GÜNÜN SÖZÜ

Bir sabah daha uyandırıldık, bir şans daha verildi, belki tövbe ederiz ve şükrederiz diye.Taptuk Emre

19 Kasım 2018 17:46 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Güncel

KKTCnin 35. Zaferinin 44. Yılı Kutlu Olsun
Tarih: 19 Kasım 2018 Yazar: Prof. Dr. İbrahim ÖZTEK-Anadolu Aydınlar Ocağı Başkanı Kategori: Güncel
Paylaş

Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin bu güne gelmesinde canını ortaya koymaktan çekinmemiş olan başta Rahmetli Cumhurbaşkanı, büyük mücahit Rauf Denktaş olmak üzere kahraman Kıbrıslı soydaşlarımıza, kahraman Şehitlerimize, Gazilerimize, rahmet, minnet, şükran ve saygıyla selamlar olsun. 15 Kasım 1983 günü kurulan Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de sonsuza dek payidar olsun.

 

 

Devamı »

Ziyaret
Tarih: 19 Kasım 2018 Yazar: Halil ALTIPARMAK-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

Bu Kadir Bey, sürekli hakaret ediyor. ATATÜRK'E hakaret ediyor, onu sevenlere hakaret ediyor vs. Bir insanın bildiği bir şeyler var ise, onu söylemesi yetmez mi? Bu ülkede, birbiri ile ölümüne mücadele eden taraflar, edilen dönemler oldu, kim kime bu kadar ağır ve sürekli hakaretler ederek mücadele ettiler, hatırlayan var mı? Bu kadirin kendisine onun hakaretlerini eden kimler var? Yok fes tak, yok kenef de, yok leş de, yok Yunan kazansaydı de vs. Edep ya hu! Hani inancımızda ölünün arkasından kötü söz söylemek bile caiz değildi?

 

 

Devamı »

Milli Eğitim Bakanlığı Türk Tarihini Böyle Biliyorsa Vay Halimize…
Tarih: 19 Kasım 2018 Yazar: Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

MEB Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı 11 sayfalık temyiz dilekçesinde, "Milli Kimlik, Uluslaşma ve Öğrenci Andı" başlığı altında Andımız'daki Türklüğe ilişkin ibareler hakkında kimlik kavramına ilişkin açıklamalarda bulunuldu. Türk ulusal kimliğinin tarih sahnesine çok geç çıktığı belirtilen dilekçede, Osmanlıcılık ve Fransız İhtilali'ne de değinilerek şu görüşlere yer verildi: 
"Türkler kendi çağdaşı unsurlara göre ulus bilincine en geç ulaşan topluluktur. Türkiye Cumhuriyet'ini kuran kadro zaten gecikmiş olan süreci hızlandırmak için yoğun çaba harcamıştır. Özellikle 30'lu yıllarda benimsenen politika, artık toprak bütünlüğünü garanti altına alan bir ülkenin milli bütünlüğünü de sağlamasıydı.

Devamı »

Benlik Dürbünü (2)
Tarih: 18 Kasım 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Eğer o benlik, yaratılış gayesini unutur. Yaratılıştan gelen görevini terk eder.

Kendine isminin mâniasıyla, kendine kendi namına. Kendine, kendi hesabına bakacak olursa.

Bir şeyin bizzat kendisine bakan ve kendisini tanıtan mâniasıyla baksa, kendini malik, kendini sâhip sansa. Öyle inansa. O zaman ilâhî görevlere hıyanet etmiş, hainlik etmiş olur.

"Nefsini günaha daldıran, hüsrana düşmüştür (ziyan etmiştir)." (Şems: 10) mealindeki ayetin kastettiği manaya uygun hareket etmiş olur.

 

 

Devamı »

Benlik Dürbünü (1)
Tarih: 17 Kasım 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

"Benlik" insanın şahsiyet kitabından bir eliftir, bir harftir. Ki bu elifin, bu harfin iki yüzü vardır: Biri iyiliğe ve varlığa bakar, onları gösterir. Bu yüz ile yalnız bağış ve keremi kabul etmeye kabiliyetlidir. Vereni kabul eder. Kendisi ortaya bir şey koyamaz. O yüzde yapıcı değildir. Ortaya bir şey koymaktan eli kısadır. Demek ki, yaptığını sandığı şeyler; âlet yapar el öğünür kabilinden. Çünkü kendisi madde ve manasıyla Yaratandan bir emanetler silsilesidir. Dolayısıyla yaptıklarını da, görünüşte kendisi yapıyor gibiyse de, aslında O'nun tüm yaptıkları Tanrı hesabına geçer. Bir bakıma "Attığın zaman sen atmadın!" anlamındaki ilâhî sözü tecelli ediyor, insanın her yaptığında, her işlediğinde...

