GÜNÜN SÖZÜ

Açlık, sefalet halkın, can sıkıntısı da kibarların çektiği azaptır. // Macit Gökberk

26 Mart 2019 04:24 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Güncel

Tehditlerin Gölgesinde Bir Seçim
Tarih: 26 Mart 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Meral Akşener'e:

"Birileri şu an cezaevinde süre dolduruyor aynı yola sen de düşebilirsin."

"Hanımefendinin kaçacak deliği de yok. O milletvekili de değil. Onunla hemen hesaplaşacağız. Onun hesabı ağır olacak."

"Dur bakalım şu anda senin iyi günlerin iyi, asıl fatura sana kesilecek. Bir Cumhurbaşkanına sen bu iftirayı atamazsın."

"Bunun bedelini ödeyecek. Kendisine 250 milyonluk bir tazminat davası açtım."

 

 

Devamı »

  Tanıdığım Altan Deliorman
Tarih: 25 Mart 2019 Yazar: Dr. Şahin CEYLANLI-Sosyolog (Aydınlar Ocağı Müdürü) Kategori: Güncel
Paylaş

Ülkemizin çok değerli fikir ve düşünce adamlarından birini daha kaybettik. Vefatından bir hafta önce kendisiyle telefon görüşmesi yaparak, Aydınlar Ocağı tarafından yapılacak Bayramlaşmaya davet ettim. Ancak, çok rahatsız olduğunu belirterek bütün arkadaşlara selamlarını söylememi istemişti. Üzüntümüz çok büyüktür. Fakat üzüntümüz ne kadar büyük olursa olsun kaybımız ondan daha büyüktür. Türk Milliyetçiliği'nin temel direklerinden biri yıkılmıştır.

Devamı »

Tayyip Erdoğan Sonrası Türkiye
Tarih: 25 Mart 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

Bizim jenerasyon, ömrünün yarısını Tayyip Erdoğan'ın yönettiği bir Türkiye'de geçirdi. Erdoğan'ın 1994'te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu günden beri ve Türkiye tarihi boyunca başka hiçbir belediye başkanına nasip olmamış bir şekilde her akşam bir vesileyle televizyonlarda haber konusu olduğunu da göz önüne alırsanız, tam yirmi beş (25) yıldır Tayyip Erdoğan haberlerine maruz kalan bir jenerasyon olduğumuz gerçeği ortaya çıkar. Otuz beş (35) yaşındaki bir insan için çok uzun bir süre bu.

 

 

Devamı »

Hangi Siyasi Parti Başarılı Olur?
Tarih: 24 Mart 2019 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Eğer bir partinin il başkanı ya da kademe kademe teşkilat mensupları yetersiz ve siyasete uygun değilse, bir üstüne üstlük etik sorunları var ise, o partinin genel başkanı ne kadar iyi olursa olsun, parti ne kadar doğru politikaları seslendirirse seslendirsin başarılı olmak mümkün değildir. Yani parti örgütleri aslında bir ayna gibidir. Genel başkanı ve merkez yönetimini halka yansıtırlar.

 

 

Devamı »

Ülkenin 2019 Gündemi ve Bazı Çelişkiler
Tarih: 23 Mart 2019 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel
Paylaş

Uzun yıllar tarımda ve hayvancılıkta kendine yeten ve çeşitli ürünü ihraç eden Türkiye, patates ithal ediyor ama şeker fabrikaları, gümüş ve tank fabrikası dâhil diğerlerini satıyor. Tohum politikası bir perişanlık içinde. GDO'su bozulmuş ithal gıda maddelerinin bolluğu sürüyor. Özelleştirme adı altında genelde üretim dışına çıkan fabrikalarımız işsizliği daha da artırıyor. İş işten geçtikten sonra ve Mahalli Seçimler yaklaşınca teşvik politikaları gündeme getiriliyor. Fabrikalar kapanıyor. İşsizlik geleneksel ve ahlaki değerleri yıpratıyor. Boşanmalar üzerinde ekonomik şartlar etkili oluyor.

Devamı »

Terör ve İslam  (2)
Tarih: 23 Mart 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

İslâm doğru bulmadığı hâlde, hırsızlık yapan yok mu? Var. Bunun için İslâm suçlanıyor mu? Hayır.

İslâm kumar oynamayın dediği halde, kumar oynayan yok mu? Var. Bunun için İslâm suçlanıyor mu? Hayır.

İslâm teröre yer vermediği halde, terör yapan Müslüman yok mu? Var. Bunun için İslâm suçlanıyor mu? Evet, ne yazık ki suçlanıyor!

Oysa, yukarıdan beri sergilenen mantık silsilesine göre, İslâmın suçlanmaması gerekmez miydi? Gerekirdi şüphesiz.

