IMG-LOGO
Güncel

Ramazan-ı Şerifi İdrak Edebilmek

Cevat NAS; - 7/30/2012 bilgi@kocaeliaydinlarocagi.org.tr;
IMG

 

İçerisinde bulunduğumuz ay, kararan ruhların aydınlatıldığı, insanlığın umutlarının yeşerdiği, mübarek Ramazan ayıdır. Bu ay hak ile batılı birbirinden ayırmanın açık delili olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Onun içindir ki ramazan ayını idrak eden herkes bu ayda oruç tutsun... (Bakara suresi 2/185).

Rahmet, mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluşa vesile olacak bu ayı rabbimizin huzurundaymış gibi dolu dolu geçirmemizin her hususta çok faydaları vardır. Ruhen ve fiziken tüm organlarımızın dinlenmesi oruçla sağlanır. Ağır işlerde çalışanlarımız eğer hava da sıcaksa bunalabilirler, bu hususlara dikkat edip kendimizce de önlemler almalıyız. Ruhen dinleniriz, Allaha daha yakın oluruz. Tüm kötülüklerden cismi arzulardan uzaklaşırız.

Dünyada her an bir defa yaşanır, bu zaman bir daha ele geçmez. Onun için aklı selimler her nefesi son nefes gibi değerlendirmişlerdir. Biz müslümanlar, ramazan ayına girdiğimizde bu ayı şükür duaları ile karşılarız. Oruç bizi tüm kötülüklerden alıkor, diyor Kuran-ı kerim ve peygamber efendimiz.

Bu hususta lise yıllarımda yaşadığım bir anım var, onu anlatmadan geçemeyeceğim: Ramazan ayı gelmiş memlekette otel, kahve işletiyoruz, otelde de kalan bir müteahhit var. Babamdan rica etti inşaatta az bir işim kaldı ( kardeşimle, ben) çocuklar o işi yapsınlar, ben onların yevmiyelerini veririm. Bizde kabul ettik, ancak beton kırıyoruz, oruçluyuz, hava çok sıcak, bunalıyoruz. Akşam da kahveyi açıyoruz, Ramazan dolayısı ile çalışanlar izinli, biz idare ediyoruz. Ancak sarfiyat fazla çok yoruluyoruz. Ne ise işi bitirdik 12 gün geçti. Müteahhit Bey ortalarda yok, çektiğimiz eziyet yanımıza kar kaldı. 38 yıl oldu hala müteahhit yok. Ve bu insan oruç tutuyordu! Diğer dürüst çalışan müteahhitleri ayrı tutuyorum, kimseyi suçlamak niyetinde değilim. Şimdi sizler tahlil edin bu nasıl oruç tutmak? Ben şuraya bağlıyorum, cahil kalmak gerçekten çok kötü birşey. Üç kuruşa tenezzül edip, öteki tarafı da yıkmak, kul hakkıyla Allahın huzuruna gitmek ne kadar kötü bir durum. Bu hususlar Müslümanların dikkat etmesi gereken en önemli şeylerdir. Birine beş kuruş borcumuz olsa uykularımız kaçarken, ortalıkta böyle sorumsuz, yada bile bile dolandırıcı olan insanlar çok!!! Ramazan ayının yüzü suyu hürmetine Allahım bu tür insanlara hidayet versin. Amin...

Resülullah(s.a.v) şöyle buyuruyor: ''Ramazan ayının ilk gecesi gelince sekiz cennetin bütün kapıları açılır. Bu ay boyunca cennet kapılarından hiçbirisi kapanmaz. Allah şöyle bir emir veriyor: 'ey hayır arayan kişi, gel! kötülükte ileri giden kişi, bırak! Günahlarının bağışlanmasını dileyen yok mu, bağışlansın! Dilekte bulunan yok mu, dileği verilsin! Tövbe eden yok mu, tövbesi kabul edilsin! Bütün bunları aşağı yukarı herkes biliyor. Ancak eyyy nefs sen varya sen!!! Oruç tutmak farzdır. Eğer sağlıklı isek oruç tutmamız şarttır. Bahaneler uydurmakla kendimizi kandırırız.

Teravilerimizi kılacağız, namazlarımızı kılacağız, sevabı bol olan bir aylık yolculuğa çıkıyoruz. Allah kabul etsin. Amin... Muhtaçları gözeteceğiz, kadir gecesini idrak edeceğiz. Yeryüzünde dolaşan meleklerle buluşacağız. Allah tüm inananları diğer ramazanlara da eriştirir inşallah. Bizler Orucu sadece gün boyu aç kalmak, nefsi arzulardan bir müddet uzaklaşmak olarak düşünmemeliyiz. Peygamberimiz(s.a.v)'' Kim yalan söylemeyi ve yalanla iş yapmayı bırakmazsa, Allah O kimsenin yemesini, içmesini bırakmasına değer vermez'' buyurmuşlardır(Tecrid-i sarih).

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi bir başka yaşanmalıdır, bu ayın içinde gizlidir. Rahmani isteklerin, şeytani isteklere galebe çaldığı bu önemli vakitler, kötü emellerin yok olduğu, günahlardan arındığımız önemli vakitlerdir. Değerlendirmek her inanana yakışacaktır, sevabına nail olunacaktır.

İftar yemeklerini değerlendirirken, zenginlerin bir araya gelerek birbirlerini ağırlamaları hiçbirşey ifade etmez. Fakirleri, mağdurları ağırlamanın sevabını hepimiz biliyoruz. Bulunduğumuz mekanlarda kurulan iftar çadırları fakir halk tarafından beklenen önemli sosyal faaliyetlerdir. Ancak o bölgede siyasi üstünlüğü olanlar bu gibi faaliyetleri siyasi çıkarları için kullanmamalıdırlar. Uzaktan bakıldığında bazı yiyici taifelerin istismar yaptığı görülmektedir.'' Bir elin verdiğini, diğer el görmemelidir. ''Düsturuna uymak çok önemlidir. Bu bizim adamımızdır, bunları geç bunlar bizim adamımız değildir, deyipte mağdur kalmış insanları ayrıştırmak, islamın engin hoşgörüsü ile bağdaşmaz.

Zaten İslamdaki sosyal adaleti(Hz. Ömer adaletini) hepimiz, yönetenler, suyun başında olanlar uygulasalar, kavgalar, adaletsizlikler, fakir zengin uçurumu bu kadar olmaz. Toplumumuz nefes alır, kardeşliğimiz, huzurumuz daha mükemmel olur. Ben şahsım adına bu güzel şeyleri düşlüyorum!!!

Oruç için, Allah-u Teala'nın, ''O benim içindir. Onun karşılığını ben vereceğim'' dediği bir ibadet ne kadar kıymetlidir. Peygamber Efendimiz buyurmuştur ki: '' Kullar ramazan ayındaki hayırların önemini iyi bilselerdi, senenin tamamının ramazan olmasını temenni ederlerdi''(Beyhaki).

Bu vesile ile Ramazan ayına hoşgeldin diyoruz. Türk Milletinin, İslam aleminin ramazanları mübarek olsun. Müslüman Türk milletine ve İslam alemine, tüm insanlığa ramazan ayı vesilesi ile Allahtan hayırlar bahşetmesini niyaz ederim. Saygılarımla...