GÜNÜN SÖZÜ

Fakir insan malı az olan değil arzuları çok olandır. //- Seneca

27 Mayıs 2018 08:21 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Güncel

Sevgili Dolar’a Mektup
Tarih: 26 Mayıs 2018 Yazar: Hasan Basri Akşener-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

WhatsApp'tan duygulan diye seni bozdurup yaptırdığımız eserlerin fotoğrafını gönderdik, oralı bile olmadın, gıcıklığına "dışarıdayım" hatta "otomobil kullanıyorum" diye otomatik mesajlar gönderdin!

Bakanlarımız, işadamlarımız hep birlikte sana ziyarete geldiler; ellerinde pişmaniyeler, çukulatalar, püskevitler eşliğinde "pişmanız, ne olur geri dön burası da senin bir yurdun" diye ama randevu bile vermedin.

 

 

Devamı »

Sosyal Trajedi ve Kaçınılmaz Gerçek
Tarih: 26 Mayıs 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Öldüremeyeceğimiz için ölümü, konuşmaya devam edeceğiz. İki trajediyi paylaşmak isterim: Olay, Fransa'da yaşanıyor. Erkek kardeşi ölen kadın, ulaşamadığı için oğluna dayısının ölüm haberini veremez. Dayı defnedilmek üzere mezarlığa götürülür. Anne, kardeşinin hemen yanında taze bir mezar görür, üzerini okur. Anlar ki oğlu üç gün önce ölmüş, oraya gömülmüştür. Annenin bundan haberi olmamıştır.

 

 

Devamı »

Ekonomi Çok Sıkıntılı
Tarih: 25 Mayıs 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Türkiye'nin çok iyi yetişmiş ekonomi kadroları var. Fakat dış politikada, hukuk alanında, eğitimde olduğu gibi ekonomi alanında da kurumlar çalıştırılmıyor. Devlet aklı devre dışı. Tek bir kişinin ideolojik bakış açısıyla bilimden ve gerçeklerden kopuk bir yönetim sergileniyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın faize bakışı ekonomi bilimi ile uğraşanların tam zıddı. Erdoğan  "Faiz enflasyonun sebebidir" tezini savunuyor. Oysaki ekonomi bilimi: "faizin enflasyonun sonucu" olduğunu gösteriyor.

 

 

Devamı »

Ümmetin Putları, Perestişleri
Tarih: 23 Mayıs 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Put insanın gönlünün tanrısıdır. Bunların somutu var, soyutu var; üç boyutu, dört boyutu var. Perestiş de tapınma, taparak sevme.

"Koparamam kalbimi, söküp atamam yerinden / Sana taptım Allah gibi, söyle ne gelir elden" diyorsanız gönülden, hususî tanrınız hayırlı olsun demek düşer bize.

Kelimeler Farisî, gelenekler Arabî diye Türk Milleti yakasını kurtarabileceğini sanıyorsa aldanıyor. Bizim hastalıklarımız bulaşıcı; tam tamına 1 milyar 700 milyon kişiyi sarsıyor.

Putu ilkel toplumların saplantısı olarak görüyorsanız, yanılıyorsunuz; modernite insanoğlunu putçuluğa daha çok itekliyor. İlâhî din ezberleri ise bu öze kılıf sadedinde.

 

 

Devamı »

Meşrutiyet - Cumhuriyet - Demokrasi
Tarih: 22 Mayıs 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Dün Meşrutiyet, bugün Cumhuriyet ve Demokrasi denilen; Hakk'ın gösterdiği İlâhî Yola en yakın bir rejim ve idare tarzımız var. Kanun-u Esasî / Anayasa denen, bir ana yol göstericimiz de var. İçeriğinde adalet var. Meşveret, Şura ve İstişare yani danışma, konuşma ve anlaşma yollarının göstergeleri var. Kanunda kuvvetin toplanması var. İşte bütün bunların arkasında; hakikî, asıl Mâlik, Muhteşem Unvan Sahibi biri var. Yani Hz. Allah.Ki o Zât; müessir / etkili ve tam bir adalet sahibidir. İşte o Zâtın gösterdiği yolda ve istediği şekilde yol aldığımız takdirde:

 

 

Devamı »

Seçim Satrancında Son Durum
Tarih: 22 Mayıs 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

İYİ Parti milletvekili aday adaylarının saha çalışmaları esnasında halkın hemen her kesiminden gördüğü yakın alaka, İYİ Partililere gözleri ışıldayarak "bütün ümidimiz sizsiniz" diyen insanların yoğunluğu Akşener ve İYİ Parti oylarının, Gezici'nin rakamlarının bile hayli üstünde olabileceğini gösteriyor.

 

 

Devamı »

Hakikî Milliyet ve İslâm (2)
Tarih: 21 Mayıs 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Gönül isterdi ki, Arap taife, kavim ve toplumları; Amerika Birleşk Devletleri gibi, en ulvî bir duruma girsin. Esarette kalan İslâm hâkimiyetini eskiden olduğu gibi, dünyanın yarısında, hattâ çoğunda kurmayı başarsın. Aynı şekilde halefleri olan Kahraman Türklerle bir ve beraber olarak; eski haşmet ve güçlerini kazanarak, dünyaya parmak ısırtsınlar. Bu İslâmî başarıyı Rahmeti İlâhiyeden kuvvetle umuyor ve bekliyoruz. Bir Kıyamet çabuk kopmazsa, inşaallah gelecek nesiller görecek.