 

 

 

 

Devamı »

Siyasi Liderlerin Tazminat Davaları
Tarih: 22 Mart 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Tarafsızlık yemini etmiş Cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı olarak düzenlediği mitinglerde "CHP, sözde İYİ parti, particik Saadet, HDP ile dörtlü çete oldular, teröristlerle işbirliği yapıyorlar" gibi ağır cümleler kullanıyordu.

Bunun üzerine Meral Akşener Denizli'de ve Aydın'daki mitinglerinde halka "Cumhurbaşkanının terörist dediği kardeşlerim" diye hitap etmişti.

Tayyip Erdoğan çok kızdı. Önce "hanımefendinin kaçacak deliği de yok. O milletvekili de değil. Onunla hemen hesaplaşacağız. Onun hesabı ağır olacak" dedi. Sonra da 250 milyon liralık tazminat davası açtığını açıkladı.

 

 

Devamı »

Devlet Çöktü!
Tarih: 22 Mart 2019 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Bilmiyorum hatırlarmısınız, bu topraklar hatta daha geniş topraklar üzerinde 100 yıl önce başka bir devlet vardı. Bu devletin adı "Osmanlı Türk İmparotorluğu"ydu... Ve bu devlet çöktü!

Hâlbuki bu devletin; her türlü kurumsal yapısı mevcuttu. Ordusu, bakanlıkları, meclisi, siyasi partileri, okulları, üniversiteleri, hastaneleri, yargısı, öğretmenleri, hâkimleri, kaymakamları, valileri, memurları, jandarması, camileri, müftüleri, büyükelçileri gibi devletin tüm kurumları ve bu kurumlarda işleri yerine getiren çalışanları mevcuttu.

 

Devamı »

Terör 4.0 ve Yeni Ortaçağ (The New Medieval)
Tarih: 21 Mart 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Yeni Zelanda'daki katliam hakkında sosyal medyada böyle bir girizgâh yapmıştık: Öncelikle 50 cana rahmet diliyoruz, terörü ve terörün oyunlaştırılmasını kınıyoruz. Bu vakanın "Hıristiyanî Terör" gibi sunulması yanlıştır, karşıtını da (yani bizleri) aynı şekilde işin içine çeker. Ki mevzu yeni bir süreci imliyor.

 

 

Devamı »

Seçimin Gidişatı ve Muhaliflere Uyarım
Tarih: 21 Mart 2019 Yazar: Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

Herkes biliyor ki bu seçim cumhur ittifakı için öylesine bir yerel seçimden çok daha derin anlamlar taşıyor. Zira yeni sistem ülkede tam olarak kabullenilmiş değil. Kuruluştan bu yana AKP'li olduğu halde ''Bugün baktığımda keşke o gün evet oyu vermeseydim, bu sistem doğru sistem değil !'' diyen pek çok partiliyle bizzat muhabbet ediyorum. Cumhur ittifakı da iyi biliyor ki 24 Haziran'da alınan ve kendileri için pekâlâ başarı diyebileceğimiz neticede muhalefetin basiretsizliği ve cumhurbaşkanının şahsi karizması büyük etkendi. Bu sistemin meşruiyet tartışmalarını kesinkes bitirmek için bir görkemli galibiyete daha ihtiyaç var. Cumhur ittifakı bu seçime boş yere tüm gücüyle asılmıyor...

 

 

Devamı »

  Kıbrıs’taki Dostluk Maçında Dahi Kriz Çıkardılar…
Tarih: 21 Mart 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Kıbrıs'ta bundan öncede benzer spor müsabakaları oynanmış ama her spor karşılaşmasında Rum tarafı daima sorun çıkarmıştır! En çarpıcı olanı ise; 2010 yılında FİBA EuroChallenge kupası G grubunda Lefkoşa Rum kesiminde Apoel basket takımıyla maça çıkan Pınar Karşıyaka basketbol takımımızın Rum fanatiklerinin saldırısına uğramış olmasıdır. Salonda bulunan üç bin civarındaki Rum seyirciye karşın 10 Rum polisi yetersiz kalınca, takımımız soyunma odasına sığınmış, saatlerce burada mahsur kalmıştır. O gün takımımızın güvenliğinin sağlanamaması nedeniyle takımımızın KKTC'ye geçme talebi ise Rumlar tarafından kabul edilmemişti...

 

 

Devamı »

Batı Dilleri Baskısı
Tarih: 20 Mart 2019 Yazar: A. Yağmur Tunalı-Senarist, Şair ve Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

50-60 yıl öncesine kadar aydınlarımız Türkçe'de kolayca ifade edebileceğimiz tabirleri bile Fransızcasıyla kullanmayı tercih etmişlerdi. Yakın zamana kadar yaşayan o devrin devamı okumuşlarımız rahatlıkla Fransızca kelimeler serpiştirerek konuşurlardı. Askerî tesir demezler enflüans mliter derlerdi. Sıradan sözler de Fransızcasıyla söylenebilirdi. Kelepir demez okazyon derlerdi.  Bu kadarı züppelik diyenler de onlar arasından çıkardı. Böyle bir dikkat de hep vardı ve kuvvetliydi. Bu dikkatin neticesinde o kelimeler dilimizden epeyce temizlenmişti.