 

 

Devamı »

Tarih Bu Dönemi Nasıl Yazacak?
Tarih: 17 Kasım 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Türkiye çok ilginç yılları yaşıyor... Bu yıllar geçecek yeni insanlar ve yeni günler gelecek! Ancak yeni insanlar ve yeni yıllar bugün yapılanlardan etkilenecek. O zaman oturup bugünleri irdelemeye başlayacaklar ve bugünün tarihini yazacaklar. Ellerinde dokümanlar, belgeler, arşivler, görseller, görüntüler, tanık anlatımları onların önünü aydınlatacak...

 

 

Devamı »

Andımız Yasak, Yunan Milli Marşı Serbest!
Tarih: 17 Kasım 2018 Yazar: Prof. Dr. İbrahim ÖZTEK-Anadolu Aydınlar Ocağı Başkanı Kategori: Güncel
Paylaş

AKP Hükümeti, Danıştay'ın, "Andımız yeniden okutulsun" kararına jet hızıyla itiraz etti. AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan da Andımız'ı savunanları sert sözlerle eleştirdi. Erdoğan, 03 Kasım 2018'de, Yıldız Teknik Üniversitesi Türkiye Gençlik Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "Vesayet özlemiyle yanıp tutuşanlara müsaade etmeyeceğiz. Danıştay'ın Andımız kararı sonrasında şahit olduğumuz manzara kararlığımızı artırmıştır. Bu metin bu ülkede ezanı Türkçe okutmak isteyenlerin eseridir. Bizim andımız, İstiklal Marşımızdır ve bu marşla yolumuz devam ediyor" dedi.

 

 

Devamı »

Aramızdan Ayrılışının 80. Yılında Atatürk’ün Milliyetçilik Anlayışı
Tarih: 16 Kasım 2018 Yazar: Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

"Andımız"dan rahatsız olanlar, son günlerde tartışmayı çok tehlikeli boyutlara taşımışlardır. "Bizim tek Andımız vardır, o da İstiklâl Marşı'dır. Andımız'ın okunmasını, ezanın Türkçe okunmasını isteyenler istiyor" diyorlar. İstiklâl Marşı ile Andımız'ı karşılaştırmak çok yanlıştır. İkisi de bizim milli değerlerimizdir. Ayrıca şu anda ezanın Türkçe okunmasını isteyen bir tek vatandaşımız yoktur. Bunlar çok tehlikeli söylemlerdir ve gündem saptırmadır. Bugün Andımız'dan rahatsız olanlar, yarın içinde ''kahraman ırkıma bir gül'' ve "Ebediyen sana yok ırkıma yok izmihlâl" sözleri geçiyor diye, oradaki "ırk"tan da rahatsız olup, İstiklâl Marşı'nın da, kaldırılmasını veya değiştirilmesini isteyebilirler.

Devamı »

Yol Varsa Budur (2)
Tarih: 16 Kasım 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

O gün bu gün Kıbrıs, Anavatan'ın desteği ve elinden tutması sayesinde, kendi yağıyla kavrularak bugünlere erişti. Bütün engellere rağmen bugünlere gelen, elbette yarınlara da ulaşacaktır.

Çünkü mazi; istikbalin aynasıdır. Dün, kendi ayakları üstünde durmasını bilen Kıbrıs; yarınlarda kendi başının çaresine bakmasını da bilecektir.

 

 

Devamı »

Yol Varsa Budur (1)
Tarih: 14 Kasım 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Kıbrıs'ta çözüm için kraldan çok kralcı kesiliyoruz! Problem var mı ki çözülsün. Çözümü istensin. Çözüm için önce problem, mesele ve sorun olması gerekmez mi?

Evet, sorun var ama bizim değil, Yunanın sorunu var. Hâlbuki bir savaş olmuş, bir bedel ödenmiş. Bir realite oluşmuş. Artık bütün hesaplar, bundan sonrası için yapılmalı. Her şey bundan sonrası için düşünülmeli.

 

 

Devamı »

Ya K.K.T.C Kurulmamış Olsaydı?
Tarih: 14 Kasım 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

20 Temmuz 1974 tarihinde soydaşlarımızın Rumlar tarafından topyekûn öldürülmelerine, adanın Yunanistan'a bağlanmasına mani olmak için yasal garantörlük hakkını kullanarak adaya müdahale eden Türkiye ve Türk askeri; 13 Şubat 1975'te kurulan KKTC Federe Devleti ile sonrasında 15 Kasım 1983'te ilan edilen KKTC'nin yapısal özellikleri olmasaydı, hala Kıbrıs Cumhuriyetini adanın yasal hükümeti olarak tanıyan BM'in bu akıl almaz tutumu nedeniyle çoktan adayı terk etmiş olacaklardı! Çünkü emperyalist güçler, ne yapıp, edip bir şekilde Türkiye'yi adadan çıkartacaklardı!