 

 

Devamı »

Türkiyeyi Bir Kadın Yönetemez mi?
Tarih: 20 Mayıs 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Türk kadını; anadır, kardeştir, öğretmendir, toparlayıcıdır, şefkat elini uzatandır, yapıcıdır, sorun çözücüdür yeri geldiğinde askerdir, savaşçıdır ve örnekleri olduğu şekilde aynı zamanda hükümdardır.

Bunları bilmediğin zaman; cehaletin verdiği bir cesaretle kadının hiç bir şey olduğunu söyleyebilirsin hatta daha da ileri gidip "eksik etek" diyebilirsin ama tarih ve yaşam gerçekleri bunun böyle olmadığını hemen insanın yüzüne vuruverir!

 

 

Devamı »

İsraile Karşı Ne Yapılıyor?
Tarih: 20 Mayıs 2018 Yazar: Cevat NAS-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Şimdi İstanbul'da İsrail için miting yapılacak, sen burada bağır, çağır İsrail maalesef bildiğini yapıyor ve de yapmaya devam edecektir. Ortadoğu projesi tıkır tıkır işliyor. Olan Müslümanlara oluyor. Bizimkiler hala iç piyasaya seçim yatırımı yapıyor, İsrail işgali bahane edilerek dini hassasiyeti olan insanları karalamak için İstanbul 'da İsrail üzerine koşturmaca, bağırmaca ve halkı kandırmacalar mitingi yapılacak, sonuç ne olacak? Evet, miting yap ama İsrail'e karşı yaptırımlar da uygula... Sen mitingle kalacaksın, biraz daha oy alacaksın, İsrail ise masum Müslümanları katletmeye devam edecektir.

 

 

Devamı »

Felsefe Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Yakıt ile Kur’ân-ı Kerim Hakkında Konuştuk.
Tarih: 20 Mayıs 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Çetinoğlu: Kur'ân'ı farklı anlayanlara rastlanıyor...

Prof. Yakıt: Şurası muhakkaktır ki, Kur'an'ı anlama insanın kendi düşünce ve kültürüne göre seyyaldir. Kendini okuyan ve araştıran insanla beraber anlamlar büyür ve gelişir. Yâni insan kendi kültürü kadar Kur'an'ı anlar ve yorumlar. Fahrettin el-Râzî'nin ifâdesiyle: 'İnsan ne kadar âlimse Kur'an'ı o kadar fazla anlar.'

 

 

Devamı »

19 Mayıs 1919 Bağımsızlığımıza Atılan İlk Adım
Tarih: 19 Mayıs 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

''Bandırma vapurunun yaşlı kaptanı;

-  Ne aksi, bu denizi pek tanımam, pusulamız da biraz bozuk, der.

Mustafa Kemal Paşa'dan aldığı yanıt da o kadar çarpıcı olur!

Mümkün olduğu kadar kıyıları takip et. Çünkü bundan sonra benim tek istediğim, Anadolu'nun bir kara parçasına ayak basmaktan ibarettir.'' Güneş ufuktan yakın bir süre sonra doğacaktır artık...

 

 

 

Devamı »

“Etnisite Harmanı” İddiaları ve Kimlik
Tarih: 19 Mayıs 2018 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel
Paylaş

Milliyetçiler ve ülkücüler Türk Milleti'ne yüksek mensubiyet duygusu hisseden ve Türk kültürünü yaşayan, yaşamaya çalışan idealist insanlardır. Türk milliyetçiliği, Türk Milleti, milli kimlik, milli ve dini bütün mukaddesler uğruna her türlü fedakârlıktan kaçınmazlar. Kendini bu fikir çizgisinde gören bir kimse, mensup olduğu milleti ve milli kimliği dışlayarak mahalli ve etnik alana sığınma ve topluma kapanma ihtiyacı duymaz. O bakımdan, şu veya bu siyasi partiyi etnisite harmanı olarak yorumlama, toplumu hakim kültürsüz ve milli kimliksiz bir mozaik gibi görmek, milli kimliği gözardı etmek son derece yanlış ve peşin hükümlü bir değerlendirmedir. Ancak maalesef bizler kafa karışıklıklarının ve dayatmaların çok kolay dolduruşa gelmekteyiz.

 

 

Devamı »

Dünün 150liklerini Unuttuk! Ya Bugünküleri?
Tarih: 18 Mayıs 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Bu 150'liklerin her birinin ihanetleri ayrı ayrı mercek altına alınmalı ve halkımız tarafından bilinmelidir. Bunları bilince çok şaşıracak ve hayrete düşeceksiniz... Bu ihanette kutsallarımızın ve inançlarımızın kullanıldığını görmek sizi çok üzecektir. Hele zorda iken başta din kardeşliği olmak üzere insani nedenlerle ekmeğimizi bölüştüğümüz, yer ve yurt sahibi yaptıklarımızın ihanetleri sizin yüreğinizi daha da acıtacaktır.