 

 

Devamı »

Mustafa Kemal’siz Çanakkale
Tarih: 19 Mart 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Diyanet, "geçen yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü'ne de cuma hutbelerinde yer vermemişti."

Hutbede "Bugün bizlere düşen, Çanakkale'de şahlanan o muazzam ruhun idrakinde olmaktır. Bizi biz yapan, bizi millet yapan değerlerimizin etrafında kenetlenmek, onları nesillerimize aktarmaktır" denildi.

Ama Mustafa Kemal'in Çanakkale Kara Savaşlarının kaderini değiştiren rolünü ve Atatürk'ün bizim ortak değerlerimizden olduğunu hiç dikkate almadı.

 

 

Devamı »

Beka, Zeka, Şifa, Yeni Zelanda
Tarih: 19 Mart 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Birikmiş kinin tezahürü, vahşi, insanlık dışı olay sonrasında dünya egemenlerinden beklenen tepki, maalesef, gelmiyor. Sıradan bir cinayet gibi dillendiriliyor. Dünya medyasının bir kısmında terörist için "melek yüzlü çocuk" nitelemesi yapılıyor, insanlığın vicdanı denebilecek çok az insan eyleme ve yöneticilere tepki koyuyor ve bu günü "kara bir gün" olarak değerlendiriyor.

 

 

Devamı »

Terör ve İslam  (1)
Tarih: 18 Mart 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Terör, geçici bir gaflet sarhoşluğu doğurur. Terör yapan bu boşluktan yararlanmaya çalışır. Ne yapacaksa bu şaşkınlık anına borçlu olduğunu bilir. Bu kısa zaman ve zemini çok iyi kullanmak ister. İşte buna fırsat vermemek gerekir. Sıkı bir duruşla, güçlü bir dirayet ve istençle geri tepeceği muhakkak ve mutlaktır.

 

 

Devamı »

Saate İsabet Eden Şarapnel…(10 Ağustos 1915 Çanakkale )
Tarih: 18 Mart 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

''10 Ağustos 1915... Conkbayırı'nı almak ve bütün boğaza hâkim olmak için İngilizler 20.000 kişilik bir kuvvetle günlerce kazdıkları siperlere yerleşmişler, hücum anını bekliyorlardı. Gecenin karanlığı tamamen kalkmış, tan ağarmak üzereydi. 8'nci Tümen Komutanı ve diğer subayları çağırdım. Mutlaka düşmanı mağlup edeceğimize inanıyorum. Ancak, siz acele etmeyin. Evvela ben ileriye gideceğim. Size kırbacımla işaret verdiğim zaman hep birlikte atılırsınız. Bu durumdan askerlerini de haberdar etmelerini istedim. Hücum baskın şeklinde olacaktı.

 

 

Devamı »

Birbirimize Fazla Gelmeye mi Başladık?
Tarih: 16 Mart 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Ülkemizdeki üniversitelerin birinde öğrenim gören Nijeryalı zenci öğrencilerden biri yardım kuruluşlarından birinin etkinliğine katılır. Yoksul ailelere bayram öncesi yardım götürür. Kapıyı çalar, açan hanımefendi onu görünce, çığlık atar ve kapıyı kapatır. Zenci öğrenci zili tekrar çalar, kapı açılır yeni öğrendiği o zarif Türkçesiyle "Ben de Allah'ın kuluyum." der ve yardım paketini takdim eder. Ne kadar ulvi ve birleştirici değer: "Allah'ın kulu olmak."

 

 

Devamı »

Kadınlar Günü  (2)
Tarih: 16 Mart 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Bu asil, bu temiz kadın, hayatta olduğu müddetçe

Bir başkasıyla evlenmedi, tek kadınla yetindi.

Böylece bizlere örnek oldu.

Başka mesele yokmuş gibi -genelde-

Kadın üstüne kadın almayı yani çok eşliliği

Çok elzem görenlerin kulakları çınlasın.

Nitekim Hz. Hatice'nin sağlığında,

 

 

Devamı »

Seviyesizliğin ve Ahlaksızlığın Bu Kadarı
Tarih: 15 Mart 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

AKP Genel Başkanı seçim kampanyasını yürütürken, bir yandan Cumhurbaşkanlığının bütün gücünü ve imkânlarını siyasi amacı için kullanmaktan çekinmiyor. Buna rağmen kendisini eleştiren rakip lider için "Cumhurbaşkanına hakaret etti" diye suç duyurunda bulundu.

Dahası İyi Parti liderini hapse attırmakla tehdit etmek gibi demokratik bir ülkede akla bile gelemeyecek konuşmalar yaptı.

