YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

GÜNCEL YAZARLAR

Ruhittin SÖNMEZ

Görev Devri Zamanı...

Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL

Davet Edilen Kriz...

Özcan PEHLİVANOĞLU

Yeni Muhalefet......

Fikret Karatepe

Gör...

İdris TÜRKTEN

Şehitler...

Mustafa KÜPÇÜ

Fix’in Tuzağı!...

Prof.Dr. Hacı DURAN

Ahlak Hayatın Sanatıdır...

Mualla Yasdıman

Günçiçek/zaman (5)...

Akademisyen Karaçay Ahıskalı

Yağmacı Demokrasi...

Eğitimci, Şair ve Yazar Osman Oktay

Din Görevlilerinin Genel Kültür, Din ve Siyas...

Prf. Dr. Ahmet M. Gökçen

Faiz Tartışmaları...

Nesim YALVARICI

Vatan Elden Gidince!...

Mehmet Oğuzhan ALTUN

Putin ve Yeni Rus Oligarşisi...

Doç. Dr. Taner TATAR

Gibi...

Yrd. Doç. Dr. Banu GÜRER

Din ve Dünya (2)...

Güncel

Metre...
Tarih: 15 Ağustos 2018 Yazar: Salih Karabey-Öğretmen Kategori: Güncel
Paylaş

Bilgileri harmanlamayı da severim. Mesela uygulamalı bilimlerle sosyolojik konuları çarpmayı bölmeyi toplamayı ve çıkartmayı yeni kelime ve kavramlar türetmeyi ve yeni kelimelerin oluşturduğu düşünsel coğrafyada gezinmeyi severim. Yanımda bulunan dostlarımı da alırım bu yeni iklimli coğrafyaya ama sonrasında fark ederim aynı kelimeleri kullansak ta farklı anlamlar yüklediğimizi. Sonrada kendini anlatma çabası. Zor birisiyim ama arkadaşlarım da bir o kadar sabırlı.

 

 

Devamı »

Eko-Politik Teröre Karşı Uyarı Paketi
Tarih: 15 Ağustos 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Dünya tıpkı 1929 yılı gibi derin ve orta vadeli bir krizle uğraşıyor. ABD, Japonya, Rusya, Çin ve AB ülkeleri krize karşı tedbirler alsa da krizin yönlendiricileri onların da üstünde gözüküyor. Gerekirse devletler batırılacak ama kapitalizm yaşatılacaktır. Paranın ve gücün dünya egemenliğinin sürmesi için İkiz Kulelerden sonra kontrollü ama devasa boyutlarda bir krizle karşı karşıyayız.

 

 

Devamı »

Oyun Kurucular; İngiltere ve ABD; Yahut Bankerler
Tarih: 14 Ağustos 2018 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Batının sömürgeci ve baskı uygulayan hegemonyasına karşı ortak hareket etme kararlığını ortaya çıkaracaktır. Çünkü bütün dünya kendi ülkesini ve toplumunu dolardan daha fazla sevmektedir. Kibirli kabadayılık zamanı geçilmeli, dağa taşa olduğundan fazla insana yatırım yapılmalıdır. Millet; yönetimsel hatalarını en aza indirmek durumunda olan idarecilerinden emin olduktan sonra her türlü fedakarlığı göze alır.

Devamı »

  TL-Dolar Savaşları…
Tarih: 14 Ağustos 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Günümüz Türkiye'sinde yaşanan milli ekonomi savaşına destek için yastık altındaki dolarları bozdurun diye açıklamalar yapan siyasilerin, bundan 44 yıl önce Türkiye'nin milli çıkarlarını korumak adına hareket eden siyasetçilerimizi, uyguladıkları siyaseti incelemeleri örnek almaları uygun olacaktır diye düşünüyorum.

 

 

Devamı »

Davet Edilen Kriz
Tarih: 14 Ağustos 2018 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel
Paylaş

Türkiye uzun süredir, üretmeyen ve her şeyi ithal eden bir ülke durumuna düşürülmüştür. Oysa Türkiye, dış ticaret fazlasına değil, dış ticaret açığına mahkûm olan bir ülkedir. Uygulanan ekonomi politikası, Türkiye'nin lehine olmamıştır. Döviz getirisi olmayan şirketlerin dövizle borçlanmasına izin verilmemesi isabetli olmuştur. Faize yanlış bakış ve değerlendirmeler yabancı sermayenin kaçışına sebep olmuş, ülkeye doğrudan yatırımları azaltmıştır.

Devamı »

Görev Devri Zamanı
Tarih: 14 Ağustos 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

"Bu tür görevler bana kadar mı düştü?" diye düşünmüştüm. Ama Parti'nin yeni kurulmakta olması sebebi ile bu normal karşılanabilecek bir durumdu.

