IMG-LOGO
Güncel

Son Durum Nedir?

Cevat NAS; - 12/9/2015 bilgi@kocaeliaydinlarocagi.org.tr;
IMG

Herkes Türkiye de yaşam şartları çok zor diyor. Geçinemiyoruz çığlıkları her Tv kanalında halk tarafından dile getiriliyor. İşsizlik başını aldı gidiyor. Haksızlık, adaletsizlik, yandaşı kayırmak had safhada. İç ve dış politikalar oldukça kötü deniyor. Milli Eğitim dibe vurmuş konuşuluyor. Bunca komutan, general, gazeteci haksız yere içeri tıkıldı ,adamların gazete ve iş yerlerine  çöküldü. Bu nasıl hukukun üstünlüğü ilkesi? Caddelerin kenarları, camilerin önleri dilenciden geçilmiyor. Yetmedi milyonlarca Suriyeli de gelmiş, evlerin zillerini çalıp, para ve yardım istiyorlar.

*

Şimdi Türkiye ABD nin ağzına bakarak, Erdoğan politikaları gereği Suriye Savaşı bataklığına batmış durumunda. Rusya uçağının düşürülmesi Türkmenlerin daha da çok katledilmesine sebep oldu,oluyor .Rusya ile Türkiye karşılıklı yaptırımlarla ,her iki ülkede çok ekonomik kayıplarla karşı karşıya. Ülkemizi her halükarda zor günler bekliyor. İktidarda 14 yıla yakındır akp var. Şimdi tek başına iktidar .Akpnin kanalları ve akpliler , ortamın çok iyi olduğunu,bolluk içinde ,sorunsuz yaşadığımızı söylüyorlar.

*

Geçenlerde görev yaptığım eski bir beldeye gittim, bir tanıdık, ülkemize Erdoğanla birlikte gökten sağnak ,sağnak bereketler yağdığını söylüyor. Ayakkabısına baktım ,yırtıktı.Ceketinin yakasında da kalıplaşmış kir vardı,çünkü ceket oldukça eskimişti.Ben içimden gülüyorum,aklımdan ufuk darlığı ve cehalet işte böyle bir şey diyorum. Gerekli cevabı veriyorum ancak nafile, Erdoğan cenazede dua okudu, camide Kur'an okudu en Müslüman o diyor. Diyor ve yukarıdakiler dünyanın en zenginleri sınıfına girerken , onu savunan,14 yıldır oy verene, malı götürme sırası gelmediğinden ,ağzı açlıktan kokuyor.

*

En çok savunulan ,bu hükümet yol yaptı. tamam da elbette yapacak,görevleri değil mi? Ben mi yapmam lazım yolları ? Ancak aklıma şu soru geliyor ; İş bulamayan adam, yandaş olmayan adam, akplilere yağ çekme becerisi olmayan adam, el açıp isteyemeyen adam vb hükümetin tüm milli varlıklarımızı satıp da yaptığı yollarımı tabağa koyup da yiyecek? Haksız mıyız efendi? Bu ülkede onuruyla yalakalık yapmadan yaşayan insanlar da var.

*

Birilerinin ağızlarında bazı İslami kelimeler, ama her yol var,usulü dairesinde mal götürülüyor,vesselam . Bir çok insan , akpli belediyelere ve hükümete yakın çevrelere,il ve ilçe teşkilatlarının önde gelenlerine sülükler gibi yalakalık yapmakla meşguller.Onlarca Üniversite mezunu işsiz,kimisi ilgisi olmayan işlerde az bir para karşılığı çalışıyorlar.Bunlardan biri de oğlumun tanıdığı bir arkadaşı,iki üniversite mezunu tavukçuda eleman olarak çalışıyor.Onu her gördükçe hükümet sözcülerinin yalan söylemeyi dine ,imana da bulayarak nasıl da iyi beceriyorlar diye düşünüyorum. Akpli olmayan Müteahhitler yıllardır iş alamıyor,geçmişteki birikimlerini sonlandırmaktalar.

*

Esnafa soruyorum durum nasıl? Sorma hocam,hiç iyi değiliz. Mahalle aralarına bile giren market zincirleri bizi bitirdi ,diye feveran ediyorlar. Emeklilere verilen 24 tllik zam ayrı bir trajıkomiklik değil de nedir!Herkes halinden memnun değil ancak kendisini oyalayıp,fakirleşmesine sağır ve kör olana oyunu da veriyor.'' Siz bilirsiniz, bize gelen düğün bayram.''

*

Ancak bu insanların çoğuna hangi partiye oy verdiniz sorduğumda ,AKP diyorlar. Neden akpdediğimde ; oy verilecek kim var diyorlar. MHP var,CHP var diyorsun, ancak CHP yi geç diyor bir çoğu o solcu. Peki MHP niçin olmasın dediğinde ,hemen işi şahıslara döküyorlar. Tepede tutukluk var diyorlar. Doğru adam ,düzgün adam ama siyaseti iyi kıvıramıyor diyorlar. Akıcı değil. Halkın içine inmiyor diyorlar. Ancak İkinci oy vereceğim parti MHP dir de demeyi ihmal etmeden ekliyorlar.

*

Halkla olan irtibatımız sonunda ,bu hayatından yakınan, iktidar partililerine yalakalık yapan , el açanların hemen hemen %90 ınınakp ye oy verdiklerini söylemlerinden anlıyoruz. Hem kendileri seçiyor,hem de hayatlarından memnun olmuyorlar. Bu adamlara ,dilenci zevata artık üç kuruş ta olsa yardım yapmıyorum,bu tiplere artık yardım yapmayacağım,gitsin kimi başa getiriyorsalar onlardan yardım alsınlar. Ben artık, şahsiyetini,haysiyetini,şerefini yitirmemiş maddi zorluklar içinde olan gizli kalmış sahipsizlere ve yoksullara yardım yapacağım,elimden ne kadar gelirse. Ülkenin geldiği son durum budur efendi. Allah bu ülkeyi şerlerden korusun. Amin...

 

Saygılarımla...