 

 

Devamı »

Dürüstlük Denen Şey
Tarih: 14 Mart 2019 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Kamyonetlerle elektronik mağazalarına girilerek, alenen eşyaların yağmalandığına şahit oluyoruz. Kuyumculardaki akla gelmedik hırsızlık olaylarını görüyoruz. Teknolojinin yardımı sayesinde bu oyunlar kameralara takılarak bir nebze telafi edilse de, önemli olan zararın telafisi değil, toplumun iyileştirilmesi olacaktır kanımca.

 

 

Devamı »

Emperyalizm, Milliyetçilik ve İhvan
Tarih: 14 Mart 2019 Yazar: Prof. Dr. İskender Öksüz-Öğretim Üyesi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Egemenlik asırlardır "millî egemenlik"tir. Ve millî egemenlik bir coğrafya üzerinde bir millete dayanılarak kurulur; millete aittir, ortağı olmaz. Millî egemenlikle emperyalizm bir arada yaşayamaz. Bu yüzden emperyalizm her şeyden önce millî egemenlikten hoşlanmaz; millî egemenliği yok etmeye, coğrafyasını parçalara ayırmaya veya ortaklı hale getirmeye çalışır. Geçen yazımda anlattığım gibi milletten ve vatandan hoşlanmayan 20. asır siyasî İslam'ı bu açıdan emperyalizmin işine gelir. Dolayısıyla emperyalistler, son yüzyıl içinde milliyetçiliğe düşman, dinbazlığa dost bir politika güttü.

 

 

Devamı »

Cumhuriyet Döneminin İktisadî Arayışlar Tarihi–IV
Tarih: 13 Mart 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Fabrikalarındaki işçi sayısı 30 binli rakamlara ulaşan Mısır Valiliği'nin yaptıklarını erken Devletçilik uygulamaları olarak kabul eden Yazar, merkezî Hükümete karşı ayaklanarak İstanbul'a yürüyen Mehmet Ali Paşa'nın durdurulması için 1838'de İngilizlerle imzalanan Baltalimanı Ticaret Sözleşmesi'yle Osmanlı İmparatorluğu'nun kapitalist dünya piyasası ile bütünleşmede yeni bir dönem başlattığını ve diğer Avrupa ülkeleri ile benzer sözleşmeler imzalanmasıyla Avrupa'daki sanayi birikimi için açık Pazar haline geldiğini savunmaktadır.

 

 

Devamı »

Kadınlar Günü  (1)
Tarih: 13 Mart 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

"Kadınlar Günü"nde; değil yalnız Türkiye'de, değil sadece İslâm'da,

Belki bütün dünyada ilk akla gelen Hz. Muhammed olmalı.

O'nun adı anılmalı.

Çünkü Allahın bildirmesiyle, O'nun da tatbik etmesi, söylemi ve söyleviyle kadın yücelmiş,

Lâyık olduğu yere yükselmiştir.

 

 

Devamı »

Ne Kadar Kıskansalar Yeridir
Tarih: 12 Mart 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

2001 krizinde (AKP'den önce) vatandaşın yüzde 5'i borçlu iken, bugün yüzde 65'i borçlu hale geldi.

2001 yılında hane halkının bankalara toplam borcu 6,7 milyar TL iken, mevcutta vatandaşın sadece "tüketici kredileri" borçlarının toplamı 534 Milyar TL oldu.

Merkez Bankası'na göre, "Türkiye'de 2 milyon 136 bin işçi asgari ücretin altında, 7 milyon 87 bin işçi de asgari ücret alıyor."

TÜİK Rakamlarına göre çalışan sayısı 28 milyon 500 bin, SGK'ya kayıtlı çalışan sayısı ise 21 milyon 500 bin... Yani 7 milyon insanın kayıtsız çalıştığını devlet de resmen kabul ediyor.

 

 

 

Devamı »

Tayyip Beyle Bir Hatıram
Tarih: 12 Mart 2019 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e karşı tavrınız kanaatimce hiç doğru değildir. Dün nasıl size yapılanı kabul etmemiş ve itiraz edip uğradığınız haksızlıklar nedeni ile size destek vermişsem bugünde aynı nedenlerle Meral Akşener'e destek veriyorum... Onun siyasi yürüyüşünde karşılaştığı engelleri yakından biliyorum.

 

 

Devamı »

 Sorun BEKA Değil, Ekonomi
Tarih: 12 Mart 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Geçtiğimiz Cuma günü AKP Ankara Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki'nin ev sahipliğinde Ankara'da yapılan toplantıya davet edilen eski AKP milletvekillerinin yarısının, TBMM eski başkanlarından ise dördünün katıldığı bu toplantıda bir konuşma yapan AKP'nin kurucu isimlerinden Bülent Arınç:  ''Ülkede beka diye bir sorun yok. Nereden çıktı bu?'' diyerek AKP'nin seçim stratejisinin doğru olmadığını ifade etmiştir. Bülent Arınç gibi çok tecrübeli, usta bir siyasetçinin bu söylemi oldukça dikkat çekicidir.