İtiraf edeyim ki, bir yanım da bu görevler için bilgi ve birikimimle iyi bir hizmet verebileceğimi söylüyordu. Bu görevlerden kaçmanın da, kaçınmanın da doğru olmadığını düşündüm.

Hayatı boyunca makamdan şeref alan değil, makama şeref kazandıran bir kişilik sahibi olmayı hedef almıştım. Bu görevler elbette şerefli görevlerdir. Ama bu sıfatları taşıyan kişi olarak, bu sıfatlara bir artı değer katmış olduğumu ümit ediyorum.

 

 

Devamı »

  Vatan Kavramı ve Milli Değerlerimizin Analizi (5)
Tarih: 13 Ağustos 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Ortadoğu'nun yeniden şekillendirilemeye başladığı bu önemli dönemde ülkemizin üstlendiği rol; kim ne derse desin çok önemlidir.

Kaldı ki, Suriye iç savaşının genişlemesiyle birlikte sınır boylarımızın dibinde ve ötesinde görev alan Silahlı Kuvvetlerimizin ezici gücünün etkisi, caydırılıcılığı hala devam etmektedir.  Bölgedeki terör örgütlerine indirilen büyük darbe bunun en çarpıcı kanıtıdır.

Evet, günümüzün savaşları artık sanayi, ekonomi ve kültür zemininde verilmekte bu tür savaşın etkisini yaşanan coğrafyanın tüm insanları hissetmektedir.

 

 

Devamı »

Cesaretin Yoksa Esaretin Vardır
Tarih: 13 Ağustos 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Cesaretin karşıtı, korku; korkunun sonucu düşeceğimiz durum, esaret. Nedir cesaret? Sadece korkmama hali midir? Cesaret, herkesin sustuğu yerde konuşmaktır, bir adım öne çıkmaktır. Elinle, olmadı dilinle yahut kalbinle direnmektir. Kendi korkunu unutup başka bir korkuyu teselli etmektir cesaret, korkuyu öldürmektir. İnanmaktır, inandığı uğruna savaşmak, savaştığı uğruna ölmektir, ölümü öldürmektir. Bir bilge kişinin dediği gibi: "Demire güvenmek değil, demir gibi yüreğe sahip olmaktır.  Işıkları söndürmek değil, ışığa yürümektir, cesaret."

 

 

Devamı »

   Rumların Bitmeyen Ölüm Çukurları!
Tarih: 10 Ağustos 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Ne yazık!

Kıbrıs tarihinin hangi sayfasını çevirseniz, karşınıza hep aynı görüntüler, aynı acılı öyküler çıkar!

Topluca katledilen Türkler...

Bu defa da aynı başlıklı bir haber ada basınında ama bu defa Rum basınında yer alınca, Güney Kıbrıs'ta kıyamet koptu...

 

 

Devamı »

Vâcibü’l-Vücûd’a Teslim Ol Kurtul (2)
Tarih: 10 Ağustos 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

"Hepimiz kendimizin ahlâk sâhibi, tabiî bir insan olduğumuza inanmışızdır. Freiberg'den bir Yahudi, Sigmund Freud göründü, en ahlâklı en kibar asilzâdenin içinde bir katil, bir cinsi sapık gizlendiğini keşfetti. Büyük hükümdarların saraylarındaki aşk mâceralarından ve plâtonik saz şairlerinden beri kadını bir mâbude ve mükemmelin örneği olarak saymayı âdet edinmişiz: Viyanalı bir Yahudi Weiningh çıktı. İlim ve mantık bakımından kadının iğrenç ve tiksindirici bir mahlûk, bir pislik ve alçaklık çukuru olduğunu ispat etti.

 

 

Devamı »

Yeni Muhalefet...
Tarih: 10 Ağustos 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Aslında bu yazı bir üçlemenin son yazısıdır. Hatırlarsak, birincisinde, bilinenin veya yaratılan algının aksine politikanın siyaset kumaşına sahip ve doğru insanlar tarafından yapılması gerektiğini anlatmıştım. İkinci yazıda da, iç ve dış güçlerin iktidar ve muhalefeti belirlemede ana unsur olduğuna işaret etmiş, iktidar ve muhalefet oyunlarına dikkat çekmiştim. Hatta ana vurgu olarak da, günümüzde Türkiye'deki iktidarın en büyük destekçisinin muhalefet olduğunu yazmıştım.

 

 

Devamı »

İYİ Parti Kurultayı Üzerine Düşünceler
Tarih: 10 Ağustos 2018 Yazar: Yrd. Doç.Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

İyi Parti'nin ana gövdesi milliyetçi ve ülkücülerden oluşuyor. Merkez sağı partimize çekmeyi planlayarak, merkez parti olduğumuzu söyleyerek seçime girdik. Ama seçim sonuçları, merkez sağ diye bir seçmen  potansiyeli kalmadığını, hepsinin gittiği partide eridiğini ortaya koydu. 24 Haziranda İyi Parti'ye oy veren yüzde 10 seçmenin, dörtte üçü eski Milliyetçi-Ülkücü MHP seçmenidir.   Sandıklı Çalıştayında Prof. Dr. İskender Öksüz'ün hocanın dediği gibi "İyi Parti Milliyetçilik-  Atatürk ve Cumhuriyetçilik zeminine oturmalıdır".

