IMG-LOGO
Güncel

Müzakere Süreci Ne Durumda?

Cevat NAS; - 12/4/2014 bilgi@kocaeliaydinlarocagi.org.tr;
IMG

Birileri yıllardan beri elinde tuttuğu basın ve yayın kanalıyla halkı kandırmaktadır. ''pkk ile görüşen de, görüştü diyen de şerefsizdir '' dedi ama, görüşmeler tıpkı yolsuzluk ve hırsızlık olayları gibi, sadece Türkiye de değil, Uluslararası basın yayında da günlerce konuşulunca, iktidarın kurmayları , evet dört yıldır görüşüyoruz diyerek kaçamaklarını ortaya koymak zorunda kalmışlardı. Dostlarımızın, siz akp yi çekemediğinizden iftira atıyorsunuz, AKP, PKK ile asla görüşmez demeleri de artık son buldu.


Şimdi Öcalan la, BDP ekibinin yaptığı en son görüşmeden sonra, Öcalan'ın verdiği bu son manifestonun , yedi temel şartlı mesajı çok açıktır.İyice okunursa AKP nin zor durumda olduğu resmen görülecektir.


Öcalan'ın ileri sürdüğü maddeleri yorumlarsak:


-Apo'nun müzakere süreci taslağını tamamlayıp, bunu devlet(!) heyetiyle detaylı şekilde tartışarak, "üzerinde müzakere yürütülebilecek bir çerçeve olduğu konusunda mutabık kaldıkları" kayıt altına alınıyor.

-Taslağın halkların bilgi, öneri ve katkılarına sunulacağı belirtilip aşikar edileceği vurgulanıyor!

- Israrlı ve kararlı olarak "yasal güvence sağlanmadan" adım atılmayacağı uyarısı yapılıyor!

- Sürecin doğru yürütülmesi durumunda 4-5 ay içinde çözüme ulaşılabileceği, Büyük Kürdistan'a atıfta bulunarak, "tüm Ortadoğu'nun geleceğini belirleyecek büyük demokratik çözümün sağlanabileceği" belirtilip, bunun tersi halini de, darbe imasına ve silahlı kalkışmaya bağlayarak "bölgesel kaosun derinleşeceği ve darbe mekaniğinin sonuç alabileceği" öngörüsüyle, AKP yi çifte kıskaca alıyor.

- Apo kartları açık oynayıp,yasal boşluk kalmaksızın müzakerelere geçilmesinde ısrarcı ve kararlı olduğunu vurguluyor. Süreçte bozucu bir alan olarak karşımıza çıkarılan 'kamu Düzeni'nin de ancak ve kalıcı olarak bu şekilde sağlanabileceğini belirtip yasal düzenleme yapmazsan kamu düzenini derhal bozarım diyor!

- Bize yasal güvence vermeden,"PKK geri çekilmedi, silah bırakma, çatışmasızlık" gibi mazeretlerle bize gelmeyin diyor!

- Kandil-İmralı-HDP görüş ayrılığı iddialarına ise, biz de ayrılık yok diyerek karşı duruyor! 6-7 Ekim olaylarının niçin yapıldığını, her an gene olabileceğini de itiraf etmiş oluyor.


Bu, iktidara verilmiş son ültimatomdur! AKP istese de artık gizli kapaklı iş çeviremeyecek ve seçime kadar vaziyeti idare edemeyecektir!


Türk Milleti, bu hükümet sayesinde kötü gidişatı anlamayarak,hala '' yiyorlar ama iyi şeylerde yapıyorlar , iyi şeyler oluyor'' demenin bu ülkeye nelere mal olacağının bilincine ermelidir. Bir kanlı örgüt, ufku dar yönetim ergi ve avaneleri sayesinde , Türk Milleti'nin tepesine çıkmış tepinmektedir. Her gün adım adım ilerleyerek, isteklerini kabul ettirmede yeni kapılar açtırmaktadır. Türkiye bölünmenin eşiğine getirilmiştir. Sadece çıkarları için bu durumu görüp te sessiz kalanların vebali çok büyüktür. Uyanmanın zamanı geçmektedir. Yeni bir Kurtuluş Savaşı ufukta görünmektedir. Sorumlusu bu devleti kanlı örgütle masaya oturtanlar ve onlara oy verenlerdir. Türk Milleti bu durumu artık görmelidir.