 

 

Devamı »

Yalan Bağımlılığı
Tarih: 08 Mart 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Niçin yalan söyler insan? Suçu vardır, bastırmak; zayıf yapılı ya da karakterlidir, kapatmak ister.

Kişi, birine kin besleyebilir, yalan söyleyerek intikam almak, kinini gidermek arzusundadır; bilmez ki söylediği her yalan, kinini artırmakta, kişiyi esir etmektedir.

Hırslı insanlar yalan söyleyebilirler. İsterler ki az zamanda kolay ve çok kazansınlar. Fesatlık tohumu yalanla büyür; o, kişiyi yakan bir alevdir. Yalanla söndüreceğini düşünür ama söylenen her yalan, fesatlık alevine dökülen benzindir.

Devamı »

Rusyadan Sonra Kimde Sıra (1)
Tarih: 08 Mart 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Kürt liderler Türk'ü, Arabı ve İran'ı küstürüp karşılarına aldılar.

Kendilerinden gayri memnun / istenmeyen bir ortamın doğmasına yol açtılar.

Belki de tarihdeki en büyük hatalarını yaptılar.

ABD'ye yanaşarak, İngiltere'ye yaslanarak öz kardeşlerine, din kardeşlerine sırt çevirdiler.

Onları ikinci plâna ittiler.

Bu yanlışlığın -bizce her şeye rağmen istenmeyen- acı meyvaları,

Onları çok yakın bir gelecekte, çok güç durumda bırakacak gibi görünüyor.

Yalnız bırakıldıklarını anladıkları an, İngilizler ve ABD tarafından her zaman olduğu gibi

Yine çok şeyde geç kalmış olduklarını

Veya olacaklarını anlayıp çok pişman olacaklar.

Fakat son pişmanlık -ne çare ki- fayda vermeyecek.

Devamı »

Kadınımız, Kadınlarımız...
Tarih: 08 Mart 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Kadınımız, kadınlarımız:

Onlarsız olamadığımız, yapamadığımız, hayatın her evresinde onlarla var olup, onlarla yaşadığımız, sıcacık gülümsemeleriyle neşe bulduğumuz en önemli varlıklarımız...

 

 

Devamı »

Devrim Yapacağız, Devrim!
Tarih: 08 Mart 2019 Yazar: Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

Türk toplumu kendi kadınlarına ihanet içinde. Hanımların giyimi kuşamı siyasetin toz tutmuş malzemesi haline gelmiş gidiyor. Kadınların cinsel özgürlükleri kim olduğu belli olmayan, teoloji gibi hassas bir sosyal bilim dalında, ciddiye alınacak hiçbir yeterliliği olmayan kimseler tarafından  ''Hanımın kocaya sorumlulukları'' gibi hakikaten tuhaf,  hakikaten üzücü şekilde televizyon programlarında tartışılıyor.

Kadınların ne söyleyeceği, nerede güleceği, hangi ses tonuyla güleceği, gülerken eşinden izin alıp almayacağı, ne yaparsa birilerini tahrik edeceği gibi benim kalbimi acıtan, ülkeme bir türlü konduramadığım konular zaman ayrılıp uzun uzun tartışılıyor.

 

 

Devamı »

Diktatörlerin Yöntemleri
Tarih: 07 Mart 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Ülkemizde de diktatörlük endişesi taşıyanların, bu tür yazılarda anlatılanlar ile yaşadıklarımız arasında büyük benzerlikler bulduğunu söyleyebiliriz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu endişeyi gidermek gibi bir görevi olduğuna inanıyor ve her bir vatandaşımızı "Yaratandan ötürü seviyorsa" kendisine büyük sorumluluk düştüğünün farkında olmalıdır.

O'nun Hitler ve Lenin gibi insanlığın yüz karası iki diktatörün kullandığı propaganda yöntemlerinden uzak durması lazım.

Ekonomik kriz sebebiyle sıkıştıkça bu yöntemlere kendini daha mahkûm hissedebilir. Ama bütün bir milletin gönlünde yer alan bir devlet başkanı olmanın yerini hiçbir güç ve kudret tutamaz.

Mademki kendi ifadesiyle "kimse 'ben bakiyim' demesin, hepimiz faniyiz.." O halde demokrasi, hukuk, ahlak ve din kurallarının meşru kıldığı çizgiden sapmaması lazım.

Devamı »

İktidarın İki Projesi
Tarih: 07 Mart 2019 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Gelelim iktidarın desteklediğim ve çok doğru bulduğum iki projesine; bunlardan biri Taksim Meydanında yapılan cami ile Çamlıca tepesine dikilen camidir.

