IMG-LOGO
Güncel

Türkiye'deki Suriye

Cevat NAS; - 12/29/2014 bilgi@kocaeliaydinlarocagi.org.tr;
IMG

 

Bugün Cuma, Fatih mahalle camisinde Cuma namazını kıldık. Allah kabul etsin.Ancak cami çıkışında saydım sadece bizim çıktığımız kapı önünde 13 tane Suriyeli dilenen vardı. Kocaeli'nde bir ilçenin mahalle camisinde bu kadar Suriyeli dilenen varsa, Suriye sınırına yakın veya İstanbul, Ankara, Adana, İzmir gibi kentlerde durum daha da vahimdir.

 

 

 

Savaşı körükleyen taraf olan Türkiye, ABD ve diğer AB ülkeleri ile birlik olup Esad'ın işini bitireceklerdi.Ama Rus destekli Esad'ın işi bitmedi ve daha da güçlendi. ABD ve AB ülkeleri Türkiye'yi bu mesele de maalesef yalnız bıraktılar. Dış politikamızdaki aczi yet Suriye ile olan ilişkilerde'de maalesef patlak verdi. Türkiye'den Suriye içlerine elini sokanlar sayesindedir ki orada yaşayan binlerce, milyonlarca insan öldü,perişan oldular. Ülkemize sığınan bu insanları gördükçe elbet teki yüreklerimiz parçalanıyor. İnsanımızın büyük çoğunluğu zor geçinirken, bu insanlara nasıl yardım edilecek? Asıl zengin tebaanın gittiği yerlere bu insanlar zaten gidemezler.

 

 

Asıl mesele ise bu insanları yurt içine salıveren bugünkü hükümetin bu sorunla ilgili politika üretememesidir. Bu insanlar bir bölgede toplanmalı idi, ülke içine bırakılmamalı idiler. Birleşmiş Milletlerden de yardımlar alarak beslenme ve barınma işi halledilmeliydi. Cami önlerinde, kaldıkları yerlerde durum o kadar kötü ki, plansız, programsız bir kargaşa içine itiliyor insanlar.

 

Önden giden adam diğerine; biz karnımızı doyurduk ta bunlar eksikti, diye mırıldanıyor. bu insanlara hatta yardım eden çok az. Geçen hafta merkezdeki camii önünde diğer yerli bir dilenci bu Suriyeli kadın ve çocuklara saldırmıştı, kimsede ses çıkarmadı. Bizler bir kaç kişi araya girip durdurmuştuk. Velhasıl sahip çıkılmayan sorunlar yanında bu insanlarda rezil, usvay oluyorlar.

 

 

Madem bu savaşın müsebbiplerindensiniz, kardeş Esad'ı da alt edemiyorsunuz, bu adamları bu sefil durumdan, aşağılanmaktan kurtarmalısınız. Bu insanlar bir organizeli  bölgede  toplanıp idame ettirilmelidirler. Dış işleri de  bu çirkin savaşın bitirilmesi için  barışçıl çabalar sarf etmelidir. Sağda solda ,o soğuk ve sağlıksız ortamlarda bu insanlar perişan oluyor. Diğer insanlarda olumsuz gelişmelerle karşı karşıya kalıyorlar. Hırsızlık olayları  daha çok tırmanmaya başlamıştır. Eşinden  ayrılıp, Suriyeli  bakirlerle evlenen insan sayısı özellikle Güney illerimizde artmıştır. Bu yüzden bir çok aile dağılmaktadır.Türkiye gün geçtikçe kötü gidişatın çekim alanına girmektedir.Bu durum açıkça görülüyor...

Saygılarımla.