Devamı »

Kedicikli Adnan’ı Eskittik, Fesli Kadir’i Konuşalım Artık
Tarih: 14 Kasım 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Bu ülkede Kadir Mısıroğlu gibilerin 40-45 yıl, Adnan Oktar gibilerin 30 yıl aynı teraneleri tekellüm ederek kazanç ve kitle edinmesine müsaade ediliyorsa 'dış servislerin koruması altındadırlar' diye cevap arar benim mantığım. Komünal kapitalist yaşamın pîri, kaset ve şantaj sanayisiyle geçimini ancak yerli ve yabanî (CIA, MOSSAD) istihbaratlar izin verirse sağlayabilir. Üniversite yıllarıma denk gelen ve müstear isimle yayınlanan Yahudilik ve Masonluk kitabından İsrail muhipliği çizgisine geliş bir yana bu 30 yılda canı yanan, pâyimal edilen gençlerin - ailelerin vebali kimde kalacak?

Devamı »

Fesli Kadiri Ziyaret Etmek Meydan Okumadır
Tarih: 13 Kasım 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Atatürk tarafından kurulan Diyanet İşleri Başkanlığının kurum olarak yaşaması gerektiğini ancak mutlaka ıslah edilmesi gerektiğini yazmıştım.

Çünkü biliyorum ki, "Diyanet itibarsızlaşırsa, siyasallaşırsa veya ortadan kalkarsa Almanya'daki gurbetçilerimiz ve Türkiye'de bazı örneklerini gördüğümüz gibi Müslüman halkımızın aynı Camiye gitmeyen cemaat, tarikat ve dini gruplara bölüneceğine inanıyorum. Ayrıca IŞİD gibi aşırı yorum ve yapılanmaların Türkiye'de de gelişmesine zemin hazırlanmış olur. Din eğitimi veren okullar ve camilerde İslami değerler öğretilmeli. İmam Hatipler ve Camiler parti seçim bürosu gibi olmamalıdır."

 

 

Devamı »

Vah Benim Kıbrıslım! (2)
Tarih: 09 Kasım 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Sen nelere muktedirsin ey propaganda diyorum.
"Söz sihir gibidir." anlamına gelen Hz. Peygamber'in sözünü hatırlıyorum.
Aynı ritimde tekrarların nasıl mâkes ve yankı bulduğunu anlıyorum.
"Kafalarına girilen kimselerin, topraklarına haydi haydi girilir!" hükmü beymimi zonklatıyor.
Şaşkınlıktan afallıyorum.

Devamı »

Diyanet ve Siyaset
Tarih: 09 Kasım 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlediği çalıştayda kanundaki siyaset yasağı kavramının "yeniden tanımlanması" kararı alınmış. Bu karar Diyanet mensuplarına siyaset yasağının kaldırılması talebi olarak algılandı. 
Diyanet / Siyaset ilişkisine girmeden bir durum tespiti yapalım.
Atatürk'ün yaptığı reformlardan en doğru ve en önemli bulduğum ikisi Tevhid-i Tedrisat ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kurulmasıdır.

Devamı »

Gençliğin Yetişmesinde Etkili Olan Kurumlar
Tarih: 09 Kasım 2018 Yazar: Dr. Şahin CEYLANLI-Sosyolog (Aydınlar Ocağı Müdürü) Kategori: Güncel
Paylaş

Bir başka husus; gencin akranları veya yaşıtları arasındaki beşeri ilişkiler zaman zaman aile içine de yansıyabilmekte. Genç, ebeveynlerinden daha çok sevgi, hoşgörü, ilgi, şefkat bekler. Sorumluluk duygusu taşıma ve bağımsız hareket etme arzusu ön plana çıkar. Bu durum bazı hallerde aile içi çatışmalara sebep olabilmektedir. Ancak, Türk ailesinde mesela, farklı müzik anlayışı ve buna benzer konularda ihtilaflar görülüyor diye gençliği mutlaka aile ve toplumla çatışan veya çatışması gereken bir grup olarak değerlendiremeyiz.

Devamı »

Türkçe Ezan ve Laisizm
Tarih: 09 Kasım 2018 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

"Ezan Türkçe mi okunmalı Arapça mı?" sorusuna cevap vermek beni aşar. Bu soruya işin ehli olan din adamları cevap versin. Ama illa bir görüş beyan etmem gerekiyorsa, şahsen ben düz bir vatandaş olarak her şeyin orijinalinin güzel olduğunu düşünenlerdenim. Dolayısıyla da ezanın aslına uygun olarak Arapça okunması taraftarıyım.

Devamı »

Diyanet İşleri ?
Tarih: 07 Kasım 2018 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

Diyanet İşleri Başkanlığı, ülkenin en tartışmalı kurumlarından biri. On yıllardır kaldırılmalı mı, kaldırılmamalı mı tartışmalarının gölgesinde vazife yapıyor. Şahsen, Diyanet'i varlığı gerekli bir kurum olarak görüyorum. Diyanet kurumu olmasaydı, ülkede her mahallede birbirinden farklı ve pek çoğu sapkın eğilimli binlerce tarikatın / cemaatin türediğini görürdük. Din hizmetlerinin belli bir standartta verilmesi konusunda Diyanet çok önemli bir vazife görüyor. Ancak bu durum Diyanet'in son derece büyük kusurları ve eksikleri olduğu ve ciddi yapısal reformlara tabi tutulması gerektiği gerçeğini değiştirmiyor.