Devamı »

Türk Kültürü ve Milli Kimliğe Bakıştaki Bazı Yanlışlar
Tarih: 09 Ağustos 2018 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel
Paylaş

Kültür kısaca yaşama tarzıdır. Milletleşme süreci ile birlikte yürür ve zenginleşir. Kültür bütün unsurlarını kapsayan organik bir bütündür. Milli seviyede kabul görmesi ile kültür bölgeselliği aşarak millileşir. Kültür konusunda coğrafi determinizm çoktan aşılmıştır. Coğrafya yaşama tarzını değişik şekillerde etkilese de, kültür yaratıcı, yönlendirici ve zengin ise; o coğrafyaya damgasını vurur ve o coğrafyayı vatanlaştırır. Kültür unsurlarından sadece biriyle mesela dille ifade edilemez. Ancak dil belirli bir kültürün önemli ve mümeyyiz bir vasfıdır.

Devamı »

Dolar Neden Yükseliyor?
Tarih: 09 Ağustos 2018 Yazar: Hasan Basri Akşener-Ekonomist Kategori: Güncel
Paylaş

Çiçeği burnunda Sn. Cumhurbaşkanı ekranlardan ulusa sesleniyor;  yastıkaltında ne kadar altın, dolar varsa bozun, Türk Lirası'na çevirin.

Öyle ya, milletimizin "yastıkaltı" dediği zor günler için "altın bilezik" gibi ziynetleri tasarruf yapmaları gelenektir!

Hükümet tarafından acil durum sinyali veriliyor, halktan fedakârlık yapması isteniyor!

 

 

Devamı »

Bağımsız Medya, Şeffaflık ve Ekonomi
Tarih: 09 Ağustos 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

"Başkan Erdoğan'ın yastık altındaki altın ve dövizlerinizi bozdurun" talimatının ne kadar isabetli ve sonuç alıcı olduğunu anlatan "ekonomi uzmanlarının" keyfi yerinde. Verdikleri hizmetin karşılığının kendilerine cömertçe ödendiği her hallerinden belli oluyor.

Dış politikadaki sıkışmamızın siyasi ve ekonomik sonuçları yerine "evangelistler" üzerinden yapılan tartışmalar ile havanda su dövenler de öyle.

 

 

Devamı »

  Vatan Kavramı ve Milli Değerlerimizin Analizi (5)
Tarih: 08 Ağustos 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Şu önemli Hususu da Özellikle Vurgulamak İsterim: Mazisi zaferlerle dolu Şanlı Türk Silahlı Kuvvetlerimiz;

Tarihin her döneminde vatan topraklarımızın, devletimizin koruma ve kollama görevini layıkıyla yerine getirmiştir. Bugün de aynı kararlılık ve güçle görevinin başında, verilen her görevi canları pahasına yerine getirmeye devam etmektedir.

 

 

Devamı »

İktidarın En Büyük Destekçisi Muhalefet!
Tarih: 08 Ağustos 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Ülkenin ekonomisi ithalata bağlı bir tüketime endekslenmiştir. İşsizlik tarihi boyuttadır. Sektörel ve kişisel borçlanma rekor düzeydedir. Tarım ve hayvancılık bitmiştir. Ekonomi betona yapılan yatırımlarla döndürülmektedir. Bölücülük azmışta azmıştır. Suriyelilerin yarattığı travma tarif edilecek gibi değildir. Yolsuzluk, adam kayırma, parti yargısı, denetlenebilir olmaktan uzaklaşma korkutucu bir hal almıştır. Toplum psikolojik olarak hasta bir hale düşmüştür. Cinsel istismar, tecavüz, kadın cinayetleri ve kaybolan çocuklar çok ürkütücüdür. Enflasyon azmış, hayat pahalılaşmıştır. Eğitim yazboz tahtasına dönmüştür. Şehirlerimiz rant alanlarına dönüşmüş ve betonlaşmıştır. Ülkeyi yönetenler "ne istedinizde vermedik" dediklerinin darbesine maruz kalmış ve büyük mağduriyetler oluşmuştur.

 

 

Devamı »

Sakın Rahip Deme Rahipten Öte Bir Din Vardır
Tarih: 08 Ağustos 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

1952'den beri bu Dinin kutsal şövalyeliği / mücâhitliği sayılan NATO ekibindeyiz; tastamam 66 yıldır. Konu şövalyelik olunca darbeler / ihtilâller de kaçınılmaz oluyor. 1960'dan başlatırsak 58 yıllık ilginç bir darbedârlık havuzumuz var.