 

 

Devamı »

Çanlar Ekonomi İçin Çalıyor
Tarih: 18 Mayıs 2018 Yazar: Hasan Basri Akşener-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

Önceki yazılarımda da vurguladığım şu idi; Türkiye'nin kamu ve özel sektör dış ticaret cari işlemler açığı var, bunu dış borçlanma ile kapatıyoruz.

En kötüsü de, cari açık kronik yani yapısal olduğundan, vadesi gelen borcu ekonomimiz "cari fazla" veremeyince kapatamadığımızdan dolayı, vadesi gelmiş borçları çevirmek için tekrar tekrar borç alıyoruz.

Yani kartopu gibi büyüyen borç sarmalı!

 

 

Devamı »

Ekonomik Krizin Sebebi Dış Güçlerin Oyunu DeğiL
Tarih: 17 Mayıs 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Türk Lirasının Amerikan Doları ve Euro karşısında önlenemeyen değer kaybı, ekonomik krizin en güçlü habercisi oldu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olan Yiğit Bulut'un, 2010 yılında, dolar kuru 1,52 TL iken, "merak etmeyin 1 dolar 1 TL olacak" demesinin üstünden çok şeyler geçti.

Bütün ekonomi kurmaylarının ve R.T. Erdoğan'ın "sakın dolar almayın, duvara çarparsınız", "dolar düşecek, dolarlarınızı bozdurun, TL'na çevirin" türü açıklamalarının hep tam tersi oldu.

Ekonomiden sorumlu her kim varsa hepsinin aynı teraneyi söylemeye devam etmesi acı gerçeği değiştirmiyor.

 

 

Devamı »

Hakikî Milliyet ve İslâm (1)
Tarih: 17 Mayıs 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

İslâmiyet'in hürriyet anlayışı ile meşru / dine uygun meşveret / danışma, istişare ve karşılıklı konuşma; hakikî / asıl milliyetimizin hâkimiyetini gösterir. Hakikî milliyetimizin esası, rûhu ise İslâmiyettir. Tabii, İslâmiyet dediğimiz rûhun bir de, kisvesi / bedeni var. Kendini gösterdiği bir mekânı ve kürsüsü var. İslâmiyetin içinde yer aldığı "Müsbet Milliyet" denen zırhı var. Çünkü İslâmiyet rûhumuz ise, Milliyetimiz de, o rûhu koruyan ceset hükmündedir.

 

 

Devamı »

Akşener Ankarada Kampanyaya Basladı! Oradaydık!
Tarih: 17 Mayıs 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Zor zamanlardan geçiyoruz... Halkımız mutsuz ve umutsuz... gençler gelecekten endişeli! Ekonomik sıkıntı had safhada...

 

Milletimiz bu tablodan kurtulmak için bir "değişim" arayışında...

 

Bunun için benimde aralarında bulunduğum kurucular ile Meral Akşener liderliğinde İyi Parti'yi kurduk ve değişimin lokomotifi olduk.

 

 

Devamı »

  Seçim Meydanlarına Değil; Yaşananlara, Yaşadıklarına Bir Bak!
Tarih: 16 Mayıs 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Faiz lobisini seçimden sonra mutlaka yeneceğim dendiğinde; önceki yıllarda neden yenmedin diye düşünmüyor, sormuyorsan,

Seçim propagandasında kimisi devletin tüm imkânlarını kullanıp, kimisi sadece kendi imkânıyla çıkacaksa halkın karşısına,

Bir de üstüne üstlük,  tek bir adayın propagandası yer bulacaksa yazılı ve görsel basında,

Eh daha ne olsun be kardeşim?

Seçim meydanına gitsen ne olur gitmesen ne?

 

 

Devamı »

Toplu Ölümler Olmadan Harekete Geçmek
Tarih: 16 Mayıs 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Hulusi Paşamız bile gittiğine göre Çatı Adaydan çok Kıbrıs konuşmuşlardır diye düşünüyoruz. 24 Haziran'dan belki 5 gün önce, belki 3 gün sonra tekrar Çözüm Süreci / Teröristlerle Müzakere başlarsa anlayacağız ki Londra Ziyareti'nde anlaşılmış.

Bakacağız ki 20 Temmuz'un 44. Yıldönümünde hokus pokusla iki Devleti 'tek'e düşüren anlaşma onaylanmış, garantörlük-marantörlük sıfırlanmış; hemen Ramazan öncesindeki Büyük Britanya Seferimizi hatırsayacağız.

 

 

Devamı »

Akşener Neden Medyada Yok?
Tarih: 15 Mayıs 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Habertürk yazarı Fatih Altaylı (12 Mayıs 2018), "hiçbir medya türünde haberlerini göremediğini" söyleyerek, "Akşener, Cumhurbaşkanı adayı mı?" başlığıyla bir yazı yazmak zorunda kaldı.

Gerçekten Cumhurbaşkanlığı adaylığı için en güçlü adaylardan biri olan Meral Akşener ne gazetelerde ve ne de TV'lerde hemen hemen hiç yok.

