikası, Keçiborlu Kükürt Tesisleri, Zonguldak Semikok Fabrikası, Karabük Demir-Çelik Fabrikası, Kayseri Kumaş Fabrikası, Aydın Nazilli Pamuk İpliği Fabrikası, Konya Ereğli Kumaş Fabrikası, Sivas Çimento Fabrikası, İzmit İkinci Kâğıt Fabrikası ve Kaolin Fabrikası, Süngercilik Fabrikası örneklerini vermektedir.2

 

 

Devamı »

Ahıska Türkleri Veten Bilgisi
Tarih: 26 Haziran 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

250 yıl Osmanlı Devleti'nin bir eyâleti olan Ahıska ve çevresinin 1828 yılında Ruslar tarafından işgali, 'Sükût' başlığı altında hikâye edilmiş. Bu sırada Rusların Ahıska'daki Ahmediye Camii-Medresesinin kütüphanesini yağmalamasına da yer verilmiş. 'Uyanış' başlığı altında, 20. yüzyıl başlarında maarif faaliyeti, aydınlar, millî teşkilâtlanma ve Kars İslâm Şurası'na katılma safhaları anlatılmış. Bu bahislerde Hacılı'nın Türkiye'de çıkan neşriyatı da tâkip ettiği ve lâyıkıyla istifâde ettiği dikkati çekiyor.

 

 

Devamı »

AKP’de Başlayan Kritik Süreç
Tarih: 26 Haziran 2019 Yazar: Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

31 Mart 2019 Mahalli idareler yerel seçimlerinde AKP ve MHP'den oluşan Cumhur İttifakı, CHP ve İYİ Parti'den oluşan Millet İttifakı karşısında yenilgiye uğramış Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Adana gibi pek çok önemli mega kent Millet İttifakına geçmişti. Daha sonra AKP genel başkan yardımcısı Ali İhsan Yavuz'un ifadesiyle ''sandıkta bir şeyler olduğu'' gerekçesiyle İstanbul seçimi iptal edilmişti. YSK vasıtasıyla sandığa darbe yapılmıştı. 6 Mayıs 2019'da alınan bu kararın milletin iradesine açıktan bir darbe olduğunu ve milletle inatlaşmanın devasa sonuçları beraberinde getireceğini yazmıştım.

 

 

Devamı »

Eğitimde Yapılan Hatalar
Tarih: 26 Haziran 2019 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Sayın Ziya Selçuk Beyefendi, eğitim sisteminde şimdiki unvanı ile, İl Maarif Müfettişlerinin işlevini ve önemini çok iyi bilen bir otoritedir. Umarım bu camianın eski işlevine dönmesine vesile olur. Okulları öğrencilerin sevdiği, koştuğu ilgi ve sevgi merkezlerine dönüştürür. Öğrenme ilgi duymakla ve sevgi ortamında gerçekleşir. Zorlama ve sınama yanılma ile eğitim zaman kaybeder.

 

 

Devamı »

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi Üzerine…
Tarih: 26 Haziran 2019 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel
Paylaş

Türkiye yaklaşık bir senedir mahalli seçimlerle uğraştırılıyor ve asıl gündemdeki konular tartışılamıyor. Ülkemiz dost, düşman değişik ülkeler tarafından kuşatılıyor. Güvenliği tehlikeye sokuluyor. Birçok fabrika yabancılara ve yabancılardan pek farkı olmayan yerlilere satılıyor. Tarım ve hayvancılık çok zor durumdadır. İşsizlik ve şehir yoksullaşması aileleri perişan ediyor. Artan boşanma ve intiharlar sürekli haberlerde yer alıyor. Cinayet ve yaralamalar artıyor. Ahlaki değerlerde yozlaşma, diplomalı işsizlik sürüyor. Türkiye bu defa Akdeniz'de kuşatılıyor.

 

 

Devamı »

  Bir Şehrin Uyanışı Kıbrıs’ın Maraş’ı
Tarih: 25 Haziran 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Nasıl ki, 45 yıldan beridir Kıbrıs adasında yer yerinden oynamış, insanların yaşam biçimleri değişmiş, ada kuzey güney diye ikiye bölünmüş. Adanın kuzeyinde ayrı bir devlet, güneyinde ayrı bir devlet var! Ama bu yarım asırlık süreçte adada sanki hiçbir şey olmamış gibi adaya şaşı bakan bir dünya var ise! Böylesine bir yer de olur; adına isterseniz ''Hayalet Şehir'' der geçersiniz, isterseniz ''Yasak Bölge'', ya da Yunanca adı ile ''Varoşa''...