Bu Dindeki motivasyonumuz 1983'ten itibaren ikiye katlandı; 35 yıldır Turbo Kapitalizmle tüketim atımızı şaha kaldırmış, bir o yana bir bu yana koşturuyoruz. Zaten Özal da aziz muamelesi görüyor tıpkı Menderes gibi.

 

 

Devamı »

Cennetin Cenneti (2)
Tarih: 07 Ağustos 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Elbette cennet; nuranî, kayıtsız, geniş ve ebedî. Böyle olan cennetin içindeki cennetliklerin cisimleri ruh kuvvetinde, ruh hafifliğinde ve hayal sür'atindedir. Bu yüzden cennetteki kullar; bir anda yüz bin yerlerde bulunabilir. Yüz bin hûrilerle sohbet edebilir. Yüz bin tarzda zevk alabilirler.

Devamı »

Paranın Dini, Milliyeti, Irkı Olur mu?
Tarih: 07 Ağustos 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Ak Parti öncesi, bütün cumhuriyet hükümetlerinin, 79 yılda (1923-2002) harcadığı toplam para 713 milyar dolar. Atatürk, İnönü, Menderes, Demirel, Özal vd başbakanların hükümetlerinin tamamında harcanan para bu. Ortalama yıllık büyüme de yüzde 5,1 mertebesinde.

Buna karşılık AKP / Tayyip Erdoğan döneminde 14 yılda (2003-2017) harcanan para 2 trilyon 94 milyar dolar olmuş. Yani 79 yılda harcanan paranın 3 katını 14 yılda harcamışlar. Buna karşılık ortalama yıllık büyüme yüzde 5 mertebesinde.

 

 

Devamı »

   Vatan Kavramı ve Milli Değerlerimizin Analizi (5)
Tarih: 06 Ağustos 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Şu önemli Hususu da Özellikle Vurgulamak İsterim: Mazisi zaferlerle dolu Şanlı Türk Silahlı Kuvvetlerimiz;

Tarihin her döneminde vatan topraklarımızın, devletimizin koruma ve kollama görevini layıkıyla yerine getirmiştir. Bugün de aynı kararlılık ve güçle görevinin başında, verilen her görevi canları pahasına yerine getirmeye devam etmektedir.

 

 

Devamı »

Cennetin Cenneti (1)
Tarih: 06 Ağustos 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Nasıl ki mahrûtî yani huni şeklinde olan bir dağın etrafında, birbiri içinde, birbirinden yüksek, kaidesinden zirvesine, temelinden tepesine kadar surlu daireler bulunsa; o daireler birbirinin üstündedir, fakat birbirinin güneşi görmelerine mâni olmaz. Birbirinden geçebilir, birbirine bakar. Öyle de, cennetler de buna yakın bir tarz üzeredir.

 

 

Devamı »

Malazgirt’ten Dumlupınar’a Türk’ün Ağustos Zaferleri
Tarih: 05 Ağustos 2018 Yazar: Yrd. Doç.Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Ağustos ayının Türkler için ayrı bir anlamı vardır. Ağustos ayı, Türk'ün "Zaferler ayı"dır. Türk milletinin kaderini değiştiren ve tarihine altın harflerle geçen zaferlerin çoğu, Ağustos ayında gerçekleşmiştir.

 

 

Devamı »

Politika İnsan Üzerinden Yapılır!
Tarih: 04 Ağustos 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

Türkiye'de siyaset ve politikacılar hakkında düşünülenler açısından temel yanlışlıklar var. Halkın ve de aydınların, bunların varlığından haberi bile yok. Hatta politikacılar bile neyin ne olduğunun farkında değil çünkü onların birçoğu "koltuk" peşine düşmüş insanlar...

 

 

Devamı »

 Vatan Kavramı ve Milli Değerlerimizin Analizi (4)
Tarih: 04 Ağustos 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Türk Silahlı Kuvvetleri; milletimizin bağrından çıkan, savaş meydanlarının yiğit askeri ''Mehmetçiği'' yetiştiren, hiçbir zaman değişmeyecek peygamber ocağı vasfıyla; hala Türk Milletinin göz bebeği olup, vatanımızın korunup kollanması yönünde görevinin başında ve dimdik ayaktadır.

Özellikle sınırlarımızın dibinde savaş çığlıklarının atıldığı bu kritik süreçte ordularımızın moralini güçlendirmek, onlara her konuda destek olmak, her makam sahibi ve her Türk vatandaşı için milli görevdir.

 

 

Devamı »

  Vatan Kavramı ve Milli Değerlerimizin Analizi (3)
Tarih: 02 Ağustos 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Yaklaşık bir asırdan bu yana, türlü yöntemlerle hala vatanımızı ele geçirebilmenin çeşitli uygulamalarını yapmanın peşindeler! Bu uygulamalar illa ki savaşarak ülkemizin ele geçirilmesi anlamına gelmemelidir!

