GÜNÜN SÖZÜ

Harbe bitmeyecekmiş gibi hazırlanmak zaferin elde edilmesi için en kısa yoldur, zaferin amentüsüdür.//Mahmut Esat Bozkurt

19 Şubat 2019 21:06 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Seyfettin KARAMIZRAK » Çocukların Ders Veren Dürüstlükleri

Çocukların Ders Veren Dürüstlükleri
Tarih: 02 Haziran 2016 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Güncel

Çocukların Ders Veren Dürüstlükleri

Kocaeli 8.Kocaeli Kitap Fuarı bu yıl, öncekilerden daha kalabalık ve hareketliydi. Konuk yazar ve şairlerin çocuk üzerine odaklanması, çocuk kitaplarına rağbet edilmesi sevindiriciydi. Sanırım çocuklar da fuarda, yetişkinlerden daha fazla kitap satın aldılar.

Bu yüzden, tüm stantlar öğrencilerin ziyaretleriyle cıvıl cıvıldı. "Kocaeli Şairler ve Yazarlar Derneği" nin standı da, ziyaretçi akımına uğradı. Üye şair ve yazarlar okuyucu için bol bol kitaplarını imzaladılar.

Fuarda, kitap adına, ülkemiz adına güzel örneklerle karşılaştık sürekli. Fakat bunlardan birisi çok manidardı:

On yaşlarında iki kardeş, standımızdan kitap alarak, ücretini takdim etmişler. Para üstü hesaplanırken, iki lira fazla verilmiş kendilerine.

Ayrıldıktan sonra fark etmiş olacaklar ki, nefes nefese geri dönerek durumu anlatıp iki lirayı uzattılar. Telaşlarında, görevlerini yerine getirmenin mutluluğu vardı. Acelelerinin sebebini sorunca, "servis aracını kaçırmamak için koşturduklarını" söylediler.

Bu riski göze alarak, kendilerinin olmayan cüzi bir parayı sahiplerine iade etmeye koşan böylesi kalplerde, elbette her güzellik yeşerecektir.

Eğitimci olarak gurur duydum, dürüstlükleri yüreğimi kabarttı. Örnek davranışlarını ödüllendirmek için kendilerine kitap ve başka hediyeler takdim ettik. Bu öğrencilerimizin anne babalarını, öğretmenlerini yürekten tebrik ediyorum.

Bu güzellikleri yazarken, banka önünde otuz lira bularak, kapının altından içeriye atan çocukları hatırladım. Bir de aynı günlerde kanser hastaları için toplanan yardımları çalan yetişkinleri.

Acaba çocuklar biz yetişkinlerden daha mı temiz ve dürüst? Dünyayı bizler mi kirletmekteyiz?

Çocukların umutlarını yıkarak, yarınlarını karartmaya hakkımız yok. Onlara iyi örnek olamayan bizler, bari güzel davranışlarından ibret almalıyız.

Geleceğin dünyasına çocukların dürüstlüğü yön verecektir.

 

Sevgiyle kalın...

 

 

 

02 Haziran 2016

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi seykarami@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Bütün Yazıları

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.