IMG-LOGO
Güncel

Güneş Doğmaya Başladı

Ruhittin SÖNMEZ; - 11/7/2017 rsonmez@gmail.com;
IMG

Yer Tatvan. Bir kahvehanenin bahçesinde kendisini görmeye gelen kalabalıklara, bir tabureye çıkıp, hitap eden bir kadın.

Dışarıda kirpi denilen zırhlı bir araç, kalabalığın içinde tam donanımlı birkaç silahlı asker. Yolda asılı afişte İYİ Parti yazısı ve güneş amblemi, "Sayın Genel Başkanımız İlçemize Hoşgeldiniz" yazısı ve Meral Akşener'in resmi olan bir bez afiş.

Tatvan Bitlis'in en büyük ilçesi. Nüfusu 89 bin. HDP'nin 7 Haziran 2015 seçimlerinde yüzde 67,7 ve 1 Kasım seçimlerinde yüzde 53,8 oy aldığı bir ilçe.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener çıktığı tabureden halka hitap ediyordu. Kalabalıktan bir adam yüksek sesle bağırmaya başladı. İlk önce ne dediğini tam olarak anlaşılmadı. Ama biraz dinleyince anladım ki ilçeye daha önce gelen siyasilerin verdikleri sözleri tutmadığından, işsizlikten, yoksulluktan dert yanıyordu.

Provokasyon olabilirdi. Bir tahrik sonucu ortalık karışabilir, istenmeyen olaylar çıkabilirdi.

Birileri adamın kollarından tutup kalabalıktan çıkarmaya çalışırken, Meral Akşener "gel muhterem, gel de derdini burada anlat" diye ısrarla çağırdı. Bunun üzerine adam kalabalığın içinden Akşener'in yanına geldi.

İYİ Parti lideri bu adama mikrofonu verdi, "ben sizi dinlemeye geldim, buyur anlat" dedi. Adam yaşadıkları zorlukları, yokluk ve yoksullukları, işsizliği anlattı ve çare bulunmasını istedi.

Daha sonra basından öğrendiğime göre, bu adam üyesi olduğu AKP Tatvan İlçe Başkanlığına istifa dilekçesi vererek bundan sonra İYİ Parti'ye oy vereceğini açıklamış.

O anda aklıma başka liderler geldi. Aynı durumda ne yaparlardı diye düşündüm.

Hafızamda yer eden geçmiş olaylar gözümün önüne geldi. Bu gariban adama, ya "ananı da al git" veya "provokasyon yapma, haddini bil" diye bağıracaklarını düşünebildim.

Tatvan'da şahit olduğum bu olay bile, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in farklı bir kişilik olduğunu ve siyasete yeni ve iyi bir üslup kazandıracağını göstermeye yeterli olsa gerektir.

******************************

AHLAT

Meral Akşener'in Bitlis'in ilçesi AHLAT'ta ev kiralayıp, partisinin kuruluşunun üzerinden daha bir hafta geçmeden yurt gezilerine bu ilçeden başlaması çok anlamlı.

Türklerin Anadolu'yu vatan yaptığı sürecin ilk basamağıdır Ahlat. Bin yıldır Selçuklu medeniyetine ait izleri, muhteşem eserleri bağrında barındırır.

İstanbul'un, Roma'nın, Şam'ın 100 bin, Paris'in 40 bin, Londra'nın 25 bin nüfuslu olduğu 1200'lü yılların başlarında, Ahlat bir milyon civarında bir nüfus barındırmış.

Ahlat, O kadar çok büyük alimler, evliya ve alperenler yetiştirmiş ki, Belh ve Buhara'dan sonra "Kubbet-ul İslam" unvanını alan üçüncü şehir olmuş.

Eşsiz Selçuklu Mezarlığı, kümbetleri, kalesi ve Halid Bin Velid'in komutanlarından büyük sahabe Abdurrahman Gazi'nin ebedi istirahatgâhının olduğu bir mübarek belde.

Şu sıralar nüfusu 40 bin civarında olan Ahlat'ta siyasi yapı, bölgedeki diğer ilçelere benzemekte.

HDP 7 Haziran 2015 seçimlerinde yüzde 61,4 ve 1 Kasım seçimlerinde yüzde 53,8 oy almış.

Şimdi ise bölgede İYİ Parti'nin kalesi olmaya aday bir ilçe görüntüsü veriyor.

Ahlat'ta Meral Akşener'in hemşerileri olmasından mutlu, O'nun kurtarıcı olacağından umutlu insanlar İYİ Partilileri bağrına bastı.

Güneş Ahlat'tan doğmaya başladı bile.

******************************

ADİLCEVAZ

Ben karkas etin kilosunu 31 TL'den alıyorum. 34 TL'den satıyorum. Bir de bakan çıkmış "millet 29 TL'den et yiyecek" diye, bizimle dalga geçer gibi, gülerek beyanat veriyor. Müşteri de geliyor "ne zaman eti ucuz satacaksın?" diye bana soruyor.

İlçemiz merkezi 14 bin nüfuslu, köyleri ile birlikte 30 bin nüfuslu bir yer. Burada beş kasap, iki de içinde kasap reyonu olan zincir market var. Satışlarımız önceki yıllara göre azaldı. İşler zayıf. Bölgede hayvancılık çok ölmek üzere. Eti bana ucuz verseler daha ucuza satarım. Ama hayvan sayısı azaldı. Et nasıl ucuzlasın?

Bu sözleri Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde bir genç kasaptan dinledim.

***

Ben on sene bir sol partinin İlçe Başkanlığı yaptım. Şimdi İYİ Parti'de görev yapmak istiyorum. Tayyip Erdoğan'dan bizi bu hanımefendi kurtaracak. Merkezde Adilcevazlıların çoğu İYİ Parti'yi destekliyor. Köylerde HDP ve AKP oyları hala yüksek. Böyle giderse, Bitlis'in 3 milletvekilinden birini İYİ Parti kazanır. (Son seçimlerde Bitlis'te HDP 2, AKP 1 Milletvekili seçtirmiş.)

Bu sözler de Adilcevaz'ın geniş ailelerinden birine ait bir siyasetçiden dinlediklerim.

Adilcevaz HDP'nin 7 Haziran 2015 seçimlerinde yüzde 61,9 ve 1 Kasım seçimlerinde yüzde 51,3 oy aldığı bir ilçe.

İşte böyle bir ilçede, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in gelişi bir anda ilçe merkezini bayram yerine döndürdü. İYİ Parti'nin, Başkanlık Divanında yer alanlar dâhil, çok sayıda kurucularının halkla buluştuğu, onları dinlediği ziyarette insanların ilgisi ve sevgisi çok iyiydi.

Bu bölgede de insanlarımız yeni bir çıkış yolu için, İYİ Parti'yi umutla ve dikkatle izliyor.

Meral Akşener, yurt gezilerini başlattığı Bitlis'ten, "koltukları değil, ayakkabılarımız eskiteceğiz" sözünü tutacağının ilk işaretini verdi.