Tamamına yakını yandaş sermayenin hâkimiyetinde olan, bir başka deyişle, Erdoğan'ın denetim ve yönetimine geçmiş olan, medya Meral Akşener'e tam bir ambargo uyguluyor.

 

 

 

Devamı »

Tamam mı, Devam mı?
Tarih: 13 Mayıs 2018 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel
Paylaş

Erken seçim istemeyi vatan hainliği ile eşdeğer gören Erdoğan, Bahçeli'nin erken seçim isteğini bir gün sonra görüşüp kabul etti. Anlaşılıyor ki daha önceden konuşulup anlaşılmış bu kararı, açıklamak Bahçeli'ye düştü.

Erdoğan'ın son günlerde gerek kendi partisi içinde gerekse ülke meseleleri konusunda aldığı kararlar, adeta "patron çıldırdı" dedirtecek cinsten uygulamalarla sıralanıyor.

 

 

Devamı »

Anketler Ne Kadar Sağlıklı?
Tarih: 11 Mayıs 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Gezici Araştırma Şirketinin açıkladığı anket sonucuna göre, 24 Haziran seçimlerinin ilk turunda AKP-MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'nın adayı olan Erdoğan yüzde 46 - 47, Akşener yüzde 28 - 29, İnce yüzde 18-19 ve Demirtaş yüzde 8-9 alıyor.

İYİ Parti'nin yaptırdığı anketlere göre ise ilk turda Akşener'in oyu yüzde 35-36 civarında. İkinci turda ise Erdoğan ile Akşener'in oyları yüzde 45 ve 43 mertebesinde. Yüzde 12 civarındaki kararsız oyların tamamı CHP ve HDP seçmeni.

Mevcut şartlar altında Cumhurbaşkanının Tayyip Erdoğan mı, Meral Akşener mi olacağını bu kararsız seçmenler belirleyecek gibi görünüyor.

 

 

Devamı »

İşgali Niçin Konuşmuyoruz!
Tarih: 11 Mayıs 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Nerededir Osmanlı Muhipleri? Nerededir Osmanlı Ocakları? Nerededir Türk Milliyetseverleri? İstanbul'un nasıl işgal edildiğinin ve bu işgal de kimlerin sorumluluğu olduğunun cevaplarını niye aramazlar? Ve bu işgal sırasında Müslüman Türklerin ve Kuvay-ı Milliye etrafında toplanan yurtseverlerin başına neler gelmiştir diye konuşmazlar? Böylece halkı niye aydınlatmazlar?

 

 

Devamı »

Sivil Toplumda Aydınlar Ne İş Yapar?
Tarih: 11 Mayıs 2018 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Ankara'da hükümet krizi başlamıştı. Bir türlü kurulamıyordu. Gelişmeler karşısında Başkentin ilk müracaat yerlerinden biri Aydınlar Ocağı oldu. İlk Milliyetçiler Cephesi denilen koalisyon hükümeti böyle kuruldu. Başbakan Demirel Aydınlar Ocağından Milli Eğitim Bakanlığı için bir isim istedi. Aydınlar Ocağı yönetimi 10 isim verdi. O yıl  Ali Naili Erdem Milli Eğitim Bakanı oldu. Böylece yanlış algılamaların da önüne geçildi. İnsan kaynağımızın ne kadar zengin olduğunu görüldü. Bürokrasi için de bir isim değil onlarca alternatif isimler verildi alakalı yerlere.

 

 

Devamı »

Din ve Milliyet (4)
Tarih: 10 Mayıs 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

İman - küfr / inanç - inkâr karşılaştırılması; âhirette / öte âlemde Cennet - Cehennem gibi sonuçlar verir. Bunun gibi, dünyada da iman / inanç; mânevî bir Cenneti temin eder. Ölümü bir terhis tezkeresine çevirir. Küfür / inkâr ise, dünyada bile mânevî bir Cehennem olduğunu gösterir; insanın asıl saadet ve mutluluğunu mahveder, yıkar. Ölümü; ebedî / sonsuz bir idam / yok oluş hâline sokar. Nitekim bu hususların, kesin bir şekilde his ve görgüye dayandıkları ispatlanmış ve kanıtlanmıştır.

 

 

Devamı »

Kâinat Kitabı – 3: Yangın Üçgeni
Tarih: 10 Mayıs 2018 Yazar: Uzman Eğitmen Murat Pala-Öğretmen Kategori: Güncel
Paylaş

Muhterislerin kundakçılara sağladığı para, teçhizat, makam, fırsat gibi her türlü imkân bu işin oksijenidir. Sosyal ve yazılı - görsel medya, sokak, toplantı yerleri, kişilik hakları gibi alanlarda icra edilen her türlü tahrik edici eylem ve söylemler ise ısı bileşenidir. Geriye kaldı yakıt bileşeni. Yani yanacak olan gençler, aileleri, biz. İlk iki bileşen üzerinde bir tasarrufumuz varsa ne âlâ. Kontrol altına alabilir, ortamdan uzaklaştırabiliriz. Yok ise biz varız. Tutuşması beklenen. Yakıt yerine koydukları. Tutuşmayacağız. Serin kalacağız.