Devamı »

29 Ekim Kutlamasında, ‘’Yunan Kültürü Kıyafetleri!’’
Tarih: 07 Kasım 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

''Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bu yılı ''Troya Yılı'' ilan etmesi üzerine bu kıyafetleri giydim. Kesinlikle art niyet söz konusu değil. Türkiye'nin Afrika açılımına turizm ve tanıtma boyutunda destek sağlamak ve Afrikalı dostlarımıza Troya'yı daha yakından tanıtmak istedim.'' Demiş olması ne kadar kabul edilebilir?

Devamı »

Şehircilikte Hiç Başarılı Değiliz
Tarih: 07 Kasım 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Düzensiz yerleşen binalar, yan yana bloklarda farklı yükseklikler, dış görünüşte uyumsuzluklar, çatılarda, balkonlarda görüntü kirlilikleri oluşturan anten vb fazlalıklar, yeşil alan azlığı, yetersiz yollar, yollara park etmiş araçlar, trafik sıkışıklığı gibi olumsuzluklar hemen dikkatimizi çeker.
Bu işleri düzenlesin diye yıllardan beri T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı diye bir kurum olan bir ülkede şehirlerimizin bu kadar kötü düzenlenmiş olmasına şaşırabiliriz.

Devamı »

‘Tek’lerimiz Tekliyor; Bizans Bayrağı & Çan Sesi
Tarih: 07 Kasım 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Köhne Bizans'ın hem İstanbul koluna (1453), hem Trabzon koluna (1461) Fatih Sultan Mehmet son verdi. Mondros sonrası başlayan İngiliz işgalinin 8. ayında Fener Rum Patrikhanesi kapısına çifte kartallı Bizans ve mavi-beyaz haçlı Yunan bayrağını çekme cüretinde bulundu. Allah'tan Çılgın Türkler vardı da Bizans'ı diriltme hayalleri kurşunlandı. Zira Fatih'in 'Gazi' torunu M. Kemal Paşa da "Tek bayrak" demişti.

Devamı »

Vah Benim Kıbrıslım! (1)
Tarih: 05 Kasım 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Kıbrıs la ilgili olarak televizyonlarda program üstüne program yapılıyordu.

Her grup, her düşünceden siyaset adamı konuşturuluyordu.

Sivil cenahtan her çeşit düşünceye yer veriliyordu.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri'nden emekli birçok elçimiz fikir beyan ediyor,

Güzel açıklamalarda bulunuyordu.

Gerçi nadiren nahoş sözler sarf edenler de, olmuyor değildi!

 

 

Devamı »

Tenkit Değil Tebliğ Asıldır (2)
Tarih: 04 Kasım 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Karşılaştığımız yeni bilgilerin, duyduğumuz yeni şeylerin, gördüğümüz yeni görgülerin kalbe ve gönüle girmesine yol ve izin verip vermemek, kalbe kabul ettirip ettirmemek tamamen bizim elimizde. Öyleyse ne gam be dostlar! Öyleyse yeni bilgiler, yeni duyumlar, yeni görgülere açık olmak gerek be dostlar!

 

 

Devamı »

Bu Telâş Niye? (2)
Tarih: 03 Kasım 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Yarınki yüz milyonluk Türkiye'nin Kıbrıs'taki mevcudiyeti; İngiltere'yi, ABD'yi ve öteki Avrupa devletlerini tedirgin ediyor. Ürkütüyor, daha doğrusu korkutuyor. Üstelik bu devlet yani Türkiye, çok yakın bir gelecekte, her yönden kalkınmış. Her türlü sanayisini kurmuş. Borç batağından ve borç yükünden kurtulmuş olacak.

 

 

Devamı »

Medya ve RTÜK için Türkçe Yok Hükmünde
Tarih: 02 Kasım 2018 Yazar: A. Yağmur Tunalı-Senarist, Şair ve Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Bilen, anlayan azlığı bir tarafa, problemlerin varlığını konuşacak entelektüel bir kamuoyu da yok. Türkiye böyle bir yozluğun içine düşmüştür. Sağ bütün renkleriyle yerlerde sürünüyor; derdi, meselesi, iddialarının aksine günlük yaşamaktan ibaret. Yeme içme ve fizik ihtiyaçlarıyla sınırlı bir hayatı var. Manadan bahsederken maddeye hapsolmuş. Bu konuda hırsının hududu yok. Sol, belli konulara ve meselelere dönük dikkatiyle hâlâ toplumun dışında. Kültür dikkati devam ediyor ama bunu bizim hayatımıza çeviremedi.

 

 

Devamı »

Bu Telâş Niye? (1)
Tarih: 01 Kasım 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Türkiye'nin Kıbrıs diye bir meselesi, bir sorunu yoktur.

