IMG-LOGO
Güncel

Sağlık ve Sağlıklı Yaşama - 1

H. İbrahim KAHRAMAN ; - 10/24/2011 kocalab@hotmail.com;
IMG

Sağlık, beden ve ruh olarak tam bir iyilik halidir. Sağlıklı olma ve sağlıklı yaşamada doğru alışkanlıklar önemlidir. Doğru ve uygun beslenme, yeterli hareketlilik, yeterli uykuya sahip olma, uygun fizik aktivite, kişisel hijyen kurallarına uymak sağlığın sürdürülmesin de önemli etkenlerdir.

Sağlığın değiştiremeyeceğimiz, etkileyemeyeceğimiz yönleri vardır. Bunlar ailemizden gelen genetik vasıflarımızdır. Bunlara etki etmemiz mümkün değildir. Fakat sağlığımızı etkileyen diğer önemli bir  husus ise yaşam tarzımızdır. Bu tamamen bizim etkileyebileceğimiz bir durumdur. Yeterli ilgi, doğru bilgi ve uygulamalarla yaşam tarzımızı önemli ölçüde yönlendirerek sağlığımızı iyileştirebilir veya kötüleştirebiliriz.

Belirli ararlıklarla sağlık kontrol muayeneleri yaptırmıyor; şeker- kolesterol-ürik asit-üre gibi kan tahlilleriyle kendimizi takip ettirmiyor; hareket ve egzersiz alışkanlıklarımız yok veya yetersiz ise; beslenmemizde yeterli ve dengeli gıda almıyor, gerekli vitamin ve besin destekleriyle kendimize bakmıyorsak; yeterince ve uygun dinlenmiyor, uykumuza-tatilimize dikkat etmiyorsak, ailemizle birlikte bizi ferahlatacak imkanlarla moral sağlığımıza dikkat etmiyor, çevremizle ilişkilerimiz de olumlulardan ziyade olumsuz bir ortam oluşturuyorsak temel yapımız-genetiğimiz ne kadar iyi olursa olsun sağlığımız tehlike altında olacak ve yaşama kalitemiz gittikçe kötüleşen bir hayatımız olacak demektir.

Ruh ve beden sağlığı için egzersizin önemi büyüktür. Uygun ve yeterli bir egzersiz kalbimizin dostudur. Bu kalp ve damar hastalıklarını önleyerek daha sağlıklı ve uzun hayat sürmemizi sağlar. Varsa şekerimizin, tansiyonumuzun daha kolay kontrolüne destek verir. Adale ve iskelet sistemimizi güçlendirir ve hastalanmasını önler, yaşlanmamızı geciktirir. Moral sağlığımızı iyileştirir.

Yeterli ve uygun bir egzersizin ölçüsü nedir? Neler yapılabilir?

Yürümek, koşmak, yüzmek, bisiklete binmek, merdiven çıkmak, kayak yapmak.... Bize istediğimiz faydayı sağlayacak spor çeşitleridir.

Haftada iki- üç kez 30 - 35 dakikalık veya günde üç-dört kez 10 dakika yapılan bir egzersizle yeterli faydayı sağlayabiliriz. Her egzersizden önce ısınma hareketleriyle vücudumuzu hazırlamalı, sonra sporumuzu yapmalıyız. Bu sporun sonrasında da soğuma hareketleriyle kas ve adalelerimizi rahatlatmalıyız.

Kalp hastalığımız var ise, tansiyon hastası isek veya yaşımız 60'ı geçmiş ise önce bir doktor kontrolünden geçip doktorunuzun tavsiyesi çerçevesinde spor yapmalıyız. Sporumuzu sürekli kılmak bunun lüzumluluğuna inanıp günlük programımıza koymakla mümkün olur. Sporumuzu daha eğlenceli hale getirmek için sevdiğimiz bir spor türünü seçmeli ve uyumlu bir grup kurmaya çalışmalıyız.

Şehrimizde, Kocaeli'mizde yaşadığımız için  böyle bir imkanı çok daha kolay bulabiliriz. Özellikle son dönemde yerel yönetimlerin gerek yürüyüş parkurları; gerek yüzme salonları; gerekse hafif egzersiz yapmaya uygun yerlerin oldukça fazlalaşması ve kolayca ulaşılabilmesi mümkündür. Yeter ki biz niyet edip böyle bir işe zaman ayırabilelim.

Kocaeli'miz de İzmit merkez dahil her bir ilçemizde birden fazla yürüyüş parkurları mevcuttur. Nerede ise her mahallede kültür  fizik hareketlerine yardımcı spor aletlerimiz şehir insanına hizmet vermek için hazırdır. Halka hizmet veren yüzme havuzlarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Yürüyüş parkurlarımız böyle bir ihtiyacı fazlası ile verebilecek özelliktedir. İster deniz kenarında  denizin temiz kokusu ve martı sesleri eşliğinde, ister dere kenarında doğal ve tabii güzellikler içinde yürüyüş yapma imkanları mevcuttur. Bu ortam ve imkanlar sebebiyle Kocaeli'nde yaşayan insanlarımız arasında her geçen gün daha fazla insan spor yapar hale gelmektedir. Büyükşehir Belediye Başkanımızın konuya önem vermesi ve bizzat kendisinin sabah yürüyüşlerini alışkanlık haline getirip insanlara önderlik yapması takdir ve tebrik edilecek bir husustur.Kendi döneminde yapılan bu yürüyüş parkurları döneminin unutulmayacak ve hayırla hatırlanacak basit gibi görünen fakat çok önemli bir hizmet çeşidi olarak kayıtlara geçecektir.

Sporun önemi ve  imkanlarımız bu kadar uygun iken Kocaeli'nde yaşayan bizlere niyet etmek ve gayret etmek kalmaktadır. Kadın-erkek ayırt etmeden insanlarımızın daha sağlıklı bir hayat sürmesi için hiç bir ekonomik yük gerektirmeyen böyle bir alışkanlığı edinmesi dilek ve temennisi ile sağlıklı bir gelecek dilerim.