 

 

Devamı »

Halk Sillesinin Sedası ve Devası
Tarih: 25 Haziran 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

23 Haziran'da yenilenen İstanbul Belediye Başkanlığı seçiminin sonucu bir atasözünü hatırlattı:

"Halk sillesinin sedası yoktur, vurunca devası yoktur..."

31 Mart'ta Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu yaklaşık 13 bin küsur oy farkı ile kazanınca, AKP yönetimi "10 milyon seçmeni olan İstanbul'da bu oy farkı çok az, seçimi yeniletirsek bir çaresine bakarız" diye düşündü.

Seçilmiş başkan İmamoğlu'nun mazbatasını aldırıp, hukuku paspas ederek seçimi yenilettiler. Milletin iradesini hiçe saydılar.

Yeni kampanya içinde o kadar yanlış ve çirkin işler yaptılar ki AKP seçmeni içinden bir kesimin bile vicdanlarını kanattılar.

 

 

Devamı »

Cumhuriyet ve Millî Mücadele (4)
Tarih: 24 Haziran 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Nitekim Maide Suresinin 54. âyeti, Türk Milleti'ne zımnen, dolaylı olarak bakar. Âyette mealen şu ifadeler geçer:

"Allah, bir kavim getirir ki, onları sever, onlar da Allah'ı severler. Müminlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı kuvvetli ve zorludurlar. Allah yolunda savaşırlar."

Asrın Âlimi bu hususa değinmiş. Vani (Vanlı) Mehmet Efendi de Arais adlı tefsirinde buna yer vermiştir. Çünkü Millî Mücadele ile bu millet "Kur'anı Allahın tevfik (ve yardım)iyle düşmanın hücumundan kurtarmıştır."

 

 

Devamı »

Genel Türk Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. ABDÜLKADİR DONUK İle Türkçülük ve İslâmiyet, Türk-İslâm Sentezi Hakkında Sohbet…
Tarih: 23 Haziran 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Oğuz Çetinoğlu: 'Türkçü' ve 'Türkçülük' sözünden ne anlamalıyız?

Prof. Dr. Abdülkadir Donuk: Ziya Gökalp; 'Türkçülük, Türk milletini yüceltmek demektir.' Diyor. Bu düsturun dışına çıkmayan kişi 'Türkçü'dür.

Bilindiği gibi, Türkçülük, Millî Mücadele'nin başarıya ulaşmasında ve Cumhuriyetin teşkilâtlanmasında rol oynayan en önemli akımdır. Kasım 1908'de kurulan Türk Derneği bu akımın beşiği olmuştur. Türkçüler daha sonra Ağustos 1911'de kurulan Türk Yurdu Cemiyeti'nde toplanmaya başladılar. Asıl teşkilâtlanma 3 Temmuz 1911'de kurulan Türk Ocağı Derneği'nde gerçekleşti.

 

 

Devamı »

Kadın Programları  (3)
Tarih: 22 Haziran 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Çeşitli kanallarda yer alan Kadın Programları içler acısı.

Yürek dağlayıcı.

Perişan kadınların hâli pür melâli, acıklı mı acıklı.

Pişman erkeklerin durumlarının da onlardan aşağı kalır yanı yok.

Ya ortada kalan çocukların melûl mahzun tavırları.

Yalnızlık içinde kıvranışlarını sezdiren bakışları.

Velhasıl insanlar; insanlık dramı karşısındalar.

 

 

Devamı »

İmamoğlu ve Yıldırımı Desteklemiyorum!
Tarih: 22 Haziran 2019 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Türk Milleti onlarca yıldır hatta yüzlerce yıldır olduğu gibi dış güçler ve yerli işbirlikçileri (müesses nizam) tarafından oluşturulan algılarla yanıltılmak üzeredir. Siyasi partilerde bunun baş destekçileridir... Varlığımızın teminatı Türk Ordusu ile ilgili yapılan yasal düzenlemelerde tüm partilerin göstermiş olduğu birliktelik bunun bir delilidir... Balkan Savaşlarındaki tarihi bozgunun nedeni Türk Ordusunun yapısı ile savaş öncesi oynanılmış olmasıdır... Hem beka sorunu var deyip hem de ordunun yapısı ile oynamak izahtan varestedir. 28 Şubat'tan bu yana Türk Ordusuna yapılmadık kötülük kalmamıştır. Ordusu zayıflamış bir halkın bu topraklar üzerinde yaşama şansı yoktur.