Taksim, İstanbul'da bir dönem Pera denilen ve Osmanlı döneminde Hristiyanların yaşadığı bir semttir. Osmanlı döneminde İstanbul başkent olduğu için yabancı devletlerin büyükelçilikleri Beyoğlu'nda İstiklal Caddesinin etrafındaydı... Şimdi başkonsolosluk binaları olarak hizmet veriyorlar. Bir çırpıda aklıma geliverenler Fransız, İngiliz, Hollanda, Rus ve İsveç konsolosluklarıdır. Çevrede birçok kilise de, bulunmaktadır. Bu kiliselerin çoğu Osmanlı'nın diz çöktürüldüğü 1800'lerin sonu ile 1900'lerin başında yapılmıştır. Yani o kadar eski değillerdir.

Devamı »

Ümit Yalım
Tarih: 07 Mart 2019 Yazar: Halil ALTIPARMAK-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

Emekli Kurmay Albay Sayın Ümit YALIM'ın verdiği olağanüstü mücadele her takdire değer...

Yunanistan'ın ülkemizde ve ülkemize ait adalarda yaptıklarını günü gününe takip eden ve en ufak bir konuyu bile araştıran Ümit Bey'i gerçekten herkesin saygıyla anması gerekir.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın ülkemizi ziyaretinde ona, doğrudan doğruya sorduğu soru, tüm duyarlı insanlarımız adına yerinde ve çok doğru olmuştur.

Devamı »

Türkiyeye Bucaktan Bakış
Tarih: 04 Mart 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Şimdiye kadar hemşerilerimin en çok övündüğü hususlardan biri Bucak'ın işsizliğin sıfır olduğu bir ilçe olması idi.

Gerçekten Türkiye'nin en büyük çimento fabrikalarından biri ve çok sayıda mermer fabrikası yanında, iki OSB'de yer alan diğer fabrikaların, belediye hoparlörlerinden işçi almak için yaptığı ilanları duyardık.

Ama bu defa gittiğimde öğrendim ki, bu fabrikalar ile atölyelerde çalışan işçilerin üçte biri işten çıkarılmış. Küçük işletmeler (oğlu, kardeşi gibi çok yakınlarının haricinde) çalışanları işten çıkarmış. Küçük sanayi sitesinde on kişiden fazla kişinin çalıştığı işletme kalmamış.

Artık işsizlik Bucak için çok önemli bir sorun haline gelmiş.

 

 

Devamı »

“Nefsini bilen, Rabbini bilir
Tarih: 04 Mart 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Her şey bağlandığı şeye göre değer kazanır. Her şey neye mensup, kime aitse; o nispette kıymetlidir. Yani bağlı olduğu, ilgili bulunduğu kaynak derecesinde kıymetlenir.

Bunun gibi, bir âletin parçası da, âletin değeri nispetinde değer taşır.

Tıpkı bir eve, bulunduğu yere göre değer biçilmesi gibi.

Tıpkı bir dükkânın, caddedeki konumuna göre kiraya verilmesi gibi.

Tıpkı bir arsaya, kapladığı yörenin muhitine göre fiyat istenmesi gibi.

 

 

Devamı »

Terör Ve İslam - 4
Tarih: 04 Mart 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Eğer istenilen Şeriat ise, bu uğurda Şeriat yani Din yani İslâm çiğnenerek Şeriat istenilmemeli. Çünkü Şeriat yani Din; terör yoluyla hak aramayı istemez. Çünkü Şeriat tedhiş yaparak, hakkın elde edilmesini tasvip etmez. Asla doğru bulmaz.

Devamı »

Placebo Etkisini Kaybeden İktidar
Tarih: 04 Mart 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

Tıpkı Placebo'nun iyileştirici bir yönü olmaması gibi Ak Parti'nin de ülkenin sorunlarını çözebilme kapasite ve yeteneği bulunmuyor. Yine tıpkı Placebo içen hastanın iyileştiğini zannetmesi gibi, Ak Parti'ye maruz kalan necip Türk milleti ülkenin günden güne iyiye gittiğini zannediyor.

 

 

 

Devamı »

Meşrutiyetten Demokrasiye Eğitim (1)
Tarih: 03 Mart 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Dün Meşrutiyet ve Hürriyet zamanında Medrese, Mektep ve Tekke öğrencileri, mensupları ve

mezunlarının arası açıktı. Birbirlerine sıcak bakmıyorlardı. Birbirlerine karşı soğuktular.

Bugün Demokrasi ve Hürriyet ortamında -az da olsa- İlâhiyat Fakültesi mensupları ile diğer

Fakülte bağlıları arasında tam bir diyalog var denilemez.

Yine bugün Demokrasi ve Hürriyet ortamında Orta Eğitim öğrencileri ile İmam-Hatip Okulları

Talebeleri arasında istenen oranda bir kaynaşma var denilemez.