Türkiye Kıbrıs problemini; Yunanistan ve Rumlar yüzünden mecbur kaldığı, zorunlu bırakıldığı, 1974 Kıbrıs harekâtiyle kökünden çözmüştür.

Artık Rumlar kendi yerindedir. Türkler kendi yöresinde.

İki taraf da çatışmalardan uzak. Sürtüşmelerden ırak. En küçük bir kaostan kurtulmuş bir durumdadır.

 

 

Devamı »

Çekimser
Tarih: 01 Kasım 2018 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

Ülkücü gelenekten gelen Sabahattin Önkibar, sonradan yasaklanan "Devlet Bahçeli ve Ülkücüler Hakkinda Her Şey" adlı kitabının 151. sayfasında Bahçeli'yi şöyle anlatıyor; "Devlet Bahçeli'nin bütün hayatı boyunca tek bir yakın arkadaşı olmamıştır. Kendisi gibi bekar olan kız kardeşi yegane sırdaşıdır. Hiçkimse Bahçeli'yi tavla, briç veya konken oynarken görmemiştir. Sinemaya gitmez... Tiyatroya gitmez... Maça gitmez... Konsere gitmez! Fasıla ya da aleme zaten gitmez! Rakı şarap içmez! Vakit namazına gitmez... Teravih namazına gitmez... Mevlide gitmez... Hatim duasına gitmez... Zikir ve dua ayinlerine katılmaz... Protokol dışında düğün ve ölümlere gitmez! Gençliğinden beri zamparalığı ve uçarılığı görülmüş duyulmuş şey değildir! Tek bir kız arkadaşının bile olmadığı yakın çevresinin ifadesi."

 

 

Devamı »

Fetvacı Rektör Yalnız Değilse
Tarih: 01 Kasım 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Rektör Taşaltın "Erdoğan yalnız mı" sorusuna cevap verirken, "İslami olarak şu anda Cumhurbaşkanına itaat etmek farz-ı ayn'dir, karşı gelmek de harpten kaçmak manasında haramdır" demişti. (Farz-ı ayn: Dinimizin her Müslüman'ın bizzat kendisinin yapmasını açık ve kesin olarak emrettiği şeylerdir.)

AK Parti Grup Başkanı ve Ankara Milletvekili Naci Bostancı, Twitter'dan yaptığı açıklamada,

"Harran Üniversitesi Rektörü'nün Cumhurbaşkanımızla ilgili sözlerinin,

a. Cumhuriyetimizle, b. İslamla, c. Cumhurbaşkanımızın siyasal anlayışıyla, d. Rektörlük makamında aranan akademik müktesebatla hiçbir ilgisi yok" ifadelerini kullandı.

 

 

Devamı »

Yunan-Rum İkilisi Ulusal Çıkarlarımızı Gasp Etmenin Peşinde!
Tarih: 31 Ekim 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Kıbrıs'ta 26 Ekim Cuma günü tarafları temsilen her iki toplum liderinin BM özel temsilcisinin gözetiminde bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapmaları ama öncesinde adada ''Gevşek Federasyon!'' adı verilen bir yönetim biçiminin dillendirilmesi gibi konular; (Rum ulusal konseyi bu yönetim biçimine anında karşı çıkmıştır) önümüzdeki günlerde dış ilişkilerimizde sıcak gelişmelerin yaşanacağına işaret etmektedir.

 

 

Devamı »

Şiirin İsyan Bayrağı
Tarih: 31 Ekim 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Hem Suriye'li olacaksınız hem de Ortadoğu denilen ateş çemberinden canınız ciğeriniz yanmayacak. Hem gariplerden olacak (selam olsun gariplere) hem de küresel zulüm zebanilerinin petrol ağaçlarında budanmayacaksınız.

"Bunun için çekiyorum isyan bayrağını!
Kediler gibi boğazlanmaya götürülen milyonlar adına
Göz kapakları çıkarılanlar adına, dişleri sökülenler adına
Sülfürik asitte eriyenler adına, kurtçuklar gibi mahrum olanlar adına
Sesten, fikirden, dilden; çekeceğim isyan bayrağını"

 

 

Devamı »

AK Parti’nin Ekonomi Anlayışı İşte Böyle
Tarih: 30 Ekim 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Sümerbank Malatya Pamuklu Sanayii Müessesesi'nin temeli 1936 yılında atıldı ve fabrika 14 Aralık 1939 tarihinde işletmeye açıldı.

Uzun yıllar Malatya ekonomisine gerek istihdam ve gerekse yarattığı katma değerle ciddi katkılar sağladı. Mesela 1985 yılında fabrikada 2222 işçi ve 106 memur çalışıyordu.

Fabrika, 1998 yılında özelleştirilmek istendi. 11 milyon dolar teklif edildi. İhaleyi kazanan firma burayı fabrika olarak işletmeyi, yeni yatırımlarla geliştirmeyi taahhüt etmişti. Devlet teklifi az bulduğu için özelleştirme gerçekleşmedi.