Dünyayı tehdit eden terör belası, günümüzün en önemli silahıdır. Bu silah 1984 yılından beri ülkemize çevrilmiş, canımıza da, malımıza da kast etmiştir.

 

 

Devamı »

Eğitim Sistemin Neyse Ekonomin de O, Gücün de O
Tarih: 02 Ağustos 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Ekonomide on senedir kişi başına milli gelirimiz 10 bin dolar seviyesini aşamıyoruz. "Orta gelir tuzağı" denen bu durumdan çıkamayışımızın ilk sebebi katma değeri yüksek ürünler üretemiyor oluşumuz.

Yüksek teknolojili üretim yapacak insan gücünü yetiştirememişiz.

Ekonominin gelişmişliği ve gücü ülkedeki hukuk ve demokrasi seviyesi ile orantılıdır.

Hukuk ve demokrasi talebi ise eğitim seviyesi ve şehirleşme ile doğrudan alakalıdır.

Hukuk ve demokrasi talep eden yerine iradesini bir kişiye devreden bir insan modeli yetiştiren bir "eğitim sistemimiz" var.

Esasen buna "eğitim sistemimiz" var demek bile doğru değil. Rahmetli Nurettin Topçu'nun tespiti bugün daha çok geçerlidir:

 

 

Devamı »

   En’am Sûresi’nde Şefaat ve Velâyet
Tarih: 01 Ağustos 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Geleneksel Din Anlayışı diyerek kibarlaştırdığımız Tekerlemeci ve Taklitçi İnanç Sahiplerinin ekopolitik takıntılarından velilik, evliyalık, velâyet mevzularına Kuran-ı Mübin acep ne diyor? Dokuz kusurlu hareketin sonuncusundan başlarsak Celâleddin Rumî'nin Mevlâna lâkabını kullanması tevhidî açıdan caiz değil; zira Bakara 286'te "Ente Mevlâna fensurnâ.. / Sen Mevlâ'mızsın (Efendi'mizsin), artık yardım et!" dendiği için Allah'ın 'koruyucu, velâyet sahibi' anlamındaki özel ismi herhangi bir insan için kullanılamaz, kullanılmamalı.

 

 

Devamı »

Muhalefette Kaynayan Kazanlar
Tarih: 01 Ağustos 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Ülkemiz böylesine ekonomik olumsuzluklar, başta FETÖ ve PKK olmak üzere terör örgütleriyle, dış ilişkilerinde özellikle ABD ile problemler yaşarken; muhalefetteki partiler; (HDP hariç, çünkü bu parti halen Türkiye'nin geneline hitap eden bir siyasi kimliğe ulaşamamış, PKK terör örgütü ile arasına hiçbir zaman bir mesafe koyamamıştır.) 16 yıldan buyana bu olumsuzluklarla boğuşan, ülkemizi yöneten AKP iktidarına karşı hiçbir seçimde başarı elde edememiştir.

 

 

Devamı »

Asıl Lezzet Değil Cennet (8)
Tarih: 31 Temmuz 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Herkes dünyada bulur kendini

Düşünmez ki, burada neydi işi?

Doğmuş, büyümüş yaşıyor işte

Ne var n'olmuş bu gidişte?

Derken bir gün, düşünür her nasılsa

Gelenlerin birlikte gittiği kervana katılsa

Nereye gidiştir, nereden geliştir bu?

 

 

Devamı »

İYİ Parti’nin Kimliği
Tarih: 31 Temmuz 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Bu devlet Türk Milliyetçiliği temeli üzerine kuruldu. Atatürk düpedüz, apaçık bir Türk Milliyetçisidir. Fakat ondan sonra adım adım, Türk Milliyetçiliğinden gıdım gıdım, her adımı bizi sarsmayacak kadar dikkatli ve küçük olmak kaydıyla o kuruluş temelinden uzaklaştırıldık. O kadar uzaklaştık ki, 'Ne mutlu Türküm diyene!' vecizesi dağdan, taştan, üstelik ilkellikle suçlanarak ve 'Türküm, doğruyum, çalışkanım...' diye başlayan andımız okullardan kaldırılırken rahatsız olmadık. En garibi hâlâ Atatürk'ün yolundan gittiğimizi sandık, sanıyoruz.

 

 

Devamı »

Asıl Lezzet Değil Cennet (7)
Tarih: 30 Temmuz 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

"Düşünüyorum o halde varım." diyen Dekart doğru söylemiştir. Varlığını düşünmekle irtibatlamış, böyle bir bağlantı kurmuştur. Bir bakıma varlığının mânasını anlamak istemiştir.

Anlamak için düşünce yoluna düşmüştür. İnce uzun bir yolun yolcusu olmuştur. Ancak böyle bir yolcu oluşundan dolayı varlığının varlığını var bilmiştir.

