GÜNÜN SÖZÜ

Gelecek bir yılı düşünüyorsan buğday yetiştir, gelecek on yılı düşünüyorsan ağaç yetiştir, yüz yıl ilerisini düşünüyorsan insan yetiştir. Çin Atasözü

26 Haziran 2019 16:17 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Süleyman PEKİN » Rusya, Sıcak Denizlerden Sonra Sıcak Savaş Bölgelerine de İniyor a Dostlar

Rusya, Sıcak Denizlerden Sonra Sıcak Savaş Bölgelerine de İniyor a Dostlar
Tarih: 07 Ekim 2015 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

Rusya, Sıcak Denizlerden Sonra Sıcak Savaş Bölgelerine de İniyor a Dostlar

 

"Havlamasını bilmeyen köpek sürüye kurt getirirmiş." Güney sınırımızın dibinde Rusya ile uçaklarımız "it dalaşı" yapıyor. İyi de biz kuzey-kuzeydoğudan bile Rusya ile komşu değildik, bu güney komşuluğu nerden çıktı?

Hani en uzun sınırımız ve en verimli sınır ticaretimiz Suriye ileydi? Şimdiyse yeni komşularımız; Rusya, PYD, IŞİD, ÖSO ve biraz da EsEd. Sınır ticaretimiz de insan ve silah üzerine ama giren - çıkan belli değil.

İşte ben buna dış politika derim: Rusya Gürcistan'a girdi, çıkarken 2 bağımsız devlet daha bıraktı; Abhazya ve Osetya, hala tanımayamadık.

Rusya Ukrayna'ya girdi, Kırım'ı kopardı aldı; orada 300 bin kişilik özerk bir Kırım Tatar Cumhuriyet'imiz vardı, "Ne oluyor lan" bile diyemedik.

Rusya yandaşı ayrılıkçılar Ukrayna'nın Donetsk ve Luhansk topraklarında 2 cumhuriyet 1 konfederasyon oluşturdular; biz Batı'yla beraber seyrettik. Hırvatistan kadar alan, Sırbistan kadar nüfus Rusların kontrolünde; ne 100 bin kadar Müslüman'la (Tatar, Azeri, Kıpçak..) ilgiliyiz ne de 100 bin kadarlık gayrimüslim Türklerle (Karay, Urum, Roman..) ilgiliyiz.

El attığımız yer kuruyor: Libya 4 yıldır iç savaşta ve 3-4 parçaya ayrılmış durumda. Arap Dünyası'nın reisi 85 milyonluk Mısır'la hala doğru dürüst kontağımız yok. Hesapta Gazze'ci-Filistin'ciyiz; elin oğlu (İsrail) bizimkileri hem evinde dövüyor hem camide dövüyor, gıkımız çıkmıyor.

Kuzey Irak'ta Barzanî Kürdistanı ve PKK ile sınırız; ikincisini atıp birincisini resmen rahatlatmak yolundayız. Kuzey Suriye'de kuracağımız güvenli bölgeyle birlikte Kürdistan pazılının (puzzle) ikinci parçasını da boydan boya birleştirmiş olacağız. Dolayısıyla din kardeşimiz Araplarla hiçbir komşuluğumuz da kalmayacak.

Amerika, Adana'daki İncirlik Üssü'müze ve Diyarbakır'daki Pirinçlik Üssü'müze yeniden çökmüş durumda. NATO ve AB ülkeleri haricinde İsrail, Çin ve Hindistan, Suriye'de cirit atıyor. İran ise Lübnan Hizbullahı ile bizim kovalamaya çalıştığımız Esad'ı doğrudan korumaya almış vaziyette.

Şimdi bir de Rusya eksikti. Neymiş; Suriye sınırımızda Rusya ile gerginlik yaşıyormuşuz. Niye; Rusya'nın acıması yok diye.. Rusya, hem Rakka'daki IŞİD'i sağlam vurdu hem de Esad'a karşı olan ÖSO guruplarını ve bu arada bizim Türkmenleri. 2020'lere dek uzanan bir planlamada yer alan IŞİD'in erken havlu atması yeni BOP'un bir kez daha revize edilmesi demek.

2 BOP'ta da değişmeyen; 4 parçalı Kürdistan Federasyonu. İran kısmı hariç 3'ünün ihalesi bizde.. Hayırlısıyla şu 1 Kasım Seçim Süreci'ni atlatalım, siz görürsünüz o zaman Çözüm Süreci'nin Açılım ayaklarını!

Cemaat ve PKK/HDP külyutmaz İktidar'ımızı ayrı ayrı kandırmış. Eh, onlar kandırabiliyorsa Amerika - Rusya hayli hayli kandırır. Dış politikanın özü zaten kandırma, pardon ikna.

Ne demiş şair; "Yorgunum çünkü yorgunluğumun yaşamak gibi bir sebebi var". Ne diyeyim; gerginim zira gerginliğimin hariciye ve strateji profesörü bir Başbakan'a sahip olmak gibi bir dış politik endişe temeli var.

Derinlik Sarhoşluğu mu; o bir şarkı ve bir film.

 

07 Ekim 2015

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi spekin41@mynet.com adresine gönderebilirsiniz.

Bütün Yazıları

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.