 

 

Devamı »

Gerçek İnsan  (2)
Tarih: 02 Mart 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Nitekim hapishanenin yetiştiricilik vasfı olduğunu şu ifade çok güzel formüle eder: "Medrese-i Yusufiye". Bilirsiniz: Hz. Yusuf, Mısırda iftiraya uğrayarak zamanın zindanına atılmış. Senelerce orada kalmış. Ama ağzından menfî, olumsuz bir söz çıkmamıştı.

"İnsanlar zulmeder, kader adalet eder." anlayışı içinde sabretmiş. İşin kader cihetine bakmış. Oradaki mahpuslara dinlerini öğretmeye başlamış. İman dersleri verir olmuş. Gönderiliş sebebini de buna bağlamıştı. Demek ki diyordu, buradaki insanların bana ihtiyacı varmış.

Hem kendisinin hem mahpusların zindanda oluş hikmetine uygun davranış ve harekette bulunmuş.

 

 

Devamı »

Bu Şartlarda Köle Bile Alamazsınız
Tarih: 02 Mart 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

Türkiye tarihi boyunca bütün ideolojik grupların, özellikle de siyasal İslamcıların en büyük iddiası gençliğe sahip çıkmak (!) olmuştur. Bu iddiayı zaman zaman da nesle sahip çıkmak olarak ifade ederler. Buna göre gençlerimiz özellikle de kapitalizmin tesiriyle git gide manevi değerlerini kaybetmektedirler. Gençlerimiz manevi değerleri olmadan yetiştiği için batıl fikirlerle dolmakta ve gayri ahlaki bir yaşam tarzı sürmektedirler. O nedenle nesle sahip çıkılmalı ve ülkenin geleceği olan gençlerimizin iyi birer Müslüman, milliyetçi, sosyal demokrat, devrimci vs. olarak yetişmeleri sağlanmalıdır.

 

 

Devamı »

Duymak İstemediğimiz Gerçekler
Tarih: 01 Mart 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Ekonomik kriz ve gelecekte olabilecekler hakkında halkımızın bilgilendirilmesi yerine, "Tanzim Satış Noktalarında" yaratılan uzuun "varlık kuyrukları"nın halkımızı mutlu ettiği, CeHaPe'nin tartışmaları gibi konular gündemde tutulmakta. Veya CHP ve İYİ Parti'nin terör örgütleriyle işbirliği yaptığı gibi saçma sapan iddialar öne çıkarılmakta.

Oysaki yazarların halka doğru ve önemli bilgileri vermesi onların temel bir görevidir.

Yazının aşağıdaki bölümü bu görevin yerine getirilmesi kapsamında değerlendirilmelidir.

 

 

Devamı »

Gerçek İnsan  (1)
Tarih: 01 Mart 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Mevlana: "Benim bu dünya zindanında işim ne? Niçin atılmışım bu zindana? Niçin konulmuşum bu kodese? Kimin malını çalmışım ben?" anlamında sorar. Cevabını da kendisi verir:

"Demek ki ben insanları irşat için görevlendirilmişim. Onlara doğruları ve doğru yolu göstermek için gönderilmişim dünyaya." manasında der ve sakinleşir. Yine şu anlamda der ki koca Mevlana:

"Ben kötülerle de oturup kalkarım, iyilerle de."

 

 

Devamı »

Zilletçi Yazdı: Ne Koltukmuş Be!
Tarih: 28 Şubat 2019 Yazar: Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

Her ne uğuruna olursa olsun dilerim Allah hiç kimseyi bu hallere düşürmesin. Bir cumhurbaşkanı ki liderliğini yaptığı siyasi ittifaka destek vermeyen, kendisinden farklı düşünen herkesi terörist kabul ediyor. Ülkedeki seçmenlerin %47'sine terörist damgası vuruyor. Milletin bekasına düşman görüyor. Ama İYİ Parti meclise 'Beka sorunu nedir, araştıralım. Sonra hep beraber gereğini yapalım' teklifi verdiğinde ittifakına ret oyu verdiriyor.

Devamı »

Kıbrıs’taki Oyun Çoktan Bitti
Tarih: 28 Şubat 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Kıbrıs'ta çözüm adlı oyun için her müzakere masası kurulduğunda, o oyunla birlikte ne çok umutlar sergilendi...

Ama bilmiyorlardı ki, bu masanın iki ayağı yoktu! Oyuna dâhil olup da olmayan iki ayağı temsil edenlerin çözüme niyetleri de yoktu!

O iki bacaklı masada olsa olsa, aşağıda yaşananlar olurdu; öyle de oldu...

Evet, 1968 yılından bugüne çözüm adlı oyun hep o iki ayaklı masa üzerinde oynandı, konuşuldu!

Son dönemde de öyle oldu...