 

 

Devamı »

Aydınlanma
Tarih: 30 Temmuz 2018 Yazar: Yazar Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

Dünyada bir başka millet söyleyin ki kendi kaderini 15'lilerle, ninelerle ve analarla yazmış olsun? İşte tam bu sorunun cevabı bile bizlerin omuzlarına çok ulu bir görevin verilmesine yetecektir. ''En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır!'' diyor Ulu Önder.  Cahilliğe karşı yapacağımız, hiçbir zaman bitmeyecek olan aydınlanma yolunda yürüme görevi kimlere emanet edilmiştir? Bu vazife elbette ki ulusumuzun ışığı, Türk Gençliğine emanet edilmiştir.

 

 

Devamı »

Asıl İmtihan: 12 Ağustos
Tarih: 29 Temmuz 2018 Yazar: Yazar Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

Peşinen söylemek lazım İYİ Parti bu çalıştay sürecini biraz geciktirmesi dışında, seçim sonuçlarını muhakeme etme ve gereğini yapma noktasında AKP'yle birlikte en başarılı parti oldu. Tonla engele, sansüre, namussuzluğa rağmen elde edilen %10 oyla meclise 43 milletvekili göndererek ciddi başarıya imza atan bebek parti, yeni yol haritasını belirleme konusunda da çoğu partinin aksine yine başarısını sürdürmeyi başardı.

 

 

Devamı »

 Vatan Kavramı ve Milli Değerlerimizin Analizi (2)
Tarih: 28 Temmuz 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

''Vatan;

Türk Milletinin yaşam hamurudur. Bu hamur Türk Milletinin namusudur, şerefidir, onurudur. Türk Milletine atalarından emanet, burçlarında ay yıldızlı bayrakların dalgalandığı gururudur. Gelecek nesillerimizin istikbali, yaşam geleceklerinin ele geçirilemeyen, geçirilemeyecek son kalesidir. Türk Milleti için vatan söz konusu olduğunda; ona olan bağlılık her şeyden önde gelir.

 

 

Devamı »

Asıl Lezzet Değil Cennet (3)
Tarih: 27 Temmuz 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Görülen maddenin, bakılan şeylerin kendisini bir kere görmek; delâlet ettiği, ulaştırdığı sonucu yani varlık sebebini bin defa görmektir. Varlığa, var oluşa getiren irade, istek ve istencin asıl amacının farkına varmaktır. Bunun gereğini yapmaktır. Bundan isteneni anlamaktır. Onun gerektirdiği gibi olmaktır.

 

 

Devamı »

Gavslar ve reisler: Bitmeyen bulûğ çağı
Tarih: 27 Temmuz 2018 Yazar: Prof. Dr. İskender Öksüz-Öğretim Üyesi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Normal ülkelerde, millî eğitimin müfredatı toplumun müfredatıdır zaten. Fakat toplumun kendi teşkilatı olan devlet, kendi eliyle örgün eğitimde sapkın bir müfredat uyguluyorsa, o teşkilat on yıllarca sapkınların elinde silah olmuşsa, ergenlerimizi avlamak için yurtlarla, kurslarla, okullarla tuzaklar kurulmuşsa... Bir sapkın grubu temizlemek için başka sapkınlara yaslanılıyorsa. Gene resmen bir şeyler geveleyip ardından, bunların aslı başka, bak gel beni dinle, Lozan'ın gizli maddeleri var falan gibi saçmalıklar fısıldanıyorsa

Devamı »

  Vatan Kavramı ve Milli Değerlerimizin Analizi (1)
Tarih: 26 Temmuz 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Günümüz Türkiye'sinde; bizi birbirimize bağlayan milli değerlerimizin, bu değerler yumağı ile oluşan vatan kavramının kimilerince görmezden gelindiği, kimilerince küresel dünya şartlarında artık ''dünya vatandaşlığı'' kavramı geçerlidir algısının yaratılmaya çalışıldığı bir süreç yaşanırken;

Bizler için vazgeçilmez bu değerler manzumesine değinmek, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bu son vatan topraklarımızda kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, ancak onun göstermiş olduğu ilkeler doğrultusunda çağdaş yarınlara ulaşabileceğine dikkat çekmek benim için önemli bir vatan görevidir

 

Devamı »

Zalimleri Affetmek Mazlumlara Zulmetmektir (2)
Tarih: 26 Temmuz 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Konunun açılımına bir de şu açılardan bakalım:

"Cehennem'in vücûdu ve şiddetli azabı, hadsiz rahmete ve hakîkî adâlete ve israfsız, mizanlı hikmete zıddıyeti yoktur. Belki rahmet ve adâlet ve hikmet, onun vücûdunu isterler.

