IMG-LOGO
Güncel

Filistin’i, Kudüs’ü Tanıyanlar; Neden K.K.T.C’yi Tanımaz?

Atilla Cilingir; - 12/19/2017 www.atillacilingir.com ;
IMG

A.B.D Başkanı Trump; Arap ülkelerini hiçe sayarak, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıklayınca..!

Türkiye'nin dönem başkanlığını yaptığı bu süreçte, İslam İşbirliği Teşkilatına üye ülkeler de, ülkemizin liderliğinde bu kabul edilmez duruma anında karşılık verdiler:

Doğu Kudüs'ü Filistin Devletinin Başkenti olarak tanıdıklarını ilan ettiler.

Trump'ın bir saatli bomba gibi bu tanınmayı Ortadoğu'nun en hassas yerine bırakması, Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınacağını açıklamasının sonuçlarını bekleyip göreceğiz...

Ancak sonucu her ne olursa olsun Türkiye'nin liderliğinde yapılan iş birlikteliğiyle, bu emperyalist İmparatorluğuna verilen yanıt, ülkemiz adına önemli bir başarıdır; İslam ülkeleri adına da güçlü bir moral kaynağı yaratmıştır.

İşte tam da bu noktada akla gelen, bu coğrafyada neredeyse bir asırdan beri çözülmesi gereken önemli bir konu daha vardır!

Kıbrıs adasında yaşanan de-facto durum ne olacaktır?

Akdeniz'in orta yerinden; dünyanın enerji coğrafyası Ortadoğu'yu kontrol eden Kıbrıs'ın kaderi değişeli 43 yıl olmuş; adanın güneyinde ayrı, kuzeyinde ayrı iki devlet vardır...

Kıbrıs'ın Güneyinde yaşayanlar Ortodoks, Kuzeyinde yaşayanlar Müslümandır.

Adanın yarı buçuğunu temsil eden GKRY'ni Hristiyan âlemi yasal hükümetmiş gibi tanımakta ama adanın kuzeyinde 34 yıldır yaşayan K.K.T.C'yi yok saymaktadır!

Adeta biri varmış, diğeri yokmuş gibidirler...

Bu adanın bir de başkenti vardır:

Adı Lefkoşa'dır...

Dünyanın bölünmüş son başkentidir!

Bu bölünmüşlük 1964'ten beri geçerlidir...

1963'ün 21 Aralığında adanın tamamında Türk köylerinin Rumlar tarafından yakılıp yıkıldığı, Türklerin kanının oluk, oluk akıtıldığı o meşum geceden sonra adına ''kanlı dere'' denen yerin hemen dibinden geçen bir hatla bölünmüş bir başkenttir burası!

Bu başkent; o kanlı Noel gecesinden sonra adada görevli BG Komutanı İngiliz General Peter Young'ın, Lefkoşa'daki Rum-Türk yerleşim yoğunluğuna göre haritadan belirlediği ''yeşil hat'' ile ikiye bölünmüş; 1974'ten sonra da adanın ve başkentinin bugünkü sınırları çizilmiştir.

Aslında 50'li yıllardan, bugüne adada değişen bir şey yoktur!

Rumlar adanın tamamını ele geçirmek için 1963 ve 15 Temmuz 1974'te iki hamle yapmış, adada yaşayan Kıbrıs Türk'ü, Türkiye buna müsaade etmeyince; adanın Güneyi Rumlarda, Kuzeyi Türklerde kalmıştır.

Adada her birinin yaşamı da, dili de, dini de, yönetimi de, meclisi de, halkların irade gücü de ayrı iki devlet vardır.

Ama hala birileri bu coğrafyadaki türlü menfaatleri için, 'çözüm dedikleri türlü oyunlarla' bu iki halkı, bu iki ayrı devleti birleştirmenin peşindedir!

Bu oyunlar artık durmalı, durdurulmalıdır.

Bunu yapacak olan da yine Türkiye'nin liderliğidir, İslam ülkeleridir.

Mademki Hıristiyanlık dünyası adanın sahibi olarak Rum kesimini tanımakta; asırlardan beri yaşadığı, vatan topraklarını Kıbrıs Türk'ünün elinden koparıp almanın planlarını yapmaktadır!

O zaman ahir çoğunluğu ile asırlardan beri Müslüman olan, günün beş vakti minarelerinden Ezan-ı Şerifin, salaların yükseldiği K.K.T.C'yi devlet, başkentini de Kuzey Lefkoşa olarak tanımanın zamanı gelmiştir.

Bu konuda da öncülüğü 34 yıldan beri K.K.T.C'yi tanıyan tek ülke olarak Türkiye yapmalı, İslam Ülkelerini bu tanınmaya davet etmelidir.

1963'te adayı kan gölüne çeviren Rum tarafını Hristiyan âlemi adanın yasal sahibi olarak tanımakla kalmamış; onları AB'ye üye de yapmıştır!

Bu adaletsizliğin, hukuk tanımazlığın yanı sıra; adanın kuzeyinde yaşayan Kıbrıs Türk Halkı hala insanlık dışı ekonomik ve siyasi ambargolarla boğuşmakta, insan hakları ellerinden alınmaya devam etmektedir!

K.K.T.C'de yaşayan Kıbrıs Türk Halkı Müslüman kimliği ile tıpkı Kudüs'te olduğu gibi İslam âleminin de temsilcisidirler.

Kudüs tabii ki önemlidir, Kudüs İslam âleminin simgesidir. Filistin Devleti de, Filistin Halkı da özgürce yaşamalı; Kudüs sonsuza dek İslam'ın elinde kalmalıdır.

İşte tam da bu noktada sorulması gereken soru şudur;

Ya Kıbrıs Türk'ünün yaşam hakkı ne olacaktır?

Hak ve hukuk sadece Rum tarafının mıdır?

Rumları adanın yasal hükümeti olarak tanıyan Hristiyan âlemine mensup ülkelere, İslam ülkelerinin vereceği bir cevap olmalıdır..!

Ey İslam Ülkeleri!

Görün artık bu gerçeği.

Hani GKRY'de mevcut 39 Büyükelçilik arasında sizin de elçiliklerinizin bulunduğu yerin kuzeyinde de bir devlet var.

Adı: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti...

Filistin'i devlet, Doğu Kudüs'ü de başkenti olarak tanıdığınıza göre;

Bu devleti de, devletin başkenti olarak Kuzey Lefkoşa'yı da tanımanızın zamanı gelmedi mi?

Bu ikircikli durum niye?

Yoksa bu tanımaya; küresel güçlerle birleşen bölgesel menfaatleriniz mi mani?