Aradan yıllar geçti. AKP hükümetlerinin "babalar gibi satma" anlayışı hâkim oldu. İşletme 27.2.2004 tarihinde 6.4 milyon dolara özelleştirildi.

 

 

Devamı »

Olumsuz Avrupa Medeniyeti (1)
Tarih: 29 Ekim 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

İkinci Meşrutiyet (1908 - 1918) zamanında, Osmanlı'daki Hürriyet / Özgürlük havasından çok ümitlenilmiş. Bu meşru / yasal Hürriyet'ten, İslâm Âlemi'nin müspet / olumlu yönde etkileneceğine kimileri kalpten inanmıştı. Bu bakımdan bütün Müslümanların bu devrede yaşananlardan alacağı çok mühim dersler, öğütler ve nasihatler vardır.

 

 

Devamı »

Türkiye A.Ş. Gibi Yönetilseydi
Tarih: 29 Ekim 2018 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

Yönetim Kurulu Başkanı, anonim şirketi yönetirken özenli davranmak zorundadır. Başkan, yaptığı her faaliyette, attığı her adımda şirkete kar ettirecek şekilde hareket etmelidir. Başkan, şirkete zarar ettirecek faaliyetlerde bulunamaz. Şirketin parasını keyfine göre harcayamaz. Yönetim kurulu başkanının şirketin parasıyla kendisine ultra lüks otomobil aldığını veya ultra lüks bir ev inşa ettirip orada yaşamaya başladığını ve bütün bunları "şirketin itibarı" için yaptığı şeklinde bir beyanda bulunduğunu göremezsiniz.

 

 

Devamı »

Andımız: Bir Bardak Suda Fırtına Koparmak
Tarih: 28 Ekim 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Hiçbir derdimiz yokmuş gibi, "Andımız" dert olarak eğitim ve siyaset gündemimize servis ediliverdi. Kerli ferli, koca koca adamlar, avını bekleyen sırtlanlar gibi saldırıya geçtiler. Kimisi güzelleme, kimisi taşlama yapıyor "Andımız"a. Bu konuyu gündeme taşıyan, proje sahipleri de ellerindeki voltajı en yüksek projektörlerle ekranlardaki veya gazete köşelerindeki maçı avuçlarını ovuşturarak seyrediyor.

 

 

Devamı »

Yağmurun Yolculuğu
Tarih: 28 Ekim 2018 Yazar: Zeliha Ceritoğlu-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Yağmur hız kesmeden yağıyordu; ama günahkârlar hâlen ıslanmamıştı. Ne gözlerinde ne de üstlerinde tek bir damla yaş vardı. Kıyasıya bir rekabet, hırs, kıskançlık, intikam önüne geçilemez bir hızla ilerliyordu. Yağmurun ardındaki duvarlarda en iyi olma yarışı kafa kafaya gidiyordu. Bölüşülemeyen bir ego konulmuş masaya ve en büyük lokmayı alma mücadelesi başlamıştı. Neyin ispatı bu yarış? Peki, kime ve neye göre en iyi olma sevdası? İçine dönmeyi neden unutur insan? İllaki bir rakip lazımsa zatıalinizden iyi bir rakip var mıdır ki hayatta.

Devamı »

Bir Söz, Bir Konu, Bir Yorum (2)
Tarih: 27 Ekim 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Nitekim "Körfez krizini takiben 1992 Temmuz'unda eski ABD Ankara Büyükelçi'si ve CIA Ortadoğu uzmanlarından Abramowıtch'ın 'On yıla kalmaz Türkiye'nin federasyonlara ayrılıp bölüneceği' yolundaki ifadeleri gazetelerde bir haber olarak çıkması; Türkiye üzerinde oynanan plânlı bir çalışmanın olduğunu" göstermektedir. (Yakan Cumalıoğlu, Her Şarta Göre Değişebilen Senaryolar ve Kuzey Irak, Orkun, Mayıs 2002, s. 6)

 

 

Devamı »

 Cumhuriyetimizin Yaşı 95, kutlu Olsun.
Tarih: 27 Ekim 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Bizleri en çok da gururlandıracak; bayram sabahı ellerinde sımsıkı tuttukları bayraklarımızla tören alanına gelen, çevresine pırıltılı gözlerle bakan, Atatürk'ün adını büyük bir heyecanla heceleyen o küçücük çocuklarımızın yüzlerindeki gülücükleri ile Atamızın anıtı önünde bağımsızlığımızın simgesi Bayraklarımız göndere çekilirken, İstiklal Marşımızı başımız dik büyük bir heyecanla söylerken hissettiklerimiz olacak...