"Çünkü, nasıl bin mâsumların hukukunu çiğneyen bir zâlimi cezalandırmak ve yüz mazlum hayvanları parçalayan bir canavarı öldürmek, adâlet içinde mazlumlara bin rahmettir. Ve o zâlimi afvetmek ve canavarı serbest bırakmak, bir tek yolsuz merhamete mukabil yüzer bîçârelere yüzer merhametsizliktir...

 

 

Devamı »

Aday Olma Başka, Aday Gösterilme Başka
Tarih: 26 Temmuz 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Ben Meral Hanım'ın on binlerce yol arkadaşı ve kendisine umut bağlayan milyonlarca vatandaşımıza karşı sorumluluğunu unutmayacağına ve genel kurulun kararına saygı duyup görevinin başına geçeceğine inanıyorum. Bunu temenni ediyorum.

Aksini düşünmek dahi istemiyorum. Çünkü dava insanı, mücadeleci, dik duruşun, azmin, cesaretin sembolü Meral Akşener'in bir ömür boyu yarattığı marka değeri sıfırlanır. Sadece bizlerin değil, torununun dahi yüzüne bakamaz hale gelir.

 

 

Devamı »

   Orwell’ler Ölür 1984’ler Ölmez
Tarih: 25 Temmuz 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel
Paylaş

Goerge Orwell 1984'ü yazdığında takvimler 1949'u gösteriyordu. Bense Türkiye'deki hangi olayla, hangi zamanda, hangi yazımla 1984'ü bağdaştırdığımı bile unuttum.

Jetonuma baktım, hâlâ aynı yerinde.. Sayıklamaya başladım:

§  Big Brother 'Abiler'dir.

§  İktidar acı çektirmek ve küçük düşürmektir.

 

 

Devamı »

Kıbrıs’da “Türk Toplumu”ndan “KKTC”ye
Tarih: 24 Temmuz 2018 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel
Paylaş

Zaferin 44.üncü Yıldönümü'nde, Türk toplumu ifadesini çoktan aşan KKTC'yi korumak ve ona sahip çıkmak kendini Türk olarak hisseden herkesin görevidir. Kıbrıs Barış Harekâtı milletlerarası anlaşmalara uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Yıllardır Türklere yönelen baskı, etnik temizlik ve katliamlar artık geride kalmıştır. Ancak toplu mezarlar hâlâ göz önündedir. Rum tarafı Kıbrıs'ın yakın tarihini 20 Temmuz ile başlatsa da; geçmişe Türklere yapılan saldırılar ve katliamlar göz ardı edilemez. Rum tarafının ve onun fanatik ırkçı, ilkel ve bazı dini gerekçelerle destekçilerinin oyunları 20. Temmuz Barış Harekâtı ile bozulmuştur.

 

 

Devamı »

CHP’nin Sorunu Sıyasetin Merkezine Toplumu Bütünüyle Koyamamak
Tarih: 24 Temmuz 2018 Yazar: Yazar Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

Süleyman Demirel Türk siyasetinin ustalarından biriydi. En önemli iki özelliği keskin zekası ve insan odaklı siyaseti hakkıyla yapmasıydı. Doğu Perinçek'i tanıyoruz. Bugün 80 yaşına yaklaşmış bir siyasi. Peki Demirel'in gençliğinde daha yerel çapta ufak faaliyetlerde bulunurken onu ısrarla partisine davet ettiğini biliyor muydunuz ? Demirel çok güzel gözlemler yapar, insanların önünü açardı. En önemlisi de insanlara kendilerini önemli hissettirirdi. Onu siyasetin ''babası'' yapan buydu.

Devamı »

44 Yıl Önce O gün
Tarih: 24 Temmuz 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Takvimlerdeki zaman 1974'ün 20 Temmuzunu gösteriyor; saatler ise altıyı on dakika geçiyordu...

Radyodan duyulan ses biraz daha yükseldi... Sadece onlar değil sanki yer, gök bu sesi dinliyordu:

'' Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıbrıs'a indirme ve çıkarma harekâtına başlamış bulunuyor. Allah milletimize, bütün Kıbrıslılara ve insanlığa hayırlı etsin. Bu şekilde insanlığa ve barışa büyük hizmette bulunmuş olacağımıza inanıyoruz. Öyle umarım ki, kuvvetlerimize ateş açılmaz ve kanlı bir çatışmaya yol açılmaz. Biz aslında savaş için değil, barış için; yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getirmek için Ada'ya gidiyoruz.''

Gerçek o ki, savaş başlamıştı. İşte o anda ölüme benzeyen ama görülemeyen o sessizlik bir anda; ''Yaşa, Varol'' nidalarıyla bozuluverdi. Çünkü helikopterlerle Kıbrıs'a gidecek askerlerden önce, hava indirme birlikleri, dönemin Başbakanı Ecevit'in bu konuşmayı yaptığı dakikalarda adaya paraşüt atlayışlarını gerçekleştirmişlerdi.

