IMG-LOGO
Güncel

İyi Parti İl Başkanları

Ruhittin SÖNMEZ; - 11/9/2017 rsonmez@gmail.com;
IMG

İYİ PARTİ merkez teşkilatlanmasından sonra kurucu il başkanları da atamalarını da hızlandırdı. 7 Kasım 2017 itibariyle 37 ile kurucu il başkanı görevlendirmesi yapıldı.

İYİ Parti Genel Merkezinden yapılan açıklamadaki ifadeyle, "titiz araştırma ve istişareler sonucu belirlenen" il başkanları görevlerine başlarken, "diğer bütün illerde de teşkilatlanma çalışmalarının peyderpey devam edeceği" bildirildi.

Daha önce de yazdığım gibi teşkilatlanma parti kuruluş sürecinin en zor safhalarından biri.

Zorluklar genel olarak bütün partilerde olan sebeplere dayandığı gibi, İYİ Parti'ye özel bazı şartlardan da kaynaklanıyor.

Genel zorluklar siyasetin tabiatından kaynaklanır.

Siyasetin malzemesi insandır. Bana göre çok uygun olan bir isim sizin açınızdan çok olumsuz görünebilir. Sübjektif değerlendirmelerden hangisinin en doğru olduğunu kestirmek bazen çok güç olabilir.

Mükemmel insan yoktur. Önemli olan verilen görev için meziyetlerinin uygun olması, kusurlarının en az olmasıdır.

Bazen insanın geçmişinde yaptığı bir küçük hata, birileriyle birlikte göründüğü bir resim, sosyal medyada yaptığı bir paylaşım bile böyle görevler için engel oluşturabilir.

İYİ Parti'ye özel zorlukları ise şöyle özetleyebiliriz:

  • Öncelikle takvim çok sıkışık. Bir erken seçim ihtimaline karşı hazırlıkları hızla bitirmek gerekli.

Kurucu il başkanları il yönetim kurulu üyeleri, il disiplin kurulu üyeleri, ilçe başkanları, ilçe yönetim kurulu üyeleri için listeler hazırlayacak.

İYİ Parti tüzüğüne göre, İl başkanları hazırladıkları listeleri Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısına (Koray Aydın'a) teklif edecek. Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı kendi görüşü ile teklifi Genel Başkan Meral Akşener'e sunacak. Genel Başkan'ın uygun gördüklerini onaylaması ile o ilde İYİ Parti teşkilatları resmen kurulmuş olacak.

  • İYİ Parti toplumun bütün kesimlerinden oy alarak iktidar olmayı hedefleyen bir parti. Bu sebeple bir siyasi partinin devamı olmayacak. İYİ Parti'nin programını benimseyen geçmişi hangi siyasi görüşe yakın olursa olsun herkese kapısını ve kucağını açan bir parti. Parti kurucular kurulu, Genel İdare Kururlu ve Başkanlık Divanı seçimlerinde bu özelliği yansıtan bir yapılanma içinde oldu. İl ve ilçe teşkilatları oluşturulurken de aynı dengeler gözetilecek.
  • Parti tüzüğünde yer alan yüzde 25 cinsiyet kotası il ve ilçe teşkilatlarında da uygulanmaya çalışılacak. Parti organlarında gençlere de yer verilecek.
  • İYİ Parti'nin lideri ve yakın çalışma arkadaşları MHP'den kopmuş siyasetçiler. Bunların yakınında çetin mücadele sürecinde her türlü riski göze alarak fedakârca çalışan yakın bir kadro var. Bu kadronun teşkilatlarda önemli görevler üstlenmeleri partinin omurgası ve kimliği için önemli.
  • Bütün bunların yanında ve hatta üstünde olmak üzere liyakat ilkesine uyulma gereği var. Yani partiye en çok katkı sağlayabilecek, halkta karşılığı olan, daha fazla oy alınmasını sağlayabilecek isimlerin etkin olması aranacak.

İYİ Parti bu süreci en az hata ile geçirme gayretinde. Bir miktar hatalar olursa da zaman içinde düzeltilecektir.

Zaten bütün bunlar yapıldıktan sonra çok yakın tarihlerde bütün teşkilatlar kongrelerini yapacak. Atama ile yapılan görevlendirmelerden memnun olmayanlar aday olarak veya başka bir adayı destekleyerek değişim taleplerini gerçekleştirme imkânına sahip olacaklar.

Atanan kurucu il, ilçe başkanları ve yönetimlerinin bir kısmı yeniden seçimle göreve gelirken, bazıları da muhtemelen değişebilecek.

Böylece demokratik kurallar ve teamüller içinde üyelerin beğendiği isimler İYİ Parti'yi temsil edecekler.

Özetle İYİ Parti'de işler tabii seyrinde devam ediyor.

***

NOT: Yazımı tamamladım, tam göndermek üzereyken önemli bir gelişme oldu. İYİ Parti Kocaeli Kurucu İl Başkanı olarak atanan Sayın Haluk Ulusoy'un bu görevinden sağlık sebepleriyle istifa ettiğini öğrendim. Dün yaptığımız görüşmede bir gün önce yaşadığı sağlık problemini ve bu sebeple ailesinin siyasetten uzak kalması için yaptığı baskıyı anlatmıştı. İstifa kararına üzüldüm. Verdiği kararın hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Haluk Ulusoy'a sağlıklı, huzurlu, verimli bir ömür diliyorum.