 

 

Devamı »

Kadın Programları  (2)
Tarih: 21 Haziran 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Evet beden midesi doyanların, maddî bedenin isteklerini yerine getirenlerin, manâ mideleri aç kalıyorsa, manevî bedenlerinin istekleri karşılanmıyor, ihmal ediliyorsa ve bunun da farkına ve ayırdına varılamıyorsa; bu insanların sıhhatli bir bütün teşkil etmeleri imkânsız ve olası değil.

Çünkü kâinat ve evrende her şey çift yaratılmış. Her şey iki kanatlı kuş gibi dengede bırakılmış. Bunlardan biri ihmal edildiği takdirde, dengesizlik hemen kendini gösteriyor.

 

 

Devamı »

Kadın Programları  (1)
Tarih: 20 Haziran 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Son zamanlarda, Türk televizyonlarında kadını konu edinen programlar revaçta.

Şüphesiz, kadınları konu edinen programların hemen her kanalı sarması, sevindirici bir durum.

Bundan ancak memnuniyet duyulur.

Fakat işleniş tarzına dikkat etmek lâzım.

Bu husus üzerinde biraz durmak, bir orta yol bulmak gerek.

Buna dikkat edildiği takdirde, bu programların daha faydalı, daha yapıcı

Ve daha etkili olacağı muhakkaktır.

 

 

Devamı »

 Mursi’nin Şehadetini Kirletmek
Tarih: 20 Haziran 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Kötülükler ülkesi Mısır'da bir Yusuf vardı. Çağdaş Yusuf Mursi var, diyorduk ki artık o da yok. Hakk'ın hakkaniyetin adamıydı o. Yüreğimizde yaşıyor. Hakk'ın ve halkın düşmanları onu birden yok edemediler, milim milim öldürdüler, bilinmeyen bir yere gömdüler. Cahiller, aptallar; yüreklere gömülenlerin, tarihin her döneminde dipdiri olduğunu düşünemiyorlar. "Zalimler için yaşasın Cehennem!" Sevenleri, arkasından, "Dünyada bir azaldık, Cennette bir arttık." dediler.

 

 

Devamı »

Dinime Küfreden Bari Müslüman Olsa
Tarih: 20 Haziran 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Yıldırım'dan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın kendine destek vermek için devlet imkânları ile onlarca TV kanallarından günde üç dört defa canlı yayınlar kesilerek yaptığı propagandaların eşitsizlik yarattığına dair bir sözünü duymadık.

Yandaş kanallara çıkan İmamoğlu'na karşı Ahmet Hakan, Nagehan Alçı, Turgay Güler, Okan Müderrisoğlu gibi kişilerin saygısız ve saldırgan tavırlarının kendisine hiç gösterilmediğini aklına bile getirmedi.

Ama biz bunları da, Belediye Başkanı adayı olduğunda Binali Yıldırım'ın uzun süre TBMM başkanlığından istifa etmek istemediğini de unutmadık.

Adaletsizlik ve eşitsizliği en koyu şekilde uyguladıktan sonra "mağdur" rolünü oynamak ne kadar ahlaki bir davranıştır?

 

 

Devamı »

Aç Canavara Sevgi  (4)
Tarih: 19 Haziran 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Unutmasınlar ki, kendilerini iktidara getiren halkı; onları seçecek duruma gelmesi için hazırlayan ve yetiştirenler dış güçler değil; halkın içinde zuhur eden, manevi cihadı kendilerine şiar ve düstur edinen manevi şahsiyetlerdir. Onların bitmez tükenmez, kesintisiz faaliyet ve çabalarıdır. Yani halkı gayri resmi olarak manen eğitmiş olmalarıdır.

 

 

Devamı »

İlk Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... Sonraki Son 

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.