Devamı »

Gündeme İran ve Ermenistan Öneriyorum
Tarih: 09 Mayıs 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Gazze'de öldürülen Filistinli sayısı 50'yi geçti. Genç, yaşlı, basın mensubu farketmiyor; vuruyorlar. Farkediyorsanız biz bu sıralar meşgûlüz, farketmiyoruz. Yoksa Gazze'de bir çocuk yaralansa gökkubbeyi başlarına geçirirdik. Kardeşimiz HAMAS bu sıralar İran'la çok sıkı-fıkı; yoksa İsmail Haniye'ye bir miting feda olsun. Bu arada 'Cesur kız' Ahed de 5 aydır durduğu hapiste dişini 5 ay daha sıksın.

 

 

Devamı »

Kin ve Nefret
Tarih: 09 Mayıs 2018 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel
Paylaş

Kaldı ki koltuğunun altına girdiğin büyük ortak, yıllarca FETÖ terör örgütüyle kol kola girmiş, birlikte Türk Ordusuna Ergenekon, Balyoz adı altında kumpas kurmuşlar, devlet dairelerini, yargıyı, ellerine geçirilebilmek için fırsat verilmiş. Sen bunların hiç birini görmezden gelecek, demokrasi için imza veren vatandaşını FETÖ ile suçlayacaksın. Bu nasıl akıl tutulması, bu ne gaflettir?

 

 

Devamı »

Adaylar Belli Oldu, Cumhurbaşkanı Kim Olur?
Tarih: 08 Mayıs 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Ak Parti + MHP + BBP'nin (Cumhur ittifakının) adayı Recep Tayyip Erdoğan'dı. CHP de uzun süren değerlendirmelerden sonra Cumhurbaşkanı adayı olarak kendi içinden birini, Muharrem İnce'yi gösterdi.

İYİ Parti'nin adayı Meral Akşener Meclis grubunun kararı ile değil, 100 bin imza ile aday olacağını söylemişti. İlk 4 saatte 100 bin imzayı geçti, adaylığını kesinleştirdi. Hatta üçüncü günde de 200 bin imzayı geçerek gücünü göstermeye devam ediyor. Saadet Parti Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da üçüncü günde 100 bin imzayı geçerek aday oldu.

 

 

Devamı »

Kâinat Kitabı – 2: Kemancı Yengeçler
Tarih: 08 Mayıs 2018 Yazar: Uzman Eğitmen Murat Pala-Öğretmen Kategori: Güncel
Paylaş

Kemancı yengeçler var. Bir kıskaçları diğerine göre aşırı büyük. Gövdelerinin önünde, yere paralel bir şekilde tuttukları için keman taşıyormuş gibi görünüyorlar. Adları oradan geliyor. Bir savunma aracı olarak kullandıkları bu kıskaçlar, aynı zamanda türüne ait ideal genlere ne kadar sahip olduklarının da bir göstergesi. Tahmin ettiğiniz gibi! En büyük kıskaçlara sahip olan, genlerini bir sonraki nesle aktarmada, yani dişileri etkileyip, çiftleşebilmede o derece şanslı. Pek çok canlıda gördüğümüz alan savunması, bu türde de var. Rakip erkek yengeçler, belirlenen alanın dışında tutulmaya çalışılıyor, hatta bunun için savaşabiliyorlar. Çünkü kazanan, neslinin devamı ile ödüllendirilecek.

 

 

Devamı »

Kâinat Kitabı – 1
Tarih: 07 Mayıs 2018 Yazar: Uzman Eğitmen Murat Pala-Öğretmen Kategori: Güncel
Paylaş

Okumak, ilim öğrenmek, düşünmek mühim bir iştir. Sanattır. Usulü vardır. Duru bir zihin gerektirir. Alıcıların (duyular) açık ve mesajlara yönelmiş olması gereklidir. Ön yargı, peşin hüküm, sabırsızlık, yüzeysellik, tek açıdan yaklaşma, tecrübe etmeme gibi zihni ve duyuları bulanıklaştıran, körelten etkilerden uzak durulması icap eder. Aksi takdirde, kirli tabak ve kaşık - çatalla yenilen yemeğin bizi hasta etmesi gibi kişiyi ve toplumsal hayatı hasta eder.

 

 

Devamı »

   Kıbrıs’ın Sonu Girit Gibi Olur mu?
Tarih: 07 Mayıs 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Göreve geldiği günden bugüne katıldığı müzakere sürecine bakıldığında: Daha önce de adada herhangi bir anlaşma olmadan, Türk tarafının verebileceği toprak tavizini içeren bir haritayı BM Genel Sekreterine sunarak, kasasında kilit altına aldıran o hamlesini de düşündüğümüzde;

Sn. Akıncı, böylesi kritik hamleleri yaparken; adadaki hükümet yetkilileriyle ama daha da önemlisi adanın garantörü, Kıbrıs Türk Halkının hamisi Türkiye ile görüş alışverişi yaparak, onların onayını alarak mı bu hamleleri yapmaktadır?

Yoksa Türkiye'de olduğu gibi;  'ben yaptım oldu', mantığı ile mi hareket etmektedir?

