IMG-LOGO
Güncel

AB’nin Amigolarına Ne Oldu?

Mustafa E. ERKAL; - 9/9/2012 merkal@istanbul.edu.tr;
IMG

 

Acaba müzakere süreci ne alemde? Hangi fasıldayız, hangi fasılda oyalanıyoruz?
AB konusu son yıllarda ısrarla gündemden kaçırılan bir konu olmuştur.

Türkiye'nin AB macerası ve tek taraflı aşkı hiçte iyi gelişmedi. Siyasi tarihimizde kamuoyunun yansıtıldığı ve bunda maalesef Türkiyeli basının başrolde yer aldığı konuların başında AB üyeliği gelir.

Medeniyet projesi diye takdim edilen, allanıp pullanıp tek yol olarak gösterilen teslimiyet projesi ülkemizde son yıllardaki karışıklıkların ve karmaşa ortamının hatta terörün artışına yardımcı olmuştur.

Ekranlarda AB amigosu ünvanlı veya ünvansız aydın sıfatlı hokkabazlara artık rastlanmıyor. Yazık oluyor topluma, artık bilgilendirilemiyoruz!

Kendimizi tam bir ortaklığa atalım, sırtımızı AB'ye dayayalım her şey anında düzelecek zannedenler askeri vesayetten şikâyet edipte Brüksel'in vesayeti altına girmekten utanmayan fikir soytarıları ekranlarda AB'nin faziletlerini, AB cennetini bize artık anlatamıyorlar.

Efendim AB istediği için değil; vatandaşımız buna layık olduğu için AB istekleri kabul edilmeliymiş.

Üye olup olmamak önemli değilmiş. AB bir milliyetçilik projesi değilmiş. Neden milli menfaatler korunmuyormuş. AB yolunda devlet değil; vatandaş kazançlı çıkacakmış.

KKTC; üyelik önünde engelmiş. Zaten Kıbrıs'ında stratejik önemi kalmamış. AB bütünleştirir bölmezmiş. (İspanya'yı tam üyelik acaba bütünleştirdi mi, yoksa 17 bölgeye ve eyalete mi bölüyor.)

Kıbrıs' ta sorun çözülecekmiş. Şu halde KKTC ile Rum kesimi ayrımına gerek yokmuş. TSK ve Kemalistler pozitifleştirilmeliymiş. Atatürk'ün resimleri kaldırılmalıymış. Etnik gruplara özerklik sağlanmalıymış. Milli sınırlar ve milli devletler ortadan kalkıp tek devlete geçilecekmiş.

Şu halde milli menfaatleri korumaya da bölücülük yapmaya da ne gerek varmış?

Kamuoyu araştırmalarına göre türlü aldatmacalara, şaşırtmalara ve milli olamayan sermaye ile basının önemli bir bölümüne rağmen AB' ne bakış değişmektedir. %55 destekten %30'lara ve günümüzde de %17'lere gerileyen destek ile bazıları suçüstü yakalanmıştır.

Bir ara Guardian isimli İngiliz gazetesinde ilginç bir yorum vardı. Bir yazara göre Avrupa ne Türkiye ile evlenmeye niyetli nede ondan ayrılmaya gönüllüdür. Metresiyle ne evlenmeyi ne de onu kaybetmeyi göze alabiliyor.

Bu yorumda da olduğu gibi Türkiye devamlı oyalanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesine karşı olanlar ister sınıf çatışmasına bel bağlamış aşırı sol; ister milliliği reddeden sağın milliyetsiz, milli devletsiz, milli kimliksiz kesiminin AB taraftarlığın da nasıl birleştikleri unutulmamalıdır.

Küresel gücün oyuncağı olan bu farklı çevrelerin küresel patronun emrinde oldukları bir gerçektir. Gözlerden kaçırılan gerçek çatışmanın milli yerli kalabilenlerle dışarıdan yönetilenler arasında oluşudur.

Ancak laik-anti laik kutuplaşması ile toplum oyalanmakta asıl kamplaşma göz ardı edilmektedir.

06 Ekim 2004 AB ilerleme raporu daha tercüme edilmeden Sayın Başbakan olumlu ve dengeli ifadesini kullanmıştı. Ancak rapor Türkiye'yi Türkiye olmaktan çıkarıyor yeni etnik ayrılıklar yaratıyordu.

O dönem de basındaki bazı manşetler utanç vericiydi;  "Çok güzel oldu, artık dönüş yok Avrupalıyız", "Artık niye değil yolun açık olsun Türkiye"  "biz değil çocuklarımız kazandı"  "Bastır Türkiye, merhaba Avrupa biz geldik"  "Başbakan konuştu Avrupa dinledi" "Başbakanımız birde İngilizce bilseydi. Yine vücut dilini kullandı"  "KKTC yardım paketi hazırlanıyor. Ambargolar kalkacak"  "Brüksel de nikah Ankara'da düğün"

Bu manşetler basın için önemli eksilerdir.

O tarihlerde Yeniçağın manşeti ise  "Satışımız Toptandır " idi.

Türkiye için iç ve dış güvenlik konusu haline gelen ve son yıllarda uyutulan bu macerayı daha çok ele alacağız.