IMG-LOGO
Güncel

Durdurun Açılımı, İnecek Var!

Sümeyye KÖKTÜRK GERGERLİOĞLU; - 12/7/2009 smardin@gmail.com;
IMG

Ne büyük bir umutla başlamıştı bu iş,
Ülkemde bazı bölgelerinde kendilerinin ikinci sınıf görüldüğünü düşünen öz dillerini öz kültürlerini yaşayamamaktan şikayetçi, yakınları kayıp insanlar vardı, işte açılım olacak ve temel haklar konusunda talepleri olan bu insanlarla aramızdaki psikolojik engeller kalkacaktı.
Dağdakiler inecek, artık askere gönderilen bu ülkenin garip çocukların evinden çığlıklar yükselmeyecekti ve anaların evlatları kim vurduya gitmeyecekti...

Bu sürecin laylaylom gitmeyeceği çok ciddi provakasyonların olacağı belliydi, MHP'si CHP' si, top yekün muhalefet, milli değerleri iyice kaşıyarak girdi olaya, öbür taraftan Emine Ayna gibilerin aşırı milliyetçi ve yapmayan yıkan söylemleri, bu süreç esnasında bile patlayan mayınlar falan zaten bu işi çetin hale getirmişti.

Lakin şu son iki haftadır kantarın topuzu iyice kaçtı..
İzmir olayları;
'Saldırıya uğrayan DTP konvoyu' (penceresinden PKK bayrağı sallar, biji Apo diye bağırırsan artık o DTP konvoyu değil bu milletin canını almış terör örgütünün gövde gösterisidir.) 'konvoya taşlarla saldırdılar' (ağır tahrik olması ve yolun kenarında sadece slogan atarak tepkilerini dile getiren insanların üzerine araba sürmek nedir?)

Taş atmak İzmir'de ilkellik, doğuda, İstanbul'da  ve daha doğrusu kürt milliyetçilerinin olduğu her arka sokakta demokratik hak, sokağın sesi...
Taş kimin elinde olursa olsun savunmuyorum, lakin çifte standart var.
Taş attığı için cezalandırılan çocuklardan bahsedilip duygu sömürüsü yapılır.
O saatte dersinin başında olması gereken çocuklar niye sokakları ateşe veriyor, baltayla polis aracına saldırıyor, milletin belki borcunu bitiremediği arabasını kundaklıyor? Yüzünü gizleyip molotof kokteylini polisin üstüne atıyorsa çok da 'çocuk' olmasa gerek.
Nasıl olsa daha çok var deyip, evladını sokağa salıp onun kullanılıp üzerinden siyaset yapılmasına izin veren ailelere aslında lafım. Hrant Dink'in eşi kocasının katilleri için;- herkes doğarken melek kadar masumdur, bir melekten katil yaratanlardır suçlu' demişti..
Çerçeveledim, astım aklımın bir köşesine bu lafı.

Neyse İzmir olaylarından sonra taş atan vatandaşımızı kimse sahiplenmedi..
DTP'den ise;- Diyarbakır'a nasıl gelecekler? (Tuğluk), Bilseydik oraya hazırlıklı giderdik (Türk), Böyle açılım mı olur bu açılımı Başbakanın gözüne sokarız (Kaplan) şeklinde gayet yapıcı, sakinleştirici, sağduyulu ve seviyesi yüksek tepkiler geldi....

İstanbul'da dershaneye gitmek için yola çıkan genç kızın bindiği otobüs, yüzleri maskeli 'çocuklar' tarafından kundaklandı, kızın yüzü de geleceği de yandı, hastaneye giderken sayıklıyor; -sınava yetişebilecek miyim? Söyleyin bana bu kızın suçunu, Ceylan mayına basıp öldüğü için vicdan taşıyan herkes tepki gösterdi onlarca yazı yazıldı sanatçısı, dindarı, Türkü, lazı, lakin bu güpegündüz yakılan kız için kürtlerden bir ses geldi mi?  yok. Neden?

Yollarda barikatlar kuruluyor, saldırılara görsellik eklemek adına olsa gerek artık havai fişek atıyorlar dükkanlara,  arabalara, polislere, derneklere, parti binalarına...
Taş atılması konusunda hassas DTP'den açıklama bekledik, açıklama geldi;
-'Bu olaylar sokağın sesi, sayın Öcalan'ın kaldığı yerin metrekaresi artmazsa daha kötü şeyler olabilir'.. Direk şantaj. Türk şöyle diyor; 'Yer isimlerin serbest bırakılması, okulların açılması gibi 'incir çekirdeğini bile doldurmayan' konularla kürt meselesinin çözülebileceğini mi zannettiniz, çözümün adresi Apodur.
Apo, Apo, Apo. Başka derdiniz yok mu gerçekten?
Apoyu metrekaresi üzerinden benim, yakınlarımın, ülkemde yaşayan insanların güvenliğini pazarlık konusu yaptınız ya helal olsun..

Kürtlerin vekili Hasip Kaplan süper bir öneride bulundu;- Herkese milliyeti sorulsun görelim
bakalım kürtlerin sayısını, sonuçta İstanbul kürtlerin başkenti çıkabilir şaşırmayın, ee çıkacak sayıya göre de talepler değişebilir dedi. İyiymiş.. O zaman bu mantığa ve bu doğurma hızına göre Almanya 5 sene sonra Türklerindir...

Neyse ki Başbakan bizden daha sağduyulu, vazgeçmiyor, açılımla ilgili atılan kararlı adımlar için Allah Başbakandan razı olsun, ülkemde yaşayan her milletin kültürünü yaşamaya hakkı var. Özellikle bu bölgede kendini bilen saygıdeğer bir çok kürt kökenli insan tanıdım, iyi şeyler olacak ümidimi birazda bu insanlara borçluyum..
Türkiye'nin tek ve en önemli meselesi apo ve  silaha şiddete aşık bu insanların bitmek bilmeyen talepleri değildir. Allah başbakanın ve bu yolda yürüyenlerin yardımcısı olsun..
Batı artık bu hükümete 'yeni Osmanlılar' diyor, doğuda İslam dünyasında 'akil abi' oluyoruz, inşallah açılım herkesin gerçek yüzünü açık ederek yürümeye devam edecek, birileri aksine çabalasa da.

Küçük olsun benim kanımdan olsundan vazgeçelim, akıllı insan bilir, 'güçlü ülkenin, değerli vatandaşı olmaktır asıl olan...