Cumhurbaşkanı Sn. Akıncı, 6 Mayıs Pazar günü KKTC'de katıldığı bir panayırda; bu açıklamasının saptırıldığını ifade etmiştir.

 

 

Devamı »

Cari Açık ile İmtihan
Tarih: 07 Mayıs 2018 Yazar: Hasan Basri Akşener-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

Dış ticaret cari işlemler açığı demek,  denklem basit "toplam ihracat - toplam ithalat = dış ticaret cari işlemler bilançosu (açık ya da fazla)".

Bilmeyenler olabilir, ihracat ülke içinde yerli ve yabancı yerleşik firmaların ürettiği ürünlerin dış ülkelere satımı demektir, bu durumda ülkeye "döviz girişi" sağlanır.

İthalat ise; ülke dışındaki yabancı firmalar tarafından üretilen ürünlerin satın alımı demektir, bu da tersine ülkeden "döviz çıkışına" yol açar.

Devamı »

Oku! Oku! Oku!
Tarih: 06 Mayıs 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

İnsan; tam okumanın tadına varıyor, önemini anlıyor ve daha çok okumak isteğiyle yanıp tutuşuyorken; bir de bakıyor ki, ömür hitama ermek ve bitmek üzere. İşte bu istek ve algılayış onu öyle bir kendine getiriyor ki, "Hel min mezid?" / "Daha yok mu?" dercesine menfî bir cevap almanın eşiğine geldiğini görüyor ve pişmanlığın her türlüsü ile canhıraş bir feryat koparıyor. "Keşke" diyor, "Keşke" demeden önce keşke ta çocukluğumdan beri, kendimi bildiğimden itibaren; okumanın, insan için nasıl eşsiz bir kıymet ifade ettiğini bilseydim de, okudukça okuyup, fena fi't-tedrîs olaydım.

Devamı »

Din ve Milliyet (3)
Tarih: 04 Mayıs 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

İstikbal ve geleceğin mutlak hâkimi, âhirette olduğu gibi, dünyada da İslâmiyet milliyetidir. Nitekim, temsildeki o iki acîp kahramanın pek şaşılası korku, telaş ve elemlerinin sebebi: Onların itikatsızlıkları, bilgisizlikleri ve dalâletleri yüzündendir. Çünkü, küfür ve dalâlet; bütün kâinatı, dalâlet ehline; binler müthiş düşman tâifeleri ve silsileleri olarak gösteriyor.

 

 

Devamı »

Artık Yeter!
Tarih: 04 Mayıs 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

CHP "emekliye yılda iki ikramiye" vermeyi vaat ettiğinde, "cari açığı patlatmadan, Türkiye'yi bir krize götürmeden böyle bir şey mümkün değil. Bunu başarırsa CHP Nobel ödülü alır, ben de CHP'ye oy veririm" diyeceksiniz. Birkaç sene geçmeden ekonomik parametrelerin hepsi daha da kötüleşmişken, cari açık rekorlar kırarken, yılda 24 milyar lira tutan ikramiyeyi seçim rüşveti olarak vereceksiniz.

 

 

Devamı »

Din ve Milliyet (1)
Tarih: 01 Mayıs 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Bazıları sadece dini hesaba katıp milliyeti dışlıyorlar. Kimileri de yalnız milliyeti nazara alıp dini öteliyorlar. Hâlbuki dini hesaba katanlar; milliyeti de kucaklamalıdırlar. Oysa milliyeti nazara alanlar; dini de bağırlarına basmalıdırlar. Zira her dindarın mensup olduğu bir milliyeti var. Çünkü her milliyetçinin / her milliyetperverin de inandığı bir dini var. İkisi arasında madde-mana ilişkisi var. Biri kabuk diğeri öz. Biri zarf öteki mazruf yani içerik. Biri ruh diğeri madde. Nasıl ki, kalede yaşayanlar olur. Beden kalesinde de oturan var. Tıpkı vücut kalesinde, ruhun mekân tutması gibi. Vücut olmazsa, ruh -bu dünya için- barınaksız kalır. Kaldı ki, içi boş kalan yeri de yıkarlar. Zaten sahipsiz olduğu için virane olmaya, metruk kalmaya mahkûm olur. Yani yıkılıp gider. Devrilip düşer. Viraneye döner.

 

 

Devamı »

Kral Çıplak
Tarih: 01 Mayıs 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

İktidarın ele geçirdiği medya ile sosyal medya trollerinden oluşan müthiş propaganda makinesi bu olmayan gerçekliğe / yalana inanmayanların akıllı olmadığına ikna ediyor.

Adam işsiz, çocuğu işsiz, devletin verdiği sosyal yardımlara muhtaç. "Ama 3. Köprüyü, ama havaalanlarını yaptılar" diyor.

Teröre kurban verdiğimiz gençlerimizin anaları, babaları "vatan sağ olsun" diyor. "Neden bu kadar çok şehit veriyoruz, neden sadece gariban çocukları şehit oluyor?" diye sorgulamıyor.

Fetö'ye devleti teslim edenlerin "Fetö ile mücadele" ettiğine inanıyor da; aklını ve iradesini hiç bir zaman başkasına teslim etmemiş hür bireylerin Fetöcü diye suçlanmasını yadırgamıyor.

