GÜNÜN SÖZÜ

Çocukluğunu doya doya yaşamamış bir insanın mutlu olması çok zordur./Doğan Cüceloğlu

22 Eylül 2018 17:02 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

GÜNCEL YAZARLAR

Özcan PEHLİVANOĞLU

Doğaya Yani Üretime Dönün!...

Fikret Karatepe

Gel...

Mustafa KÜPÇÜ

Fix’in Tuzağı!...

Prof.Dr. Hacı DURAN

Ahlak Hayatın Sanatıdır...

Mualla Yasdıman

Günçiçek/zaman (5)...

Akademisyen Karaçay Ahıskalı

Yağmacı Demokrasi...

Eğitimci, Şair ve Yazar Osman Oktay

Din Görevlilerinin Genel Kültür, Din ve Siyas...

Prf. Dr. Ahmet M. Gökçen

Faiz Tartışmaları...

Nesim YALVARICI

Vatan Elden Gidince!...

Mehmet Oğuzhan ALTUN

Putin ve Yeni Rus Oligarşisi...

Doç. Dr. Taner TATAR

Gibi...

Yrd. Doç. Dr. Banu GÜRER

Din ve Dünya (2)...

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Akademik » Seyfettin KARAMIZRAK » Çocuklar Okullarında Mutlumudur?

Çocuklar Okullarında Mutlumudur?
Tarih: 03 Ekim 2015 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Akademik

Çocuklar Okullarında Mutlumudur?

Okullar açıldı. Öğrenci ve veliler heyecan içindeler. Öğretmenlerise  "oldukça yoğun sorunları olmasına rağmen", mesleklerinin kendilerine yüklediği sorumluluk ve çocuk sevgisinin coşkusuyla; bilgiyi, güzellikleri paylaşmanın mutluluğunu yaşamaya hazırlar.

Çocuklarımızın gittikleri okullarda, arzu edilen bilgileri, becerileri ve davranışları severek paylaşmaları ve mutlu olabilmeleri, sunulan eğitim ortamlarının uygunluğuna bağlıdır elbette ki.

Uygun eğitim ortamı denildiğinde,  fiziki mekânlar, materyal ve eğitim paydaşlarının uygunluğu/yeterliliği akla gelmektedir öncelikle.

Fiziksel ihtiyaçların yanında, özellikle sevginin, duygusal ihtiyaçların doyurulduğu ortamlar çocuklarımızı oldukça mutlu etmekte ve başarılı kılmaktadır.

Bu yüzden okul ikliminin, bireyleri sevgiyle ısıtan, bilgiye, paylaşmaya, başarıya özendiren kıvamda olması beklenir.

"Okullar tatil" denildiğinde, sevinçten zıplayan çocukların, "okuldan nefret ettiği için" değil, zevkli bir öğrenme uğraşının yorgunluğunu çıkarmak için  "oley..." çektiğinden emin olmalıyız.

Ne var ki çocuklarımızın, eğitimin amaçları doğrultusunda mutlu ve başarılı olabilmeleri,"huzurlu ve başarılı öğretmen kadrolarıyla" mümkün olacaktır.

Oysa birçok temel sorunu çözülememiş öğretmenlerimizin, öncelikle bu eksikliklerinin giderilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda, eğitim sendikalarının yıllardır dile getirdiği ve günümüz koşullarının kaçınılmaz kıldığı,öğretmenlerin maddi ve manevi sorunları ivedilikle giderilmelidir.

Öğretmen; mesleğinden, mensup olduğu kurumdan, çalışmalarının karşılığını görmekten, kendisine verilen değerden gurur duyabilecek düzeye getirilmelidir.

Öğretmenin zihnini, "öğrencilerime nasıl daha fazla yararlı olabilirim" gibi sorulardan başka, hiçbir sorun meşgul etmemelidir.

Unutmamak gerekir ki, her amacın bir takım ön koşulları vardır. Belirlenen hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için "olmazsa olmaz" ön koşulların giderilmesi elzemdir.

Çağdaş düzeyde mekânlar, eğitim materyalleri öğrenmenin temel unsurlarıdır elbette ki. Ancak, "kaliteli, huzurlu, azimli, sevgi dolu" öğretmenler olmadığı sürece eğitim ortamları asla çocuklarımızı mutlu edemeyecektir.

Çünkü mutlu olmayan, mutlu edemez.

Müfettişliğimin ilk yılıydı. Grupça, bir bayan öğretmenin çalıştığı bir köy okuluna rehberliğe gitmiştik. Okullar açılalı iki aya yakındı. Derslikte gerekli araç gereç yok diye öğretmeni eleştirmeye başladık.

Hüzünlenerek, "eşinin Şırnak'ta er öğretmen olduğunu, lojmanın pencerelerinin demir parmaklıklı olmadığı için korkudan uyuyamadığını, derslik duvarlarına çivi çakarken parmağına çekici vurduğunu, sorunlarını muhtara anlatarak yardım istemesine rağmen, destek alamadığını" söyleyerek morarmış parmağını göstermişti.

Sonra da; "sizleri sabırsızlıkla bekliyordumsıkıntılarımı çözersiniz diye, fakat halimi hatırımı sormak aklınıza gelmedi. Dinlemeden, anlamadan eleştirmeye başladınız" diye sitem etmişti.

Hatamızı anlamış,  mahcup olmuştuk. Bu yaşantı hayatıma hep ışık tuttu mesleğim boyunca.

Şimdi diyorum ki, çok derli çocuklarının üzerine titreyen sayın anne babalar, devletin eğitim yetkilileri; öğretmenlerimizi anlamaya çalışalım, Onlara yardımcı olalım. Devlet sorunlarını gidersin, hep birlikte mutlu olmalarını sağlayalım.

Okul ortamları buram buram sevgi koksun. Böylesi ortamlarda; ilgiyle, hoşgörüyle, güler yüzle sunulan bilgi menüleriyle beslenençocuklarımız da sağlıklı büyüsünler ve doyunca mutlu olsunlar.

"Yine mi okul?..Offf..." söylemlerini artık çocuklarımızdan duymayalım. Geleceklerinin inşa edildiği okullarına, tebessümle, arzuyla, koşarak gitsinler.

Sevgiyle kalın...

 

03 Ekim 2015

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi seykarami@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Bütün Yazıları

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.

Akça Koca Kültür Platformu