 

 

Devamı »

 Türkiye Yıllar Önce Kıbrıs’a Neden Gelmiştir?
Tarih: 26 Ekim 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

1960 anlaşmaları gereğince kurulan, hala bu anlaşma hükümlerine göre var olduğu savunulan 'sözde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin' üç garantör ülkesinden biri olan Türkiye; o süreçte bu gelişmeler yaşanırken ne yazık ki sessiz kalabilmiş, Kıbrıs Türk Halkının, ata yadigârımız bu topraklardaki hak ve hukuku, Türkiye'nin Kıbrıs adası üzerinde ki tarihsel, stratejik, jeopolitik menfaatleri yeterince savunulmamış!  İngiltere'nin, Yunanistan'ın bu densizliğine yanıt verilmemişti!

 

 

Devamı »

Andımız, Sağcı ve Milliyetçi Farklılaşması
Tarih: 26 Ekim 2018 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel
Paylaş

Bir millet içinde farklı milletler değil; farklı etnik guruplar bulunabilir. Bunlar milli kimliğin rakibi de değildirler. Etnikliğin ırki, dini ve etnik gerekçelere dayalı olarak ayırımcı, husumet ve nefrete, şiddeti tahrik eden eylemleri Batılı hukuk sistemlerinde reddedilmektedir. Devletlerin milli birliklerini, toprak bütünlüklerini korumak için gerekli yasaları çıkarmaları ve tedbirleri almaları esas kabul edilmektedir. Bir etnik gurubun veya o gurubu kullanmak isteyenlerin doğrultusunda gurup üyelerinin ülkeleri ile sözde demokratikleşme adı altında adeta savaşması kabul edilmemektedir.

Devamı »

Devasa Borç Kimin Eseri, Sirmen’in mi, Karaosmanoğlu’nun mu?
Tarih: 26 Ekim 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

İbrahim Karaosmanoğlu Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra oluşturulan 23.12.2005 tarihli bu belge "Uzlaşma Komisyonu Kararı". Başta İbrahim Karaosmanoğlu olmak üzere, Hazine, İller Bankası, Sayıştay, Maliye ve İçişleri Bakanlıkları, DPT ve SSK yetkililerinin imzası var.

"Uzlaşma Komisyonu Kararı" ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile yan kuruluşlarının (İzgaz, Kent Konut, Belde A.Ş., İzaydaş, Kent Sigorta, Altınnal, Antikkapı) devlete olan borçlarının dökümü çıkarılmış. Yani Karaosmanoğlu'na devredilen borç tespit edilmiş.

 

 

Devamı »

Avrupa Nedir Ne Değildir? (2)
Tarih: 25 Ekim 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Çünkü Endülüs İslâm Devleti ve kalıntı ve uzantıları, bugünkü İspanya'da yedi yüz yıl kaldı.

Sicilya'da Müslüman Arap Devletleri asırlarca hükmetti.

Haçlı seferleriyle Avrupa İslâm'la tanıştı. Onu tanıdı. O'ndan çok şeyler aldı.

En son Osmanlı-Avrupa ilişkileri Avrupa'ya çok şeyler öğretti.

Kısaca demek lâzımsa:

 

 

Devamı »

Yaratıcı Yıkım
Tarih: 25 Ekim 2018 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

Bir toplumun ve/veya ülkenin gelişmeye "yaratıcı yıkımla" başlayacağı açıktır. Yaratıcı yıkımın gerçekleşebilmesi için güçlü bir "sivil" teşebbüsün varlığı elzemdir. Sivil teşebbüs ise, özgür düşüncenin var olduğu, fikirlerin baskı altına alınmadığı, en aykırı fikirlerin bile ciddiye alınıp değerlendirildiği toplumlarda güçlenebilir. Daha açık bir ifadeyle, siyasi otoritenin aykırı fikirlere düşmanlık etmediği, bilakis yeni fikirlerin ortaya çıkması için uygun ortam ve zemin hazırladığı ve ortaya atılan fikirlerin hayata geçirilebilmesi için gereken tüm katkıyı sağladığı toplumlarda güçlü bir sivil teşebbüsten bahsedebiliriz.

 

 

Devamı »

Avrupa Nedir Ne Değildir? (1)
Tarih: 24 Ekim 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

İyi bilelim ki: "Kâfirler; özellikle Avrupalılar ve bilhassa İngiltere şeytanları ve Frenk yani Fransız iblisleri; Müslümanlara ve Kur'an ehline ebedî can düşmanı, daimî inatçı hasımlardır."

Fakat hemen belirtelim ki, bu ağır ithamlar sizleri şaşırtmasın. Tepkinize yol açmasın. Çünkü bu cümleler; Avrupa resmiyeti, onların resmî hükümet politikaları için geçerlidir. İslâm'a, Kur'an'a düşman olan kâfir Avrupalılar hakkındadır. Yoksa müspet, olumlu ve İslâm'a dost ve hatta hidayete, doğru yola, İslâmiyete gelen Avrupalılar için sarfedilmiş değildir.