"İtibardan tasarruf olmaz" deyip 1200 odalı saray yaptıranları takdir ediyor da, şeker fabrikalarının satılmasına da destek veriyor. "Ama zarar ediyormuş" diyor. Sarayın sadece 13 günlük masrafını karşılayacak para karşılığı satılan fabrikaların kaç bin kişiye ekmek parası olduğunu, hayvancılığa ne katkı verdiğini düşünemiyor. Bu insanlardan şeker fabrikalarının satışı ile Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) yoluyla sağlığımızın bozulması arasındaki ilişkiden haberinin olmasını beklemeyiniz.

 

 

Devamı »

Seçime Kadar… Seçimden Sonra
Tarih: 28 Nisan 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Meral Akşener Cumhurbaşkanı seçilir, AKP+MHP Meclis çoğunluğunu elde ederse Akşener'in önüne çeşitli engeller çıkarılabilecek.

Bu bakımdan Meclis'e taşınacak İYİ Parti, CHP, SP, DP milletvekillerinin sayısı ve kalitesi çok önemlidir.

Şu sıralar partiler milletvekillikleri için aday adaylığı başvurularını alacak. Zaman darlığı sebebiyle bütün partiler merkez yoklaması ile adaylarını belirleyecek.

 

 

Devamı »

Seçimden Önce Sorulması Gereken Soru
Tarih: 28 Nisan 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Adı ne olursa olsun; ister erken, ister baskın! Sonuç değişmeyecek. 24 Haziranda seçim var... Ama bu seçim, Cumhuriyet dönemindeki ülke yönetimimizin en önemli olanıdır.

Çünkü 95 yıldır demokratik parlamenter sistemle yönetilen ülkemizin geleceği; 16 Nisan referandumunda kabul edilen yeni yönetim biçiminin tek adamı olacak Cumhurbaşkanına teslim edilecektir. Aslında şeklen de olsa uzun süreden beri yürürlükte olan bu yönetim biçimi, bu defa halkımızın oylarıyla ya tescil edilecek, ya da ret olacaktır.

Bu seçim öncesinde ülkemizin siyasi arenasında yaşananları, gelecek kuşaklar mutlaka sorgulayacak, tarih yazıcıları; ardımızda kalan onca olayı sebepleriyle, belgeleriyle, sonuçlarıyla tarihin unutmaz hafızasına kaydedeceklerdir.

 

 

Devamı »

  Düyun-u AKP (Tarihî Dış Borç Krizleri)
Tarih: 26 Nisan 2018 Yazar: Hasan Basri Akşener-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

Yok ekonomik büyümemizi fesatlanıp çekemeyenler var, yok zaten faizler dünyada da çok yükseliyor, yok dolar tüm dünyada da yükselişte, yok finansal bir tetikçinin itirafları, yok Soros iş başında, yok Rothschild ailesinin yedi kuşaktan soyu, yok bunlar fetöcü finans imamları (böyle bir imam türü yoksa da, olmuş oldu) böyle uçuk kaçık komplo teorilerine, çok ucuz bahanelere sığınmak, kolaycılık olmuyor mu?

Devamı »

İngilizlerin Canını Yakış Tarihimiz
Tarih: 25 Nisan 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

İkincisi Kut'ül-Amare! Çanakkale'de işin sonuna gelmişken başlayan ve tam 5 ay sonra 29 Nisan 1916'da Türk Ordusu'nun kesin galibiyetiyle sonuçlanan, şimdilerde daha yeni yeni farkına varmakta olduğumuz Kut'lu Zafer. Burnundan kıl aldırmayan İngilizlere 23 bin kayıp verdirmekle kalmamış 13.800 İngiliz askerini de esir almışız. Bu alınanların 500'ü subay, bu subayların da 13'ü general, bu generallerden biri de İngiliz Ordu Komutanı Charles Ferrers Townshend.. Ve bu zaferin bizdeki karşılığı 350'si subay olmak kaydıyla 10 bin şehit.

 

 

Devamı »

İstanbul Üniversitesi’nde Ne Yapılmak İsteniyor?
Tarih: 25 Nisan 2018 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel
Paylaş

İstanbul Üniversitesi geleneği, zengin geçmişi ve öğretim üyeleri, mezunları ile ülke hizmetinde önder olmuştur. İstanbul Üniversitesi üniversiteler kuran üniversite özelliğine sahiptir. Ülkemizde mevcut eğitim öğretim ve ilim yuvalarının başında gelir. Kuruluş tarihi 1453'e kadar gider. Onu bölerek zayıflatıp yeni yetme sözde bir üniversiteye bağlamak akıl ve mantık dışı ve düşmanca bir iştir. Dünyanın her ciddi ve geçmişini koruyan ülkesi, böyle değerli, öncü, geniş birikimi olan tarihi eğitim ve öğretim kurumlarını hassasiyetle korur ve geliştirir.

