IMG-LOGO
Güncel

Kilise ve Çan Sesleri

Cevat NAS; - 9/16/2013 bilgi@kocaeliaydinlarocagi.org.tr;
IMG

 


Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın özel izniyle 95 yıl aradan sonra ilk defa 2010 yılında ibadete açılan Akdamar Kilisesi, bu yıl dördüncü ayine ev sahipliği yapıyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren Gevaş ilçesindeki iskeleden teknelerle adaya geçen ziyaretçiler, Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Patrikvekili Başpiskopos Aram Ateşyan'ın yönetiminde ayine başladı. Kilisenin güney bölümündeki şapelde hazırlıklarını yapan Ateşyan ve din adamları, çan sesleri ve ilahiler eşliğinde kiliseye girdi. Adada toplanan çok sayıda katılımcı da mum yakıp dua etti.

Türkiye'de yaşayan Ermeniler ile Hollanda, Avusturya, Kanada, İsviçre, Almanya, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, İran ve Ermenistan'dan çok sayıda ailenin ilgi gösterdiği ayine, BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adana Konsolosu John L. Espinoza ile İsviçre Büyükelçisi Müsteşarı DidierChassat da katıldı.
En son din İslam, son kitap Kur'an, son peygamber Hz Muhammet S.A.V...Ashab ve Türkler İslam dini için hayatlarını verdiler, ecdad bu uğurda çok savaşlar yaptı, çok çileler çekti. Dinler arası diyalogcular ve sevgili AKP'ye oy verenler, sayenizde yüzlerce Müslüman kadının, kızın Kurtuluş Savaşı sırasında kirletildiği Van'daki Akdamar kilisesi işlerliğine hızlı adımlarla devam ediyor.

Tüm bu kiliseler düşmanların, Müslümanları yok etmek için kullandığı üstlerdi. Yukarıdaki paragrafı iyi okumuşsanız durum iyice anlaşılmış olmalı. Ancak 95 yıl bu kiliselerde ayin yapılmıyordu. Atatürk ve sonrası böyle yaptı. Şimdi dindar geçinen, sürekli İslamı kullanan bu adamlar bu meseleyi nasıl yorumluyor? Bu kiliseler CHP, MHP, BBP Saadet P ve diğerleri tarafından işler hale getirilse idi,neler olurdu neler!!! Artık bu saydığım partilerin ne dini kalırdı ne imanı. Adamlar iç savaş çıkarırdı... Şimdi ses yok.

İzlenen AB ve ABD politikaları insana gömlek bile değiştirdi. Şimdi sormak lazım bu savaşlar niçin yapıldı? Suriye, Mısır için niçin bağırılıyor? Madem ellerinizle, verdiğimiz vergilerle Kilise açacaksınız, başkalarını niçin yargılıyorsunuz? Müslüman halkımız bu duruma ne diyor acaba?