 

 

Devamı »

Mihriban, Talut, Irmak
Tarih: 27 Şubat 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

İmamlık görevi yapan bir arkadaşım, "İmamın sarığı beyazdır, en küçük sinek pisliğini bile gösterir." derdi. Toplum önüne çıkanlar, rol model sahipleri, en ufak pisliği dahi gösterecek sarığa büründüğünü bilmelidirler. Haksız kazanç, iltimas, kayırma, rüşvet, izahı zor bağlantılar, zamanını nerede, kiminle, nasıl geçirdiğinin tercihi, davranışlardaki değişiklik... beyaz sarığı lekeleyen pisliklerdir.

 

 

Devamı »

Bilim Teknoloji ve Derin Uykudaki İslâm Âlemi: İslâm adına, İslâm âleminin bilimden mahrum edilişi
Tarih: 27 Şubat 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

1-Müslümanların hâkim olduğu 63 ülkede ilim açısından aciz olması tesadüf olamaz.

2-Derin uykuya sebep İslâm değil, İslâm'ı yanlış yorumlayanlardır.

3-İslâm âleminin yüzyıllardır derin uykuda oluşundan; din adına konuşan, yazan, yanlış veya kasıtlı yorum yapan, dinî müesseseleri temsil edenlerle, yaklaşık 900 yıldır gündelik siyaset uğruna bunlara yüz veren, şımartan, bu yüzden Müslümanların ezilmesine sebep olan yöneticiler sorumludur.

4-İlim, bizim birinci meselemizdir. İlim meselesini halletmeden görülecek işler, okunacak şiirler, söylenecek şarkılar, yapılacak ateşli konuşmalar derdimize çare olmayacaktır.

 

 

Devamı »

Ekonomi ve Beka Sorunu
Tarih: 26 Şubat 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Erdoğan, bankacılık sektörü ile ilgili bazı küsuratlı rakamları virgülden sonraki hanelerini de vererek konuştu. "Şu an da bankacılık sistemi çok ciddi bir itibara sahiptir" dedi.

Burada muhtemelen sunucuların arkasında, Erdoğan'ın baktığı yönde bir ekrandan okuyarak yaptı. Böylece hafızası güçlü lider imajı çizmeye çalışmış olabilir. Ekibi bu konuda bir PR çalışması yapmış ama bana göre rakamları biraz yuvarlayarak yazsalardı daha inandırıcı olurdu.

Gazeteciler hiç "faizler neden bu kadar yüksek, bu faizlerle yatırım yapılır mı, döviz neden geçen seneki değerine düşürülemiyor. 450 milyar dolar dış borç nasıl ödenecek?" Gibi sorular sormadı. İnşaat ve otomotivdeki satışlardaki dramatik düşüşleri, işsizlikteki tırmanışı sormadılar.

 

 

Devamı »

Reklam Uzmanından Siyaset Dersleri
Tarih: 25 Şubat 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel
Paylaş

Birinci ders; iletişimde köpekbalığı gibi olmak lazım. Köpekbalıkları suyun altında yaşamalarına ve dünyaları suyun altı olmasına rağmen, suyun üzerinde duran yüzgeçleri sayesinde "ait olmadıkları bir dünya ile" sürekli olarak iletişim halindedirler. Jaws filminin o meşhur denizin üzerinde hızla ilerleyen yüzgeç sahnelerini hatırlarsınız. Siyasiler de böyle olmalıdır. Türk siyaseti ideolojik gruplaşmalar üzerine inşa edilmiştir. Siyaset sahnesindeki her partinin sadece kendi gruplarıyla değil, ait olmadıkları diğer gruplarla da iletişim kurmaları gerekmektedir.

 

 

Devamı »

Temellerin Duruşması!
Tarih: 23 Şubat 2019 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Yine uluslararası tefecilere ve onların arkasındaki emperyalist / küresel devletlere aşırı derece de borçlandık. Bu kendiliğinden mi, oldu? Tabii ki, hayır! İçimizdeki işbirlikçilerini siyaset ve devlet makamlarına yerleştirdiler yüksek faizle borç verip ülkemizi işgal ettiler. İlk defa mı, oluyor? Yine cevabımız hayır... Eğer bunların yüzyıllardır tekrar ettiğini bir bilsek belki bugün bu tuzağa düşmezdik. Yani olay sadece bugün veya dün ülkeyi yönetenlerle sınırlı değil.

 

 

Devamı »

Bana Güzel Bir Şeyler Söyle...
Tarih: 22 Şubat 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Millet alamadığı için satışlar, satışlar azaldığı için üretim düşüyor. Fabrikalar ya duruyor veya düşük kapasite çalışıyor. Böyle olunca üretmek için kullandığınız hammadde, enerji ve ara malı ithalatımız azalıyor. Buna karşılık stoklarda ne varsa satmak zorunda kalındığı için ucuz pahalı demeden ihraç ediliyor.

Böyle olunca ithalat azalıyor, ihracat kısa dönem için biraz artıyor. Böylece dış ticaret açığı düşüyor.

 

 

Devamı »

İlk Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... Sonraki Son 

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.