Devamı »

Anlam Dünyamızda Kelimeler
Tarih: 24 Nisan 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

İlk ve ortaokul yıllarımda rahmetli babamın hatta rahmetli dedemin; okumuş yazmış, yönetici durumundaki insanlara bir nedenden dolayı "cahil bu adam" demelerine anlam veremezdim. Bana göre bir insan iyi bir tahsile ve kariyere sahipse ona "cahil" denemezdi. Yıllar sonra anladım ki cehalet ve cahillik, bir tahsil meselesi değil, bir kişilik, karakter, algı, davranış meselesiymiş. Gerçeklerden kaçan, gerçeği çarpıtan insanlara yakıştırılan bir sıfatmış. Edepsizlik, kültürsüzlük, aydınlanmayış ile eş tutulan bir olguymuş. Bilgisiz olma hali, en dar, en zayıf anlamıymış.

 

 

Devamı »

Gündem İYİ Parti, Lider Meral Akşener
Tarih: 24 Nisan 2018 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel
Paylaş

Hâlbuki İYİ Partinin seçimlere katılması için bütün şartlar yerine getirilmiş, ayrıca bunun geçmişte bir örneği vardı. Emine Ülker Tarhan'ın partisi de aynı yolu izlemiş ve seçimlere katılmıştı. Yargıtay Başsavcılığı seçimlere girebilmesi lehinde karar vermesine rağmen, YSK işi savsaklamayarak adeta zaman çalmaya çalışıyordu. AKP'li Mustafa Elitaş'a soruldu durum. Verdiği cevap: "Kusura bakmasınlar, bir dahaki seçimlere hazırlansınlar" oldu.

 

 

Devamı »

Kurulan Tuzak Bozuldu!
Tarih: 24 Nisan 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

AKP ve MHP işbirliği açık bir hukuksuzluk, adaletsizlik ve gücün/görevin kötüye kullanımı halini almıştı.

İkisi bir araya gelmiş, bir anayasa değişikliği ile hiçbir demokratik ülkede kabul edilmesi mümkün olmayan, dünyada benzeri olmayan bir tek adam modelini oluşturmuştu.

Dünyanın en adaletsiz, devlet kaynaklarının bir parti lehine en pervasız şekilde kullanıldığı, şaibeli bir referandumla parlamenter sisteme veda edip, Cumhurbaşkanlığı Sistemi denilen ucube bir rejime yönelmiştik.

 

 

Devamı »

KIBRIS DOSYASI (BM ve AB tarih sürecinden yansımalarıyla) (6)
Tarih: 23 Nisan 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Kaldıki, 1960 da kurulan Kıbrıs Cumhuriyetinin Anayasasını ortadan kaldıran ve kurucu ortağı olan Kıbrıs Türk tarafını bu ortaklıktan zorla kopararak dışlayan Rum tarafının sözde Cumhurbaşkanı Makarios'un ta kendisidir!

Bu gayrı yasal durumu gözardı ederek; adada yaşam mücadelesi veren Kıbrıs Türk Halkının kazanılmış tüm haklarını yok saymak ne kadar doğru ve hukuka uygun olabilir?

 

 

Devamı »

 Payitaht-ı İflas
Tarih: 21 Nisan 2018 Yazar: Hasan Basri Akşener-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

24 AĞUSTOS 1854,

Sultan Abdülmecid İngiltere ile ilk "DIŞ BORÇ" sözleşmesini yaptı.

Meşhur "CARİ AÇIK" kavramı o dönem başlar.

Kırım Savaşı'nın masraflarını karşılamak için ilk olarak dış borç alınmıştı.

Aslında tam öyle de değildi, devletin hazinesinin savaş etmeyi bırak, devleti idare edecek tek kuruşu kalmamıştı, ama borcu da yoktu.

 

 

Devamı »

Telâhuk - u Efkâr
Tarih: 20 Nisan 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Müslümanların; İslâm'ın sosyal ve toplum hayatındaki saadet ve mutluluklarının anahtarı; şer'î / dinsel meşverettir. Dinin gösterdiği çerçevede, Kur'an'ın kat'î ve kesin kaide, buyruk ve kurallarının dışında kalan her hususta yapacakları, yapmaları gereken meşverettir. Toplanıp bir araya gelerek edep, erkân dairesinde, saygı çerçevesinde birbirleri ile mes'ele ve problemlerini düşünüp taşınmaları, konuşup görüşmeleridir.

 

 

Devamı »

Meral Akşener’le Birlikte Nihat Gürer’i Andık
Tarih: 20 Nisan 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

18 Nisan Çarşamba baskın seçim kararının alındığı tarihi bir gündü. Bu haber üzerine bütün dikkatlerin üzerinde toplandığı İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener programını iptal etmedi, İzmit'e geldi.

Büyük bir kadirşinaslık göstererek, ağabeyi merhum Nihat Gürer'i anma toplantımıza iştirak etti. Çok duygusal bir konuşma yaparak, ağabeyinin hayatında ne kadar önemli yeri olduğunu anlattı.

Meral Akşener'in Ağabeyi merhum Nihat Gürer, Kocaeli'nin değerlerinden ve Türk Milliyetçilerinin saygı duyduğu önemli bir isimdi.

 

 

Devamı »

İlk Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... Sonraki Son 

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.

Akça Koca Kültür Platformu