GÜNÜN SÖZÜ

Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk

 

 

19 Mayıs 2019 20:35 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Dr. Sakin ÖNER » "BEKA" Cambazına Bakarken Bölünmeyelim

"BEKA" Cambazına Bakarken Bölünmeyelim
Tarih: 29 Kasım 2018 Yazar: Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Güncel

"BEKA" Cambazına Bakarken Bölünmeyelim

Basınımızda geçen hafta bir iki gün arayla Türkiye'nin bekasıyla ilgili iki önemli haber yayımlandı.

BİRİNCİ HABER: Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Başkanı AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı başkanlığındaki AKP heyeti, Almanya temaslarında 'federal yapı'yı inceledi. Federal Konseyi ziyaret eden Kavakçı bu teması "Federal sistem hakkında bilgi alışverişinde bulunduk" diyerek sosyal medya hesabından paylaştı. Federasyonla yönetilen Almanya'da, 16 ayrı eyalet bulunuyor.
İKİNCİ HABER: Merkezi İngiltere'de bulunan Democratic Progress Institute (DPI) ya da Türkçe adıyla Demokratik Gelişim Enstitüsü, Norveç'in başkenti Oslo'da "Kürt açılımı" için yine masa kurdu. Çözüm sürecinde görev alan "Akil Adamlar"dan bir bölümü bu masanın etrafında bir araya geldi. Toplantıda bunlardan ünlü oyuncu Kadir İnanır, eski İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, eski Yeni Şafak yazarı Ali Bayramoğlu, Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur gibi isimler yer aldı. 
Barzani yönetimine yakınlığıyla bilinen Rudaw'da çalışan gazeteci Ayser Çınar, sosyal medya hesabında, Kürt sorununun çözümüne yönelik oluşturulan, "Akil İnsanlar" heyetinde yer alan isimlerin, Oslo'da "çözüm sürecinin" artılarını ve eksilerini masaya yatırdığını ifade etti. 
DPI Başkanı Kerim Yıldız, geçen aylarda Kürt sorununun çözümü için umutlu olduğunu, "Süreç başlamak zorunda. Birileri istediği için değil, Türkiye ve bölgenin içinde bulunduğu durumdan dolayı, bir süreç başlamak zorunda. Kim başlatır? Tabi ki çatışmada yer alanlar, özellikle hükümet kesimi. Mevcut durumda ise hala umudumu koruyorum, çünkü bir temel var ve üzerinde gelişebilir. Yeter ki isteyelim" diye belirtmişti.
Önce eyalet sistemi, ardından eş zamanlı olarak İngiltere ve akabinde Oslo görüntülerini birlikte değerlendirdiğinizde ortaya şu çıkıyor: Biz erken seçim ittifakları, soğan stokları, 3600 3k göstergeyle uğraşırken, birileri yeniden çözüm sürecini başlatmayı, ardından eyalet sistemine geçişin taşlarını döşemeyi düşünüyor. 
"Beka, beka" diyerek, önce Türkiye'nin rejimini tek otoriteye bağladık, sonra da eyalet sistemine doğru ileri adımlar atmaya yöneldik. Demek ki yeni rejimin Türkiye'nin yeniden inşasını kapsayan 2023 vizyonunda bu da var. 
Takdir sizin, bekleyip göreceğiz.

 

 

29 Kasım 2018

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi sakinoner@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Bütün Yazıları

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.