 

 

Devamı »

Asıl Lezzet Değil cennet (1)
Tarih: 24 Temmuz 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel
Paylaş

Hz. Peygamber'e sorarlar: "Cennet lezzetlerinin bir örneği dünyada var mıdır?"

Cevap verir: "Siz hiç ilim meclislerinde bulunmadınız mı? Oradaki lezzet, cennet lezzetlerinin bir nümûnesi (örneği)dir." meâl ve anlamındaki hadisi hatırlayalım önce.

Gerçekten ilim meclislerinde konuşulan İlâhî mâna ve konular, İlâhî sohbetler cennet lezzetlerinin örneklerindendir. Ve cennetteki cismanî lezzetlerden de üstündür

 

 

Devamı »

Hherkes  "İYİ PARTİ"yi Konuşuyor! Neden Acaba?
Tarih: 24 Temmuz 2018 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel
Paylaş

İyi Parti "Birlikte Daha İYİ'ye" sloganı ile Afyon Sandıklı'da 24 Haziran seçim sonuçlarını üç gün boyunca masaya yatırdı. Bende parti kurucusu ve aynı zamanda Merkez Disiplin Kurulu Üyesi olmam nedeni ile toplantıya davetliydim. Bugüne kadar görülmemiş bir şekilde parti içi demokrasi işletildi, herkes konuştu, özeleştiri yapıldı ve çözüm önerileri sunuldu.. Bu kapsamda Genel Başkanımız Meral Akşener, tüm sorumluluğu üzerine alarak tüzükten kaynaklanan yetkisi ile partiyi olağanüstü kongreye götürme kararı aldığını ilan etti.

Devamı »

Meral Akşenerin Olağanüstü Kurultay Kararı
Tarih: 23 Temmuz 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
Paylaş

Meral Akşener'in verdiği karardan dönmeyeceğini düşünenler de var. Ama benim bildiğim Meral Akşener üç beş kendini bilmez yüzünden, on binlerce yol arkadaşına, kendisine oy veren 5 milyon seçmene karşı sorumluluğunu unutamaz. Onlara sırtını dönemez.

 

 

Devamı »

‘Kur’ân-ı Kerim, Abdestsiz Olarak Ele Alınabilir mi? Abdestsiz Olarak Okunabilir mi?
Tarih: 22 Temmuz 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Güncel
Paylaş

Oğuz Çetinoğlu: Son zamanlarda Kur'ân-ı Kerim'e abdestsiz el sürmek, dokunmak, eline almak ve okumak meselesi tartışılıyor. Zıt fikirler ileri sürülüyor, farklı iddialar var. Fikirler ve iddialar, karşılıklı olarak delillendiriliyor. İzniniz olursa, sizinle bu meseleleri konuşmak istiyorum. Fakat kanaatime göre, önce 'Kur'ân-ı Kerîm' ve 'Mushaf' târiflerinin yapılması gerekiyor. Bu husustaki değerlendirmenizi lütfeder misiniz?

 

 

Devamı »

Şehitler
Tarih: 20 Temmuz 2018 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel
Paylaş

Birçok şey öğrendik 16 Yıllık son iktidar döneminde. Muhafazakârlık ve dincilik üzerinde yürürken deisizm le tanıştık. Mesela 15 Temmuz şehitlerinin diğer şehitlerden daha makbul! Olduğuna şahit olduk. Örnek mi istiyorsunuz buyurun gece yarısından sonra okunan Selâ'ları, billboardlarda ve afişlerde: " 15 Temmuz şehitleri için Bir Yasin de sen oku" yazılarını ve en önemlisi; Kur'an'ı Kerim okunmasa kendinizi herhangin bir festival ya da, ayranlı, pideli kavurmalı şenliklerde hissedersiniz. Açık konuşalım ve dürüst olalım. Bu pide ve kavurmaları yerken şehit kanına ekmek doğrayıp yediğiniz hiç mi aklınıza gelmedi?

 

 

Devamı »

Suyu Bulandırmak
Tarih: 20 Temmuz 2018 Yazar: Yazar Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel
Paylaş

Doğruya doğru, yanlışa yanlış demek iyi bir dost olmanın şartlarından biridir. Eğer ortada yapılan bir yanlış varsa ve bunu göre göre susuyorsak ciddi problem var demektir. ''Aman parti üstleri buna zaten müdahale eder, bizler suyu bulandırmayalım.'' Hayır efendim, edep ve saygı çerçevesi içinde suyu bulandıralım. İYİ Parti suyu bulandırmayalım diye diye ülkenin kaderini tek şahsın iki dudağı arasında temsil eden zihniyete muhalif olarak kuruldu. Bizler daha şimdiden lidere bağlılığı körlük seviyesine getirirsek, doğruyu yanlışı söyleyemezsek çok işimiz olur!

 

 

Devamı »

İlk Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... Sonraki Son 

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.

Akça Koca Kültür Platformu