 

 

Devamı »

‘Andımız’ Bir Turnusol Kâğıdı
Tarih: 24 Ekim 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

"Türk'üm, doğruyum, çalışkanım."la başlayan Andımız'ın farklı toplumsal katmanlarda çok farklı yorumlanması söz konusu. Milliyetçi - Ulusalcı camia memnun zira millî ruhlarını iyiden iyiye ırgalayan Çözüm Süreci'nin son kayıpları böylelikle simgesel olarak da iade edilmiş olacaktı. Böylece PKK'nın yerine getirilen bir talebi daha boşa çıkarılmış oluyordu. Bekleyelim, belki YİBO'lar da geri gelir.

 

 

Devamı »

 Andımız Milli Kimliğimizdir.
Tarih: 23 Ekim 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Andımız milli kimliğimizdir, Cevher-i Aslimize de uygundur. Cevher-i Aslî: Bir toplumu millet yapan ve ayakta tutan değerler bütünüdür. Aynı olaylar karşında gülen, aynı olaylar karşısında ağlayan, aynı değerler için şehit olmayı, can vermeyi bilen toplumlar, "Cevher-i Aslisi'' olan toplumlardır.

 

 

Devamı »

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Borcu
Tarih: 23 Ekim 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

2014'Ten Beri Cevap Bekleyen Sorularım

2014 Martında yazdığım yazıda bakın neler yazmışım? (Değişen sadece borç miktarının 5,5 milyar TL den, 6 milyar TL'ye çıkmış olması. Diğer Konular aynı.)

5,5 milyar TL tahayyül edilmesi güç, büyük bir para. Bu sebeple bunu "asrın projesi" denilen Marmaray ile kıyaslıyorum.

Şimdi "asrın projesi Marmaray'ın" maliyetini bir daha hatırlayalım: 5,5 milyar TL. Yani Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin borcu kadar.

Başka bir ifadeyle KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR'İN BORCU İLE BİR MARMARAY DAHA YAPILABİLİRDİ.

 

 

Devamı »

Datçada Bir Soygun Hikâyesi
Tarih: 22 Ekim 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

"Yıl 1973.. 
Datça dediğin gözden uzak, gönülden ırak bir belde.. 
Kuş uçmaz, kervan geçmez.. 
Bir kadın geliyor, Amerikalı.. 
Havalı mı, havalı.. 
Prof. Iris Cornelia Love.. 
Arkeolog bu hanımefendi.. 
Elinde tapu gibi bir belge. 
Angara'dan almış.. 
Knidos'u kazacak..

Devamı »

Tahlil Laboratuvarlarındaki gelişmeler ve Yenilikler;
Tarih: 20 Ekim 2018 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Güncel
Paylaş

Mesleğimde 35 yılı geride bırakırken zaman içinde olan gelişme ve yenilikleri yazmak istedim. Bu süre içinde yaşadığımız gelişmeleri değerlendirdiğimde, Anatomi dersimizi veren Kaplan hocamızın unutamadığım bir tembihini hatırladım. O bize, 'aman çocuklar iyi bir doktor olmak istiyorsanız ömür boyu okumayı ve mesleğinizle ilgili yenilikleri takip etmeyi ihmal etmeyiniz. Çünkü bu meslek her 30 yılda bir kendini yeniler ve okumayan-yenilikleri takip etmeyen bir hekimseniz 30 yıl sonra diplomalı, fakat cahil biri olarak kalırsınız. Unutmayanız! 30 yıl sonra femuru, humerusu bile unutur, kol kemiğinizi tutarak, ah!  bu femurum, der ve çok mahcup olursunuz' demişti. Şimdi bu süre kanaatimce çok daha kısalmıştır. Çünkü ben, laboratuvarımda her on yılda bir yeni bir teknolojiyi getirip uygulamak durumunda kaldım.

 

 

Devamı »

Filistin Nasıl Kurtulur? (2)
Tarih: 19 Ekim 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

"Hiçbir kimse diğerinin günahı (suçu) ile günahkâr (suçlu) olmaz." (İsra: 15)

Anlamına gelen: "Ve la teziru vaziretün vizre uhra."

Âyetine zıt bir anlayışla haklıyken,

Kendilerini haksız duruma düşürmüşlerdir.

Çünkü İslâm'da gaye için her şey meşru değildir.

 

 

Devamı »

Ücretliler İçin EŞEL MOBİL Sistemi Uygulanmalı
Tarih: 19 Ekim 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

"İyilik Kervanı Yollarda" projesi kapsamında Kocaeli'de bir dizi ziyaretlerde bulunan Koray Aydın'ın basın toplantısında ve meslek kuruluşlarını ziyaretlerinde dile getirdiği bu teklif basında yeterince yer almadı.

Oysaki sabit gelirli (genellikle ücretli veya maaşlı) işçi, memur ve emeklilerin çok yoğun olduğu ilimizde (ve Türkiye'de) bu sistemin uygulanması halinde geniş kitlelerin hayatında çok önemli sonuçları olacak.

 

 

Devamı »

İlk Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... Sonraki Son 

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.

Akça Koca Kültür Platformu